Skip to content

Valassky stroj casu - Velka Polana Event Cache

This cache has been archived.

kryshtof: ta chvíle se opět trochu protáhla :)

More
Hidden : Sunday, October 25, 2015
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Valašský stroj času
aneb Ritual Time Machine
Velká Polana

Kdy : Sejdeme se v neděli 25. října 2015 v 2:30 SEČ (CEST) v noci.
Kde : U altánku na Velké Polaně (981 m n. m.).
Obrázek altánku získaný při kalibraci stroje času(zdroj)

Program : Rituál započne obřadním zapálením ohýnku, po kterém bude následovat rozdávání dřevěných amuletů, ochutnávání lektvaru, podepsání reversu ;) a nakonec přesně ve 3:00 dojde za zvuků šamanského bubnu k přesunu do minulosti.
Přeživší kačeři, kteří se úspěšně shledají ve správném čase si předají své zážitky, dopijou se lektvary a cca v 2:15 nového času se event oficiálně ukončí.

CWG : nejspíše budou (á 10,- Kč), podle počtu zájemců - pište počet do logu.

Cestování časem

O postavení stroje času usilovalo mnoho vynálezců již od 18 století, nicméně všichni na to šli špatně. Známý kačerský badatel Franta aka Koulou objevil, že na Valašsku se cestovalo v čase již ve čtvrtém století př. n. l. kdy naše území obsadila vlna keltské invaze. Ti k cestování časem používali tajemných rituálů spojených s pitím jakéhosi lektvaru a obřadního tancování kolem ohně.

Cestování časem byla výsada keltského kmene zvaného Kačeři. Tento podivný název vznikl, když se šaman při chytání ještěrky (jejíž ocásek byl jedna z ingrediencí časohybného lektvaru) tak nešťastně ohnul, že mu při tom luplo v zádech.

Díky tomu dostala jeho chůze charakteristické znaky kačera, které zbytek kmene při obřadním tanci napodoboval - a protože to byl právě tento rituál, při kterém došlo k prvnímu úspěšnému cestování v čase, nejenže zachoval pověrčivý šaman kačeří chůzi jako jeden z rituálních prvků, ale přiměl náčelníka přejmenovat kmen na Kačery.

Postupem času se na to všechno zapomnělo, nicméně označení Kačeři již kmenu zůstalo, a ještěrčí ocásek se z lektvaru dostal na jejich talismany, oblečení či tetování.

Současné cestování časem, v podobě v jaké jej objevil a díky zachovaným genům vikingského kmene Kačerů v současných Valaších posléze úspěšně obnovil novodobý šaman Franta aka Koulou, se opírá o několik zásadních rituálních prvků:
  • Je potřeba vypočítat den a přesný čas, kdy se rituál bude konat. Příznivé podmínky nastávají jen dvakrát do roka!
  • Rituál je potřeba provést na přesně daném místě.
  • Nejméně 14 dní před konáním rituálu je potřeba pomodlit se u bohů o přízeň.
  • Rituálu se musí zůčastnit nejméně 15 kačerů.
  • Jaký vliv na průběh rituálu ma opojný lektvar, který kačeři konzumují před, při i po rituálu není známo, nicméně protože byl přítomný při všech dosavadních úspěšných cestováních časem, považuje se jeho přítomnost za zásadní. Přesné složení lektvaru se sice nedochovalo, nicméně traduje se, že jeho hlavní složkou bývají švestky či jiné zkvašené ovoce.
  • Další ze zřejmě nezbytných součástí rituálu jsou malé dřevěné talismany, které šaman před začátkem rituálu (často za úplatu) rozdá účástníkům.

Kmen Kačerů si zachoval svou pověrčivost a tak si většina kačerů nosí vlastní talismany a amulety - mnohdy až v udivujícím množství - a ty poté pyšně ukazuje ostatním případně dochází k výměnému obchodu.

Šaman Koulou se bohužel po posledním rituálu v roce 2013 stáhl do ústraní a další rituály již nepořádá. Nikdo neví, co přesně ho k tomu vedlo a můžeme se jen dohadovat, jakým hrůzám při onom rituálu musel čelit. Přes to všechno jsem se odhodlal v jeho tradici pokračovat a od listopadu 2014 začal tyto valašské kačerské rituály cestování časem opět pořádat a poslední rituál na jaře 2015 byl natolik mocný, že se nám podařilo šamana Koulou přivolat.

Kryshtof

Additional Hints (No hints available.)