K čemu hovniválům slouží kulička hnoje?
Afričtí hovniválové používají svou kuličku hnoje nejen jako zdroj potravy, ale také jako ochranu před horkem. Kuličku, která je často až padesátkrát těžší než samotný brouk, využívají jako útočiště, kam mohou vylézt a uniknout tak z rozpáleného písku. V hmyzí říši jsou tím hovniválové unikátní. Jsou prvním objeveným příkladem hmyzu, který využívá mobilní úkryt před horkem.

Největší silák světa?
Kdyby se v hmyzí říši konala olympiáda ve vzpírání, vyhrál by hovnivál. Podle britských vědců je právě on ze všech brouků nejsilnější.
Druh chrobáka Onthophagus taurus (tedy hovnivál), unese 1141x větší váhu, než je jeho vlastní hmotnost! Pro srovnání: je to asi jako kdyby člověk dokázal utáhnout šest plně naložených doubledeckerů, tj. červených dvoupatrových autobusů. Kde se v něm bere tolik energie? Tajemství jeho síly nijak nesouvisí s hroudou trusu, kterou za sebou denně vláčí. Hovnivál je silnější než ostatní díky sexu! Samičky hovnivála vyhrabou před pářením tunýlek pod vrstvou hnoje, kde milostné hrátky probíhají. Pokud ale kopulace lačný samec narazí v tunelu na jiného brouka, nastává souboj na život a na smrt. Chrobáci se do sebe zaklesnou tykadly a snaží se jeden druhého vyšoupnout z tunelu.
Hovnivál se orijentuje podle hvězd na obloze. Směr mu ukazuje mléčná dráha.
Hmyz s miniaturním mozkem a minimálními početními schopnostmi se stal prvním druhem, u kterého bylo prokázáno, že se orientuje podle Mléčné dráhy. Vědci z Jižní Ameriky a Švédska nedávno publikovali výsledky svých výzkumů - ukázalo se, že existuje určitá spojitost mezi pohybem hovniválů a rozmístěním hvězd.
Jan Werich - Orlech a hovniválech
https://www.youtube.com/watch?v=U6kfsTlYOH4
Hovnivál - Crazy insect
https://www.youtube.com/watch?v=HfUf5IawJ30
Přeji úspěšný lov!
