Skip to content

BÝVALÝ DŮL BARBORA Traditional Geocache

Hidden : 8/2/2015
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Známá fakta o Dole Barbora můžete nalézt zde na Wikipedii.

Důl Barbora mým pohledem:

Důl Barbora (dříve Austria, Hohenegger, 1. Máj) ukončil svou činnost mezi prvními v karvinské části revíru OKD v rámci útlumu těžby v bujarých létech po něžné revoluci 1992 - 2000. Tehdejší vlády ve spolupráci s pochybným belgickým expertem Cheyselinckem, jenž dříve pracoval ve společnosti Shell, nejdříve pozavírali všechny šachty ostravské pánve a pak se pustili do těch na Karvinsku. Z původních 16 šachet OKD zbyly pouhé čtyři, právě na Karvinsku. Důl Barbora se stal prvním uzavřeným dolem karvinský části revíru OKD.

Pohled na Důl Barbora z "placu" bývalého autobusového stanoviště před šachtou. V roku 2018 byly tyto prostory Dolu Barbora použity pro některé scény ve filmu Dukla 61

Pro havíře z Barbory bylo uzavření dolu velice těžkou ranou. Byť svou práci, hodně náročnou na fyzické vypětí, u které jim někdy šlo i život, nesčetněkrát proklínali. Byli na své stařičké šachtě navyklí téměř na rodinné prostředí, kde každý znal každého. Na Barboře pracovali za ta léta celé generace od dědů po vnuky. Najednou, z ničeho nic, museli skončit. Anebo ti mladší se přesunout do moderního molochu se jménem Důl Darkov, kde nebyla poblíž ani pořádná hospoda. K nepsaným tradicím totiž patřilo, že každá šachta měla ve své blízkosti nějakou tu hospůdku.

Havíři z Barbory tak chtě - nechtě museli zapomenout na svou "milovanou" barboráckou hospodu "Kulturní dům", kde propili se svými kamarády nejednu výplatu. Hospodští mívali pár minut před koncem havířských směn rozčepovanou pořádnou řádku piv, aby žízniví havíři na to své první nemuseli dlouho čekat. Že piva zmizela v havířích šmahem ruky není nutno rozebírat. Po poctivě odmakané šichtě to většinou neskončilo jen u jednoho, ale u násobků piv. Koluje celá řada historek o tom, jak se manželkám havířů nelíbilo, že si jejich chlapi pivo po šichtě nedovedou odpustit. Téměř každou z výčitek „vyléčila“ některá z tehdy četných akcí "Fárání manželek". Až když sfáraly do dolu na pracoviště svých chlapů a viděly, případně zkusily, o čem jejich práce je, tak z větší části změnily názor. Prý některé po vyfárání měly pak pivo vypité rychleji jak jejich chlapi.

Památka na akci "Fárání manželek". Foto poskytnuto ze soukromého archívu Iva Hučková.

Pohled na Důl Barbora od místa původního úkrytu. Toto místo bohužel později zabrala firma skladující sypké materiály.



Pohled na Důl Barbora z komunikaci, vedoucí kolem bývalého dolu.

Detaily z Dolu Barbora
 

 

Ale zpátky k hornictví. Důl Barbora zažil různé časy. Byly tady slavné období, kdy patřil k „vlajkovým“ lodím OKD pod názvem Velkodůl 1. Máj. Vznikla tady spousta rekordů v těžbě uhlí, v době socializmu slovo rekord mělo mezi těmi „nahoře ve vedení“ velkou váhu. Jako by nestačilo, že havíři těžce pracovali, ještě se po nich chtělo pracovat rekordně. Makat přes 100% a zároveň dennodenně být vystaveni možným otřesům, požárům a výbuchům. Namátkou zmíním jen ty z poslední doby, i tak působí tato tvář hornictví opravdu děsivě. KVĚTEN 1981 a ŘÍJEN 1990. Hornictví si vyžádalo desítky obětí na lidských životech na Dole Barbora. A stejně, jako by to neznamenalo žádné varování, měsíc dva po nešťastné události, jen co se trošku zapomnělo,  už opět byli hnáni havíři do rekordů.

Nemám ponětí, odkdy se slovo rekord v havířině usadilo natrvalo. Počítám tak někdy od roku 1950. Že přežilo éru socializmu do roku 1990, s přihmouřením oka rok 2000, to se ještě dá pochopit. Ale že na zbylých šachtách bude hrát prim ještě i v roku 2017-18, to mi hlava nebere. V tomto "novověku" by si už havíři od rekordů konečně rádi odpočali. Není divu, kopou uhlí čím dál ve větších hloubkách, za stále vyšších teplot a za čím dál nebezpečnějších horských otřesů. Jenže vedení kteréhokoliv ze zbylých dolů rekordy pořád vyžadují. Byť si dnes říkají manažeři, chování „starých struktur“ jim vůbec není cizí. Obecně si to nejsou ochotni připustit, ale chovají se tak. Čest málo vyjímkám.

Hlavní těžní věž dolu Barbora jistě zaujme svou netypickou konstrukcí.

Dobývací prostor dolu Barbora se rozkládal od šachty k hlavní silnici Karviná – Ostrava, pak směrem k dolu Gabriela a také přes silnici směrem k dolu Lazy a František. Za dobu činnosti dolu došlo k demolici téměř všech rodinných domků mimo bezprostřední okolí šachty na povrchu tohoto prostoru. O tom, že zde pulzoval život, dnes existuje prakticky jediný viditelný důkaz a to rozlehlý hřbitov naproti dolu přes hlavní silnici na Havířov. Trochu smutné, ale je to fakt. Smutné také je, v jakém stavu samotný hřbitov je. Přesto hřbitov není zapomenut úplně, na některých hrobech lze najít i nedávno zapálené svíčky, či přinesené kytky. Hřbitov i tak dál postupně zarůstá křovím, stejně jako krajina kolem šachty.
Nejde se nezmínit o tom, že tady na hřbitově kačerka lasyma založila dobrodružně zajímavou keš. Jmenuje se trefně: ZAPOMENUTY HRBITOV. Lasyma se nemalou mírou podílí na tom, že se zde jednou ročně na CITO Eventu sejdou kačeři a společně se snaží vrátit hřitovu důstojnější tvář ostraňováním náletových křovin, úklidem prostranství a pod.

Důl Barbora se v nejbližší době dočká přece jen jakési „oživovací“ injekce. Dle schválení vlády má zde vyrůst průmyslová zóna, která využije infrastrukturu, která zbyla z dob, kdy důl fungoval. Před léty proběhla za asistence státního podílu rekonstrukce u některých povrchových budov, které zůstaly jako technické památky. Také proběhla terénní úprava prostranství kolem nich. Když už se zdálo, že nic nestojí v cestě tomu, aby objekty byly veřejnosti přístupné, chybou někoho kompetentního se objekty dostaly do rukou společnosti Asentalal a jsou dál veřejnosti nepřístupné (3/2022)

NEZAPOMEŇTE SI OPSAT BONUSOVÉ ČÍSLO "A"

 

Pokud tě tato keš zaujala, můžeš navštívit i mé další keše ze série, které tvoří bonusovou keš ŠACHETNÍ (BONUS) - NÁVŠTĚVA U PERMONÍKŮ
(CZ) - ŠACHETNÍ (BONUS) - NÁVŠTĚVA U PERMONÍKŮ
(CZ) - BÝVALÝ DŮL GABRIELA II (bonus číslo "A").
(CZ) - BÝVALÝ DŮL BARBORA (bonus číslo "B")
(CZ) - ORLOVSKÉ HRADČANY (bonus číslo "C").
(CZ) - POSLEDNÍ VŮZ UHLÍ Z DOLU 9.KVĚTEN (bonus číslo "D")
(CZ) - POSLEDNÍ VŮZ UHLÍ Z DOLU 9.KVĚTEN II. (bonus číslo "H")
(CZ) - QUO VADIS HAVÍŘOV? KEŠ O HAVÍŘOVĚ (bonus číslo "E")
(CZ) - PROČ V LOUKÁCH VLAKY JEZDÍ POMALU (bonus číslo "F").
(CZ) - SKIPOVÁ VĚŽ DOLU FRANTIŠEK (bonus číslo "G")
(CZ) - LANDEK TROŠKU JINAK
(CZ) - DOLNÍ a PROSTŘEDNÍ SUCHÁ - ohlédnutí zpátky

 

Další mé keše nebo wheriga mimo šachetní sérii:

(CZ) - LYSÁ HORA fotografická keš
(CZ) - FLYŠOVÝ ODKRYV NA POTOKU ŘEHUCÍ - EARTH keš v údolí Ostravice
(CZ) - CYKLOTRASA KOLEM ŘEKY OSTRAVICE

(CZ) - IOPAVA II - hra mírně upravená, adoptovaná po archivaci
(CZ) - IOSTRAVA !!!
(CZ) - ZÁMKY a HRADY MORAVSKOSLEZSKA
(CZ) - ZÁMKY a HRADY MORAVSKOSLEZSKA (hardcore verze)
(CZ) - TOUR PO VYHLÍDKÁCH NA LYSOU

LAB keše:
(CZ) - SOUTOKY" OSTRAVSKÝCH" ŘEK......zatím jenom ve stavu LAB, bez bonusové keše
(CZ) - KRÁSNÁ KRÁSNÁ
(CZ) - PROCHÁZKA PO ONDŘEJNÍKU

(PL) - I TĚŠÍN (CIESZYN)

(SVK) - JÁNOŠÍKOV ZABUDNUTÝ POKLAD


Flag Counter

 

Additional Hints (Decrypt)

Uvag: Zrmv boehoaíxrz n znyýz ohxrz, 2z bq prfgl, cbq "xnzrarz"

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)