Skip to content

Letecke muzeum Kunovice Mystery Cache

Hidden : 8/22/2015
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Letecke muzeum Kunovice byla nase prvni odlovena kes (2. 7. 2008). Tato puvodni kes i jeji nasledovnice jsou jiz archivovane, a tak jsme se rozhodli, ze zde zalozime kes novou. Snad se vam bude libit.


Historie muzea

Už v 60. letech minulého století založili parašutisté a členové Slováckého aeroklubu Alois Hráček a Jiří Marek muzeum za účelem uchování výsadkových letounů amerického Fairchildu a německého Siebelu. Na rozkaz nadřízených orgánů musela být bohužel obě letadla zničena.

Záměrem muzea bylo vystavování strojů vyrobených či kooperovaných v továrně Let n.p. v Kunovicích, což se postupně také podařilo.

Prvním vystavovaným exponátem muzea se stal roku 1974 letoun Aero L-29A Delfín Akrobat, který je v Kunovicích dnes jediným vystavovaným exemplářem tohoto typu letadla na světě.

Původně bylo muzeum umístěno přímo v areálu tehdejšího n. p. Let, a pro běžného návštěvníka bylo nedostupné. V roce 1985 už ale v prostorách podniku nebylo pro letadla místo, a tak byla dočasně přestěhována do prostor „Hektary“. Od roku 1991 sídlí muzeum na současném pozemku.

Provozovatelem Leteckého muzea v Kunovicích je v současné době Slovácký aeroklub Kunovice.

Od roku 2013 se opět mluví o zastřešení muzea, protože exponáty značně trpí povětrnostními podmínkami, ale jak se zatím zdá, zůstávají plány stále jen na papíře.



Expozice

V expozici je aktuálně vystaveno 22 letounů (8 dopravních, 3 sportovních, 11 vojenských), dva trupy L-610, křídlo L-610, přibližovací radiolokátor RP-4A (z vojenského mobilního rádiolokačního letištního kompletu RPL-4 Komár), vlečný terč KT-04, sbírka delaborované podvěšené letecké munice. Slovácký aeroklub Kunovice má dále ve svém vlastnictví a uloženy v depozitáři jeden celý sportovní letoun, jeden bezmotorový letoun, vrtule, letecké motory, vybavení k letounům, nástroje, přístroje, nářadí, náhradní díly a další letecké artefakty a technické vybavení. Opravou ve Středním leteckém učilišti s.r.o. prochází zemědělský letoun Z-37.

Slovácký aeroklub je, kromě letounu L 610, dvou trupů L-610 a křídla L-610 vlastníkem všech letounů a i ostatních exponátů.


VELKÝ PŘELET

V roce 2014 dostalo muzeum šanci získat nový exponát do své sbírky, a to ne ledajaký: velký dopravní letoun TU-154M z bývalé "vládní letky" ČR. Letadlo, které vozilo prezidenty, politiky, vojáky nebo sportovce. Před 18 lety dokonce přivezlo zlaté hokejisty z Nagana.

Od roku 2014 tedy kunovští muzejníci jezdili skoro každý víkend do Prahy-Kbel, kde letadlo bylo odstavené na vojenském letišti, a šroubek po šroubku, kus po kusu, ho rozmontovávali. Tak, aby mohlo obrané na trup nakonec přejet po silnici z Prahy až do Kunovic, kde ho pak zase chtějí složit dohromady :-).

Koncem léta 2016 se jim povedlo všechny práce dokončit a teď už jen čekají na povolení termínu k samotnému Velkému přeletu. Chcete vědět, kdy budoucí největší přírůstek přijede? Nejrychleji a nejpřesněji se všechno dovíte na facebooku muzea: Letecké muzeum v Kunovicích.

A POZOR: jakmile letadlo přijede do Kunovic, vloží muzejníci do kešky speciální edici CWG ku příležitosti Velkého přeletu, k rozebrání. Kdo dřív přijde, ten dřív bere ;o)


POSLEDNÍ FÁZE VELKÉHO PŘELETU SE BLÍŽÍ

Finální přesun Naganského expresu do muzea je naplánován na sobotu 3.3.2018. Start akce v 10 hod. Detailní informace naleznete zde.


Provozní doba muzea


Duben - červen, září a říjen:

9:00 h - 12:00 a 12:30 - 17.00 h.

Červenec - srpen:

9:00 h - 12:00 a 12:30 - 20:00 h.

Od 1. dubna do 31. října - otevřeno denně včetně státních svátků



O keši

Ke keši se dostanete po vyluštění následující šifry:


N49° 02.


E017° 27.

Než vyrazíte do terénu, ověřte si souřadnice v geocheckeru.



Additional Hints (No hints available.)