Skip to content

filmova mista - Mach a Sebestova k tabuli! Mystery Cache

Hidden : 6/23/2015
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Na úvodních souřadnicích keš nehledejte, nachází se zde základní škola, kam chodili Mach a Šebestová.

Natáčení filmů jako Discopříběh či Vítr v kapse v plzeňských ulicích je vcelku známou skutečností, avšak i pro řadu plzeňských rodáků a patriotů zůstává vcelku neznámým fakt, že v Plzni a okolí probíhalo i natáčení velké části záběrů filmu Mach a Šebestová k tabuli!

Na přelomu 70. a 80. let docházelo mezi mládeží k úpadku zájmu o technické a přírodovědné obory, přičemž odborníci ministerstva školství po dlouhém bádání dospěli k závěru, že v dětech lze probudit větší zájem o techniku a přírodní vědy právě prostřednictvím vhodných televizních pořadů pro mládež tematicky spadajících mezi dobrodružná díla a sci-fi (přestože zainteresované strany se tomuto označování úzkostlivě vyhýbaly). Z toho důvodu bylo v roce 1984 rozběhnuto natáčení celovečerního filmu o Machovi a Šebestové.

Mach a Šebestová s dětmi z komparzu.
(Horáček ani Pažout na fotografii nejsou, děti se s nimi odmítly nechat vyfotit.)

Šlo o projekt vskutku megalomanský, ministerstva kultury a školství na něj a tím pádem i na podporu příslušných oborů vyčlenila na tehdejší poměry značnou sumu 10 miliónů Kčs. V souvislosti s tím stojí jistě za zmínku, že oba hlavní představitelé ve filmu účinkovali za vcelku malou částku 100 korun, za které si následně nakoupili faktografickou literaturu, Jonatán byl odměněn velkou kostí a soudružka učitelka se natáčení zúčastnila zadarmo, protože má ráda děti. Na druhou stranu Horáček s Pažoutem si nechali svá angažmá pořádně zaplatit. Abychom jim však tolik nekřivdili, je nutné podotknout, že rozpočet filmu byl tak vysoký hlavně kvůli množství trikových efektů, které se zde objevily. Některé z nich v té době nebylo vůbec jednoduché natočit, filmaři dokonce kvůli tomu museli vymyslet řadu nových natáčecích postupů, které se v modernizovaných formách používají dodnes.

Samostatnou kapitolou je pak použití tzv. utrženého sluchátka, předchůdce dnešních mobilních telefonů. Při natáčení byl použit prototyp bezdrátového telefonu Tesla BD-14, na jehož vývoji se podíleli přední českoslovenští odborníci z Telekomunikačního ústavu Akademie věd. I přes svůj relativně archaický design šlo v té době o velkou novinku, s níž by však současný náročný uživatel pravděpodobně nebyl příliš spokojen. Telefon postrádal jakýkoliv displej a neměl dokonce ani klávesnici či otočný ciferník, všechny žádosti o spojení tak musely být vyřizovány přes operátora. Dalším zajímavým rysem bylo z dnešního pohledu celkem nestandardní umístění antény, která byla suplována kabelem volně vyčnívajícím ze spodní části telefonu. I přes tuto poměrně velkou reklamu se užívání mobilních telefonů v 80. letech neprosadilo, a to především kvůli minimálnímu pokrytí signálem a vysoké ceně jediného dostupného modelu. Zákazníci si na nástup těchto výdobytků techniky museli počkat více jak 10 let, přičemž tehdy již hráli prim zahraniční výrobci.

Detail sluchátka a telefonující Mach.

Připomeňme v krátkosti některé významné okamžiky tohoto československého velkofilmu.

Výlet k rybníku Krajáči
Jednou z prvních scén filmu je výlet třídy k rybníku Krajáči, který byl ve filmu zastoupen Velkým Boleveckým rybníkem. Zajímavostí z natáčení je, že Horáček ve skutečnosti opravdu neuměl plavat (a ani se to nikdy později nenaučil) a vzhledem k tomu, že se měl v rybníce topit, natočil z této akční scény sám pouze počáteční skok do vody a na následující záběry si již vydupal kaskadéra. Ten pak spolu s tehdy 10letým synem kameramanky Zdenky Hajdové hrajícím Jonatána v lidské podobě zvládli vše na první pokus.

Horáček skáče do Boleveckého rybníku. (V pozadí sídliště Bolevec.)

Návštěva v době ledové
V závěru roku 1984 nastalo s příchodem zimy vhodné období pro natočení návštěvy Macha a Šebestové v době ledové. Filmování probíhalo v lesích jihozápadně od vrchu Krkavec nedaleko současného rozcestí turistických tras Pod Krkavcem. Za tímto účelem zde byla vykopána velká jáma na mamuty, kterou lze vcelku bez problému nalézt i dnes, kdy se v ní v průběhu uplynulých let nahromadila voda a dala vzniknout malému jezírku (viz waypointy). Mamut, který byl v této scéně uloven Jonatánem, přirozeně nebyl skutečný, šlo o velkou loutku, kterou muselo najednou obsluhovat 6 členů filmového štábu.

Kropáčkova angína
Z hlediska použitých filmových triků bylo jednou z nejzajímavějších scén léčení Kropáčkovy angíny. Tvůrci využili nabídky pracovníků Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), kteří právě pracovali na převratném způsobu léčby virových a bakteriálních onemocnění a potřebovali jej ověřit v reálném světě mimo laboratoř. Postup spočíval ve zmenšení lékařské skupiny speciálním přístrojem, skupina pak byla pacientovi vpravena do těla a vypořádala se s bacily ručně (konkrétně kladívkem a velikánskou vidličkou, co se s ní píchá do kachny, když se peče). Kvůli autentičnosti záběrů, kdy bylo nutné ukázat zvlášť krvelačné bacily, se Kropáček nechal dobrovolně nakazit modifikovaným herpetickým virem Herpes simplex. Tento test sice dopadl podle očekávání na výbornou a Kropáček se z nemoci rychle vyléčil, ale s ohledem na předpokládanou finanční náročnost tohoto způsobu léčby, který by socialistické zdravotnictví neutáhlo, byl další výzkum brzy poté přerušen a již se na něj nenavázalo. (Poznamenejme ještě, že stejný přístroj pro zmenšování byl v roce 1987 použit i při natáčení slavného seriálu Křeček v noční košili.)

Návštěva na planetě Ťap ťap
Přestože natáčení těchto scén mělo původně probíhat přímo na planetě Ťap ťap, nakonec se ukázalo, že jednodušší a levnější bude vše natočit v lesích v okolí Košutky než celý štáb i s technikou stěhovat 5 miliard světelných let daleko. Tato situace sice vedla k menší roztržce s ťapťáckou vládou, avšak časem se záležitost urovnala a ťapťácký premiér se za ni dokonce v závěru roku 1985 veřejně omluvil. Pro zachování autentičnosti bývá jeho projev uváděn v původním znění bez překladu: „Huíťap ťaphuíhuíhuí ťap huíťaphuíťap huí huíťaphuíhuí ťaphuíťap ťapťap huíťaphuíťap ťap huí huíťapťap ťap ťapťapťaphuí ťap huí ťapťapťap huí ťapťaphuí ťaphuíhuíťap huíťap ťapťaphuí huíťaphuíťap huí huíťaphuíhuí ťaphuíťap ťapťap huíťaphuíťap ťap huí huíhuíhuí ťapťapťap huíhuí huíťaphuíťap ťaphuí ťaphuíťap huíťaphuí ťaphuí ťapťapťap huí huíhuíhuí ťaphuíhuíťap ťaphuí huíťapťap ťap ťapťapťap ťaphuí huí ťaphuíhuíhuí ťap huíťapťap huíťap ťaphuí.“

Žlababa po prohlídce plzeňského pivovaru.

Rozdávání vysvědčení
Jako v mnoha jiných scénách filmu byly interiéry školy i tentokrát pořízeny v Masarykově základní škole na Slovanech, natáčení exteriérů pak proběhlo v blízkém okolí. Například kostelní věž, do níž byla zavřena soudružka učitelka, náleží kostelu Panny Marie Růžencové na Jiráskovo náměstí a letiště, ze kterého startoval vrtulník s Jonatánem, aby prokousal Horáčkovi v kapse díru, se nachází u Letkova.

Horáček se soudružkou učitelkou před kostelem Panny Marie Růžencové.

Zmizení sluchátka po skončení natáčení
Po skončení natáčení bylo známé utržené sluchátko předáno do expozice Národního technického muzea, během prvního týdne však bylo ukradeno. V souvislosti s tímto činem byla sice zatčena známá dvojice Horáček s Pažoutem, ale sluchátko se u nich nenašlo a ani oni sami nikdy neprozradili, kam jej ukryli. Avšak vzhledem k množství jasných důkazů nakonec byli odsouzeni a za krádež dostali 10 let natvrdo.

Horáček s Pažoutem na kriminalistických fotografiích z roku 1985.
Po sametové revoluci byli oba v lednu roku 1990 propuštěni v rámci prezidentské amnestie. A protože nic neuměli a ze základní školy měli absolvovány jen tři třídy, navíc jen s nevalným prospěchem, pokoušeli se nejprve uchytit v politice. To se jim nezdařilo a následně skončili jako bezdomovci...

Horáček s Pažoutem po propuštění v roce 1990.
(Zdroj: Mach a Šebestová k tabuli! [film]. Režie Miloš Macourek, Jaroslav Doubrava, Adolf Born. 1985.)

Ke keši
Samotná keš je velikosti small až mikro (je však uvnitř schránky velikosti regular) a je ukrytá na souřadnicích N XX° XX,XXX E YY° YY,YYY (ciferný součet je 57). Ty naleznete někde v listingu. A kdo ví, třeba se vám nakonec podaří najít i to ukradené utržené sluchátko :-)

Additional Hints (Decrypt)

h cnermbié punybhcxl

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)