Skip to content

Usek A-5 Chynava, ropik c.15 Mystery Cache

Hidden : 3/6/2015
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Na zadanych souradnicich cache nehledejte…tam vas tak akorat pri trose nepozornosti muze prejet auto…

Po nastupu fasismu v Nemecku k moci zacalo Ceskoslovensko na svem uzemi projektovat a posleze budovat objekty tezkeho a lehkeho opevneni.
Lehke opevneni se budovalo jako linie samostatnych bunkru, tzv. "ropiku" (Reditelstvi Opevnovacich Praci).

Proc se nasi tehdejsi predstavitele rozhodli pro zbudovani opevneni, nam pomuze pochopit shrnuti, ktere zpracoval v roce 1936 brigadni general Karel Husarek – reditel ROP.

 

 

Pro zminenou uvahu pouzil obrannou linii Labe – Odra o delce cca 400 km. Pro ucinnou obranu by bylo potreba zhruba 30 divizi, coz predstavovalo 600 000 muzu. Pri opevneni tohoto prostoru by k rovnocenne obrane stacilo pouze 165 000 muzu. Naklad na zbudovani opevneni byl priblizne rovnocenny jako naklady na vystrojeni a vyzbrojeni zminenych 30 divizi. Navic pevnosti predstavovaly vysoky obranny potencial i v mirovych dobach, kdy by i pri castecnem obsazeni posadkou byly pri prekvapivem utoku nepritele schopny zadrzet prvni napor a ziskat tak cas pro mobilizaci armady.

 

Cilem serie „Prazska cara“ je upozornit na dnes jiz mene zname linie lehkeho opevneni kolem hlavniho mesta. Nektere ropiky jsou dosud castecne zachovany, ale vetsinou byly v roce 1939 zcela zniceny a zachovaly se pouze v podobe ruin, nebo byly zcela zahlazeny. Vsechny potrebne informace najdete na www.ropiky.net.

Opevneni vzniklo v hlubokem vnitrozemi, kde byla v letech 1936 az 1938 vybudovana 112 km dlouha linie („Prazska cara “), obepinajici ze zapadu obloukem hlavni mesto. Probihala od Melnika pres Velvary a Smecno k Nizboru, odtud po levem brehu Berounky k Zadni Trebani a dale pres Hrebeny u Mnisku az k Vltave u Slap. Celkem zde bylo postaveno 830 betonovych pevnustek (77 objektu lehkeho opevneni vz. 36 a 753 objektu vz. 37), z nichz naprosta vetsina byla jiz kratce po okupaci systematicky znicena vybusninami. Pouze 38 ropiku (zpravidla v zastavenych oblastech) bylo znehodnoceno zabetonovanim. Nekolik z nich se v poslednich letech podarilo obnovit (napr. Ve Smecne, v Sazene (atypicky) ci v Doksech).

 

Usek A-5 Chynava
Usek A-5 Chynava zacina u Nizbora, kde navazuje na usek B-6 Beroun. Tahne se zalesnenym terenem kolem silnice na Chynavu a konci v obci Potepli, odkud pokracuje usek A-4 Druzec. Z celkoveho poctu 59 pevnustek se do dnesni doby nezachovala ani jedina stojici. Nekolik rozvalenych se dochovalo v okoli Nizbora. Jedna se predevsim o koncovou cast linie svazujici se k rece Berounce (c.47-53).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do tohoto useku patrilo celkem 59 objektu:


Z celeho useku A-5 se tedy zadny objekt bohuzel nedochoval…

 

Lehky objekt (LO) vz. 37
Objekty vz. 37 byly projektovany jako miniaturizace tezkeho pechotniho srubu, diky cemuz s nim maji shodne takticke vlastnosti a mnoho podobnych stavebnich prvku. Zbrane (1-2 lehke nebo tezke kulomety), byly osazeny v lafetach v ocelolitinovych strilnach. Vstup byl opatren mrizi a jednemi pancerovymi dvermi. V zalomenem meziprostoru byl vstup chranen vchodovou strilnou. Rucni ventilator zajistoval dodavku cerstveho vzduchu a chranil tak osadku v poctu 3 az 7 muzu pred zadusenim zplodinami vzniklymi pri strelbe. K obrane nepostrelovanych casti tylu slouzil granatovy skluz a k pozorovani a signalizaci jeden, nebo dva periskopy ve stropu pevnustky. Konstrukce objektu byla zelezobetonova o sile celni steny a stropu 80 nebo 120 cm (normalni nebo zesilena modifikace). Ze strany nepritele byla navic pevnustka opatrena kamennou rovnaninou a zemnim zahozem, ktery objekt dale zodolnoval a maskoval. Diky vsem opatrenim odolaval objekt vz. 37 zasahum strel raze 105 mm v normalnim, nebo 155 mm v zesilenem provedeni.

Postupem casu bylo vyprojektovano ve trech zakladnich stupnich odolnosti pet pechotnich typu, jejichz vyuzitim mohl byt prehrazen jakykoliv teren bez nutnosti vystavby atypickych reseni. Tyto typy byly opatrny pismennym oznacenim A - E. Kazda z techto zakladnich variant pak mela modifikace lisici se stranovym usporadanim, vyskovym clenenim, uhlem os strilen a silou sten zeptej se reditele a stropu. Tento system zjednodusoval, zrychloval a zlevnoval vystavbu i diky moznosti vyuziti typizovaneho vnitrniho zarizeni. Zdroj: www.wikipedia.cz

 

Ilustrace – foto „Ropik“ od Matej Batha – Vlastni dilo. Licencovano pod CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons

 

Objekt, jemuz je venovana tato cache, byl evidovany pod cislem 15 a patril pod I. Armadni sbor, stavebniho useku A-5. Typove oznaceni mel A-160 (rozevreni os strilen 160°) s normalni odolnosti (N).
Betonaz ropiku probehla 8.9.1937.
V prubehu okupace Ceskoslovenska byl jako vetsina bunkru Prazske cary znicen nacisty pomoci trhavin.

Pudorys LO A-160:

 

 

 

 

 

 

 

 

Tento typ byl urcen pro bocni palby dvou kulometu ve strilnach, krytych z pohledu nepritele charakteristickymi uchy. "Usi" mely za ukol znemoznit nepratelskemu vojakovi vyhnout se pri prilnuti ke stene vstupu do palebneho vejire strilny. Osadku melo tvorit 7 muzu. Jedna se o nejrozsirenejsi typ lehkeho objektu vzor 37 a o zakladni prvek obranne linie lehkeho opevneni. Bylo budovano sest modifikaci, lisicich se uhlem rozevreni os strilen a dle tohoto uhlu oznacovanych jako A-120, 140, 160, 180, 200 a 220 (cislo za pomlckou vzdy udava uhel os strilen ve stupnich). Nejvice rozsirenou modifikaci byl typ A-160.

A co z byvaleho ropiku c.15 zbylo? Jen zbytky ochranneho valu a betonove kusy ci kousky:

 

Tato kes je „nastupkyni“ puvodni, dnes jiz archivovane kese – GC1NVB4, ktera byla soucasti serie "Prazska cara-jihozapadni cast"

1. Usek B-6 Beroun (GC1NN8Q)
2. Usek B-7 Budnany(GC1NZDA)
3. Prazska cara – jihozapadni cast, Bonus (GC1NZC7)

 

Pokud jste docetli listing az sem, urcite uz vite, kam zajit pro krabicku…

 

EN:
When Nazis came into power in Germany, the Czechoslovakia became to plan and subsequently build a system of border fortifications which consisted of "Heavy Objects" and "Light Objects". The "Light Objects" were built as a line of isolated little hollow blockhouses - pillboxes, in Czech so called "ropik" (its name came from the abrreviation of Reditelstvi Opevnovacich Praci - which means Head Office of Earthwork).

The aim of the whole series " Prague Line" is to call attention to the less known lines of Light Objects around the capital city. Some of the Objects are still partially preserved, but some of them were completely damaged in 1939.

For more information search www.ropiky.net (In English available)

 

K vlastni kesi:
Krabicka je klasicka Lock & Lock o velikosti 1.3l.

Additional Hints (Decrypt)

FGNTR - W. Pvzezna: "Ohqbhpabfg cngev..." SVANY - I gbzgb cevcnqr ol gb olyb "abfrav qeviv qb yrfn" Xbagebyav fbhprg svanyavpu fbhenqavp ol zary ilwvg zrar arm 37. Uyrqrw ppn 15z WM bq ilcbpvgnalpu fbhenqavp.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)