Skip to content

Autobusove nadrazi Traditional Geocache

This cache has been archived.

TintinCZ: V okolí umístění keše je nepořádek a navíc některým nedalekým obyvatelům vadí kačeři. Jelikož není další vhodné místo, keš archivuji.

PS: Keš není fyzicky na místě, proto není možný ani archeocaching.

More
Hidden : 2/24/2015
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Autobusová doprava v České republice je z hlediska rozsahu sítě nejvýznamnějším druhem veřejné dopravy v zemi. Veřejná linková autobusová doprava ve funkci regionální a příměstské dopravy doplňuje železniční síť, navazuje na ni a pokrývá většinu obcí.


Od roku 1905 na území Rakouska-Uherska jezdily poštovní autobusy, které kromě zásilek dopravovaly i omezený počet osob. V českých zemích byly první poštovní linky zavedeny roku 1908, a to linka Pardubice – Bohdaneč (11 km, 64 minut) a Pardubice – Holice. Na linkách jezdily autobusy Laurin & Klement s dřevěnou karoserií, čtyrválcovým benzinovým motorem a řetězovým pohonem zadních kol a s dřevěnými koly s obručemi z plné gumy. Před 1. světovou válkou bylo v Čechách, na Moravě a ve Slezsku postupně zavedeno 20 státních poštovních autobusových linek o celkové délce přibližně 500 km. Se začátkem války byla v souvislosti s mobilizací a zrekvírováním vozidel pro potřeby vojska veškerá autobusová doprava v českých zemích na téměř pět let zastavena. Od roku 1919 ji začala postupně obnovovat čs. poštovní správa, vrcholově řízená ministerstvem pošt a telegrafu. Od roku 1927 byly autobusové linky v Československu provozovány také státními železnicemi ČSD, řízenými ministerstvem železnic. K 1. lednu 1933 byly státní poštovní linky i s personálem, vozidly a technickým zázemím začleněny do resortu železnic a v průběhu roku 1933 postupně převzaty jednotlivými ředitelstvími státních drah. Souběžně prosperovala do roku 1932 i soukromá autobusová doprava. Zákony o dopravě motorovými vozidly z let 1932 a 1935 silniční dopravu začaly regulovat územně omezenými koncesemi, daňovým zatížením a uzákoněním vlivu železničních úřadů na udělování koncesí pro silniční dopravu, čímž byly podmínky pro volné soukromé podnikání ztíženy.


Autobus Praga RND se vyráběl v letech 1934-1953.



Odstoupení Sudet mělo za následek zkrácení všech dotčených československých linek k německé hranici, do ledna 1939 pak byla autobusová doprava přeorganizována a vydán nový jízdní řád. Většina autobusů ČSD byla po vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava (15. března 1939) převedena do ČMD (Českomoravské dráhy), 70 vozidel si ponechaly Slovenské železnice, 50 vozidel z oblasti Sudet bylo odevzdáno Německu. Roku 1939 pak musely být autobusy přestaveny na pravostranný provoz. Označení na vozidlech i jízdní řády začaly být dvojjazyčné. V roce 1940 byly plošně vyměněny poznávací značky autobusu, přičemž bylo číslování bývalých poštovních a původních drážních autobusů sloučeno do jednoho systému.

Autobus Škoda 706 RTO se vyráběl v letech 1958-1972.



Autobusový provoz byl za války silně zredukován, přednost měla přeprava pracujících do továren a školní mládeže. K silné redukci provozu došlo roku 1943, kdy chyběla vozidla, náhradní díly, palivo i personál. Koncem války byla většina autobusů poškozena, zničena nebo zabavena některou z bojujících armád.

Státní monopol na autobusovou dopravu byl zaveden § 148 československé ústavy z 9. května 1948, podle něhož pravidelná doprava silniční mohla být jen národním majetkem. Národní podnik Československá automobilová doprava byl zřízen znárodňovacím zákonem c. 311/1948 Sb. (o národních dopravních podnicích). Zákon c. 148/1950 Sb., novelizující Zákon o národních dopravních podnicích (úplné znění pod c. 149/1950 Sb.), dnem vyhlášení (24. listopadu 1950) zavedl nový název Československá státní automobilová doprava (ČSAD). Podnik měl sídlo a ústřední ředitelství v Praze, jemuž pro činnost na Slovensku podléhalo Oblastní ředitelství v Bratislavě.

Autobus Karosa ŠL 11 se vyráběl v letech 1963-1981.



Od roku 1952 byl rozdělen na 19 samostatných krajských národních podniků (13 krajů v českých zemích a 6 slovenských krajů) a dvě hlavní správy (česká a slovenská).

Autobus Karosa C 734.03 se vyráběl v letech 1981-1997.



Národní podnik (podniky) ČSAD v padesátých a šedesátých letech zavedly jednotnou a ucelenou síť autobusové dopravy v celém Československu a jednotné tarifní podmínky. Začátkem šedesátých let se také začal ustalovat a standardizovat způsob označování autobusových zastávek, nejprve interními předpisy, v polovině sedmdesátých let 20. století pak i technickými normami (ON 73 6425, ON 73 6426) a označení konce zastávky se v roce 1975 dostalo i do Pravidel silničního provozu.

Autobus Praga RND v Odrách na náměstí.



V roce 1994 byl schválen liberalizovaný Zákon o silniční dopravě (111/1994 Sb.), který otevřel cestu na trh soukromým a nestátním dopravcům. Počínaje rokem 1994 byla vetšina z podniku ČSAD transformována na akciové společnosti a privatizována. Po rozpadu Československa se již v zapsaných názvech firem objevuje vetšinou jen zkratka ČSAD bez vysvětlení, co písmena v ní znamenají. Část transformovaných firem si ihned nebo později zvolila názvy, které již na ČSAD neupomínají.


Autobusové nádraží v Odrách dne 24. února 2015.



V Odrách měly autobusy zastávku pouze na náměstí, teprve později s příbývajícím počtem cestujících padlo rozhodnutí postavit autobusové nádraží, které má svou podobu téměř nezměněnou dodnes.

V současné době jsou přes Odry vedeny následující příměstské linky:
Nový Jičín-Jeseník nad Odrou-Vražné-Odry
Fulnek-Suchdol nad Odrou-Odry-Pohor
Nový Jičín-Suchdol nad Odrou-Odry
Odry-Spálov-Luboměř,Heltinov
Odry-Jakubčovice nad Odrou-Vítkov
Odry-Veselí
Odry-Tošovice-Fulnek
Odry-Jakubčovice nad Odrou-Odry,Dobešov
Odry-Fulnek-Heřmanice u Oder-Vítkov
Vítkov-Fulnek-Odry
Vítkov-Jakubčovice n.O.-Odry
Ostrava-Klimkovice-Bílovec-Fulnek-Odry
Hranice-Bělotín-Odry
Přerov-Hranice-Opava

a z dálkových zbyla pouze linka Zlín-Hranice-Ostrava. Linky Ostrava-Vrchlabí a Ostrava-Brno byly zrušeny.




Použitá literatura:
1) Wikipedia




Informace o keši:
1) Po nalezení keš vraťte na původní místo.


Historie umístění keše:
13. července 2015 změna souřadnic z důvodu krádeže keše.




Additional Hints (Decrypt)

Zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)