Skip to content

Valecny prumysl v Holysove Letterbox Hybrid

Hidden : 1/11/2015
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kes je venovana valecnym zajatcum a totalne nasazenym, kteri byli za II. svetove valky vyuzivani k nucene praci v municni tovarne Kovodelne zavody Holysov (Metallwerke Holleischen G.m.b.H. MWH). Pri odlovu teto kese si budete moci projit jednotliva mista, kde se nachazely za II. svetove valky pracovni tabory. Vychozim bodem pro vas bude kamen c. 1., ktery nam pripomina samotny objekt municni tovarny v Holysove. Dalsi mista jsou oznacena mensimi kameny s destickami, na kterych jsou strucne udaje o jednottivych taborech. Postupne tedy navstivite podle mapy:

  • Tabor chorvatskych valecnych zajatcu (kamen c. 2)
  • Pracovni tabor pro nemecke zeny (kamen c. 3)
  • Italsky zajatecky tabor (kamen c. 4)
  • Francouzsky zajatecky tabor (kamen c. 5)
  • Tabor DAF (Deutsche Arbeitsfront - Nemecke pracovni tronty) (kamen c. 6)
  • Pracovni tabor pro totalne nasazene zeny z Protektoratu Cechy a Morava (kamen c. 7)
Behem vychazky mestem si udelate predstavu, kde vsude v Holysove za II. svetove valky zili lide, kteri byli nuceni k praci ve zdejsi municni tovarne. Jejich lagry se nachazely na mistech, kudy denne chodime do skoly, na nakup a na mistech, kde dnes stoji nase domy.
1. Kovodelne zavody Holysov

Dulezitym faktorem pro otevreni municni tovarny Metallwerke Holleischen G.m.b.H. byla existence vhodneho arealu v Holysove. Timto vhodnym arealem byly opustene prostory byvale sklarny spolecnosti Andreas Ziegler's Sohn, ktera v obci pusobila v letech 1897-1934. Areal byvale sklarny koupil za 2 000 000 korun koncern Deutsche Waffen und Munitionfabriken v Berline. Municni tovarna ziskala nic nerikajici nazev Kovodelne zavody Holysov (Metallwerke Hotleischen G.m.b.H.). Vyroba samotne munice byla zahajena jeste v roce 1940. Provoz municni tovarny byl zajistovan pracovniky z Holysova a nejblizsiho okoli a dale naborovou kampani provedenou na uzemi rise. Na dalsim doplneni pracovniku se podilela sit risskych pracovnich uradu a pracovnich uradu Protektoratu Cechy a Morava (totalne nasazeni). Po nastartovani vyroby bylo nutne zajistit pro provoz tovarny stale vetsi mnozstvi zamestnancu. Resenim pro zajisteni pracovni sily se stale vyuzivani valecnych zajatcu ze zajateckych taboru (Stalag) rozesetych na valkou ziskanem uzemi. Proto byli do Holysova dovazeni vojensti zajatci predevsim z Francie, Ruska, Polska ale i ze Srbska, Chorvatska, Recka nebo Holandska a pozdeji i z Italie. V roce 1942 dosahl provoz tovarny sveho maxima a ke dni 31. 12. 1942 jiz pracovalo na vyrobnich linkach zavodu 5 990 zamestnancu. Zaver valky a predevsim nemecke neuspechy na frontach, narustajici mnozstvi padlych, zranenych a nezvestnych vojaku nutil cerpat dalsi vojenskou silu i ze samotneho provozu tovarny. Doplnovani delniku se jiz nedarilo ani siti pracovnich uradu, a tak bylo v pripade zavodu MWH pristoupeno na jare roku 1944 k vyuziti pracovni sily zen veznenych v koncentracnich taborech. Od dubna roku 1944 vznikl proto v byvalem arealu Picmanova statku v Novem Dvore pobocny koncentracni tabor Holleischen jako odlouceny tabora KT Flossenburg. Za vystavbou pracovnich taboru a zajateckych taboru na uzemi Hotysova, jak je z vyse uvedenych skutecnosti zrejme, stala od sameho pocatku nutnost zajistit co nejvetsi mnozstvi pracovnich sil pro vystavbu a provoz municni tovarny Metallwerke Holleischen G.m.b.H.
2. Tabor chorvatskych valecnych zajatcu

V obci s dlouhou zemedelskou tradici pusobilo i v dobe valky nekolik samostatnych sedlaku a obec vlastnita nebo spravovala rozsahle polesi. Pro potreby zemedelstvi a lesniho hospodarstvi byli do Holysova transportovani zajatci predevsim z Balkanskeho potoostrova. Prvni zminka o pritomnosti chorvatskych valecnych zajatcu pochazi ze dne 4. 11. 1941, kdy je v obci evidovana pritomnost 36 chorvatskych valecnych zajatcu. Pro tyto zajatce byl zrizen zajatecky tabor v nefunkcnim hostinci Akcioveho pivovaru Stod na dnesni Jiraskove tride. Tito zajatci jsou nasazeni na prace u mistnich sedlaku.
3. Pracovni tabor pro nemecke zeny

"Deutsche Frauen Lager", tedy pracovni tabor pro nemecke zeny, byl ryze pracovni tabor. Pobyvaly v nem predevsim mlade zeny vykonavajici v holysovske municce povinnou pracovni sluzbu Risi, tzv. RAD (Reich Arbeitsdienst - Risskou pracovni sluzbu). Samotny tabor byl umisten primo v arealu municni tovarny, a to v tesnem sousedstvi zeleznicni trate Praha - Domazlice. Blizkost drahy byla taboru i osudna. Dne 26. 4. 1945 pri utoku spojeneckeho hloubkare na vagony munice cely tabor nasledkem exploze vyhorel do zakladu. Ve spalenisti naslo svoji smrt 9 risskych devcat.
4. Italsky zajatecky tabor

Tabor se nachazel v polich asi 200 metru od hlavni silnce na Plzen, dnes na miste lekarny u nakupniho strediska PENNY. Pri svem otevreni dne 29. 7. 1943 slouzil k ubytovani francouzskych valecnych zajatcu. Po udalostech v Italii a naslednem obsazeni Italie nemeckymi vojsky na podzim roku 1943 zacal tabor slouzit prave pro ubytovani italskych valecnych zajatcu. Kapacita tabora byla urcena pro 900 zajatcu.

5. Francouzsky a rusky zajatecky tabor

Zbytky samotneho francouzskeho a ruskeho zajateckeho tabora dnes nalezneme v koryte potoka zarostleho hustym krovinatym podrostem mezi byvalym tankodromem a polem vychodne od Holysova. V pripade zajateckeho tabora se jednalo o charakter oploceneho a strezeneho tabora. Tam byli umisteni vyhradne valecni zajatci ze zabraneho uzemi Francie. Prvni transport valecnych zajatcu z Francie se uskutecnil dne 20. 6. 1940. Protoze nebyl pro tyto pocty dosud tabor dostaven, byli zajatci provizorne ubytovani v obcich Hradec a Stod, odkud za praci do municni tovarny dojizdeli. Po dostavbe tabora v cervenci roku 1940 byli ubytovani v samotnem Holysove. Samotny "francouzsky" tabor, oficiatne Franzosisches Kriegsgefangenenlager fruher Russenlager, slouzil i pro ubytovanl ruskych zajatcu. V roce 1943 se jedna jiz o tabor ryze francouzsky. Celkova kapacita tabora byla pripravena pro 700 osob.
6. Pracovni tabor DAF (Deutsche Arbeitsfront)

Pro civilni zamestnance prakticky z uzemi cele Evropy vysilane do Holysova prave cestou pracovnich uradu vyrostl na uzemi obce prvni pracovni tabor, a to tabor DAF (Deutsche Arbeitsfront). Samotna vystavba prizemnich drevenych domu tehdy na kraji obce (dnes ctverec ulic Sokolovska, Tylova, Americka a trida 1. maje) byla zahajena v prosinci roku 1939. V arealu tabora bylo vybudovano 11 velkych prizemnich budov lehke drevene konstrukce. Budovy byly oznaceny nazvy mest Vilnius, Varsava, Oslo, Narvik. Pariz, Lvov, Riga, Minsk, Strasburk, Calais a Verdun, tedy jmeny mest, kam vitezne vstoupily dosud neporazene sily vojsk Wehrmachtu. Kazdou takovou budovu tvorilo sest velkych pokoju. Cely tabor mel spolecne turecke zachody a spolecnou umyvarnu jen se studenou vodou, sklad dreva a uhli, prirucni sklady a v pripade tabora DAF i mistnost pro odvsivovani odevu a luzkovin. U vchodu do tabora z dnesni Taborove ulice byla budova s pokoji pro totalne nasazena devcata, ktera se starala v tabore o uklid, s postovni uradovnou a s mistnostmi pro strazne Werkschutzu. V denni dobe byla tato straz u vstupni brany spise jen formalni. V denni dobu vetsinou starsi "werkschutzleitri" take nazyvani "lagerfirove" kontrolovali, zda je dodrzovana pracovni dochazka a dochazka do smen. V noci byte potom provadena kontrola u vstupni brany dusledne. Tabor DAF byl oplocen spise jen symbolicky plankovym plotem, pozdeji pletivem. Tabor DAF byl kapacitne vystaven pro 1000 docasne ubytovanych osob.
7. Pracovni tabor pro totalne nasazene zeny z protektoratu (Tschechischen Madchenlager) nebo take Frauenlager

Zde byly ubytovany zeny z uzemi Protektoratu Cechy a Morava vysilane do Holysova na praci prave cestou pracovnich uradu. Jeho polohu bychom dnes hledali na urovni poslednich domu sidliste Pod Makovym vrchem a nove zastavby rodinnych domu tesne nad uvedenym sidlistem. Tabor byl otevren k uzivani dne 17. 4. 1941. Plna kapacita tabora cinila 850 mist. Po celou dobu valky proslo taborem okolo 2 100 zen z uzemi Protektoratu Cechy a Morava. V obdobi valky nebyla zaznamenana zadna obet z osob ubytovanych v tabore. Jak tabor DAF tak i tabor protektoratnich zen byly po valce vyuzity jako sberne tabory pro odsouvane nemecke obcany. V obdobi let 1945-1947 proslo temito tabory na 6 000 nemeckych obyvatel.

zdroj: propagacni letak Domu dejin Holysovska, autor: Jan Vales
A jak na kes?

Jelikoz se jedna o letterbox hybrid nebudete skoro potrebovat ani GPS, staci vam pouze dobra orientace v mape ;) Nezapomente take pozorne prozkoumat atributy u kese, zvlaste ten s preskrtnutym symbolem 24/7 ;) Vasim ukolem bude obejit vsech 7 kamenu, poradi necham na kazdem, mozna bych doporucil zacit sedmickou a skoncit jednickou, ale je to vesmes jedno, jen si budete muset prehazet vyslednou zpravu podle poradi kamenu. Trasa neni dlouha, v propagacnich materialech naucne stezky, kterou je tako kes inspirovana, pisou asi neco kolem 1,2 km. Jeste bych chtel upozornit pro vlastniky turistickych navigaci, aby doma venovali trochu pripravy, nez vyrazi do terenu. Konkretne tim myslim vytisteni mapy, kde jsou oznaceny vsechny kameny, protoze v turisticke navigaci jej pravdepodobne nezobrazite. Kdo pouzije k odlovu chytry telefon nebo tablet, je bez problemu a mapu si muze nacist primo v terenu.

Nejlepe je si s sebou vzit papir a tuzku, kam si budete poznamenavat text zpravy, ktera vas dovede do finale a prozradi jedno tajemnstvi ;) A nebo pro lepsi a jednodussi zapisovani indicii si muzete stahnout a vytisknout prehlednou pomucku pro zapisovani.

1. KAMEN
  • 2.radka, 1.slovo, 3.pismeno
  • 1.radka, 2.letopocet, 3.cislo
  • 1.radka, 1.letopocet, 4.cislo
  • 1.radka, 1.letopocet, 3.cislo
  • 1.radka, 2.letopocet, 4.cislo
2. KAMEN
  • 2.radka, 2.letopocet, 4.cislo
  • secti v 1.letopoctu, 1.cislo s cislem v 2.letopoctu na pozici 4
  • secti v 1.letopoctu, 3.cislo s cislem v 2.letopoctu na pozici 3
3. KAMEN
  • 4.radka, 2.slovo, 2.pismeno
  • 1. letopocet, 4.cislo
  • 2. letopocet, 1.cislo
  • odecti z 2.letopoctu a 3.cisla cislo z 1.letopoctu na pozici 1
4. KAMEN
  • 1.letopocet, 4.cislo
  • 2.letopocet, 4.cislo
5. KAMEN
  • secti pocet slov z 3., 4. a 5.radky (spojku pocitej take za slovo ;)
  • spocitej pocet pismen v 3.radce, 1.slovo a odecti 1
  • k poctu pismen v poslednim slove na posledni radce pricti 1
6. KAMEN
  • 2.radka, 2.slovo (spojku pocitej take za slovo) posledni pismeno je tvoreno ze dvou znaku, pouzij 2.znak
  • 4.radka, 1.slovo, 4.pismeno
  • 1.radka, 3.slovo (predlozku pocitej take jako slovo), 3.pismeno
  • 2.radka, 2.slovo (predlozku pocitej take jako slovo), 1.pismeno
  • 1.radka, 2.slovo, 2.pismeno
7. KAMEN
  • 1.radka, posledni slovo, 1.pismeno
  • posledni radka, slovo i pismeno
  • 3.radka, 1.slovo, 8.pismeno
  • 1.radka, 2.slovo (predlozku pocitej take jako slovo), 3.pismeno
  • v 1.radce sectete vsechna pismena a prictete 2, vyjde vam cislo, ktere v anglicke abecede odpovida poradi pismenu, ktere potrebujete
  • 4.radka, 2.slovo, posledni pismeno je tvoreno ze dvou znaku, pouzij 2.znak
PODEKOVANI
Tato kes vznikla za podpory Domu dejin Holysovska a titmo bych rad vyjadril podekovani, za vse co pro nas udelali.

SEZONA KVETEN - ZARI
Pondeli: zavreno
Utery - Patek: 9:00 - 12:00 a 12:30 - 17:00 hod.
Sobota - Nedele: 13:00 - 17:00 hod.

SEZONA RIJEN - DUBEN
Utery - Patek: 9:00 - 12:00 a 12:30 - 17:00 hod.
Sobota - Nedele: pouze po telefonicke objednavce na cisle 727 838 248 zajistenou do patku do 17:00 hod.
CWG SMENARNA
A ted udelam urcite radost vsem, kteri radi sbiraji drevena kolecka :) kes je tak trochu zamyslena i jako CWG smenarna, takze byste meli mit moznost smenit i nejake to kolecko. Samotna kes ma take svoje CWG, ktera se budu snazit prilezitostne po nekolika kusech doplnovat, nez se zacnou "ztracet" nebo spis rozkradat. Pamatujte prosim na sve dobre vychovani a mente poctive kus za kus a pokud to jen trochu pujde, zkuste vkladat ruzna CWG.

Vsem dekujeme za navstevu a zabavne logy ;)

Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)