Skip to content

Oddajnik Domžale - 918 kHz Mystery Cache

Hidden : 4/14/2016
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Domžalski srednjevalovno radijski oddajnik - The Domžale medium frequency radio transmitter



Zaklad se NE nahaja na navedenih koordinatah. Poiskati morate CHIRP oddajnik, ki vam bo izdal lokacijo zaklada. Poiščite "zelenca", ki je najbližje anteni

V bližini oddajnika ter v bližini priporočenega parkirišča boste lahko videli veliko različnih živali.

English:
Treasure is NOT located at the specified coordinates. Search for CHIRP beacon, it will show you the location of the treasure. Find "the green one" that is closest to antenna.
In the vicinity of the transmitter and close to the recommended parking you can see many different animals.

Zgodovina oddajnika


Po prvi svetovni vojni je bila tudi Jugoslavija upravičena do vojne odškodnine. Že leta 1922 je država v Nemčiji naročila osem radijskih oddajnikov. Po prizadevanju Prosvetne zveze v Ljubljani je eno dobila Slovenija. Tedaj so tudi odločili, da bo oddajnik stal na Hudlah v Spodnjih Domžalah. Leta 1923 so kupili zemljišče, potem je vse kar za nekaj let zastalo. Končno so postajo dobili šele v letu 1926. Dne 5. Avgusta 1927 so v Hudljah začeli z gradbenimi deli. Postavili so 30m dolgo in 10m široko leseno stavbo, ki so jo dobili iz Nemčije. Poleg stavbe so 200 m narazen na betonska podstavka postavili dva po sto m visoka železna jambora. Med jamboroma pa so napeli anteno. Ker drugih zanesljivih energetskih virov ni bilo v bližini, so za pogon oddajnika v poslopju namestili Dieselov motor 50 konjskih moči in tri generatorje za proizvodnjo elektrike. Medtem ko so v Domžalah še potekala montažna dela, so v Ljubljani dogradili in opremili studio. Studio in oddajnik so med seboj povezali delno z zemeljskim kablom in delno s prostim vodom. Ko je bilo tako v Domžalah kot v Ljubljani vse na red, je nova naprava v okviru Prosvetne zveze v Ljubljani 1. Septembra 1928 začela obratovati.
Od 2,5 kW oddajne moči v letu 1928 so jo v letu 1932 povečali na 5 kW. V tem letu so naprave priključili na javni 20 kV daljnovod Črnuče-Domžale. V letu 1939 je oddajnik začel oddajati z močjo več kot sto kW.
V petek, 11. aprila 1941 dopoldne so štiri nemška vojaška letala na oddajnik v Domžalah odvrgla devet bomb in ga povsem uničila. Lesena zgradba je zgorela, aparature so bile seveda povsem uničene, podrl se je tudi eden od jamborov. Oddajnik je med vojno ostal razvalina. Po vojni so oddajnik obnovili. Postavili so 135 m visok predalčni jambor, ki so ga ob rekonstrukciji oddajnika zamenjali s sedanjim 161 m visokim cevnim jamborom. Moč oddajnika so povečali na 600kW. Radio je tudi med vojno zelo pomemben vir informacij.


Jugoslovanska armada je med napadom na Slovenijo v vojni leta 1991 bombardirala tudi radijske in televizijske oddajnike. Radijski oddajnik v Domžalah sta 2. julija 1991 ob 11:37 napadli dve armadni letali MIG-21. Napadalci so zadeli in uničili 600-kW modulacijski transformator, ki je najdražji del oddajnika. Poškodovali so antenski napajalni vod in anteno, kar se je radijcem posrečilo že v dveh dneh popraviti. Razbili so tri zelo drage izolatorje. Poškodovan je bil tudi antenski stolp in sidra. Kljub natančnim pregledom z daljnogledi so nekaj napak na sidrih, ki bi bile kmalu usodne, odkrili šele pri obnovi. Uničili so tudi hladilni sistem oddajnika. V poslopju so bili med napadom vodja oddajnika inž. Emil Gorjan, Zdravko Pirš in Albin Vran. Oddajnik je seveda takoj prenehal oddajati. Gorjan in Pirš sta v 45 minutah vključila mali 50kW oddajnik. Če bi zelo poškodovan 600kW oddajnik poskušali obnoviti, bi bilo zelo drago, vse pa je bilo že staro.
Že zvečer po napadu so si oddajnik ogledali novinarji avstrijske televizije in razdejanje posredovali svetu. Po posredovanju tedanjega direktorja Radiotelevizije Slovenije Janeza Jerovška sta nemška in avstrijska radioteleviziji omogočili nakup novega oddajnika. Naročili so ga pri firmi HARRIS QINCY v državi ILLINOS v Ameriki. Posebnost novega 300-kW oddajnika v Domžalah je v tem, da obratuje brez oddajnih elektronk - je polprevodniški in prvi tak oddajnik na svetu. Posebnost je tudi v tem, da elektromagnetne signale zmodelira tako natančno, da je slišnost enaka ali celo boljša kot pri prejšnjem 600-kW oddajniku. Kakovost signalov je pri sedanjem boljša. Izkoristek starega oddajnika je znašal komaj 60 odstotkov, medtem ko je pri novem 80 odstotkov. Ne nazadnje je pri novem velik prihranek električne energije. Avstrijska in nemška televizija sta kupili oddajnik, ki je stal 1.300,000 ameriških dolarjev, vso drugo opremo je kupila Radiotelevizija Slovenija iz svojih sredstev. Da je nov oddajnik v Domžalah velika pridobitev za slovensko radiodifuzijo, kažejo tudi številne pohvale o dobri slišnosti od vseh strani sveta.
V petek, 26. Februarja 1993 ob 12. uri, je v Domžalah začel obratovati nov 300 kW radijski oddajnik Radia Slovenija.

English:

The Domžale radio transmitter is a facility for medium wave broadcasting in Domžale, in Slovenia. Today, a fully transistorized transmitter is in use at the Domžale Transmitter. The transmitter can be received easily at a medium wave frequency of 918 kHz across the whole of Europe at night-time. It is the strongest radio transmitter of the Republic of Slovenia.
The first transmitter was built in 1927 and started operation in September 1928 with the transmission from a fair in Ljubljana, and later a solemn broadcast of Franc Finžgar talking about Slovene language and Oton Župančič reading verses from his poem Duma. The transmitter had the power of 2.5 kilowatts, upgraded in 1932 to 5 kW and in 1939 to over 100 kW. A t-antenna with 5 wires, it was hung on two 120-metre tall steel framework masts, which were insulated against the ground. It was destroyed by German airplanes on 11 April 1941, during the invasion of Yugoslavia in World War II.
In 1949, the reconstruction of the transmitter started under the new socialist government. The transmitter was equipped with a 60-metre tall guyed tube mast, which was insulated against the ground. It entered service on 25 March 1951. This radio mast was replaced a little later by a 136-metre high guyed steel framework mast, which was also insulated against the ground. In 1969, the transmitting power was increased to 200 kilowatts. In the course of the roll-out of the Geneva wave plan the transmitter got the licence to work with an output power of 600 kilowatts and the facility was renovated in the second half of the 1970s; not only were new transmitters installed, but the old radio mast was replaced by a 161-metre high guyed mast of steel tube, which is insulated against the ground. On 2 July 1991, during the Ten Day War, the station was attacked by two Yugoslav Mig-21 airplanes, and the 600-kilowatt transmitter was heavily damaged.[1] The feeder and the radio mast of the old transmitter from the 1950s were not damaged, so there were only short interruptions in the transmission.

Viri: Slamnik, 24. marec 1993, https://en.wikipedia.org in http://www.rtvslo.si

Additional Hints (No hints available.)