Skip to content

Jihlavsky vysilac Mystery Cache

Hidden : 10/11/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato mysterka je umístěna nedaleko technické památky ze čtyřicátých let dvacátého století – středovlnného vysílače Jihlava, který je nepřehlédnutelnou dominantou pro návštěvníky přijíždějící do Jihlavy od Znojma nebo jedoucí po obchvatu. NEPARKUJTE prosím před vjezdem do areálu vysílače, jedná se o soukromý pozemek. V pracovních dnech by to mohl být problém.


JIHLAVSKÝ VYSÍLAČ

HISTORIE:

     Projekt vysílací stanice Jihlava vznikl již v roce 1942. Ještě ten samý rok byla zahájena výstavba na dnešní Znojemské ulici. Vršek, na kterém vysílač stojí, je označován jako Větrník. V roce 1943 byl zahájen zkušební provoz na frekvenci 1520kHz s výkonem 5kW. Dominantou areálu je vysílací anténa JUCHO, kterou vyrobila a postavila stejnojmenná německá firma. Jedna se o ocelovou příhradovou konstrukci čtvercového tvaru. Stožár je smontován ze sedmi dílů po 5200 mm, jednoho dílu 3925 mm, jednoho spodního dílu 5150 mm a jednoho vrchního dílu 3875 mm. Stožár je od země odizolován patním izolátorem o výšce 200mm. V patě stožáru je jiskřiště, aby byl umožněn přeskok blesku, pokud by udeřilo do antény. Na vrchním dílu stožáru je připevněna kapacitní zátěž v podobě osmiúhelníkového rámu, průměr osmiúhelníku je 5000 mm. Na vrcholu stožáru je umístěno výstražné červené osvětlení pro leteckou dopravu. Stožár je kotven ve třech směrech po 120°, ve výšce 15,8m 31,4m a 45,7m nad zemí. Každé kotevní lano je rozděleno deseti izolátory. Kotevní lana jsou šestipramenná, upoutaná přes napínací články na kotevních betonových blocích, vzdálených od paty antény cca 20 metrů. Pod anténou a vlastně pod celým areálem se nachází v hloubce asi 30-50cm zemnící síť, sloužící jako protiváha vysílacího stožáru.
     První zde použitý vysílač byl typ Radioslavia RV5b o výkonu 5kW. Ze zesilovací stanice na hlavní jihlavské poště se přiváděla dálkovým zemním kabelem modulace rozhlasového programu do stojanu linkového zesilovače, po zesíleni byl signál veden do vysílače. V roce 1945, po osvobození, připadl vysílač Československé poštovní správě a od května téhož roku začal vysílat česky. V nejkritičtější chvíli revolučních dnů oznámil německý vedoucí vysílače, ze odchází na oběd. Už se ale nevrátil. Česky personál zde zůstal po celou dobu bojů a vysílač zachránil pro Československou poštovní správu. Západomoravské elektrárny pohotově obnovily dodávku elektrického proudu a už dne 21. května 1945 svobodný československý vysílač Jihlava zahájil vysílání. Umožňoval tak posluchačům v Jihlavě i na celé Českomoravské vysočině nerušený poslech brněnských rozhlasových pořadů.

ZARUČENÉ FÁMY:

     O jihlavském rozhlasovém vysílači mezi lidmi koluje spousta legend a "zaručených informací" ohledně rušení zahraničního vysílaní. Ono je to i tím, že objekt byl hlídán armádou a byl v přísném režimu utajení. Začátkem padesátých let byla na pozemku vysílací stanice postavena ubikace pro cca 30 vojáků. Mezi vojenským barákem a vysílací anténou byla vystavěna dřevěná strážní věž. To, že celý objekt byl pod velmi přísným utajením vytváří tu legendu a kouzlo celého místa. Jediná rušící činnost, která z jihlavského vysílače probíhala, byla dle dochovaných dokumentů v letech 1952 až 1954 a to ještě pouze v noci. Bylo to prováděno tak, ze přes den se vysílal normální program rozhlasu na frekvenci 1484 kHz a v noci byl vysílač v půlhodinových intervalech přelaďován na frekvence Hlasu Ameriky a Jugoslávie - 1196 kHz a 1268 kHz. V 8:00 ráno se pak znovu vyjelo do éteru s rozhlasovým programem na 1484 kHz. Takovéto "rušení" bylo velmi nepraktické, náročné na techniku i zaměstnance. Zároveň bylo přímo v Jihlavě vybudováno několik menších krátkovlnných rušiček. Jihlavský vysílač v této době neměl zálohu napájení. V roce 1954 se tedy toto "noční rušení" zrušilo a jihlavský vysílač začal nadále vysílat rozhlasový program stanice Praha + regionalní vstupy z Brna celodenně.

UDÁLOSTI ROKU 1968:

     Neopomenutelnou událostí je samozřejmě srpen 1968, kdy byl vysílač po více než dvaceti letech znovu obsazen ruskou armádou. Podle pamětníků si tam dokonce vykopali zákopy. Po obsazení vysílače Rusové nutili tamní zaměstnance, aby vypnuli vysílaní, oni ho prý vypnuli, ale když to šlo, vždy ho zase nenápadně zapnuli, na což samozřejmě Rusové brzy přišli a zakročili. Takže nakonec vysílač opravdu umlčeli.
     První "malý - velký třesk" v historii vysílače přišel v roce 1969. Tehdy byl po dvaceti-sedmi letech provozu zlikvidován starý vysílač Radioslavia RV5B a byl nahrazen novým prototypovým vysílačem Tesla SRV 7k z Tesly Hloubětín.  Vysílací stanice nadále po rekonstrukci vysílala celodenně program Prahy a regionálních vstupů z Brna na 1484 kHz. Vysílací výkon byl zvýšen z původních 5 kW na 7 kW. Modulace se na vysílač i nadále dostávala pomocí dálkového rozhlasového kabelu z jihlavské pošty. 

 

Foto: Vysílače TESLA SRV7
     

PO REVOLUCI:

     První významnou událostí po revoluci v roce 1989 bylo zrušení vojenské ostrahy. Ve výluce od 14.6. do 18.6. 1993 byly vysílače Tesla SRV 7.1 přeladěny na kmitočet 981 kHz ("X") a program byl změněn na ČRo2 Praha. Od 1.1. 1994 byl snížen výkon vysílaní programu ČRo2 Praha ze 14 kW na 7 kW. Dne 1.2.1996 zahájil druhý vysílač Tesla SRV 7.1 vysílání programu ČRo 6 / Rádio Svobodná Evropa na kmitočtu 1233 kHz ("Y") do společné antény s vysílačem SRV 7.1 programu Praha. v roce 2002 dovezeny dva nové vysílače Telefunken TRAM 10. Ve dnech 15.10 až 18.10. 2002 zde mělo proběhnout školení pracovníků, při kterém byly tyto nové vysílače oživeny. V provozní výluce 4.11 a 5.11.2002 bylo provedeno přepojení z původních vysílačů Tesla na nové Telefunkeny TRAM 10. Dne 6.11.2002 byl zahájen zkušební provoz, staré vysílače Tesla byly demontovány. V prosinci 2002 vysílače Telefunken přešly do trvalého provozu s dálkovým ovládáním z televizního vysílače Brno - Kojál. V souvislosti s tím byla ukončena obsluha vysílací stanice Jihlava a byli propuštěni všichni její zaměstnanci. Tehdy nikdo netušil, ze jihlavský vysílač už má před sebou pouze cca rok a dva měsíce provozu, na frekvenci 981 kHz, výkonem 7 kW se odsud nadále vysílal program stanice ČRo2 Praha a na frekvenci 1233 kHz, výkonem 7 kW program stanice ČRo6 Rádio Svobodná Evropa. Na základě rozhodnutí Českého rozhlasu o redukci počtu vysílačů a o spojení programu ČRo2 a ČRo6 v jeden okruh byl středovlnný rozhlasový vysílač Jihlava po šedesáti letech nepřetržitého provozu dne 31.1. 2004 vypnut a následně zrušen. Vysílače Telefunken TRAM 10 byly stejně jako všechna ostatní technika odvezeny neznámo kam.... 
     V dnešní době slouží areál soukromé dopravní firmě a z antény se stal pouhý stožár-nosič antén pro mikrovlnné či internetové linky. Areál bývá v pracovní době přístupný, ale nějaké toulky zde moc nedoporučuji, neboť se jedná o soukromý pozemek.

Foto: Nové vysílače TELEFUNKEN TRAM 10

Zdroj: web www.stredni-vlny.cz se souhlasem jeho autora. Za unikatní fotky vysílačů děkuji kolegovi geo-radioamatérovi OK2PYA

O KEŠI:

     K zaparkování geovozidla použijte doporučené parkoviště. Neparkujte před vjezdovou bránou do areálu, jedná se o soukromý pozemek – riskujete problémy a zbytečně byste na sebe upozornili. Okolo rušné silnice se pohybujte opatrně.
Na výchozích souřadnicích naleznete jen anténu vysílače. Samotná keš je vzdálena do 500m od antény, je umístěna mimo areál vysílače. Finální souřadnice zjistíte výpočtem, hodnoty X a Y snadno najdete v listingu.
Prosím o vracení keše přesně na místo a o šetrné zacházení.

Není potřeba nikam lézt, vstupovat na pozemek vysílače, překonávat překážky, kopat do něčeho atd. Lidé pohybující se v areálu o kešce asi neví. Stačí pozorně koukat, sáhnout a je vaše.

Finální souřadnice:

N 49° 22. (KMITOČET „X“ mínus 284)‘    

  

E 015° 35. (KMITOČET „Y“ mínus 861)‘

 

Na závěr děkuji Slíďákovi za beta-test keše včetně konzultací....

Additional Hints (Decrypt)

Wnxb inabpav bmqbon

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)