Skip to content

Krasove jeskyne na Sumave EarthCache

Hidden : 9/28/2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Krasové jeskyně a na Šumavě? Že jste nikdy o ničem takovém neslyšeli? No pokud si dovedete představit pod tím pojmem jen bohatou krápníkovou výzdobu a mnoho kilometrů prohlídkových tras, pak jste tady opravdu špatně. Ale kras, to nejsou jen stalagmity a stalagnáty. Krasem je například i Chýnovská jeskyně nedaleko Tábora, která sice žádnou krápníkovou výzdobou neoplývá, ale barvy jejíchž stěn jsou lákadlem pro mnoho turistů každý rok. A je jím i řada maličkých jeskyní v oblasti Šumavy, z nichž největší je právě jeskyně Strašínská.


Krasové jeskyně se ve střední části Šumavy nacházejí především v povodí Otavy (např. Hydčická, Žichovická nebo největší z nich - Strašínská jeskyně) a Volyňky (např. jeskyně v Jiříčkově skále u Malenic nebo jeskyně v lomu Betaň). Všechny jeskyně v této oblasti jsou vyvinuty v hluboce metamorfovaných krystalických vápencích šumavské větve moldanubika. Tyto krystalické vápence tvoří větší nebo menší tělesa čočkovitého až deskovitého tvaru, uložená hlavně v pararulách. Navzájem izolovaná tělesa jsou seřazená v zřetelná pásma. Vápence jsou často prostoupeny velmi hustou sítí žilek aplitu, křemene nebo ofikalcitu. Někde jsou impregnovány pyritem. Hojně se v nich vyskytuje flogopit a tremolit, vzácněji v překrystalovaných nečistých polohách pyroxeny, forsterit nebo živce. Ve velkém měřítku jsou pak vápence pronikány hlavně žilami aplitu a minety.


Strašínská jeskyně
Regionální členění: Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum - moldanubická oblast (moldanubikum) - metamorfní jednotky v moldanubiku
Stratigrafie: proterozoikum
V sušicko-strakonické části sušicko-votického pruhu pestré série moldanubika je vyvinuta ojedinělá vápencová jeskyně. Nachází se na úpatí vrchu Na Palových severozápadně od obce Strašín a vznikla pravděpodobně jako ucpaný ponor malé říčky přitékající od Strašína.
Vstupní otvor jeskyně je 6 m široký a 1,6 m vysoký. V současnosti je uzavřen železnou mříží. Ústí do hlavní prostory jeskyně - síně 23 m dlouhé, 12 m široké a nejvíce 3 m vysoké. Síň se pod úhlem asi 30° svažuje k severu, kde je v nejhlubším místě podzemní jezírko. Za jezírkem jeskyně pokračuje menšími prostorami. Ze síně ústí na západ poměrně široké chodby o délce asi 60 m. Z východní strany se na síň napojují dvě chodbičky, které vedou do více než 80 m dlouhého labyrintu těsných plazivek, rozšiřujících se místy do menších síněk. Celková délka všech jeskynních prostor je asi 200 m, ale podle místních pověstí prý její chodby sahají až k hradu Rabí. Jeskyně je bez krápníků. Ve stěnách jeskyně vyčnívají vypreparované žilky aplitu a křemene, které svědčí o hluboké korozi stěn.
Pozoruhodností jeskyně jsou velmi dobře vyvinuté mísovité a hrncovité prohlubně ve stropu - takzvané korozní hrnce. Jsou to ukázky kvartérní korozní činnosti, způsobené kondenzovanou vodou a k jejich vývoji v určité míře dochází i v současnosti.
Na fotografiích z první poloviny 20. století lze pozorovat nad jeskyní ve hřbetu kopce malou morfologickou sníženinu trychtýřovitého tvaru, o průměru několika metrů. Jde pravděpodobně o nedokonale vyvinutý závrt, dokládající krasové zvětrávání.
V roce 1936 zde podnikatel František Krejza zahájil dobývání limonitu.Vznik limonitu je zde vázán na období silné koroze vápenců a bylo v něm zjištěno až 44% železa. Hlavní síň jeskyně byla za účelem těžby zajištěna výdřevou a zpřístupněna jednoduchým schodištěm. Ještě téhož roku byla ale těžba zastavena.
Strašínská jeskyně je otevřena pro veřejnost jen po dobu letních prázdnin anebo po předchozí dohodě např. prostřednictvím místního infocentra. V zimním období se dovnitř nejspíš nedostanete vůbec, protože zde zimují někteří vzácní i méně vzácní teplomilní netopýři. Přesto její návštěvu všem doporučujeme, nepotkáte tady davy turistů ale překrásnou přírodu!!!




Podmínkou uznání logu je zaslání odpovědí na tyto otázky přes náš profil:

1/ Všimněte si nadmořské výšky (změřte ji) a orientace vstupu do jeskyně - obojí vzhledem k okolnímu terénu. Zamyslete se nad souvislostí s vznikem jeskyně a vysvětlete proč to tak je.
2/ Vezměte si baterku a posviťte do jeskyně. Krápníky tu opravdu nejsou, ale jeskyně má svou barevnou výzdobu. Jakou a čím je způsobena? (Neptáme se na kapky vody, ale na skutečné zbarvení stěn!)
3/ Jak vznikají korozní hrnce (kapsy)?
4/ Nepovinný úkol - přiložte k logu svoji fotografii v jeskyni, nebo před jejím vchodem.

Logujte rovnou, kdyby něco nebylo v pořádku, budeme vás kontaktovat.


Použité zdroje:
texty Informačního střediska Strašín
J. Cícha: Jeskyně a historická důlní díla v Jižních Čechách a na Šumavě

Jiří Kukla, Petr Batík: Krasové jeskyně na Šumavě

Naše velké poděkování patří paní Novotné ze Strašínského infocentra, která nám umožnila celou jeskyni prolézt a poskytla nám k ní vyčerpávající výklad.

Additional Hints (No hints available.)