Skip to content

Klášter a kostel Augustiniánů Mystery Cache

Hidden : 9/5/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cache je věnována významné historické památce, která nemá jen architektonickou hodnotu. Od roku 1342 je například tento klášter považován za "mateřský dům" augustiniánské provincie v Polsku, kdy zdejší převor Šimon Sporer zavedl 12 augustiniánských mnichů do Krakova.


Dominantou západní části náměstí Míru v Domažlicích tvoří konvent s klášterním kostelem Nanebevzetí Panny Marie, jež založil prokazatelně v roce 1287 český král Václav II. se svojí manželkou Jitkou. Přilehlý konvent byl založen parně již v 60. letech 13. století se samým královským městem Přemyslem Otakarem II.

Poté bylo započato se stavbou klášterního kostela, která se protáhla, a proto v roce 1379 povzbuzoval pražský arcibiskup Jan z Jenštejna k příspěvkům na jeho dokončení. V roce 1420 přepadli konvent domažličtí husité, vypálili konventní budovy, údajně povraždili většinu mnichů a vyplenili kostel. Správa klášterního jmění byla králem Jiřím z Poděbrad přenechána pánu Ježkovi z Boskovic a v roce 1470 převedena na pana Lva z Rožmitálu. Město Domažlice požádalo v roce 1534 o přenechání klášterního majetku, což bylo následně povoleno císařem Ferdinandem I. pod podmínkou, že se bude odpovídajícím způsobem starat o krytinu klášterních budov.

Augustiniánský řád získal roku 1621 opět práva užívání kostela, bylo započato s opravami po zpustošení husity a budováním jeho vnitřního zařízení. V letech 1671 – 1674 probíhala výstavba nového konventu. Požárem ve městě v roce 1747 došlo k značnému poškození budov i kostela. Jejich oprava a přestavba se protáhla až do roku 1832, kdy byla již definitivně setřena původní podoba kláštera. V souvislosti s rozšířením komunikace v roce 1843 dochází ke značným úpravám v okolí kostela, zejména zboření staré a výstavbě nové klášterní zdi.

Na nově vystavěné zdi byly zpět umístěny sochy světců z původní zdi, které jsou dílem sochaře Františka Ringelhahna z let 1743-1744 (svatý: Mikuláš Tolentinský, Augustin, Tomáš z Villanovy, Jan Nepomucký, Václav, Gelasius, Vavřinec a papež). Tyto sochy byly v roce 2003 - 2006 nahrazeny kopiemi, originály jsou uloženy v boční kapli s přilehlou sakristií kostela. Klášterní zeď je u kostela ukončena portálem s kutou barokní železnou mříží pocházející z 18. století a se sochou Bolestné Matky Boží nad štítem.

V roce 1950 byl klášter násilně uzavřen a jeho sbírky i archiv rozptýleny po různých archivech, muzeích a dalších institucích. Budovy byly využívány Československou lidovou armádou, později jako kuchyně a školní jídelna. Od roku 1955 zde byla zřízena hudební škola a od roku 1961 je objekt využíván jako lidová škola umění. V roce 1990 byl celý komplex navrácen řádu, který v roce 2002 potvrdil pronájem budov Městu Domažlice pro potřeby Základní umělecké školy Jindřicha Jindřicha na další léta.

 

Mobiliář kostela


Kostel obsahuje prosté zařízení z období krátce po roce 1830. Hlavní dominantou interiéru je hlavní oltář s dvěma bočními. Na hlavním oltáři s obrazem Nanebevzatí Pany Marie stojí po stranách starší barokní sochy z 18. století představující sv. Augustina a sv. Tomáše z Vilanovy. Pravý boční oltář je zasvěcen Srdci Páně Ježíšovu a doplněn obrazem s tímto námětem. Nad oltářem je zavěšen obraz, na němž sv. Augustin odvrací od města Toleda pustošící roje kobylek. Levý oltář je svojí úpravou totožný a obsahuje obraz Srdce Panny Marie. Nad ním je zavěšen obraz zpodobňující sv. Augustina jako ochránce řádu a křesťanů. V presbytáři jsou dále zavěšeny obrazy Matky Dobré rady a Panny Marie Bolestné.

V lodi kostela jsou zavěšeny obrazy s motivy Křest Ježíše Krista, Celník Matouš, Kristus a Máří Magdalena a Svatý Jan Nepomucký. Pod kůrem visí obraz ženy v řeholním šatě s korunkou (údajně sv. Anežky), obraz na dřevě s motivem Nejsvětější Trojice, pod nímž jsou namalovány Domažlice. Dále zde nalezneme sošky sv. Kateřiny a sv. Ignáce. Na kůru stojí varhany pořízené ve 30. letech 19. století.

 

Klášter


Přiléhá k severní straně kostela a s ambity hladce křížem sklenutými tvoří čtverec s rajským dvorem uprostřed. Východní strana obsahuje vchod, jež zdobí socha sv. Tomáše, je nejstarší částí kláštera postavená v roce 1671.

V přízemí severního traktu se nachází dochovaný refektář se třemi štukovými kartušemi na stropě s freskovými obrazy zobrazující legendární scénu v hodovní síni (sv. Tomáš z Vilanovy myje nohy Kristu v podobě poutníka), smrt Tomáše Tolentinského  a alegorický obraz na slova žalmu 144 verš 16.

V chodbě kláštera bylo v roce 1731 umístěno 14 obrazů křížové cesty malíře Josefa Heidla. Vzhledem k jejich značné zchátralosti byly v roce 1842 pořízeny nové obrazy, jejichž autorem je domažlický rodák a malíř Petr Wimmer (*1822 - †1879). V klášteře se také nachází 1,28 m vysoká vzácná řezba Madony s Ježíškem z 16. století (dnes v kostele sv. Tomáše v Praze) a barokní soška sv. Šebestiána z 18. století.

 

Pravidelné bohoslužby v kostele:

Neděle:                    18.00 hodin
Úterý – sobota:        17.15 hodin

 

Pokud vás zajímají větší podrobnosti o tomto objektu (včetně obrazové dokumentace), doporučuji vám, abyste si přečetli novou 52 stránkovou brožuru Kostel a klášter Augustiniánů v Domažlicích, kterou napsal Z. Procházka, a v červenci tohoto roku vydalo nakladatelství Českého lesa v Domažlicích.

 

Cache


Původně tato cache měla být založena jako klasická Tradiční Cache, ale jak jinak přesvědčit „geo-lovce bodíků“, aby si přečetli aspoň kousek listingu a odnesli si pár informací? Aby jste zjistili finální souřadnice nepotřebujete řešit žádné rébusy či hádanky, jak je u Mystery Cache běžné, stačí si jen pozorně přečíst listing a následně odpovědět správně na pár otázek. Dosazením číslic, která vám vyjdou správným zodpovězením otázek, do vzorce dostanete finální souřadnice. Ty už stačí jen zadat do map na internetu nebo do GPS a vyzvednout si krabičku.

Otázky:

1)    Ve kterém roce byl založen konvent s klášterním kostelem?

a)     1277                                                   A = 0

b)    1278                                                    A = 2

c)     1287                                                   A = 4

2)    Ve kterém roce vypukl na domažlickém náměstí požár, který napáchal na budovách kláštera značné škody?

a)     1747                                                   B = 4

b)    1757                                                    B = 6

c)     1767                                                   B = 8

3)    Který sochař je autorem soch, jejichž kopie jsou dnes k vidění na nové klášterní zdi?

a)     Petr Wimmer                                   C = 5

b)    Mikuláš Toletinský                           C = 3

c)     František Ringelhahn                      C = 0

4)    Jaká zvířata jsou vyobrazena na obrazu nad pravým bočním oltářem?

a)     Sarančata                                          D = 0

b)    Kobylky                                              D = 5

c)     Mandelinky                                        D = 9

5)    Jaká světice s korunkou je pravděpodobně vyobrazena na obraze pod kůrem?

a)     sv. Anežka                                         E = 7

b)    sv. Ludmila                                         E = 3

c)     sv. Kateřina                                        E = 1

6)    Který malíř je autorem původních čtrnácti obrazů křížové cesty z 1. pol. 18. st., které visely na chodbě kláštera?

a)     Josef Heidl                                         F = 8

b)    Josef Hendel                                      F = 6                      

c)     František Heidl                                  F = 4

 

Vzorec:

N 49° 26.ABC E 012° 55.DEF

 

 

Pro vytvoření tohoto listingu byly 18. 8. 2014 použity [online] materiály ze serveru římskokatolické farnosti Domažlice dostupné z http://farnostdomazlice.cz/?page_id=109, z oficiálního webu města Domažlic dostupné z http://www.domazlice.info/o-domazlicich/pamatky/domazlice/byvaly-augustiniansky-klaster.html a ze stránky soupisu památek dostupné z http://depositum.cz/knihovny/pamatky/tiskclanek.php?id=c_5851Dále několik částí textu a obrázků bylo použito z publikace: PROCHÁZKA, Zdeněk. Klášter a kostel Augustiniánů v Domažlicích. 2014. vyd. Domažlice: Nakladatelství Českého lesa v Domažlicích, 2014. ISBN 978-80-87316-40-5.

Additional Hints (Decrypt)

I qhgvar fgebzh ppn 2,2 zrgel ilfbxb. Ceb 1,8 z ilfbxéub xnpren žáqaý ceboyéz :-Q

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)