Skip to content

24lemans na kole Traditional Geocache

Hidden : 8/16/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keš 24LeMans na kole je věnována cyklistickému závodu stejného jména, který posledních 10 ročníků probíhal na okruhu se startem a cílem v Šaraticích na Návsi (náves se skutečně jmenuje Náves :-).
 


Závod byl inspirován slavnějším francouzským závodem automobilů - prvních sedmnáct ročníků na start nastupovaly 3 členné, případně 2 členné týmy, jejichž členové se na trati v průběhu 24 hodin střídali. Počínaje 18-tým ročníkem byla vyhlášena i kategorie jednotlivců.

Závod má dlouhou historii. První ročník se jel už v roce 1993 na trati u rybníka Olšovce v Jedovnicích. V dalších letech následovaly tratě:

1994 - 1996: Milešín - Vidonín - Rozseč - Březí - Milešín,

1997 - 2000: Studnice - Kulířov - Rozstání - Otinoves - Odrůvky - Studnice

2001: Heroltice - Pejškov - Vohančice - Heroltice

a dostáváme se na místo činu ke keši

2002 - 2010 a 2012: Šaratice - Milešovice - Otnice - Šaratice

V roce 2011 došlo shodou okolností ke dvěma nepříjemným událostem - jak říká klasik: "Neštěstí nechodí nikdy samo, například třeba Marx a Engels" - které zásadně zasáhly do dalšího osudu závodu. Na začátku léta toho roku nepozorný řidič sejmul ze skutru tehdejšího šéfa závodu s přítelkyní, a tím paralizoval prakticky 3/4 organizačního týmu. V historii závodu tak byl rok 2011 prvním ročníkem, kdy se nejelo. Situace to byla samozřejmě nepříjemná a smutná, tím spíše, že některé zdravotní následky jsou pro dotčené trvalé. Podařilo se dát dohromady nový organizační tým, který začal pracovat na přípravě dalšího ročníku. Pro závod hůř ale teprve mělo být. Téhož roku 2011 odhlasovali naši zákonodárci novelu silničního zákona, do které se dostal na poslední chvíli (jak jinak) přílepek s označením § 47a. V něm se praví: "Řidič nesmí na dálnici, silnici a místní komunikaci použít vozidlo k účasti na sportovních a podobných akcích, jestliže by jimi mohla být ohrožena bezpečnost silničního provozu, nejde-li o akce pořádané v souladu s rozhodnutím příslušného správního úřadu o zvláštním užívání pozemní komunikace podle jiného právního předpisu". Existence tohoto paragrafu přepsala dosavadní historii amatérských silničních závodů v České republice. Informace o zrušených závodech začly být takřka na denním pořádku. V našem případě s okruhem v okolí Šaratic spadáme pod DI PČR Vyškov, kde jsme žádali o povolení využití komunikace k uspořádání závodu - rovněž neúspěšně. Vzhledem k tomu, že se nám nechtělo skončit dříve, než jsme v novém složení organizátorů začli, po mnoha diskuzích a dlouhém rozmýšlení jsme závod nakonec v roce 2012, i přes oficiální nepovolení akce policií, uspořádali. Závod se vydařil, ročník se zapsal do historie účastí vytrvalostní špičky v kategorii jednotlivců, ustanovením nového rekordu v jednotlivcích - neuvěřitelných 752 km ujetých za 24 hodin, a rekordní účastí cca 130 cyklistů. Jako organizátoři jsme se ale usnesli, že vzhledem k existujícím rizikům dále nehodláme pokračovat v rozporu se zákonem. Další pokusy o legalizaci okruhu v Šaraticích pro závod v roce 2013 selhaly, přestože jsme se s problémem svěřili do rukou profesionání firmy. Navíc byla v tom roce část okruhu přes Otnice zatížena zvýšeným provozem aut tudy vedoucí objížďkou jiné uzavírky. Proto jsme po dlouhém hledání nalezli trať, která se jevila jako vyhovující na Milovech (Vysočina). Zde jsme se ale od začátku potýkali s ne zcela vyhovující situací se zázemím pro účastníky, což následně vyvrcholilo zrušením závodu především kvůli dlouhotrvajícím dešťům a s tím souvidející nezpůsobilostí tratě a zázemí. Pro rok 2014 se nám podařilo zajistit pro prosazení tratě v Šaraticích podporu jednoho z tehdejších senátorů, a vše začalo znovu vypadat velmi nadějně. Bohužel se nakonec i tato iniciativa a podpora minula účinkem, a vše skončilo jako před dvěma roky - tedy oficiálním nepovolením využití komunikace pro závod od DI PČR Vyškov.

Díky legislativní tvorbě v podobě § 47a se tedy cyklistická akce, která měla na kontě 19 úspěšných ročníků bez nějakých zásadnějších problémů, z toho 10 na stejné trati v okolí Šaratic, stala ze dne na den nezákonnou.

Stejným způsobem zanikla řada cyklozávodů s dlouhou historií. Jsou ale lokality, kde si zákon umí vyložit jinak a policie tam, světe div se, skutečně pomáhá a chrání při závodě. Z pochopitelných důvodů nebudu jmenovat, aby jim nezatli tipec taky.

Jako organizátoři aktuálně skutečně nevíme jak dál. Není jednoduché najít trať, která vyhovuje pro potřeby závodu, aby současně měla vyhovující zázemí, a byl na ní nulový nebo mizivý provoz, aby nebyl problém se schválením příslušnými orgány. Aktuálně je situace taková, že pro realizaci závodu by muselo dojít k uzavírce komunikace. To se dá realizovat pro závod, jehož peloton přejede v krátkém čase, a komunikace se opět otevře. Pro závod v časovém rozsahu 24 hodin ale není taková uzavírka prosaditelná. Bylo by to neůměrně nákladné, a i pokud by se to podařilo, obyvatelé dotčených obcí by nás patrně vynesli v zubech, protože by jim to přineslo neúměrné dopravní komplikace. Jiným možným řešením je vytyčit trať na tzv. účelové komunikaci, jejíž majitel/správce by akci fandil. Na takové komunikaci neplatí silniční zákon, zpravidla je na tyto komunikace zákaz vjezdu běžné dopravě. Této variantě se blížila zmíněná trať na Milovech, lokalita ale trpěla pro závod jinými neduhy. Najít takovou trať jako ucelený okruh, s rozumně kvalitním povrchem i pro silniční kola, v délce mezi 7-15 km, se nám v rozumné vzdálenosti od Brna ani po dvou letech hledání nepodařilo.

Na tomto místě za všechny děkuji starostovi panu Kaloudovi i všem šaratickým za vstřícný přístup k akci a za spolupráci v proběhlých ročnících. Obec v době závodu vypadala impozantně. Celá Náves se zaplnila stany, obytnými i normálními automobily, kde měli účastníci zázemí, podpůrné týmy, maséry, hostesky, kuchyň, servis bicyklů, nocleh. Část účastníků také bivakovala v blízké tělocvičně, kde bylo pro všechny i sociální zařízení a sprchy. Do 17. ročníku probíhala časomíra manuálně formou obrovské fyzicky existující "excelovské" tabulky (odhaduji 2x3m) stojící v prostoru startu a cíle před radnicí, kam časoměřiči zapisovali časy každého jezdce na každé kolo měřené ručně stopkami. Od 18.ročníku proběhla zásadní technická revoluce a přešlo se na měření elektronické pomocí čipů.

Pokud máte zájem, více podrobností o závodě, jeho historii, fotografie, výsledky atd. můžete najít na 24lemans.webnode.cz.

Závěrem si dovolím vyjádřit svůj obdiv a podporu všem bývalým, aktuálním i budoucím organizátorům cyklo závodů. Mám představu o tom, co to obnáší. Díky vám.

 

 

Additional Hints (Decrypt)

Qbyr anuber, arob anuber qbyr?

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)