Skip to content

Za pokladem Netrebu Mystery Cache

This cache has been archived.

Midlan2: Bohužel jsme byli kvůli kompletní proměně lesa nuceni tuto noční keš archivovat.
Moc děkujeme všem nálezcům za pěkné logy, jsme rádi, že se Vám keš líbila.

More
Hidden : 7/19/2014
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 
  
   Hrad Netřeb, tajemné sídlo na kopci nad Kanicemi a Úbočí, střežené starými tisy. S hrady se často pojí pověsti, dodává jim to na přitažlivosti. Lidé si je mezi sebou vyprávěli a předávali je svým dětem a ty poté svým. Blízko Kdyně, Chudenic a Poleně je až nezvykle mnoho hradních zřícenin, které se vyplatí navštívit. Napadlo vás ale někdy, jestli i tyto hrady mají své skryté příběhy a legendy? Pojďte s námi navštívit hrady Netřeb, Kouřim, Pušperk, Nový Herštejn, Rýzmberk a dozvědět se něco z jejich minulosti. A pokusit se nalézt poklad Netřebu ...

Pověst o draku a pokladu na Netřebu
   Hrad Netřeb byl ve středověku významným sídlem a není tak divu, že se i s ním pojí zajímavá pověst. Kdysi na hrad přišel velice bohatý a vážený pán, který přijal nabídku nějaký čas na Netřebu pobýt. Hrad a okolí si velmi oblíbil, a tak se rozhodl, že právě zde bezpečně ukryje své jmění. Při úplňku se vypravil do podhradí a všechno své bohatství zakopal na dnes již dávno zapomenutém místě. Poté hrad v tichosti opustil. Léta ubíhala a pánův život dospěl ke svému závěru. Jeho duše opustila tělo a proměnila se v draka, který kolem sebe chrlil pořádné plameny. Odlétl na Netřeb střežit posmrtně svůj poklad. Mezi lidmi se od té doby šířila doměnka, že poklad může nalézt a získat jen dobrý člověk, který drakovi vyjme z tlamy zlatý klíč, aniž by se spálil o jeho plamenný jazyk. Zatím prý se tak nestalo a drak poklad střeží nadále.

Legenda o kouřimském trojském koni
   Hrad Kouřim (Ruchomperk) byl postaven někdy na přelomu 12. a 13. století, pánové ho ale obývali krátce, pouze asi půl století. Za tak krátkou dobu je téměř nepředstavitelné, že by došlo k nějaké události, o které si lidé budou povídat až do dnešních dnů. Dle legendy Ruchomperští dobývali blízký hrad Pušperk. Možná se inspirovali trojskou lstí. Na hradě Pušperk jednoho dne očekávali příjezd vozů se sudy s hrachem. Tato informace se dostala až k velení z Kouřimi, které ji ihned využilo. Vůz vojsko přepadlo, vojáci se do sudů schovali, a tak se hladce dostali za hradby Pušperku. Když se poté setmělo, vojáci ze sudů vylezli a hrad dobyli.

 
Proč se obci Pušperk říká Liška?
   Hrad Pušperk byl založen ve 13.století panem Jarošem ze Slivna a původně byl pojmenován Liščí vrch, podle lišky na erbu, kterým se Jaroš pyšnil. Jak se ale liška na zmíněný erb vůbec dostala? Kolem hradu starých předků tohoto pána se v lesích proháněly lišky. Jednou se maličká liška dostala až do blízkosti hradu. I jako dospělá opakovaně k němu přicházela a lidé tuto rezavou krásku již brali za vlastní. Jednoho dne se však neukázala a dlouho nikdo nevěděl, co se s ní stalo. Pak se konečně opět vrátila, zrovna v den, kdy se hradní pán dozvěděl, že se brzy stane otcem. Za několik měsíců, kdy hradní paní porodila děťátko, liška ráno k hradu přiběhla. Lidé od těch dob v kraji věřili, že liška přichází k obydlí a přináší tím štěstí do domu.

Na Novém Herštejně mají hned tři bílé paní
   Za dávných časů za vlády Vladislava Jagellonského české království ohrožovali Bavorové. Na hradě Nový Herštejn v té době žil Jan z Velhartic, který měl tři krásné dcery. Když mělo dojít k útoku na hrad, Jan se rozhodl před Bavory skrýt celé své bohatství spolu se svými dcerami v kulaté věži. Aby je útočníci spolu s pokladem nenalezli, rozhodl se dcery pro jistotu do věže zazdít. Během krutého boje se sesulo několik kamenů, které dívky zcela zasypaly. Bavorové hrad dobyli, ale pohřbený poklad na hradě nenašli. Hradního pána Jana odvlekli do Bavor, kde ho poté umučili. Od těch časů na květnou neděli se zříceniny Herštejna rozestupují a přízraky tří smutných dívek obchází hrad a zachází v místě, kde leží zasypaný poklad.

 Zakletá pyšná paní Apolena na Rýzmberku
   Na Rýzmberku někdy v šestnáctém století žila jistá Apolena, velmi pyšná a lakomá dcera rýzmberského pána. Jednou seděla pod jabloní, která byla plná krásných červených jablek. Náhodou šel kolem mladý myslivec Jan, po celém dnu velice unavený. Měl již hlad a tak když uviděl červená jablka, poprosil Apolenu, zda by si mohl utrhnout jedno jablko. Ta nesouhlasila a začala na něj neurvale křičet. Myslivec vytáhl nůž a přes odpor Apoleny si jablko utrhl. Lakomá Apolena běžela vše povědět svému otci, který následně myslivce nařídil vsadit do hladomorny, kde posléze zemřel. Od té doby jabloň i dcera hradního pána začaly chřadnout a nepřežily mysliveckého mládence ani ne o rok. Apolena za svůj čin byla potrestána, jednou za rok vstává z hrobu a bloudí hradem jako přízrak držící v ruce jablko. Čeká prý na mladého chlapce, který by si od ní nyní jablko vzal a kletbu tím zrušil.



Nyní pár slov, jak najít skrytý poklad Netřebu ...

   Abyste úspěšně nalezli schovaný poklad, který na Netřebu hlídá velký drak, nemusíte drakovi brát z tlamy klíč, jak říká pověst. Vám bude stačit nalézt 5 indícií, které objevíte spolu s hradními instrukcemi. Protože hledání pokladu není nikdy zadarmo a snadné, odlov budete muset provést v nočních hodinách, kdy netřebský drak spí a při odlovu vás tak nebude rušit. K odlovu nezbytně budete potřebovat lepší baterku, dobré oči a UV baterku. A jak nalézt místo, kde je poklad schován?
   Zanechte své vozidlo na doporučených souřadnicích (Parking 1). Pokud máte vozidlo s nízkým podvozkem, doporučujeme zaparkovat raději na místě blíže obci (Parking 2). Máte-li na výpravu více času, můžete zaparkovat v obci. Pak se již vydejte vstříc dobrodružství ...

   První hrad (malou lock&lock krabičku) naleznete na souřadnicích, které si před nočním dobrodružstvím spočtěte podle následujícího vzorce :

Souřadnice Hradu 1 :   N 49° 26.(66xK+4)  E 013° 05.(4xK-1)

Číslo K zjistíte jednoduše, když zjistíte, v kterém století byl hrad Netřeb postaven Děpoltem z Rýzmberka. Jde o dvojciferné číslo. Pozor, hrajeme na tisíciny, pokud vám v závorce vyjde např. číslo 43, zapište si za desetinnou čárku 043. Kontrolní součet všech čísel výsledných souřadnic je roven 59.

   Na místě najdete první hrad, spolu s instrukcí, kde hledat hrad další. Pečlivě si z kartičky zaznamenejte vzorec pro výpočet souřadnic. K výpočtu ale vždy budete potřebovat znát hradní indícii, za kterou vás dovedou od hradu světlušky. Na začátku se nelekněte, vzdálenost mezi 1. hradem a 1. indícií je delší, musíme vás dostat trochu dále do lesa:) Jakmile zjistíte, že vidíte bílo-červenou světlušku, v její blízkosti hledejte úkryt s indícií, kterou zjistíte pouze s použitím UV světla. Takto postupně získáte 5 indícií (pečlivě si vše zaznamenávejte, budete je potřebovat pro výpočet finálky!) a 5 hradních krabiček, v té poslední i informace o místu uložení pokladu. Pevně věříme, že se vám ho podaří najít.

   A ještě rada na závěr - indície budete nacházet mimo cesty, k nim se dostanete pohodlně pomocí světlušek. Při následném hledání hradu se vraťte na cestu a jí se držte, cesty jsou v terénu dobře znatelné, není potřeba z nich scházet. Po odlovu finálky doporučujeme jít na hlavní turistický rozcestník turistických stezek žluté-modré-zelené (Waypoint 1), k vozidlu se poté dostanete po zelené značce směr obec Úboč. Pokud byste se v lese ztratili, snažte se též dostat na tento waypoint. Také vám doporučujeme se před cestou seznámit s terénem podle turistické mapy.
 
Tak držíme pěsti a dávejte v nočním lese na sebe pozor!

Dne 12.7.2014 jsme s přáteli provedli nezávislý test této noční kešky a zde je pár údajů o našem odlovu. Startovali jsme z Parkingu 1 a trasu jsme zaznamenávali včetně návratu k vozidlu.
celková uražená vzdálenost = 8 km
čas potřebný k odlovu = 2 hod 45 minut


 

 

Additional Hints (Decrypt)

Uenq 1 - Mn zrafvz m xnzraalpu oengeh. Uenq 2 - Arqnyrxb ovyr anwqrf i "xnzraaé míqpr" an ilcbpvgnalpu fbhenqavpvpu v preirabh. Uenq 3 - Qnyfv uenq uyrqrw cbq bxenwrz prfgl. Uenq 4 - I xberarpu ilienprarub cnermh, oyvmxl fgebz gv ancbiv. Uenq 5 - Zrmv xnzral, preiran gv bcrg ancbiv. Svanyxn - Cbxynq uyrqrw ir fxelfv zrmv xnzral, preiran gv bcrg cbzhmr.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)