Skip to content

Pilsner Oldies Challenge Mystery Cache

Hidden : 6/28/2014
Difficulty:
5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

CS: Navštívili jste už nejstarší keše Plzeňského kraje?
EN: This cache is available only in Czech language.

Uplynulo již více než 10 let od chvíle, kdy průkopníci geocachingu ukryli první krabičky v Plzeňském kraji. Začali zaplňovat geomapu místy, která stojí za návštěvu, za víkendový výlet. Skrývali nové a nové schránky pro své kamarády, aby vůbec mohli geocaching hrát. Zároveň tím budovali rozmanité hřiště i pro hráče, kteří v té době ještě ani nevěděli, že budou jednou součástí hry.

Myslíme si, že i dnes, kdy si hráči mohou vybírat z několika tisíc současných keší Plzeňského kraje, by měli vědět, kde leží kořeny této hry, jaké jsou vlastně nejstarší keše kraje, na jakých místech byly zakládány a kdo všechno hru u nás nastartoval. V neposlední řadě chceme připomenout staré keše, které jsou chtě nechtě v péči hráčů samotných a každý nálezce by měl přispět k jejich dobrému stavu.

Challenge keš

Při příležitosti eventu 10 let geocachingu na Plzeňsku jsme připravili keš s výzvou. Pro uznání nálezu této keše je nezbytné plně splnit výzvu, najít schránku a zapsat se do logbooku.

Podmínka výzvy je jednoduchá: nalezněte alespoň 25 keší z bookmarku listu Nejstarší v Plzeňském kraji. Díky marram.cz si snadno můžete ověřit splnění podmínky na Projektu-GC.

Bookmark list Nejstarší v Plzeňském kraji je určen pro potřeby této challenge keše a měl by vždy obsahovat 28 nejstarších nearchivovaných keší a všechny archivované keše uložené dříve než nejmladší nearchivovaná keš. Při archivaci některé z keší bude seznam rozšířen, aby byla podmínka stále splněna.

  • Keš uvedená v bookmarku listu, jejíž jste autorem či vlastníkem, se počítá stejně jako nalezená.
  • Nálezy keší z bookmark listu se počítají bez ohledu na datum nálezu či pozdější archivaci nalezené keše.
  • Vyvarujte se logování archivovaných keší, které již fyzicky neexistují (archeogeocachingu však nijak nebráníme, nález je vhodné doplnit fotkou schránky a logbooku).
  • Při logování nálezu uveďte nalezené keše, kterými jste splnili podmínku.
  • Jako datum nálezu keše uvádějte datum, kdy byly splněny všechny podmínky pro uznání nálezu (tj. výzva a zápis v logbooku).
  • Zapíšete-li se do logbooku před splněním výzvy, zapište k tomu datu jen log typu Write Note.

Protože je krabička umístěna na místě navštěvovaném často mudly, budeme rádi, pokud její návštěvu ponecháte až na okamžik po splnění výzvy. Máte-li však k Radyni daleko a výzvu hodláte plnit, pak samozřejmě neváhejte keš navštívit při nejbližší vhodné příležitosti.

Kde je krabička

Na výchozích souřadnicích nad lomem naleznete krásný výhled na Starý Plzenec i do kraje, ale krabička tu ukryta není. Její umístění si po přečtení listingu snadno zjistíte a keš bude uchráněna od nahodilých návštěv.

Souřadnice krabičky: N 49° 4A.BCD E 13° 2E.FGH

A = kolik keší bylo v Plzeňském kraji dostupných na začátku roku 2003
B = číslo měsíce, kdy byla ukryta keš na šumavském Poledníku
C = den v lednu 2005, kdy byla obnovena keš na Přimdě a založena nová
D = počet publikovaných keší, které byly ukryty 4. února 2005
E = číslice, která je shodná v kódu prvních dvou keší na území města Plzně
F = číslo měsíce, ve kterém byly poprvé nalezeny 2 nejstarší keše kraje
G = počet keší založených Poníkem v roce 2004
H = kolikátá publikovaná keš v kraji byla velmi brzo po publikaci archivovaná, aniž by kdy byla nalezena

Roky 2003 a 2004, éra turistů

Už v roce 2001 vznikly v Česku čtyři keše, v následujících letech přibyly další, ale Plzeňský kraj na svou první keš čekal do podzimu 2003.

První keš se v Plzeňském kraji objevila pravděpodobně v neděli 2. listopadu 2003, kdy kačer Groula byl s přítelkyní na výletě u Skryjských jezírek. Do deníčku si doslova napsal: "Jezýrka sou skvostný a rozhodně je stojí za to vidět. Hned sme na veletajné místo uložili GPSkový poklad a tak kdož má zájem poklad najít, nechť si vezme přístroj GPSkový, nastuduje informace a vyrází. Rozhodně to stojí za to." Keška Rocks on river byla umístěna vysoko na skalách nad pravým břehem Zbirožského potoka, již v okrese Rakovník. Přesto při roztřiďování keší do krajů připadla do Plzeňského kraje a byla následně považována za jeho nejstarší keš. Až deset let po publikaci keše se zjistilo, že vlastně leží o 34 metrů ve Středočeském kraji a údaj byl opraven. Tak nic, tato keš nebyla v našem kraji první, jen jej před umístěním navštívila.

V době ukrytí Rocks on river už uplynuly dva týdny od chvíle, kdy kačer chenso nalezl v Praze svou první keš. Hra se mu zalíbila a tak při cestě na Šumavu ukryl 16. listopadu 2003 keš Carte d'Or Šumava u Rozvodí mezi Černým a Čertovo jezerem. Keš se slovenským a anglickým listingem vždy budila svým podivným jménem rozpaky, ale každý úspěšný nálezce název pochopil: keš byla ukryta v krabičce od populární zmrzliny. Původní krabička od oříškové vydržela na místě téměř 10 let, než byla nahrazena současnou krabičkou od čokoládovo-třešňové. Keš na FTF čekala do následujícího léta, kdy ji 1. července našel bavorský kačer zwoelf. Autor chenso už sice nikdy nezalogoval nález další keše, ale ještě nějaký čas hledal a zakládal společně s kačerem martinko.

Když kladenský kačer Toniczech vyrážel v červnu 2004 na výlet do Starého Plzence, byl na tehdejší poměry ostříleným veteránem. Keše hledal od roku 2002, svoji první keš založil již v březnu 2003 a během následujícího roku ukryl dalších 16 keší. V Plzenci přemýšlel, zda keš bude u rotundy či u zříceniny středověkého hradu, tenkrát byl výběr pěkných míst velmi široký. Zvolil Radyni, ale na skalkách u východní věže žádný pořádný úkryt nenašel a krabičku si zase odvezl. Na Radyni se vydal znovu 26. června a zamířil k nedaleké skalce s výhledem na hrad. Poblíž schoval svoji osmnáctou schránku a pojmenoval ji Radyně – Emperor's new castle. Šlo o první krabičku na Plzeňsku, široko daleko žádná jiná nebyla. Po zveřejnění keš jako první našel 7. července kačer jarry. Když byl s odkazem na jeho zdejší prvonález označen jako průkopník geocachingu, odvětil: "Vůbec se necítím jako nějaký průkopník, koneckonců jsem udělal jenom to, co dalších 1500 lidí – našel jsem keš na moc pěkném místě – u Chateau Radyně."

Šaman, další legenda českého geocachingu, vyrážel rád s kamarády na výlety. Jeden takový jej v půli prázdnin 2004 přivedl ke zřícenině románského hradu, kde založil stejnojmennou keš Přimda. Byla třetí v kraji, první v Českém lese i okrese Tachov. Osamocená krabička čekala na FTF kačera Ondíka téměř tři měsíce, ale po něm stihly keš najít už jen dva německé týmy, pak keška zmizela. Šaman si 8. ledna 2005 zopakoval výlet na západ Čech, společnost mu tehdy dělal Dorcadion, MilancerTabacek, a keš přemístil. Když už tu byl, přešel po skalnatém hřebeni hory až k jejímu vrcholu a na místě s krásným výhledem ukryl Přimda view, jedenáctou keš kraje. Jeho doprovod mezitím čekal u hradu a souřadnice nové keše se dozvěděl vysílačkou, takže si následně užili cestu sněhem i skutečné hledání krabičky. Po zveřejnění našel krabičku jako první 15. ledna plzeňský kačer DavyLuKy.

Ale vraťme se zpět do roku 2004, na konec prázdnin a dokonce zpět na Radyni. V kraji existují tehdy tři keše, které jsou od sebe vzájemně vzdálené přes 50 kilometrů. Plzeňský tým PaJa, neboli Pavel a Jana, našel na jaře svou první keš, a tak bylo na čase také nějakou založit. Vybrali si krásnou skálu s nádherným výhledem na Radyni a keš pojmenovali Jane's View. Čtvrtá keš v kraji byla publikovaná... ale omylem. Pavlovi a Janě se totiž podařilo umístit svoji keš do vzdálenosti 40 metrů od Toniczechovy. Následujícího dne ji reviewer zajistil prvenství mezi archivovanými kešemi v kraji. Několik kačerů toužilo první ryze plzeňskou keš najít, zodpovědně ji hledal v roce 2008 zlobr, o pět let později totéž zkusil Arogantmar74, ale nikdo nikdy neuspěl. Keš bez jediného nálezu pravděpodobně odnesli sami autoři 8. ledna 2005, když našli Toniczechovu keš těsně před Šolimem.

Další keš s názvem The Meridian byla ukryta na šumavský Poledník 13. září. I jejími autory byli turisté, konkrétně rodinný team bxhome z Třebíče, prý autoři termínu keška. Groula vzpomínal na zásadní problém, který tyto kačery trápil: byli na Vysočině jediní kačeři a tak neměli v okolí žádné cizí keše, které by sami mohli hledat. Na Poledníku ukryli malou schránku na kraj vzrostlého lesa, který už ale na místě nenajdete. První nález zaznamenal Brabenecz, ale nebyl snadný: po hodině marného hledání zavolal přítele na telefonu, aby od něj zjistil číslo na autory, a našel až s jejich nápovědou. Keš prvonálezce určitě zaujala, neboť ji v červenci 2006 adoptoval a stará se o ní dosud.

Na začátku října vylezl Pítr a Jirka na skálu blízko Zbirohu a na jejím samém vrcholu zanechali krabičku pojmenovanou po skále Hlavatice / Hlavatice rock. První zájemci, ŠamanDorcadion Team, si vzali dovolenou a pro krabičku vylezli, získali FTFSTF. Na základě jejich zkušeností se terén změnil na T5 a příznivci adrenalinu mohli zajásat. Naštěstí měli někteří kačeři dost rozumu, aby pro keš za špatných podmínek nelezli. Od září 2009 byla keš nezvěstná, pod posledním hledačem se utrhl starý žebřík, kačer odešel po svých a keš byla 10. dubna 2010 archivovaná.

Hostivický kačer Barba.cz vyrazil 5. prosince na výlet do Plzně. Před pivovarem ukryl mikro keš Plzeňský Prazdroj / Pilsner Urquell, první plzeňskou keš. Následně pokračoval na Doubravku, kde připravil keš Chlum u Plzně. Dvě keše ukryté v jeden den? Rozhodně novinka! Nejprve padlo FTF na kopci s rozhlednou, o hodinu později získal chřipkou oslabený Dorcadion FTF i u pivovaru. Svými rychlými nálezy zklamal pomalejší yukon_team, čerstvé plzeňské kačery, kteří na obou keších zaznamenali 9. prosince STF. Zajímavý je také log Toniczecha o nálezu na Chlumu, protože zdařile přibližuje dobu nepřesných GPS, kdy se všichni znali. Zatímco keš na Chlumu je možné stále hledat, krabička u pivovaru byla naposledy nalezena 27. srpna 2009 a na jaře skončila v archivu, ale zapomenuta není.

Na konci roku 2004 bylo v Plzeňském kraji 7 tradičních keší, žádná z nich nebyla založená místními. Ale blížil se rok 2005 a s ním smršť.

Rok 2005, éra domácích hráčů

Hned na Nový rok umístil tým PaJa keš Údolí děsu (The Valley of Dread) do skalnatého údolí v blízkosti Krkavce. Zajímavostí z dnešního pohledu bylo použití další krabičky od zmrzliny, tentokrát od dvoulitrového balení. Shodou náhod jen o den později umístil DavyLuKy na samotný Krkavec. Dvě keše obrazně za domem nemohli nechat v klidu yukon_team, který na obou získal 5. ledna FTF. Keše lákaly i "Pražáky": 8. ledna spojili Milancer, Dorcadion Team, TabáčekŠaman výlet na Přimdu (obnova a založení keše) s návštěvou Plzně a obě nové schránky našli. Nezávisle na nich našel keš již dopoledne Šolim. Na tehdejší dobu značný provoz.

Následující den přibyla nedaleko Hlavatice keš Petr a Pavel od pražského kačera RaRocha, pravděpodobně jeho šestá založená. Keš umístěná na ploše zaniklého hradu Řebřík byla pojmenována dle kostela sv. Petra a Pavla stojícího pod hradní skalou. První čtyři nálezce již znáte z předchozích keší: DavyLuKy, yukon_team, Barba.czPítr.

A u DavyLuKyho ještě zůstaneme: je autorem 13. založené keše, Malesice rock. Krabičku umístil u chráněné skály z arkózových pískovců v lesích severně od Malesic 16. ledna a první nález si připsal o dva dny později yukon_team. Zřejmě pro ně byla osamělá skála inspirací a 23. ledna založili svou první keš Devil's stone / Čertův kámen u skály v Kokotském polesí. Uhádnete, kdo keš našel jako první? Ano, naprostý ping-pong: FTF získal o tři dny později DavyLuKy. Mimochodem, v půlce dubna keš nejdříve nenašel a pak našel jako svoji první Poník & team a to včetně geokoníka Robina.

Čtvrtý únorový den vyrazil team PaJa na jižní Plzeňsko, na úpati nepomucké Zelené hory zanechal tradiční keš Kefalín a u zámku v nedalekých Žinkovech vznikla keš Pramen života (The Spring Of The Life). Pozor, žinkovský poklad byl první multi keší v kraji. Na rozdíl od všech předchozích keší byly použity zavařovací sklenice, ryze nevhodné schránky. FTF na obou keších si po týdnu připsal opět yukon_team, relativní blízkost obou keší způsobila shodu pořadí a jmen u všech prvních sedmi nálezců. Pro ilustraci tehdejších "zástupů" na zalogování uvádíme pouhých 11 nálezců během prvního půl roku. Team PaJa v následujících letech ztratil o hru zájem a keše přestal udržovat. U části keší pomohli hráči, např. o keš Kefalín se stará cbfousáč, jiné keše skončily archivací, což během rekonstrukce zámku potkalo i Pramen života (keš je přesto stále nalezitelná).

5. února se yukon_team vydal na vandr na Rokycansko a ukryl keš u hradu Libštejn (ve skromném listingu je mimochodem první geozmínka o Němčovicích). Následující den pokračovali do údolí Radnického potoka a na skále u tábořiště ukryli mikro keš pojmenovanou Yukon. Zatímco první byla pro nálezce bezproblémová a FTF si RaRoch připsal 12. února za 5 minut, mikro keš na místě se špatným signálem a se stovkami možných úkrytů se ukázalo být skutečnou výzvou. Team RaRoch první pokus po 3/4 hodině vzdal, týž den při svém vandru neuspěl ani haggaeus. Yukon_team tedy vylepšil nápovědu a s ní se o měsíc později RaRochům po hodině hledání podařilo keš najít. Ač od počátku zaznívá, že místo by sneslo větší schránku, stále je na místě prťavá mikro. Yukon_team vzpomíná: "V té době bylo mikro keší opravdu málo a my chtěli připravit keš, která by se hledala obtížněji. Povedlo se nám to."

Když už RaRoch znovu zavítal na západ Čech, připravil keš Brno věnovanou druhému nejvyššímu vrcholu Radče, druhou multi keš kraje. Krabičku jako první našel yukon_team a podle jejich dvouhodinového hledání to vypadá, jako by jim chtěl RaRoch něco oplatit ;-)

Díky teamu PaJa přibyla 17. dubna 2005 keš na okraji Plzně nad Koterovem, již dvacátá v kraji. Svým názvem Krásná vyhlídka (The Nice View) mnoho nálezců překvapila, neboť je umístěna v hustě zarostlém hájku nad samotnou vyhlídkou. Na FTF vyrazil vlakem z Prahy Milancer, který o několik dní předběhl též úspěšný yukon_team, na třetí nález čekala keš celý měsíc. PaJa o týden později připravili dvoji druhou multikeš, která kačery přivedla na Bolevecké rybníky (The Bolevec Ponds) a provedla je celou rybniční soustavou od Strženky po Velký Bolevecký rybník. Příprava keše a její zveřejnění se nejspíše protáhlo, protože první nález si připsal yukon_team až 24. června, o den později nalezli keš Lifebook a Péťa. I tato multina skončila v archivu, když autor nereagoval na měnící se prostředí u jednotlivých zastávek a keš se stala nenalezitelnou.

Na konci dubna ukryl Bentley007 do kešíprostého okolí Kosího potoka schránku Lazulite mountain / Lazurová hora. Keš na místě dávného hradu Výškov byla jeho třetí založenou. Její první nálezci jako Lifebook, haggaeus, Schonfeld či MilancerAnad si stěžovali na ukrutný krpál, který museli cestou ke keši překonat, zatímco Bentley007 se divil, proč nevyužili pohodlnou cestu od Tabákového mlýna. Doplňující waypointy byly úžasný vynález, ale na této keši nebyly použity až do archivace autorem v březnu 2011.

Ve stejné době byla archivovaná keš Úsek H40 Sušice. Pražský pár Hajtra a Zuzík ukryl svoji první schránku v půlce května v hlubokém údolí Otavy nad Sušicí u jednoho z řopíků, aby připomněl prvorepublikové opevnění v úseku H-40. Keš má své prvenství, poprvé byla použita dnes standardní krabička typu L&L formátu small. Ale krabička se při pozdějších obnovách postupně zmenšovala, až dosáhla ryzí velikosti micro. Poslední zprávy hlásily myší útok, nikdo další už keš nenašel a byla archivovaná.

Nadešel červen 2005, na světě bylo ve 215 zemích ukryto na 171 tisíc keší a přibližně 700 u nás, v Česku. Nevím, zda se tato čísla Poník tenkrát dozvěděl, ale rozhodně se rozjel ve velkém stylu, snad aby Česko mělo alespoň tisíc keší. Od prvního června zakládal téměř každý týden jednu keš, všechny na velmi zajímavých a krásných, přesto pozapomenutých místech. Keš Šedivec je u skály ukryté uprostřed lesů, Homberk na místě zcela rozebraného hradu, Křížový výhled / Cross view na skále nad Berounkou, Komberk u dalšího hradu, Lopata na skále poblíž stejnojmenného hradu a multi-keš Březina – Salon začínající – pro změnu – na místě bývalého hradu a vedoucí na pravěké hradiště. O první nálezy na keších se podělili yukon_team, GiramoNdo, davyluky, funcKpypl. Zajímavostí je existence záznamů těchto keší na alternativní službě NaviCache.com.

Mezitím přibývaly i další schránky. V půlce června umístil Lifebook s Péťou keš Hrad GUTŠTEJN / The GUTSTEJN Castle u oblíbeného hradu. Po publikaci zaznamenala během tří měsíců tři nálezy – to je cvrkot, že? Podobné téma zvolil pro svou první keš Skrytá tvrz / Hidden fort na počátku července kačer osvold, když upozornil na zříceninu tvrze schované v modřínovém háji nedaleko Sušice, první keši Klatovska, nepočítaje Šumavu.

Když pete29 ukryl svou druhou keš v Sedmihoří na Vidickém vrchu, získal první keš i okres Domažlice, poslední panenský okres Plzeňského kraje. Velké pozor, schránkou byl klasický ammobox a na prvního nálezce, jímž se stal Lifebook, čekala v keši plechovka plzeňského piva! Následující den přidal týž autor ještě schránku Horšovský Týn, první nález si připsal německý kačer kugl, pozdější autor keší mapujících zaniklé vsi v pohraničí. Týneckou keš však provázela smůla: po třech červencových nálezech byla ukradena a po delším vypnutí byla v prosinci 2005 autorem archivovaná. Nešlo ještě o konec příběhu: rok po založení byla obnovena na jiném místě a odarchivovaná. Do dnešní doby nevydržela, v květnu 2010 zmizela naposled. Domažlicko obohatil i Lifebook, když 14. července vystoupil na nejvyšší horu Českého lesa, aby v NPR zanechal svoji pátou keš ČERCHOV MOUNTAIN – 1.042 m. Pro FTF vystoupal o několik dní později opět kugl.

S posledními kešemi se vrátíme na Plzeňsko, s první keší JPAgeo čeká na návštěvu přímo Stará Plzeň / Old Pilsen. Krabičkou ukrytou poblíž prastaré rotundy byla poprvé originální vodotěsná Lock&Lock. První nálezci byli opět známé firmy: yukon_team, func, Lifebook, Poník & team, davyluky a nováček mayinka, která se krátce na to stala věrozvěstem geocachingu na Klatovsku.

Následovala první keš od Opevneni.cz Team, první mystery keš kraje, keš Operace Anthracite. Zatímco všechny předchozí keše byly turistické, zvaly kačery na výlet, tato nabízela vlastní příběh, luštění v terénu, dobrodružnou hru a zážitek z neopakovatelného prostředí. Mnoho hráčů hodnotilo keš jako nejlepší, kterou kdy nalezli, prostě otevírala novou dimenzi hry, což je poznat např. z Poníkova logu. Kdo jste se na misi již vydal, jistě pochopíte, jak úžasné a nečekané dobrodružství musel prožít při FTF davous, malý synek DavyLuKyho. Keš se zařadila mezi největší legendy českého geocachingu. K velkému zklamání hráčů byla keš v roce 2007 archivovaná, ale stal se zázrak a po necelých dvou letech se vrátila ze záhrobí.

Pokračujme v objevování...

Následovaly desítky a stovky keší, konaly se eventy, objevily se earthkeše a letterboxy. Každá z keší dávala šanci vyrazit na výlet, za malým dobrodružstvím s pokladem na konci. Vydejte se opět do přírody, objevujte krásy našeho kraje a nalezněte keše, které byly na mapě první. Vypadají jako mnohé jiné, často hůř, ale jsou s nimi spojené první příběhy této hry a mnohé další. Přidejte svůj vlastní příběh. Na cestu si přibalte tužtičku, ořezávátko, náhradní logbook a pár věcí na výměnu, ty krabičky-babičky si péči od hráčů zaslouží.

(kopie listingu)

Additional Hints (Decrypt)

[CS] ir fxiver ancebgv zabubxzraar oevmr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)