Skip to content

Prochazka Hornickou ctvrti Multi-cache

This cache has been archived.

Gitt: Není dostatek času na obstarání krabiček. Prosím archivovat.

More
Hidden : 6/15/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keška Vám ukáže, že i taková víska jako jsou Chvaletice - Hornická čtvrť může být zajímavá a má co ukázat.


Hornická Čtvrť je vesnice, část města Chvaletice v okrese Pardubice. Nachází se asi 2 km na jihovýchod od Chvaletic. V roce 2009 zde bylo evidováno 53 adres. V roce 2001 zde trvale žilo 122 obyvatel. Většina z nás zná Chvaletice spíš ty dolní, ty které jsou městem a nachází při řece Labe. Tyto se ale dříve jmenovaly Telčice a právě dnešní horní Chvaletice nesou svůj původní název. Jak to tedy bylo?

Písemných listinných pramenů z období vzniku Telčic a Chvaletic se dochovalo tak málo, že většinu faktů lze jen vyvozovat ze souběžných událostí a majetkových záznamů. Tak víme, že v roce 1143 byl založen sedlecký klášter, který podle listin dostává do majetku kromě jiného i ves Telčice. V roce 1199 sídlí na Telčické tvrzi Hugo z Telčic. Další písemná zpráva je až z roku 1369, kdy tvrz patřila Jetřichovi z Telčic.

Telčická tvrz byla nepochybně mohutná a ve své době sehrála významnou roli díky své poloze v těsné blízkosti Labe a frekventované obchodní cesty. Teprve na začátku 16. století, kdy se stala majetkem Zdechovického vladyky význam ztrácí, ale ještě na začátku 19. století tu byly zřetelné obrysy budovy a vnitřního dvora (stavební kámen z trosek tvrze byl tehdy použit k nové výstavbě Zdechovic, které v roce 1802 vyhořely i se zámkem).

Chvaletice se objevují v písemných zprávách poprvé v roce 1393, kdy byl dvůr s tvrzí u obce majetkem Hereše z Chvaletic, roku 1407 pak Myslibora.

Velký vliv na celou krajinu měl sedlecký klášter. Trval až do roku 1421, kdy byl husitskými vojsky zapálen a zničen. Majetku kláštera se nakonec zmocnil císař Zikmund, který jej po částech upisoval různým pánům na úhradu dluhů. V roce 1436 připadly vesnice bývalého kláštera Kunesovi Voděradovi ze Sekeřic, který tak připojil obec Telčice ke zdechovickému panství. V roce 1493 je majitelem panství Jan ze Sekeřic a po něm Petr Sekerský z Voděrad. V roce 1507 se uvádí jako majitel panství král Vladislav II, který jej zastavil Mikoláši Trčkovi z Lípy.

Na svém sněmu v roce 1509 se čeští stavové postavili proti zastavování královských statků, zvláště proti zastavení Zdechovic. Proto je král vyzvedl ze zástavy a držel je až do své smrti. V roce 1515, při vyrovnání s královskými věřiteli, připadly Zdechovice Zdeňku Lvu z Rožmitálu.

Panství bylo odhadnuto na 1739 kop grošů a zahrnovalo tvrz s dvorem poplužním, pivovarem, mlýnem a vesnice Zdechovice, Telčice, Chvaletice, Trnávku, Řečany, Labětín a Spytovice. V roce 1521 patří panství Václavu Loreckému z Elkouše, 1558 Karlu ze Žerotína a 1585 Hynku Vrabskému z Vrabí, jemuž patří až do roku 1642, kdy je koupili páni z Věžníka. Leopold z Věžníka prodal zdechovické statky roku 1722 Karlu Josefu hraběti z Paaru. Rod Paarů držel panství a později velkostatek až do roku 1889.

Od doby, kdy Telčice patřily ke zdechovickému panství, upadá význam tvrze, neboť zdechovický vladyka sídlil na svém zámku. V roce 1720 byly Telčice prohlášeny za osadu Chvaletic.

Jak to bylo dál

Poklidná, podle dnešních měřítek až ospalá idyla malebných polabských vísek se z Telčic i Chvaletic začala vytrácet po 1. světové válce a definitivně, velmi rychle a nenávratně, skončila na začátku padesátých let. Do té doby výrazně zemědělské obce se mění zprvu v rozsáhlé staveniště, později v jeden průmyslový komplex.

Za povšimnuti jistě stojí i skutečnost, že Telčice, od roku 1720 osada Chvaletic, se roku 1953 staly samostatnou obcí, během několika let počtem obyvatel i rozlohou několikanásobně převýšily Chvaletice aby se s nimi po 21 letech (k 1.1.1975) opět spojily v jeden celek. Společně pak 1. ledna 1981 získaly statut města s názvem Chvaletice.

Symbolické je, že překotný růst Telčic probíhal územně ve směru k Chvaleticím, odkud se starousedlici stěhovali blíž ke svým staletým sousedům...

Než se začalo s tězbou, mohly se Chvaletice dobře rozrůstat:

Proč je Hornická čtvrť malá a jmenuje se hornická

Kromě nepřímých zpráv a pověstí o Botakovi a Hesovi, kteří údajně v našem kraji dolovali železnou rudu již v polovině prvního tisíciletí našeho letopočtu, nemáme žádné podložené důkazy o počátcích těžby.

Chvaletickým železem byl údajně okován vůz Přemysla Otakara II., proslulost zdechovické těžby železa hlásal také kronikář Václav Hájek z Libočan, na konci 17. století se uvádí, že na hřbitov v Přelouči "U matky boží na svatém poli" dodal ke stavbě kostela roku 1684 železo majitel zdechovického statku Bernard Věžmlc.

Po třicetileté válce ustalo dolování na zdechovickou úplně a bylo obnoveno až koncem 18. století na chvaleticku, ovšem primitivními prostředky a nesoustavně, nárazovým vytěžováním tzv. "železných klobouků".

V padesátých letech minulého století se dolovalo u Chvaletic na průhonku a železná ruda se vozila do Hedvikova. Roku 1858 propůjčil horní soud v Kutné Hoře hraběti Janu Kinskému důlní pole, sestávající ze 4 jednoduchých důlních měr. Ani Kinský však nezahájil soustavnou těžbu.

V roce 1886 zažádala Česká montanní společnost v Jáchymově o propůjčení důlního pole Karel a Naděje. Zapojení této společnosti do chvaletických důlních prací zaznamenalo velký průlom v dějinách dolování železné rudy na chvaleticku - společnost byla odborně na potřebné úrovni a byla vybavena vším, co je nezbytné k soustavnému dolování. Tehdy již bylo pásmo ložisek manganových rud a pyritu prozkoumáno v délce asi 12 km od Chvaletic pňes Zdechovice a Morašice až k Sovoluskům.

Roku 1909 splynula Česká montanní společnost, která měla železárny v Královém Dvoře, s Pražskou železářskou společností a těžba chvaletické rudy přešla na ni. Postupně se dolovalo na celém rudném pruhu od Chvaletic na jihovýchod do Sovolusk. U Chvaletic bylo rozkopáno 24 korců polí a založeny 4 podzemní šachty. Nejlepší ruda byla na Semence. V prosinci 1916 zde pracovalo 72 dělníků.

V podzimních měsících 1920 se práce silně omezily, ale činnost v rudném pruhu neustala. Pokračoval průzkum na východ ve směrem Morašice a Litošice, kde se tehdy začala hloubit pokusná šachta V zimě 1923 nastalo všeobecné hospodářské oživení, ale k dalšímu vzestupu těžby došlo až v letech 1926-29. V roce 1926 se krátký čas dolovalo i u Sovolusk a v roce 1927 také u Morašic a Zdechovic, avšak bez většího úspěchu. Několik hlubinných vrtů bylo uskutečněno i u Trnávky.

Chvaletická ruda se dosti dlouho vozila koňskými potahy na železniční stanici do Řečan. Vážila se ve Chvaleticích, Trnávce nebo přímo v Řečanech. Krize let 1930 - 33 se projevila snížením těžby, i počtu dělníků.

Zaměstnanost byla v těch letech regulována podle potřeb podniku. Těžba manganové rudy klesla v roce 1933 na 11 164 tun, v roce 1934 pak stoupla na 18 430 tun a předválečného maxima dosáhla v roce 1938, kdy bylo vytěženo 44 959 tun.

Za okupace těžba rudy pokračovala. Pracovalo se však výhradně na západ od Chvaletic, ostatní ložiska byla opuštěna. V prvních letech okupace se těžba držela na předchozí vysoké úrovni, roku 1942 však nastal pokles, který se v dalších letech zvyšoval.

V prosinci 1944 začaly práce na dopravní dráze pro přepravu rudy z Chvaletic do Řečan. Dělníků tehdy stále přibývalo. Byli zaměstnáni jak na těžbě v dolech, tak na stavbě vlečky i na průzkumových vrtech, které Němci ve zvýšené míře podnikali v naději, že se jim podaří najít bohaté sloje kvalitního manganu.

V dubnu 1945 zastavila Pražská železářská společnost práce, ke konci roku pak byl železnorudný důl znárodněn. Od l. ledna 1946 byl s ostatními nučickými provozy začleněn do Středočeských uhelných a železnorudných dolů, jako důl číslo IX.

V prosinci 1948 bylo rozhodnuto, že se ve Chvaleticích zmechanizuje těžba pyritové břidlice, l. července 1949 byl důl číslo IX. odloučen ze svazku nučického revíru a osamostatněn jako MANGANORUDNÉ A KYZOVÉ ZÁVODY, národní podnik, Chvaletice. Hned v následujícím roce dochází k mohutné výstavbě dolu i sídliště pro zaměstnance.

Na podzim roku 1950 bylo postaveno 15 finských domků, 18. ledna 1951 bylo zkolaudováno 20 domků typu "Delta" a ještě v témže roce 9 bloků domů typu T 12/50 a 4 bloky T 11/50. Výstavba pokračovala i v roce 1952. Bylo tak získáno celkem 623 bytových jednotek.

V pozadí tak prudkého růstu nového podniku byly naléhavé hospodářské problémy, které u nás vznikly po únoru 1948 v důsledku známých politických rozhodnutí. Pyrit, jako základní surovina pro výrobu kyseliny sírové, byl před válkou dovážen ze Španělska, ale také ze Švédska, Kypru a dalších zemí. Po zhoršení vztahů s Jugoslávií, která byla hlavním dodavatelem pyritu po roce 1945, vyvstala nutnost hledání vlastních zdrojů.

Výroba pyritového koncentrátu byla ve Chvaleticích ukončena v polovině roku 1975, především z toho důvodu, že na konci šedesátých let bylo v Polsku objeveno ložisko elementární síry, zajišťující podstatně nižší výrobní náklady. O lomu pojednává tato keš.

Pro mechanizaci a velký nástup těžby došlo ale také k tomu, že se obec přestala rozrůstat a nová vznikala dole, v dnešních Chvaleticích.


Co je zde k vidění a co uvidíte při procházce?

Škola – stage 1 – N 50°01.360 E 15°26.123

Budova, kterou v roce 1929 projektoval architekt Karel Řepa, byla v roce 2009 prohlášena národní kulturní památkou.

Otázka: Z jakého roku je tabulka KČT na těchto souřadnicích. Získáš ABCD.

Evangelický kostel – stage 2 - N 50°01.331 E 15°26.240

Pseudorenesanční stavba z r. 1882, která stojí na místě původního kostela z pol. 18. st. V současné době zcela rekonstruován. Stojí za to si ho prohlédnout.

Otázka: Kolik hrotů, kovaných, stejných, je na horní i dolní částku brány? Získáš E.

Pomník Janu Husovi – stage 3 - N 50°01.342 E 15°26.261

Otázka: Z kolika plotnic se skládá ohrada pomínku? Nepočítej branku a získáš sudé F.

Pomník padlým v 1. světové válce – stage 4 - N 50°01.345 E 15°26.254

Otázka: Kolik mužů má pokrývku hlavy? Získáš G.

Finální souřadnice

N 50°B(F-D).(A+1)(E+16)

E 15°(3xG)-1.ACD


Keš

Krabička velikosti micro je umístěna velmi blízko všech od poslední stage. Více v nápovědě.


Zdroj

  • www.chvaletice.cz
  • www.stare-pohledy.cz
Nezapomeň si opsat bonusové číslo, bude se třeba někdy hodit.

Additional Hints (Decrypt)

Ir fybhcxh. Fgnpv ilgnuabhg 3 xnzral n xrfxn chwqr ilgnuabhg.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)