Skip to content

Legenda#1-Sumec Mystery Cache

This cache has been archived.

TSEARTH: Cahce dosloužila. RIP

More
Hidden : 6/3/2014
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Na výchozích souřadnicích keš není.



Svět pod vodou, který vám částečně chceme představit, zůstává i dnes jen z části probádaný. Tato malá série vás možná přivede k zamyšlení, co se vlastně v tom zvláštním, němém světě odehrává. Také se dozvíte něco o technikách lovu a o nás sportovních rybářích, často nazývanými tichými blázny. Lidé si nás, rybáře, často představují jako urousaného chlapíka v obleku vojáka, který sedí celý den u prutů a cucá jednoho lahváče za druhým. Ano, i takový pohled se nám u vody může naskytnout. Ale mi postižení, jak já říkám, ráno vstáváme ještě před rozbřeskem, aby jsme zachytili tu nádhernou atmosféru a panorama vycházejícího slunce, které jen částečně protíná opar nad vodní hladinou řek, rybníků a bystřin potoků. V tu chvíli přichází ta pravá doba, kdy se mi tiší blázni brodíme vodou a začínáme rozehrávat hru na lovce. Pruhovaní lupiči najíždějí ke břehům, za nimi opodál stojí štiky a čekají na svou příležitost. Občas se nechá přesvědčit i nějaký ten vousatý a to je potom teprve legrace. Ostnatí rytíři hlubin se jen tak ošálit nedají a boleni útočí do hejna rybek někde v dáli. Jak vzrušující zážitek.



Ale teď již nestala noc a sumec se vydal za potravou:

Sumec velký

(Silurus glanis)

Stupeň ohrožení podle IUCN málo dotčený


fotografie:photoearth.cz

Popis


Široká nízká hlava přechází nenápadně v protáhlé tělo, kryté slizkou kůží bez šupin. Rozeklaná tlama je vybavena dvěma dlouhými chrupavčitými vousy v horní čelisti a čtyřmi kratšími v čelisti dolní. Slouží jako chemoreceptory a jsou v nich chuťové buňky. Nahrazuje špatně vyvinutý zrak. Velmi silné čelisti jsou vybaveny velkým množstvím drobných zubů, které jsou skloněny dovnitř tlamy a fungují jako struhadlo. Ocasní část těla je dlouhá a zploštělá. Široká ústa mají ozubenou spodní i horní čelist. Nad horní čelistí jsou umístěny dva dlouhé vousy, pod spodní čelistí jsou dva páry menších vousků. Oči jsou velmi malé. Celkový tvar těla je na první pohled podobný žabímu pulci. Hřbetní ploutev je malá a bez tvrdých paprsků, řitní ploutev je naopak velmi široká, ocasní ploutev je zaokrouhlená. Základní zbarvení těla je olivově zelené až modrošedé, na hřbetě tmavé, na bocích je zřetelné mramorování, břicho je světle šedé až bílé a skvrnité. Ojediněle se můžeme setkat i s bíle zbarvenými jedinci (tzv. albíny). Tito albíni se těší mezi sportovními rybáři vysoké úctě, mnozí mají jména, a zpravidla se vracejí zpět do vody.



Výskyt


Ideální jsou velké toky s pomalým proudem nebo nádrže se stojatou vodou, bahnité dno s bujnou vegetací a podvodními překážkami, protože sumec se zdržuje při dně, kde vyhledává členitý povrch s úkryty. Zeměpisně se vyskytuje v horních částech povodí řek Rýn a Labe a dále ve vodách východní části Evropy, patřících k úmořím Baltského a Černého moře a Kaspického jezera. V České republice pak v dolních tocích řek, ve slepých ramenech, rybnících atd. Nejlépe v teplejších oblastech (jde o teplomilnou rybu, v zimě upadá do zimního spánku). V České republice je loven převážně na velkých nádržích jako je např. tradičně Vranov nad Dyjí, Slapy, Orlík, Lipno etc.



Život


Patří k rybám dlouhověkým. Dožívá se běžně věku 20-40 let. V příznivých podmínkách (dostatek potravy, teplá voda) roste velmi rychle. V chladných vodách je jeho růst pomalejší. V prvním roce života dorůstá 10-18 cm, v pátém roce 55-75 cm, v desátém roce 85-120 cm, v patnáctém roce 120-170 cm, ve dvacátém roce 150-200 cm. Jeho váhové přírůstky činí 1-3 kg ročně. Sumec velký je dnes jedinou naší rybou, která může dosáhnout hmotnosti 100 kg a více. Pohlavně dospívá ve stáří 3-5 let, samice v průměru o rok později než samci. Tření probíhá podle oblasti od května do srpna (teplota vody by měla být 18-22 °C). Samice vypouští 20 000 – 30 000 jiker na kilogram živé hmotnosti a lepí je na rostlinný podklad. Po výtěru samec obvykle jikry hlídá. Ztráty jsou velké, proto se provádí umělý výtěr sumců. Vývoj oplozených jiker trvá 2-3 dny. Vykulený plůdek se zdržuje v úkrytech.


fotografie:Webnode.cz


Potrava


Sumec se živí různou potravou, jejíž složení se mění v průběhu jeho věku. Mladší jedinci se živí zooplanktonem. Dospělý jedinec filtruje bahno, aby z něho dostal mikroskopické bezobratlé, chytá červy, obojživelníky, plazy, měkkýše, korýše, z ryb hlavně líny a kapry, vodní savce a dokonce i drobné vodní ptáky (např. kachny).


fotografie:blesk.cz

Lov


Lov sumce je velice obtížný. Právě proto je mezi rybáři tolik oblíben. Nejlepší je tmavá dusná noc před bouřkou, kdy je ve vzduchu cítit déšť. Naprosto nevhodná je jasná a chladná noc. Důležité je sumce nejprve najít. V nočních hodinách ho prozradí nezaměnitelné hlasité tlučení (vzniká při lovu rybek). Sumec je ryba stanovištní. Pokud se prozradí v určitém místě, bude v okolí zhruba 100 metrů lovit i v dalších nocích. Sumce lze při dně ulovit za soumraku a ranním svítání, kdy vyráží na lov respektive se z něj naopak vrací do úkrytu (potopený strom, husté rostliny, balvany). Většinou se loví tzv. na káču. Zkušení rybáři používají také osvědčenou vábničku. Nástraha se klade vždy těsně pod hladinu. Nástrahou je obvykle větší živá rybka (např. cejn, lín, plotice (tzv. plevelná ryba); jednoduchý háček pod hřbetní ploutev a trojhák se nechá viset podél boku), někdy sumec zabere také na chuchvalec rousnic. Předpokladem úspěchu je ale chování na břehu. Sumec je nesmírně plachý. Zaplaší ho hluk i světlo. Pokud sumec zabere, snaží se urychleně schovat zpět na dno svého úkrytu. Tento únik je třeba co nejvíce brzdit a sumce unavit. Jeho záběr je fyzicky velice náročný a zabere vždy dlouhý čas.


Na fotografii Jakub Vágner

fotografie:rybynj.estranky.cz


čerpáno:wikipedie.cz
Listing cache vychází ze článku Sumec velký na české Wikipedii a je možné jej použít pod licencí CC BY-SA 3.0


Povídání bylo již dosti, je načase se vydat na lov:





N [A] [E+C]° [L-B] [K-B]. B [C+I] [C+H]

E [(K+D)-B]° [J-I] [(D-F)-E]. [(L+E)-C] [(H+B)-J] I



GeoCheck.org


O Keši


POZOR. PO DEŠTI BUDE NA CESTĚ KE KEŠI BLÁTO: TAK SE NA ODLOV VYBAVTE PATŘIČNOU OBUVÍ!


Nezapomeňte si opsat bonusové číslo. Bude se vám hodit. Čislo není v logbooku, ale vy ho určitě najdete. Pro odlov doporučujeme zkontrolovat si souřadnice v geo. Přejeme pěkné zážitky při hře geocaching.

Additional Hints (Decrypt)

Xrf: Iryxl fgebz preabovyl h ibql, wnx irm xrf fgermv. Ybtobbx wr grq arxbarpal. Ybthw fr an qrfxh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)