Skip to content

Zidovska ctvrt — Trebic Letterbox Hybrid

Hidden : 4/4/2014
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

První třebíčský letterbox hybrid vás provede kusem historie (čtěte FAQ na konci listingu)…


Židovská čtvrť — Třebíč


První zmínky o židovském osídlení v Třebíči pocházejí z roku 1338, ale je pravděpodobné, že zde žili minimálně o sto let dříve. Největší příliv obyvatelstva probíhal od druhé poloviny 17. století. Přicházeli z širokého okolí, jak o tom svědčí jména jako Polák, Krakauer, Wiener, Lubliner nebo Spaniel. Na vymezeném prostoru, který bylo zakázáno rozšiřovat, se jim brzy nedostávalo místa a tak se začali domky zvyšovat nebo budovat přístavby. V roce 1636 bylo zpěvákovi Léblovi povoleno "aby sobě domeček na zahradě vystavěl“ a od té doby vzniklo podobných přístaveb desítky. V roce 1724 už měla čtvrť devadesát pět domů o které se ale dělilo dvěstědevět majitelů. Dům Icigla, dlouhého Žida byl dokonce rozdělen na deset dílu. V jiném domě je dochována kuchyně o rozměrech jeden krát jeden metr, o kterou se podle dochovaných zápisů dělilo šest hospodyněk.
Už v roce 1551 vyšlo královské nařízení, jímž Ferdinand I nařizoval označení Židů žlutým znamením. Nebylo to poprvé, ani naposled. Židé byli soustavně vyháněni ze svých domovů, i když v Třebíči se podobná nařízení projevovala jen okrajově. Za to museli neustále platit. Za odpuštění roboty, provozování živností, za hřbitov i za špitál, za místo na tržišti, kam často ani nebyli vpuštěni, platili dvakrát víc než křesťané a když kolem projíždělo pruské nebo napoleonské vojsko, museli skládat výpalné za celou Třebíč. Nejhorší ale bylo, že museli platit i za možnost plodit děti. Podle familiantského zákona, který omezoval počet Židů ve městě, dostával nejstarší syn rodiny číslo, za které musel zaplatit 300 zlatých. Jen majitelé čísla se mohli ženit a rodiny, kde měly jen dcery, byly odsouzeny k vymření. Vznikla tak spousta manželství, která se rovnala trestnému činu a byla z moci zákona rozlučována. V této souvislosti je asi nejdojemnější příběh Wolfa Schröttera, který u úřadů podával po léta opakované protesty proti rozloučení jeho manželství s Annou Schulzovou. Podmínky se ještě zhoršily v roce 1723, kdy se z čtvrti museli vystěhovat křesťané, kteří si vyměnili domy s Židy bydlícími mimo čtvrť. Dokonce se začala plánovat výstavba hradeb, které by jinověrce oddělily od „počestných“ křesťanů. Ghetto bylo na světě.
Bez zásahů shora by ale obě komunity žili vedle sebe v míru. Některé domy byly společně obývány křesťany a židy a v Třebíči nejsou žádné záznámy o pogromech, které se jinak vyskytovaly téméř všude. Mezi Židy, bohatými měšťany a některými členy rodiny Valdštejnů panovaly úzké vztahy. Zvlášť pokud šlo o peníze a půjčky. Více než polovina třebíčských Židů se věnovala obchodu, ale jen malá část z nich se mohla považovat za skutečné boháče. Většinou se jednalo o hokynáře, kramáře, obchodníky s krosnou, podomní obchodníky nebo koňské handlíře. Výnosnou živností byly i palírny, kterých se v podklášteří provozovalo velké množství. A protože obchod bez zákazníků je jako bota bez podrážek, dá se předpokládat, že v místních obchůdcích umístěných v přízemí domů, muselo být rušno. Když byly v roce 1849 konečně zrovnoprávněni, začali se z Třebíče vystěhovávat za obchodem a před druhou světovou válkou jich zde zbylo necelých tři sta. Vlaky do Terezína a vyhlazovacích táborů odsud vyrazily v květnu roku 1942. Zpět se vrátilo pouhých deset osob.

Zdroj Město Třebíč


Ke keši samotné
Začni na výchozích souřadnicích a projdi židovskou čtvrtí podle červené trasy v mapce. Během cesty potkáš všech osm objektů z obrázků níže. Každý má své číslo. To zapiš do vzorce v pořadí, v jakém je budeš potkávat. Jedná se o celé objekty, ne pohled z obrázku. Může se tedy stát, že k danému objektu přijdete odzadu. První objekt má pozici A, druhý B a další dle abecedy. Poslední objekt, který potkáš, tedy bude na pozici H. Musíš dodržet přesnou trasu z mapky včetně vyznačeného směru! Zjištěná čísla zapiš do vzorce a můžeš vyrazit na finálku.

N 49° 1A,BCD
E 015° 5E,FGH

Razítko je součástí keše, neodnášej jej prosím!

Nepřehlédni dodatečné informace (otázky a odpovědi) na konci listingu, značně ti usnadní hledání.



Na cestu s sebou si můžete vytisknout tuto pomůcku (klikni).





Na místě s finálkou trošku lítá signál. I přes snahu o maximální zaměření s využitím třech přístrojů a zprůměrováním skoro čtyř stovek měření se může stát, že šipka bude lehce zmatená. Záleží ale na podmínkách. Nenechte se tedy zbytečně zmást a neklesejte na mysli. Vnímavým se krabička zjeví rychle…

Otázky a odpovědi
1. Keš je uložená cca půl kilometru od výchozích souřadnic. Vysvětlení je jediné – množství kolizí nepustilo krabičku blíže.
2. Nebudeš-li si jistý tím, který objekt je dříve, zvol ten, který dříve mineš a ne uvidíš.
3. Kontrolní součet čísel všech čtyř neznámých po ciferaci je pro N 4 a pro E 3.
4. Pozor, jeden z domů na obrázku postupně mění svoji barvu z červenožluté na zelenobílou. Jasným vodítkem je pavlač.
5. Pozor, čtvrť se pomalu, ale jistě mění. Jeden z domů (jedná se o jediný třípatrový) má po rekonstrukci všechna okna s obloukem, na obrázku jsou všechny z čelní strany obdélníkové. Dům je jinak ale těžko zaměnitelný. Jako vodítko použijte nápis Krankenhaus (ne domě jej nepřehlédnete).
6. Pozor, doufám, že jen dočasně, je uzavřen průchod jedním z domů. Takže, nezatáčejte do uličky "Pod Podloubím", ale pokračujte rovně po "Blahoslavova" a zahněte o křižovatku později do uličky "Stinná". Po jejím projití se dostanete na původní trasu na ulici "Leopolda Pokorného".
7. Razítko bylo již potřetí ukradeno, hledejte proto trackovací samolepky v logbooku. Ještě jednou jej tam zkusím umístit, ale vážně už naposledy. A upřímně — nevím kdy.

~ ~ ~




Additional Hints (Decrypt)

pgv nxghnyvmnpr an xbapv yvfgvath xenovpxn wr i qhgvar fgebzh mrfcbqh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)