Skip to content

Studanka Klatovka Mystery Cache

Hidden : 2/4/2014
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

I když je keš pojatá jako „mysterka“, nebojte se - její luštění Vám zabere maximálně 5 minut. Hlavním důvodem tohoto řešení je nutné umístění krabičky „trochu dále“ od studánky, aby krabička nedopadla jako její již archivovaná předchůdkyně (GC1K5G8).


Studánka Klatovka

Jen málokdo by zde, uprostřed sídliště, hledal studánku. A přesto tu je studánka slavná a pro Klatovy významná. Podle jedné z mnoha pověstí právě studánka Klatovka dala svou přítomností jméno vznikajícímu městu Klatovy. Zmiňuje se o tom i kronika Václava Hájka z Libočan. Je možné, že název města vznikl podle této studánky, ale je třeba říci, že legend o vzniku jména Klatovy je ve skutečnosti hned několik. Podle historiků předchůdcem města Klatovy byla trhová osada (první písemná zmínka 1253), rozkládající se na staré obchodní stezce vedoucí z Bavorska do Čech, v prostoru pozdějšího Klášterského (Pražského) předměstí, dodnes nazývaném „Na Rybníčkách“. Název vsi pocházel zřejmě od slova „kláty“, což znamenalo pařezy, špalky, které zůstaly na místě po vykácení lesa [3]. ALE kupříkladu jiná pověst vypráví, že jméno města vzalo svůj původ od dvorce Čimislavova, který byl zván Němci Glatt Hof, tj. Hladký dvůr, z kteréhožto jména se vyvinulo pozdější jméno – Klatovy [2]. Můžeme jen domýšlet, jak to bylo doopravdy, ale možná se tomu právě přičinila i tato studánka Klatovka.

Voda ve studánce prý byla léčivá, jak říká pověst o jejím nalezení:

Po příchodu vdovy Bůrky se syny Tuhoněm, Krasoněm a dcerkou Klavtokou do zdejšího kraje, stalo se jednou, že se toto malé děvčátko vydalo za pěkného dne po dešti na blízkou horu, nyní Hůrkou zvanou, aby shlédlo s vrchu páry stoupající z kouřících osvěžených lesů. Jak byla překvapena, když přehlédla údolí a spatřila na protějším vrchu krásně se klenoucí sedmibarevnou duhu. Hned se rozběhla do údolí a chvátala k tomu místu, aby vyšetřila, co by to bylo za nevídaný úkaz. Sotva přišla na kraj lesa, radostně vykřikla, neboť nalezla tu hlubokou studánku s neobyčejně chutnou vodou. Chvátala proto rychle domů, aby svůj nález oznámila bratřím. Ti přispěchali ke prameni, vyhloubili jej, vyčistili a na počest své sestry nazvali studánku jejím jménem. A aby se jméno její lišilo od jména její nálezkyně, pojmenovali studánku Klatovka. Voda studánky byla nejen chutná, ale měla i zázračnou moc. Studánka také dovedla ukázati, je-li ještě naděje v uzdravení nemocného. Kdo si nabral vody čisté, jistě se uzdravil, kdo měl v kalíšku vody kalné, tomu již nebylo pomoci.

Jednou se však stalo, že tudy šel mistr popravčí a chtěje bohy pokoušeti, smočil svůj krvavý meč ve vodě. Voda se hned zakalila a ztratila svoji zázračnou moc. Popravčí potom do tří dnů zemřel. Bůrka želela ztráty zázračné moci studánky, a proto vzkázala pro Klavtoku, aby přišla a znovu bohy prosila o navrácení této moci. Dcera přišla, studánku vyčistila a tak se jí zase zázračná moc vrátila. Nikdo se již neopovážil vodu zkaliti, ani ji nějak znečistiti.

zdroj [1], zkráceno

 

 

Hospoda v Lazni
fotografie hospody „V Lázni“,
v pozadí ekonomická škola,
později porodnice

zdroj: [5]

 

Okolí Klatovky ještě do poloviny 20. století vypadalo úplně jinak. Nacházelo se zde známé zahradnictví zahradníka Františka Osvalda. Za ním byla ulice Na Klatovce, kde měl statek Josef Rank. Od studánky Klatovky vedla lipovým stromořadím křížová cesta na Křesťanský vrch (GC2RFWZ). Zbytky této cesty můžete ještě dnes vidět v areálu staré nemocnice. Nedaleko statku byl rybník, dále pak hospoda „V Lázni“.

Právě v hostinci „V Lázni“ se prý udála jistá veselá příhoda: [4]

Jednoho večera se tu něco slavilo. Rozjařená pivní společnost už „roupama“ nevěděla co dělat, a tak si poslala pro doktora, že prý jde o zlomeninu. Parta vtipálků zlomila nohu u židle. To bylo smíchu a řevu, když doktor přišel a uviděl místo pacienta jen zlomenou židli. Avšak nehnul ani brvou, vytáhl dlahy, obvaz a nohu u židle „spravil“. To byly protáhlé a kyselé obličeje, když pravil: „Tak pánové, na pokladnu to nebude, tak bych prosil dvacet korun hotově.“

 

podoba studánky v roce 2005
zdroj: [6]

 

Dle inzerátu z 5. prosince 1896 se na místním rybníce nabízelo bruslení na nejlepším kluzišti v Klatovech za 5 krejcarů na den. Každou neděli za příplatek deset krejcarů hrála živá muzika a vstup do ohřívárny byl zdarma. To byly tenkrát služby! A od jara zde byly v provozu lázně a koupele [4]. Jedinou vzpomínkou na to, že zde byly nějaké rybníky, je jen místní název blízké čtvrti „Na Rybníčkách“ a mohutná vrba hned vedle studánky. Vše ostatní okolo se zbouralo a zasypalo v roce 1962, kdy zde byly postaveny jedny z nejstarších „paneláků“ v Klatovech. Když se paneláky postavily, zdály se nějak šedé, a tak se na ně namalovaly svislé modré pruhy. Jelikož byly dlouhé jako nudle, a k tomu modré, vymyslel někdo vtipné označení: „U Modrých nudlí“. Název se ujal natolik, že i dnes, kdy revitalizované paneláky již žádné „modré nudle“ nemají, spousta Klatovanů toto označení stále používá.

 

Současnost

současná stavební úprava studánky
(tj. od 29. dubna 2008)

zdroj: [7]

V současné době je okolí studánky Klatovky upraveno do parkového vzhledu. Okolo jsou lavičky, poblíž je hned několik dětských hřišť a nedaleko i hřiště pro míčové hry pro větší děti. Kolem studánky je čilý ruch, lidé kolem procházejí do místní polikliniky, klidné prostředí slouží k relaxaci důchodců i maminek s kočárky.

Od 29. dubna 2008, kdy proběhla třetí stavební úprava studánky (předchozí byly provedeny v letech 1890 a 1934), má studánka kamennou zídku a je opatřena novou vchodovou mříží. Umělecký kovář pan Miloslav Trefanec se svým kolegou kovářem Jaroslavem Klesou zhotovili novou mříž, kterou ještě doplnili o hořejší zakrývací mříž.



Zdroje:

(text)
[1] BISKUP, Josef. Z šera minulosti I. Pověsti klatovského kraje. Klatovy: Nakl. V. Stulíka v Bezděkově u Klatov, 1936.
[2] BISKUP, Josef. Z šera minulosti II. Pověsti klatovského kraje. Klatovy: Nakl. V. Stulíka v Bezděkově u Klatov, 1937.
[3] Historie Klatov. VLASTIVĚDNÉ MUZEUM DR. HOSTAŠE V KLATOVECH. Město Klatovy: brána do pošumaví [online].
     Dostupné z: http://www.klatovy.cz/klatovy/fr.asp?tab=snet&id=2364&burl=&pt=HS

[4] Klatovy kdysi a dnes: Dukelská ulice – pod nemocnicí [online]. 1 díl z r. 2008. Klatovy, 2008.
     Dostupné z: http://www.prateleceskehistorie.estranky.cz/clanky/klatovy-kdysi-a-dnes-1-dil-z-r.-2008/
     kapitola-6-az-10.html
(foto)
[5] SEDLÁČEK, Radek. Hospody na předměstích 1. Klatovské stránky kmotra Drobka [online].
     Dostupné z: http://radsedlacek.blog.cz/0903

[6] BEHENSKÝ, Jaroslav. Studánka Klatovka (2005). FOTO Mapy.cz [online]. Seznam.cz.
     Dostupné z: http://foto.mapy.cz/15610-Studanka-Klatovka-2005

[7] BEHENSKÝ, Jaroslav. Nová studánka Klatovka (2008). FOTO Mapy.cz [online]. Seznam.cz.
     Dostupné z: http://foto.mapy.cz/24342-Nova-studanka-Klatovka-2008

 

Keš / Cache

Na výchozích souřadnicích keše najdete studánku Klatovku. Okolní parková úprava s lavičkami a blízkost několika dětských hřišť činí okolí studánky skutečným „můdlo-rájem“. Jakýkoliv pokus o umístění krabičky v blízkosti studánky je pokus marný a životnost takové „krabky“ by byla skutečně jen jepičí. Návštěva studánky je pro Vás tedy spojena především se splněním dále uvedených úkolů. Samotnou krabičku si pak musíte dojít odlovit do blízké klidnější lokality. I tak buďte obezřetní, zejména všetečná dítka mohou mít oči všude. Nalezení nového úkrytu v takto frekventované oblasti by už bylo problematické.

1. úkol:

CZ: Na kamenné zídce studánky je pamětní deska. Nákladem koho byla deska osazena?
EN: There is a memorial plaque on the stone wall. Who funded it? (written in the last line)

  • královského města Klatovy   A = 1
  • nákladem Spořitelny města Klatov   A = 2
  • z daru klatovského spolku Rotariánů   A = 3
  • veřejnou sbírkou klatovského odboru KČT   A = 4

2. úkol:

CZ: Sestupte až k mříži studánky.
EN: Number of stairs from the lattice door to the park path (not from water!).

  • B = počet schodů od mříže zpět, až na parkovou cestičku (ty, na které můžete šlápnout)

3. úkol:

CZ: Na zakrývací mříži najděte malou cedulku autora.
EN: Number of letters of a word (in an oval) on the small table on the top lattice

  • C = počet písmen obce napsané na této cedulce

4. úkol:

CZ: Pokud jste četli bedlivě listing, tak následující indicie bude hračkou.
EN: Search year "1896" in the text. What number is almost at the end of the sentence?

  • D = počet krejcarů, které byste v roce 1896 zaplatili ve všední den za celodenní bruslení

a teď už jen trochu toho počítání…

 

N 49° 24.(D-B)(B+C-3*A)(B+D)
E 13° 17.(B+D-2*A)(C+D-5*A)(B+C)

 

CZ: Vracejte keš magnetem nahoru (do plechové kapsy)!
EN: Return the Cache so that the magnet is at the top (into the metal pocket)!

Vyšší obtížnost keše není z důvodu náročnosti zadaných úkolů, ale díky vyššímu výskytu můdlů při vyzvedávání finálky - jsou dny, kdy je to O.K. a jindy je to tam hotový blázinec! Keš je krabička velikosti micro, a tak v ní kromě logbooku a propisky nenajdete místo na nic velkého.


Additional Hints (Decrypt)

[CZ]: xirgr zbqer, yvqé fv wí iáží iryvpr... [EN]: cbrz ol Wvev Jbyxre [DE]: Qnf Trqvpug iba Wvev Jbyxre

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)