Skip to content

Zanikle obce Mostecka#2#Bylany Traditional Geocache

This cache has been archived.

Petrs11: Okolí se velmi změnilo, nebudeme prodlužovat trápení. R.I.P. B=12

More
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Zanikle obce Mostecka


Bylany

Bylany se nacházely asi 7 km jihozápadně od Mostu při cestě, vedoucí z Vysokého Března do Vršan. Na severozápadě sousedily s obcí Vršany, na severovýchodě s Čepirohami a Velebudicemi, jižně od Bylan se rozkládala Havraň. Název obce pochází nejspíše ze staročeského "Bylené", jež označovalo obyvatele žijící v krajině bohaté na množství rostlin, a měl různé podoby: Bielne, Biln, Bylany, v němčině pak Billna, Pilna či Piillna.

Okolí Bylan bylo podle nálezů osídleno již v době římské (50 př. n. l. - 376 n. l.) První písemné zprávy o Bylanech, i když pocházejí z listinných fals, zmiňují tuto ves již na počátku 13. století (1203, 1207 a 1209) jako državu kláštera v Oseku. Komu patřila obec v průběhu 13. století není známo, ale k roku 1311 je potvrzeno opětovné připojení Bylan k oseckému klášteru. Posléze byly včleněny do klášterního statku Škrly. V roce 1620 byly Bylany ( spolu s jinými obcemi ) na krátkou dobu zakoupeny Bohuslavem z Michalovic, ale za jeho účast ve stavovském povstání mu byly hned po Bílé Hoře konfiskovány a navráceny zpět oseckému klášteru, v jehož držení zůstaly až do roku 1848. Další údaje o obci pocházejí až z Berní ruly, prvního českého katastru. Podle údajů byly Bylany poměrně bohatou zemědělskou obcí.

V polovině 17. století bylo v Bylanech 13 sedláků a 7 chalupníků, kteří se zabývali hlavně pěstováním pšenice a žita a chovem dobytka, jakož i obhospodařováním menší výměry vinic v okolí obce. Počet usedlých hospodářů v Bylanech se nezměnil ani po stu letech. Vinice u obce však vystřídaly malé chmelnice. Bylany zůstaly zemědělskou obcí i v následujícím století a její život ovlivnilo snad jen využití pramenů známé hořké vody a postavení laboratoře na výrobu hořké soli. V roce 1820 si prameny pronajal obchodník A. Ulbrich, vystavěl v obci lázeňský dům a léčivou vodu začal stáčet do originálních lahví a ve velkém exportovat. Bylanská minerální voda byla exportována prakticky do celé Evropy až do začátku druhé světové války. Z Ulbrichova odkazu byla vystavena v Bylanech v roce 1856 škola, zřízen hřbitov (1867) a renovován filiální kostel. Rozvoj lázní jistě ovlivnil i život místních obyvatel, i když hlavním zdrojem jejich obživy zůstávalo i nadále zemědělství. Přesto během 2. poloviny 19. a počátku 20. století se postupně zvyšoval jejich počet. V roce 1848 stálo v Bylanech 32 domů se 117 obyvateli, v roce 1861 žilo v obci 147 osob v 34 domech.

V roce 1921 při sčítání lidu bylo zaznamenáno 195 obyvatel a při téže akci v roce 1930 bylo napočteno 209 osob, převážně německé národnosti. Od roku 1945 postupně počet obyvatel klesal, až dosáhl čísla 68 v roce 1974. Obec byla likvidována v souvislosti s výstavbou objektů Pozemních staveb v roce 1978, a to spolu s nedaleko ležící Státní přírodní rezervací "Slanisko", jež byla vyhlášena jen nedlouho před tím v roce 1975.

Historické památky na území obce

V Bylanech stával původně barokní kostel svatého Leopolda, po roce 1862 v rámci renovace upravený v pseudorománském slohu. Při silnici do Vysokého Března se nacházelo poškozené pozdně barokní sousoší s Pannou Marií, sv. Floriánem a sv. Janem Nepomuckým z roku 1770.

Více informací o obci a fotografie zde

O kesi

Vazeni a mili kaceri, tato keska se v zadnem pripade nenachází v nekterem z arealu, ktere na uzemi byvale obce vyrostly.Vyuzijte prosim oznacene parkoviste a zanechte zde sve plechove milacky.

Ve svych popisech vychazime z informaci, ktere mame k dispozici, a to vcetne mapovych podkladu. Tuto serii jsme vymysleli jako vzpominku na obce, ktere vetsinou v prubehu minuleho stoleti zanikly. Domnivame se, ze neni vubec podstatne, jestli ta ci ona obec lezela na tomto ci jinem miste. Podstatne, alespon pro nas, je seznamit mistni i prespolni zajemce se skutecnosti, ze tu vubec nejake obce byly a v neposledni rade nabidnout k odloveni bodik. I presto dekujeme vsem za jejich podnetne pripominky a verime, ze se pri odlovu nasich kesi pobavite a podivate do mist, kam by jste jinak mozna neprisli.Je nam jasne, ze pro umisteni kese neni misto nijak zvlast zajimave, ale mistopisne pri odlovu kese uvidite jednu ze dvou puvodnich castecne dochovanych staveb, ktera v obci skutecne stala. V jeji blizkosti stal lazensky dum s lecivym pramenem horke vody. Prosime všechny, aby v kesi udrzovali poradek a smenovali pouze CWG, TB a GC. PROSIM uvadejte kesku po odlovu do puvodniho stavu, at mohou hledat take ostatni

Rozhodli jsme se vytvorit celou serii tradicnich kesek o zaniklych obcich mostecka, proto pocinaje touto, naleznete v kazde dalsi vyrazne umistene cislo. A pokud mate zajem o odlov finalky, nezapomente si je opisovat a dukladne uschovat. V teto mate cislo B

Prejeme vsem hledacum uspesny lov

Pri zalozeni kese vlozeny darecky pro tri nejrychlejsi nalezce a 5 x CWG ownera

Vybaveni cache: Logbook, 3 x tuzka a orezavatko - to by melo v kesi setrvat

FTF stuart cacher STF Bill22 TTF miladabs

Vsechny kese serie Zanikle obce Mostecka

1#Skyrice# 2#Bylany# 3#Holesice# 4#Ervenice# 5#Horany# 6#Komorany# 7#Kopisty# 8#Ruzodol# 9#Rudolice# 10#Sous# 11#Trebusice# 12#Vrsany# 13#Zaluzi# 14#Zidovice# 15#Albrechtice# 16#Cepirohy# 17#Drinov# 18#Dolni Jiretin# 19#Ctrnact Dvorcu# 20#Jezeri# 21#Kamenna Voda# 22#Lipetin# 23#Paridla# 24#Slatinice# 25#Strance# 26#Strimice# 27#Dolni Litvinov#28#Libkovice##Zanikle obce Mostecka#

Additional Hints (Decrypt)

qibwfgebz h xberah; znfxhwgr crpyvir, mgenpv fr (zhmrgr cbhmvg sbgbuvag)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)