Skip to content

Dacice - Tvrz Multi-cache

Hidden : 5/25/2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Malá procházka historií města Dačice.

Gotická tvrz

Říkáte si Dačice a tvrz? Co je to za hloupost. Možná by takhle reagovala i většina obyvatel Dačic :-D. Ale je to tak. Opravdu se v Dačicích nachází objekt staré tvrze.

Když pojedete, nebo půjdete z Palackého náměstí Krajířovou ulicí směrem na Telč, určitě si všimnete, po pravé straně stavby ve tvaru válcové věže. No a pokud zahnete okolo této věže směrem dovnitř bloku budov, tak jste právě vstoupili na území Dačické gotické tvrze. Přesné určení doby, kdy byla tvrz postavena není známo. Panský dvůr (to jsou ty budovy po obvodu) se datuje někde na počátek 15. století. 

Dačice tvrz
Dačice s vyznačením umístění tvrze

Zkuste se zeptat někoho z místních obyvatel, co je to vlastně za tu budovu uprostřed. Většinou se dozvíte, že to byla prádelna, čistírna oděvů, sídlo Komunálního podniku, další přidá, že to byla kuchyně a jídelna, kam chodili školáci na obědy nebo prodejna dveří či kotlů. Ale málokdo odpoví, že je to obytná budova bývalé tvrze. Tu si nechal postavit Jindřich Krajíř z Krajku, uprostřed původního panského dvora, jako své nové nenáročné sídlo, když došlo v roce 1488  k dělení majetku Krajířů z Krajku a potřeboval nové sídlo. Tato budova je první panské obydlí v Dačicích.

Tvrz stará       Tvrz nová
Obytná část tvrze kdysi a dnes

Původně obytnou budovu tvořila nejméně dvě paralelní, možná tři jednotraktová, do písmene U sestavená křídla. Ve spodním, částečně do terénu zahloubeném podlaží zděná, v úrovni zvýšeného přízemí však asi zatím dřevěná. Ve spodním podlaží východního křídla se nacházel, na způsob charakteristického tunelu, rozlehlý klenutý sklep. Na zlepšení konstrukcí a komfortu obytné budovy tvrze se postupně pracovalo až do konce první čtvrtiny 16. století. V průběhu druhé čtvrtiny 16. století začala přestavba gotické tvrze v renesančním slohu. Další změny nastaly v období baroka. Nevhodná poloha tvrze a její časté ohrožení Moravskou Dyjí vedlo v roce 1579 Albrechta Krajíře z Krajku k vybudování Starého zámku, svého nového sídla.
V roce1834, při velikém požáru, shořela všechna stavení starého zámku, fara a řada domů. Vyhořely vrchnostenské budovy až k Telečské bráně, tedy včetně budov hospodářského dvora. Na obytné budově tvrze oheň poničil všechny dřevěné konstrukce a detaily. Objekt byl znovu opraven, tentokrát v klasicistním slohu.
Postupně však obytná budova tvrze ztratila svoji rezidenční a sídelní funkci a byla začleněna do areálu hospodářského dvora zámku. Byla přeměněna na úřední dům s kancelářemi, byty personálu, konírny a sklady. V 19. století byl umístěn v areálu dvora také panský pivovar, lihovar, sýrárna, parní pila. V letech 1820 – 1830 zde byla také umístěna první lesnická škola Vincence Hlavy.
Zkáza obytné budovy tvrze nastala v druhé polovině 20. století. Byla vyměněna střecha za plechovou, do klenutých sklepů byla umístěna veliká uhelná kotelna a v patře se točily obrovské prací stroje.

Tvrz vnitřek        Tvrz nádvoří
Obytná budova tvrze po "úpravách"

Okolo budovy byly postaveny různé rampy, vnitřní příčky v budově byly vybourány, tak aby vznikl velký prostor pro umístění strojů. Stropy byly nahrazeny hurdiskovými, byly přebourány okna a dveře. Díky zvýšení hladiny řeky Moravské Dyje se voda dostala do sklepů, které se postupně zaplnily bahnem. Popel z kotelny se vyvážel na vnitřní nádvoří obytné budovy. Při nynějším čištění vnitřního nádvoří obytné budovy bylo odvezeno asi 20 nákladních aut popela.

V současné době se soukromí vlastníci jednotlivých budov tvrze snaží zachránit poslední zbylé fragmenty panského dvora a obytné budovy tvrze. Byla opravena budova lesnické školy a panského pivovaru. Původní panský pivovar připomíná krásně zrekonstruovaný hvozd a parník – to je ten bílý komín se stříškou :-D

Pivovar
Nádvoří před bývalým pivovarem

Zajděte se podívat na opravenou část bývalého pivovaru 
souřadnice N 49°4.898 E 15°26.270

V klidu se rozhlédněte po nádvoří.  Na jedné straně uvidíte chátrající obytnou budovou tvrze a na druhé straně opravenou budovu bývalého pivovaru.
Na opravené části zkuste spočítat stejné, malé, černé, kovové lampičky, které jsou umístěny na zdi pivovaru a okolních opravených objektech na nádvoří. Většinou jsou lampičky umístěné u nějakých dvěří či vrat. Dostanete číslo DE

Na nádvoří se pouze rozhlédněte, chovejte se tiše a nepokoušejte se dobývat do jakýchkoliv dvěří!!! Opravený objekt pivovaru a přilehlé budovy jsou v soukromém vlastnictví a sídlí v nich strojírenská firma!!!

Asi zjistíte, že stav obytné budovy tvrze není zrovna nejlepší, ale snad dojde i k opravě tohoto objektu. Na obytnou budovu tvrze byl zpracován archeologický posudek s návrhem záchrany malého zbytku původních částí obytné budovy tvrze.

Obytné stavení tvrze vzniklo nedlouho po pohnutých událostech česku uherských válek a nemohlo fungovat bez aspoň minimální ochrany. Z některých pozůstatků lze odvodit, že tvrz byla částečně obehnána hradební a ohradní zdí. Součástí ochrany byla také okrouhlá bašta, která se zachovala do dnes. To je ta válcová stavba u vjezdu do areálu. Po přesunutí panského sídla do zámku, se z bašty stala pícní komora a z budovy za baštou vepřín.Objekt bašty byl dlouho prázdný a chátral. Nyní je bašta a hospodářská budova zrekonstruována. V baště jsou umístěny kanceláře a v hospodářské budově obchod.

Bašta stará         Bašta dnes
Bašta kdysi a dnes

Zastavte se na malou chvíli u této bašty
souřadnice N 49°4.937 E 15°26.273.
Podívejte se jak je bašta opravená a spočítejte počet oken POUZE na objektu bašty (to je pouze ta věž!!!). Získáte číslo A

Pak se přesuňte na konec hospodářské budovy, která je připojena k baště
souřadnice N 49°4.927 E 15°26.292.
Zde spočítejte oválné otvory ve štítové zdi objektu souřadnice a získáte číslo B

V baroku byla přistavena velká, čtyřpatrová sýpka, která sloužila jako sklad lihovaru. Na nároží objektu zůstal zbytek ohradní zdi zřejmě s bývalou bránou. Také tento objekt byl různě přestavován a upravován. Sýpka je dnes již také opravena a slouží jako sklad.

      Stará sýpka           Sýpka
Objekt sýpky

Od bašty popojděte malý kousek k sýpce
souřadnice N 49°4.909 E 15°26.339
Octnete se u řeky za sýpkou a zde spočítejte počet všech okenních otvorů na celé štítové zdi sýpky – OD ŘEKY!!! Získáte číslo C

Všechny objekty (pivovar, bašta a sýpka lihovaru) byly prohlášeny za nemovitou kulturní památku dne 17.12. 1963.

 No tak vidíte, že máme v Dačicích tvrz. My jsme Vám to říkali.
 

FINÁLKA :

  N 49°04.(A+E)BB-13
E 15°26.((C+D)/3)((DE+A)/3)(B+D)-6

Pokud byste si chtěli také odlovit krabičku Dacice – GC4WW96, nezapomeňte si opsat bonusové číslo!!!

 

V listingu byly použity informace z následující literatury :
Dačický vlastivědný sborník I – VII
Dobové fotografie a pohlednice



Additional Hints (Decrypt)

arwilšší fybhcrx i ebuh cybgh / gur uvturfg cvyyne va gur pbeare bs gur srapr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)