Skip to content

Zanikle rybniky Valchy a Sulkova - bonusova kes Mystery Cache

Hidden : 1/9/2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Bonusová keš ze série Zaniklé rybníky Valchy a Sulkova Vás zavede k přímému pozůstatku jednoho ze zaniklých rybníků - k novému Sulkovskému rybníku využívanému dnes ke sportovnímu rybářství.

Na úvodních souřadnicích tuto mysterku rozhodně nehledejte, zaparkujte zde raději své geovozidlo a dočtěte v klidu tento listing. Kde a jak keš najít se dočtete níže.


BONUSOVÁ KEŠ - ZANIKLÉ RYBNÍKY VALCHY A SULKOVA

Pro všechny, kdo s námi vydrželi odlov předchozích tří keší celé série Zaniklé rybníky Valchy a Sulkova a poctivě sesbírali bonusová čísla, jsme připravili ještě tuto bonusovou keš. Doufáme, že i ta se bude líbit a obohatí Vás o pár nových informací, zážitků a pobyt na zajímavém místě. Bonus je jakési vyvrcholení celé série, dárek, ale přesto to má být něco, co všechny keše spojuje.

A co tedy všechny keše této série spojuje?

Voda, uhlí, těžké lidské osudy, rozsáhlé změny krajiny a dnes vlastně i úpadek a zapomnění.

Obrázek: celkový pohled na nový Sulkovský rybník, do těchto míst před více než 150lety zasahovalo jedno z ramen původního Sulkovského rybníka. Obec Starý Sulkov tehdy ležela v místech v pravém okraji obrázku.

Voda tu byla odjakživa, Luční a Sulkovský potok a jejich menší přítoky sbírají vodu z poměrně velkého povodí o celkové rozloze 69,8 km čtverečních. Byly tedy vždy dostatečným zdrojem vody pro rybníky. Sulkovský rybník zasobovaný oběma potoky se pyšnil i největší rozlohou 47 ha, rybník Klepadlo na menším přítoku byl jen 2 ha velký. Voda z celého povodí pak ze Sulkovského rybníka dotekla do rybníka Lašitov, téměř 2 km dlouhého.

Uhlí - i uhlí tu bylo "odjakživa", resp. od období mladších prvohor (karbon a perm). Těžilo se tu snad všude. Šachtičky a drobná důlní díla tu vlastnili místní sedláci, kteří si těžbou přivydělávali na živobití. Uhlí tehdy těžili hlavně v zimě, kdy zemědělské práce ustaly. Rozvoj těžby nastal v druhé polovině 19.století a byl bezprostředně podmíněn právě zrušením rybníků. Rybník Lašitov zanikl v roce 1851 a Sulkovský rybník pak v roce 1868. Bezprostředně po zániku rybníků se začalo s hloubením dolů. Na Valše vznikl důl Matyldin (1857–1887), blíže Sulkovu další důl Max (1868–1909) a později i důl Frischdlück (1884–1910), na Starém Sulkově Sulkovský důl (zvaný též Werk, 1868-1902).

Obrázek: zimní večer na zamrzlém novém Sulkovském rybníku.

Těžká dřina. V druhé polovině 19. století horníci běžně pracovali 12 hodin denně, 7 dní v týdnu bez sobotního či nedělního odpočinku a byli vystaveni především stálému nebezpečí úrazů, výbuchů a důlních neštěstí. Zvláště nepředstavitelné pro moderní dobu je, že horníci museli do dolu sestupovat po žebřících a nikoliv ve výtahu. Konkrétně v roce 1868, kdy Západočeský horní a hutní spolek začal hloubit důl na Starém Sulkově mezi místními známý jako Werk, musela být cesta do 252m hluboké šachty opravdovým peklem. Ještě náročnější pak jistě byla stejná cesta nahoru po únavné dvanáctihodinové směně. Pro srovnání se hodí výstup po celkem pohodlných schodech na nejvyšší kostelní stavbu ČR - věž katedrály sv.Bartoloměje na plzeňském náměstí Republiky. Na vyhlídkový ochoz zde stoupáte do výšky "pouhých" 60m, tedy jen necelou 1/4 toho, co horníci museli po žebřících absovovat v Sulkovkém dole jak na začátku, tak na konci každé směny. Sulkovský důl (Werk) byl tehdy nejhlubším dolem západních Čech. V roce 1881 ho svou hloubkou 485 m překonal důl Pomocný, který vznikl nedaleko na území dnešního (Nového) Sulkova. Klecový výtah, který horníkům cestu za obživou do hlubin země usnadnil, byl povolen až v roce 1890.

Pracovní podmínky byly příčinou řady protestních akcí horníků. První stávka za zvýšení mezd byla vyhlášena už krátce po zahájení těžby v r. 1872. V březnu 1882 a pak ještě v roce 1890 bylo dokonce proti stávkujícím horníkům na Sulkov povoláno vojsko.

Obrázek: západ slunce nad cestou mezi starým a novým Sulkovem, cestu v nedávné době přerušila dálnice D5.

Sláva a nakonec zapomnění. V dobách největší slávy tj. v době začátku 20.století Sulkovský důl zaměstnával 600 horníků, důl Pomocný dokonce 1100. Těžba dosahovala až 200 000 t kvalitního černého uhlí ročně. Zdejší doly tehdy produkovali neuvěřitelné 4/5 z celkové těžby v Čechách. V dole na Starém Sulkově se těžilo až do roku 1902, postupně oblast dolu začala být využívána jako skládka, důlní stavby byly rozebrány. Nakonec zůstaly jen obytné budovy. Skládka Škodových strojíren (oficiálně zde fungující od 20.let 20.století) se postupně rozrostla do obřích rozměrů na téměř celou plochu bývalého Sulkovského rybníka a po roce 1970 nakonec pohřbila i vyklizenou obec. Starý Sulkov zmizel z mapy i z paměti lidí.

Obrázek: odpolední mlha nad novým Sulkovským rybníkem.

Rozsáhlá navážka zde významně změnila i hydrologické poměry, v některých okrajových oblastech skládky tak vznikly podmáčené oblasti, rašeliniště i vodní polohy. Na některá taková místa Vás upozornily už jednotlivé keše této série. Bonusová keš Vás pak zavede na místo dosud nezmiňované. Kdysi tu bylo jedno ze dvou ramen po staletí obhospodařovaného Sulkovského rybníka. Po roce 1868, kdy byl rybník zrušen, tu postupně vznikly obytné budovy osady Starý Sulkov, a nedaleko odtud probíhala těžba v Sulkovském dolu. I důl nakonec zanikl a většinu plochy bývalého Sulkovského rybníka zabrala skládka, která pohltila i rozhodující část obce Starý Sulkov. Skládkování bylo ukončeno na přelomu tisíciletí, kdy začala rekultivace území. Na zrekultivované ploše pak od roku 2011 funguje fotovoltaická elektrárna. A kruh se nám pomalu uzavírá. V místech kam, kdysi dosahovalo jedno z ramen Sulkovského rybníka, se navyšováním skládky spontánně vytvořil mokřad a dalším navýšením hladiny pak vznikl nový Sulkovský rybník. Dnes jde o soukromý rybník využívaný ke sportovnímu rybářství, mezi rybáři je známý i pod označením rybník Hráz Sulkov. Chytit se tu prý dají štiky, candáti, kapři, okouni, perlíni, obří karasi a líni, amuři, pstruzi, tolstolobici a snad i jeseteři. Rybáři, kteří zde rybaření vyzkoušeli, si jej moc pochvalují, protože úlovky tu jsou opravdu kapitální a ceny povolenek naopak nízké.


Bonusová keš je opět klasická lock&lock krabička. Naleznete ji na souřadnicích:



N 49° [A][B-E]. [A][B][E+F]

E013° [D][E]. [D][E-F][B-C]



Za písmenka doplňte bonusová čísla, která jste si poznamenali na ostatních keších série. A teď již máte dostatek indicií k odlovu. Přímo od keše je velmi pěkný výhled na nový Sulkovský rybník.

Obrázek: pohled na nový Sulkovský rybník z vrchu zrekultivované skládky koncernu Škoda od plotu, který dnes chrání rozlehlou fotovoltaickou elektrárnu.




Zaniklé rybníky Valchy a Sulkova

série obsahuje následující keše:

Rybník Klepadlo
Sulkovský rybník
Rybník Lašitov
Zaniklé rybníky Valchy a Sulkova - bonusová keš

Additional Hints (Decrypt)

mn ilffvz cnermrz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)