Skip to content

Lysá hora - fotografická keš Mystery Cache

Hidden : 1/2/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato keš je zařazena jako alternativa ke keši Beskydmountains, Lysa Hora 1323m  GeoPuzzle České kopečky

JAK SE DOSTAT KE KEŠI:

Úvodní souřadnice nepoukazují na reálné umístění keše. Jsou orientovány na místo, kde je vysílač. Vysílač je na úvodní fotografii v listingu. Keš je umístěna na pozici, odkud byla pořízena tato fotografie vysílače:

 

Keš je snadno přístupná, mimo výskytu největších davů turistů, kteří se zde pohybují hlavně o víkendech, trošku něco ve stylu “pod světlem je největší tma“. Nenechte se zmást vysokou obtížností terénu. Znamená především úsilí, které je nutno vyvinout pro výstup na Lysou horu. Na rovince by byla obtížnost terénu mezi 1 - 1,5 :-)

V zimních podmínkách bude keš zajisté hůře přístupná. Kačeři, kteří tuto keš lovili v zimě, byli úspěšní do 60 cm výšky sněhové přikrývky v OKOLÍ. Při tomto stavu ještě nebyla úplně zavalena sněhem, možná taky záleží na tom, jak se vyvinou závěje. Geoobjekt je dost zřejmý a pokud bude při výšce sněhu 60 cm jeho vršek vidět tak, budete vědět, kde pár krát hrábnout do sněhu.


Doporučuji si přes odkaz níže ověřit množství sněhu na Lysé, ať posléze na místě nejste zklamáni, že se ke keši nedostanete. Odkaz: lysahora.cz. Výstup v zimě na Lysou nebývá jednoduchý, on není jednoduchý pro mnoho turistů v žádném ročním období. Kdyby byl podniknut primárně kvůli získání keše a ta by byla zasypaná sněhem, asi by vám to náladě moc nepřidalo.

Když se vám bude chtít udělat cestou na vrchol Lysé a nebo ze samotného vrcholu nějakou fotku, rád ji u vašich logů uvítám a předem děkuji :-) Pokud možno aspoň trošku z jiného úhlu než je fotka úvodní.

Lysá hora (1323m.n.m.), je nejvyšší v širokém okolí Moravskoslezských Beskyd. Těch 100 až 200 výškových metrů, které má navíc od většiny kopců v okolí, ji činí výjimečnou. Nápadné jsou hlavně větrem ošlehané stromy, ty někdy dosahují bizardních tvarů. Také nízkého porostu kosodřeviny je neklamným znakem vysokohorského prostředí, byť se vyskytuje jen na opravdu malém kousku. I díky těmto výškovým metrům navíc jsou zpravidla jiné povětrnostní podmínky na vrcholu než v průběhu výstupu v nižších partiích.

Minimálně rozdíl je v síle větru, což je patrné zvláště při výstupu po červené TZ ve směru od Ostravice. Nejeden turista je kousek pod vrcholem díky ochlazení donucen se přiobléct. Svou roli někdy hraje i to, že Lysá ráda skrývá samotný vrchol do mlhy. A kombinace mlhy a chladného větru umí někdy vyzrát i na rozehřáté tělo turisty v navlhlém oblečení.

Sice záleží, jak často tam kdo vyšlape po svých nebo vyjede na kole, ale i kdyby to bylo třeba pět nebo desetkrát krát za rok, stejných podmínek se těžko dočká. Lysá je pokaždé malinko jiná. Sníh tam ve stinných zákoutích bývá nezřídka ještě i v květnu a nový se obvykle drží od počátku listopadu. Oblíbenost výstupů na Lysou tkví do značné míry i v tom, že jsou zde dvě chaty, které poskytují přístřeší turistům, nejen v případě náhlé změny počasí.

Najít koutek, kde se dá v teple převléct do „suchého“ oblečení a ještě mít možnost si dát k tomu nějaké to pivko či gulášek, to na horách bývá k nezaplacení. Zejména o víkendech, v čase kolem poledne, je v obou chatách dost "plno". Kdo si dnes chce užít Lysou bez front, musí nahoru spíše v "týdnu" a po patnácté hodině, to již bývá na vrcholu více "vylidněno".

Léta letoucí poskytovaly tento azyl turistům dvě chaty. "Noblesnější" punc měla Plesnivka. Naprotivší Šantán si zase "vybudoval" pověst jistého nenapodobitelného charizma. Obě po celý čas své "služby" dokázaly zdatně odolávat zubu času a taky kolikrát hrozně nevlídnému počasí, zejména náporům mnoha orkánů. Ještě by odolávaly i mnohá další léta.

Ale bohužel představitelé "nové doby" si žádali reprezentativnější budovy na vrcholu Lysé. Chata Plesnivka byla zbourána již v září r. 2011. Na jejím místě stojí nová chata Emil Zátopek - Maraton. Bohužel i výše zmíněný Šantán již bohužel dosloužil. Shodou náhody také v září, ale o čtyři roky později. Nahradila jej nová chata KČT - Bezručova chata, stojící hned vedle.

Nejhladší výstup na Lysou je od rozcestí Papežov v obci Krásná. Trasa je celá asfaltová, měří cca 8,5 km a hodí se zejména pro kolo. Pěší turista může využít také tuto asfaltku, nebo zkusit zkratku. Stačí v první ostré levotočivé zatáčce ve směru od rozc. Papežov nakročit podél potoku Slezina na neznačenou lesní cestu.

Zkratka jej vyvede až na rovinatý úsek nad čtvrtým km asfaltky, kousek od vrcholku Huserka. Pak se projde kousek po asfaltce a za turistickým přístřeškem nastoupí na oficiálně značenou červenou TZ. Tato trasa již nějaký čas umožňuje pěkné výhledy na Malou Fatru a Západní Tatry. Zejména v oblasti mezi vrstevnicemi od 975m n.m.m až 1050m n.m.

Asi nejdelší se zdá být chodník po žluté TZ, od přehrady Šance. Délka výstupu je vykoupená tím, cestou potkáte nejméně lidí. Závěr je trošku náročnější, ale zato se v lokalitě kolem vrstevnice 1260m n.m.  nabídnou opravdu hezké výhledy na přehradu Ostravici, rozsáhlé hřebeny Beskyd, Malé Fatry a Javorníků. Tyto výhledy, byť z celkem malého stanoviště, považuji za nejhezčí, které vrchol Lysé hory poskytuje.

Nezapomenutelný výstup je ze strany od Ivančeny, to je taky moc pěkná a hojně využívaná trasa. Zejména proto, že mnoho lidí si ráda spojí výstup na Lysou s návštěvou skautské mohyly na Ivančeně. Rozhodně ale nedoporučuji tuto trasu použít se záměrem zdolat ji na kole. Trasu od mohyly k vrcholu Lysé zvládnou jen profíci. Je hodně pravděpodobné, že mnohé úseky budete nosit kolo na ramenou a ti méně zkušení nebo zdatní možná i cestou dolů. Kamenitých a strmých úseků je tam opravdu hodně.

Dlouho jsem za nejzajímavější chodník považoval turistickou terénní trasu po červené značce z Ostravice. Nyní tomu již tak není. Těžko říct jestli v tom hraje roli i to, že si už ani ten zbytek výhledů nelze dobře vychutnat kvůli nekončícímu proudu turistů, jenž míří na vrchol nebo z něj.

Oceňoval jsem výhledy v okolí na Butořanky, i těch cestou od ní na Lukšinec. Vzrůstající les ovšem podstatně ubral z těchto výhledů, stejně jako na mé další oblíbené lokalitě Na Větrech. Turista sice sem tam skrz koruny zahlédne Smrk nebo masív Ondřejníku, ale uceleného pohledu se mu bohužel nedostane. Musí si počkat až na vrchol.

Není snadné vybrat tu nejlepší trasu. Každá má něco do sebe. Pro turistu, jenž je Beskydami nepolíbený, mám malou pozvánku na trasu po žluté TZ z Malenovic. Jednak může navštívit vzácnou lokalitu Satinské vodopády a hlavně by si měl zajít do hospůdky k Veličkům. Protože se říká, že kdo nebyl u Veličků, jakoby v Beskydech ani nebyl. Výhledů si turista na této trase moc neužije, ale to nasátí atmosféry z hospůdky mu to určitě vynahradí.

A co na závěr? Nebuďte překvapeni, když se třeba budete vracet za soumraku z Lysé hory dolů a na jejím úpatí potkáte lidičky, co s rozsvícenými čelovkami míří nahoru. To už je tady běžný kolorit, Lysou horu zdolávají lidi prakticky nonstop. Někteří chůzí, někteří svižným poklusem, na lyžích či na kolech.

Doporučení na zimní období, nezapomeňte si přibalit do ruksaku "nesmeky", anebo alespoň hůlky. Záludné období bývá hlavně brzo z jara. Byť v Podbeskydí není po sněhu ani památky, v horních patriích Lysé můžou být chodníky pořád ještě pokryty ledem a pohyb po nich je velice obtížný.

Pokud tě tato keš zaujala, můžeš navštívit i další mé keše:

Třeba tuto šachetní sérii s bonusovou keší:

(CZ) - ŠACHETNÍ (BONUS) - NÁVŠTĚVA U PERMONÍKŮ

(CZ) -  BÝVALÝ DŮL GABRIELA II (bonus číslo "A").
(CZ) -  BÝVALÝ DŮL BARBORA (bonus číslo "B")
(CZ) -  ORLOVSKÉ HRADČANY (bonus číslo "C").
(CZ) - POSLEDNÍ VŮZ UHLÍ Z DOLU 9.KVĚTEN (bonus číslo "D")
(CZ) -  POSLEDNÍ VŮZ UHLÍ Z DOLU 9.KVĚTEN II. (bonus číslo "H")
(CZ) - QUO VADIS HAVÍŘOV? KEŠ O HAVÍŘOVĚ (bonus číslo "E")
(CZ) - PROČ V LOUKÁCH VLAKY JEZDÍ POMALU (bonus číslo "F").
(CZ) - SKIPOVÁ VĚŽ DOLU FRANTIŠEK (bonus číslo "G")
(CZ) - LANDEK TROŠKU JINAK
(CZ) - DOLNÍ a PROSTŘEDNÍ SUCHÁ - ohlédnutí zpátky

Další mé keše nebo wheriga mimo šachetní sérii:

(CZ) - LYSÁ HORA fotografická keš
(CZ) - FLYŠOVÝ ODKRYV NA POTOKU ŘEHUCÍ - EARTH keš v údolí Ostravice
(CZ) - CYKLOTRASA KOLEM ŘEKY OSTRAVICE


(CZ) - IOPAVA II - hra mírně upravená, adoptovaná po archivaci
(CZ) - IOSTRAVA !!!
(CZ) - ZÁMKY a HRADY MORAVSKOSLEZSKA
(CZ) - ZÁMKY a HRADY MORAVSKOSLEZSKA (hardcore verze)
(CZ) - TOUR PO VYHLÍDKÁCH NA LYSOU

LAB keše:
(CZ) - SOUTOKY" OSTRAVSKÝCH" ŘEK......zatím jenom ve stavu LAB, bez bonusové keše
(CZ) - KRÁSNÁ KRÁSNÁ
(CZ) - PROCHÁZKA PO ONDŘEJNÍKU

(PL) - ITĚŠÍN (CIESZYN)

(SVK) - JÁNOŠÍKOV ZABUDNUTÝ POKLAD

Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

Uyrqrw SR "qbzrprx" TRB - zrgevpxéub gineh, xgreý zá bowrz ppn 3 qz³ ylfbubefxéub imqhpuh. Šáuav mrfcbqh n ilgbp xenoxh gnx, nol fr qnyn ilgáuabhg. Cev ienpraí xenoxl mcágxl wv armncbzra iriavge bgbpvg, nol arilcnqyn. Qíx.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)