Skip to content

Wieża Letterbox Hybrid

This cache has been archived.

dadoskawina: Zwalniam miejscówkę.

More
Hidden : 12/30/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


[PL]


"Na temat jej pochodzenia krążą wśród światowych biblistów różne hipotezy. Według niektórych jest to nawet biblijna Wieża Babel. Ich zdaniem świadczą o tym dwa fakty: wieża ma znaczną wysokość i nie jest dokończona"

 

Wieża widokowa, dawna wieża kościoła ewangelickiego p.w. Marcina Lutra


Powyższy cytat, mający na celu zwrócenie uwagi na nierozwiązaną kwestię zagospodarowania wieży, należy oczywiście traktować w kategorii żartu. W rzeczywistości dzieje wieży i związanej z nią świątyni są doskonale znane.

Budowa nowego neogotyckiego kościoła w Świnoujściu rozpoczęła się w 1903 roku. Było to spełnienie ostatniej woli zmarłej kilka lat wcześniej Marii Karoliny Emilii Heys, jednej z czołowych i najbogatszych ówczesnych osobistości Świnoujścia, która przekazałana ten cel niebagatelną sumę. Świątynia została oddana do użytku w roku 1905.

Kościół bez większych strat przetrwał II wojnę światową. Po wojnie jednak, pozbawiony zarządu (pamiętajmy, że rdzenna ludność - niemieccy protestanci - po wojnie opuściła miasto), pozostawiony został na pastwę szabrowników, którzy ku zadowoleniu miejscowych władz polskich i radzieckich mogli z nim robić co tylko chcieli. W 1950 nieruchomy majątek wszystkich działających w Polsce związków wyznaniowych został upaństwowiony. Oznaczało to zamknięcie wielu nieużytkowanych kościołów. Nieużywana i dewastowana świątynia popadała w coraz większą ruinę.

W wyniku dalszej działalności Urzędu do Spraw Wyznań, w latach 1957-59 podjęto decyzję o rozbiórce wielu zniszczonych i uszkodzonych kościołów. Podobnie stało się w przypadku kościoła Marcina Lutra w Świnoujściu. Argumentacja we wszystkich przypadkach była podobna: zagrażający bezpieczeństwu ludzi stan techniczny budynków, bliskość szkół i bawiących się dzieci, szpecenie krajobrazu oraz - co najważniejsze - zainteresowanie zagranicznych turystów, którzy fotografując takie obiekty, zapewne wykorzystają ich fotografie do szkalowania i ośmieszania PRL-u.

Do rozbiórki kościoła przystąpiono na przełomie 1962 i 1963 roku. Rozebrano nawę główną i poprzeczną oraz przystąpiono do rozbiórki wieży. Demontażu tej ostatniej jednak nie zakończono. Powodem wstrzymania prac był fakt, że wieża zaznaczona była na mapach nawigacyjnych i jej usunięcie wymagało zbyt wielu uzgodnień na wielu bardzo wysokich szczeblach.

Pomysł wykorzystania wieży jako atrakcji turystycznej - wieży widokowej - zrodził się już w 1966 roku, nie został on jednak - podobnie jak i liczne późniejsze koncepcje - zrealizowany. Ostatecznie dopiero w 2003 roku prywatny inwestor mógł przystąpić do odrestaurowania i zagospodarowania wieży. Została ona udostępniona do zwiedzania w 2005 roku.


Skrytka

Na współrzędnych tytułowych znajdziesz wskazówkę, co robić dalej. Pomocna w jej odczytaniu będzie latarka UV. I tak, idąc za wskazówkami i odczytując widoczne w ultrafioletowym świetle informacje, dotrzesz do miejsca ukrycia skarbu.

W pojemniku znajduje się pieczątka i pojemnik z tuszem. Są to integralne elementy skrytki typu letterbox i nie są one na wymianę. Znajdującą się w skrytce pieczęć możesz odbić w swoim zeszycie.

Skrytka umieszczona jest w miejscu dostępnym cała dobę, jednak jej odszukanie w dzień może być bardzo trudne, o ile w ogóle możliwe. Pamiętaj, że znajdujesz się w centrum miasta, które żyje również nocą. Miej oczy dookoła głowy i zachowaj dyskrecję. Mugole są wszędzie!



[DE]

Der Turm


Der heutige Aussichtsturm war früher ein Teil der evangelischen Martin-Luther-Kirche. Nach dem 2. Weltkrieg wurde die Kirche niedergerissen (obwohl sie den Krieg überstand!). Man brauchte einfach Ziegel für den Wiederaufbau der bombardierten Hauptstadt Warschau. Der Turm musste bleiben, weil er als Orientierungspunkt auf den Landkarten der Armee stand.

Auf den Startkoordinaten findest du einen Hinweis, der dir sagt, was du weiten tun sollst. Um ihn zu lesen, brauschst du eine UV-Lampe. Folge die Hinweise, so kommst du an den Ort des Versteckes.

Im Behälter gibt es einen Stempel und ein Farbkissen. Sie sind ein wesentlicher Teil des Letterbox-Caches und dürfen nicht ausgetausch werden! Den Stempel kannst du in deinen Heft einschlagen.


Der Cache ist zu jeder Zeit zugänglich, doch im Tageslicht kann es sehr schwierig (wenn überhaupt möglich) sein, ihn zu finden. Denk auch daran, dass du dich im Stadtzentrum befindest, das auch in der Nacht lebt. Schau dich gut um und sei vorsichtig. Muggel gibt es überall!

Additional Hints (No hints available.)