Skip to content

Lesni kostel Multi-cache

Hidden : 12/12/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

LESNÍ KOSTEL
Prostřednictvím této jednoduché  multikeše zvu vás, kdož máte rádi ticho a zklidnění od běžného shonu, k zastavení se v neobvyklém kostele - v Lesním kostele.

Skrývá se v rokli, vyhloubené Kletenským potokem, pod hrází přehrady Kletná.


Avšak. Nečekejte načančanou nádheru barokních chrámů, nečekejte vůni kadidla, nečekejte lavice s do sebe a do modlitby pohrouženými věřícími… Půjdeme do chrámu, to ano. Ale, především pokud si toto místo necháte na čas listím oděných stromů, zažijete doslova chrám přírody, s tiše plynoucím potůčkem a zpěvem opeřenců.
Důležité je vědět, že půjdeme do chrámu protestantské církve, jež kázání a bohoslužbu v přírodě umožňuje – u římskokatolického pojetí je toto nemyslitelné. Důležité je však také vědět, že ač jsou mezi těmito vyznáními rozdíly, přesto jsou to stále obojí křesťanská vyznání. Možná bude dobré vědět i to, co je možno najít třeba v knihách evangelického faráře a spisovatele Luďka Rejchrta: protestantské církve včetně evangelické se Bibli podřizují, katolická církev se nad ni povznesla a stala se jí nástrojem. Pojetí pekla s hříšníky, smažícími se v kotlích, je výtvorem římskokatolické církve a s Biblí nemá společného nic. Evangelická bohoslužba je podstatně civilnější přesto, že společné prvky a průniky tam jsou: sborový zpěv a hudební doprovod, nejčastěji varhanní. U evangelíků se nekleká, nekřižuje, nebije v prsa, není svěcená voda, tudíž se jí ani nekropí, nejsou svatí a kult Panny Marie, neexistují odpustky, není institut zpovědi, neexistuje celibát, který Bible vlastně popírá, modlitba je jen jediná – Otčenáš. U evangelíků se také nesetkáte s jinak obvyklými čtrnácti zastaveními Křížové cesty. Katolická bohoslužba je slavnostní, plná složitých pravidel, obsažených v kancionálech. K vysluhování svátosti Večeře Páně musí katolíci mít hostie – evangelíkům vystačí obyčejný chléb. Protestantské církve nemají biskupy a papeže, ani kláštery. Nad staršovstvy jednotlivých sborů je jen seniorát se seniory, pro pomoc potřebným existují diakonie. Středobodem všeho je u protestantů Bible, tedy Slovo Boží, Písmo svaté. To jsou ty podstatné rozdíly, za něž položil život Jan Hus a další, kteří už tak známí nejsou. Evangelické společenství je mnohem družnější. Před bohoslužbou se všichni zdraví a podávají si ruce, po ní farář odchází ven, aby se pak s každým, kdo se s ním chce ještě zastavit, rozloučil. Není-li možno, aby bohoslužbu vedl přímo farář, mohou ho zastoupit členové staršovstva a částečně i řadoví členové sboru.


Než přišel roku 1781 Toleranční patent rakouského panovníka a římskoněmeckého císaře Josefa II. (viz třeba Toleranční patent), museli přívrženci protestantských vyznání buď prchat do končin, kde nebyli pronásledováni anebo se skrývat a scházet se a konat bohoslužby ilegálně. Toto se týkalo také tvůrce moderní pedagogiky a zároveň významného protestantského kazatele Jednoty bratrské Jana Ámose Komenského, jenž působil ve Fulneku i v Suchdolu nad Odrou a po bitvě na Bílé hoře musel roku 1621 odejít do exilu. Za takovýchto tíživých okolností vznikl též tento Lesní kostel, v němž kázal zvláště v období třicetileté války tehdejší suchdolský občan Martin Schneider z č.p. 90. Podrobnosti se dozvíte na informační tabuli.
Toto místo má v kontextu dějin městyse Suchdolu a okolních obcí samozřejmě své širší opodstatnění. Souvisí s dobami vrcholného pohybu mezi římsko-katolickou a protestantskými církvemi, kdy za největšího útisku jejich přívrženců odešlo ze Suchdolu asi 280 obyvatel do exilu v Horní Lužici (Sasko), kde vzniklo nové město Herrnhut (Ochranov). Bylo to zároveň období, kdy se ze Suchdolu nad Odrou, ale také ze sousedního Kunína a trochu vzdálenější Ženklavy vydali na své cesty misionáři Moravské církve (Moravských bratří) – Kristian David ze Ženklavy, David Nitschman a David Zeisberger (ten působil až mezi severoamerickými Indiány) ze Suchdolu a Jiří Šmíd, přesněji Georg Schmidt z Kunína. Kdo se chytne drápkem, může mnoho zajímavého zjistit v suchdolském muzeu Moravských bratří a na Internetu minimálně zde:
Moravští bratři


Jak získat souřadnice keše:
Úvodní souřadnice tě přivedou ke kamennému oltáři lesního kostela – proto, aby sis ho vůbec všiml a proto, aby to nebylo až tak moc jednoduché.
Na oltáři si přečti slovo, psané cizím jazykem o deseti písmenech. Vezmi poslední dvě písmena a přiřaď k nim pořadové číslo v abecedě bez diakritiky a bez „ch“ (26 čísel). Od koncového trojčíslí „N“ úvodních souřadnic (930) pak odečti poslední písmeno (= 5) a ke koncovému trojčíslí „E“ úvodních souřadnic (533) přičti předposlední písmeno, násobené dvojkou (=2x8).
Na těchto finálních souřadnicích už nezbývá, než pohledat. V zimním období je to pohoda, ale když zde mají stromy listí, signál trochu mlží :-)...

Pár poznámek po čtyřech letech provozu:
Člověk by řekl, že na tak odlehlé a ne úplně lehce dostupné místo moc lidí nezajde. Ono - moc jich možná i tak nebude. Ale jsou nenechaví a kradou. Odtud se ztratily doposud VŠECHNY zápisníčky a před posledním dočasným vypnutím i sama keš, na níž jsem si docela zakládal. Takže jsem změnil jak místo, tak samu schránku, s níž jsem nikdy nebyl úplně spokojený.
Další poznámka po dalších dvou letech:
Uběhl však rok, došlo k jisté události - a neuvěřitelnou oklikou se mi původní schránka vrátila!! To by bylo na delší psaní, které by tu nemělo místo. Vše se tedy vrací, jak to bylo do roku 2017.
Po sedmi letech 11.1.2020:
Nynější vracení do provozu je už zase smutné. Obnovovat keš v původní podobě asi nemá smysl, místní nenechavec chodí najisto. Takže se opět vrací už jednou vynucené méně pělné provedení.


Additional Hints (Decrypt)

1) Fvxzl iryxl cnerm 2) FLZOBY

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)