Skip to content

LIBENSKY BIRDWATCHING Traditional Geocache

This cache has been archived.

Phoenicurus: Je pravda, že se na místě objevila cedulka slušně upozorňující na to, že není úplně vhodné k molu chodit bez souhlasu některého z vlastníků pozemku. A ač je poměr bezproblémových nálezů ku DNF je 1897:6 (a z těch šesti jsou dva kvůli obsazené lavičce), je pravda, že tu je nepatrná možnost, že kačer bude požádán o opuštění místa. Molo, na kterém je keška umístěna bylo už při publikaci veřejně přístupným pozemkem a je to tak stále. Ochranka o kešce věděla a jak je v listingu, v době, kdy jsou její živitelé doma se asi víc snaží. Bohužel poslední nálezci měli na tohle smůlu. Myslím si, že by keška mohla fungovat dál, ale naprosto respektuji to, že si tam vlastníci po třech letech přidali cedulku, na kterou tedy budu brát zřetel.
Proto kešku posílám do archívu. přesouvat ji na jiné místo by nemělo smysl ani to správné kouzlo.
Díky tedy všem za návštěvu a milé logy, které jsem rád četl.
Pokud ještě někdo chcete, keška je stále odlovitelná.

More
Hidden : 12/7/2013
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

LIBENSKY BIRDWATCHING


Slepá ramena Vltavy v pražské Libni na první pohled nepůsobí pro procházku příliš kamarádsky. Pro birdwatchery (nebo-li milovníky pozorování ptactva) je to však kupodivu velmi zajímavá oblast. Keš Vás zavede na jižní konec slepých ramen Vltavy v pražské Libni a chtěla by Vám představit opeřené obyvatelstvo této oblasti, které je nečekaně pestré a které s rostoucími plány developerů možná za čas prořídne.


NEJLEPŠÍ PŘÍSTUP KE KEŠI JE PŘES PŘÍSTUPOVÝ WAYPOINT ;-)...

Pozorování ptáků je o štěstí, roční době, trpělivosti, prohlížení každého kousku plochy a otáčením se za každým neznámým pípnutím…a také o radosti, doufám, že to všechno bude hrát pro vás. Budete-li mít čas na procházku až po hlavní tok Vltavy, vezměte si s sebou dalekohled a nespěchejte.

Hned u kešky, když se posadíte, můžete na protějším břehu při pravé části, zvlášť, přijdete-li v podvečer, spatřit kvakoše nočního (dopělý pták viz úvodní foto, mladý tu zatím nebyl viděn). Ptáka, který je v Praze dost vzácný. Hnízdí v pražské ZOO a několik exemplářů sem pravidelně zalétá na lov ryb. Potkat ho můžete v celé oblasti.

Na stromech proti Vám často usedají kormoráni velcí, kteří si tu po lovu suší peří vystavováním roztažených křídel sluníčku. Pod stromy s kormorány jsou k vidění bažanti obecní. V rameni za stromy i cestou k hlavnímu toku můžete mít štěstí na ledňáčka říčního, volavku popelavou nebo potápku malou. Z nerybožravých ptáků tu krom lysek můžete narazit na pisíky obecné, hnízdící kachny i labutě. Dokonce je tu třetí největší hnízdní populace slípky zelenonohé, ptáka, který žije velmi nenápadně a v Praze zimuje teprve několik let. V zimě, v mrazech a zvlášť s houskou v ruce, ho nemůžete přehlédnout. Stejně tak v hnízdním období se houskou zavděčíte jak kuřatům, které si umí sezobnout potravu už desátý den od vylíhnutí, tak mladým ptákům i dospělým-viz foto níže.

Ze vzácných návštěv tu několik týdnů pobýval páreček kachničky karolínské, druhu pocházejícího ze Severní Ameriky. Sameček přes svůj vzhled působí docela nenápadně. Samička o to víc. Byl tu zastižen i sameček kachničky mandarínské, který ve svatebním šatě je nepřehlédnutelný, ale v prostém (tedy v létě) byste ho od samičky předchozího druhu rozlišovali jen těžko. Strávil tu dlouhou dobu, během které přepelichávál. Na tahu se tu zastavila i husice nilská.

V zimě tu krom racků chechtavých můžete potkat i racky bouřní a dokonce i bělohlavé a nejen ty. Zvlášť brzy po ránu můžete mít štěstí na hoholy severní a poláky chocholačky, kteří tu s oblibou nocují.

Budete-li koukat i po menších ptáčcích, můžete mít štěstí na konipase bílého (snímek dole) i horského, červenku, pěnkavy i na větší dlasky, špačky, stehlíky, koňadry, modřinky, budníčky menší, větší a dokonce i na lesního, co se tu zastavuje na tahové zastávce. Cestou k hlavnímu toku nemůžete minout šoupálky krátkoprsté, mlynaříky dlouhoocasé, zvonky, čížky, pěnice černohlavé i pokřovní, ale i střízlíka či sojky - zvlášť na podzim, dělající si zásoby žaludů. Z datlovitých tu jsou k vidění strakapoudi velcí i žluny zelené. V zahrádkářských oblastech jsou dokonce vrabci polní ("dokonce" proto, že vrabci potřebují neupravované křoviny, které nesplňují estetické požadavky pro parky a prostory veřejné zeleně a tak je vrabec k vidění v centru jen výjimečně na několika posledních místech). Ze specialistů na létající hmyz tu narazíte klasicky na rorýse a jiřičky.

Z ostatních obyvatel tu můžete celkem snadno nazarit na zajíce polní, nutrie říční, ježky a se štěstím i na netopýry.

Jak jsem psal na začátku, každá výprava za ptáky je o štěstí, možná krom kešky narazíte jen na kachny a nějakou tu slípku, i tak je to ale zajímavé území, které, jak můžete u kešky vidět a i proto vás zavede zrovna sem, jde o místo, které prochází radikální změnou. Až bude celé území zastavěné, jak je v plánu, možná, se tu některé druhy ptáků už neobjeví a ty co tu hnízdí, asi budou muset hledat jiné lokality. Zatím je tu však opeřenců dost, kompletní seznam najdete níže…

Úplný seznam pozorovaných druhů: 57

(uvidíte-li další, zaznamenejte ho k logu)

bažant obecný
brhlík lesní
budníček lesní
budníček menší
budníček větší
červenka obecná
čírka obecná
čížek lesní
dlask tlustozobý
drozd zpěvný
havran polní
hohol severní
holub domácí
holub hřivnáč
hrdlička zahradní
husice nilská
jiřička obecná
kachna divoká
kachnička karolínská
kachnička mandarínská
kavka obecná
konipas bílý
konipas horský
kormorán velký
kos černý
kvakoš noční
labuť velká
ledňáček říční
lyska černá
mlynařík dlouhoocasý
pěnice černohlavá
pěnice pokřovní
pěnice slavíková
pěnkava obecná
pisík obecný
polák chocholačka
poštolka obecná
potápka malá
racek bělohlavý
racek bouřní
racek chechtavý
racek stříbř./běloh./středom.
rehek domácí
rehek zahradní
rorýs obecný
slípka zelenonohá
sojka obecná
stehlík obecný
straka obecná
střízlík obecný
sýkora koňadra
sýkora modřinka
šoupálek krátkoprstý
špaček obecný
volavka popelavá
vrabec polní
zvonek zelený
žluna zelená

O kešce:

Keš je umístěna na veřejně přístupném soukromém pozemku. Na klid obyvatel tu občasně dohlíží ochranka (v určitých intervalech musí vrátný jednoho z domů obejít celý objekt, to je celé) proto V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NELEZTE NA PLOVOUCÍ MOLO (alarm) a pokud můžete, v době pracovního klidu se na místě moc nezdržujte. Víkendy jsou právě dny, kdy ochranka více dbá na klid obyvatel, neboť její živitelé jsou doma ;-). Pokud na ochranku narazíte, buďte slušní a přátelsky vysvětlete, oč Vám jde, pak nebývá problém. Není se tedy čeho bát, jen abyste o tom věděli.
Pro prozatímní vymudlenost okolí jde o malou regularku (1,5 litru), do které se pohodlně vejdou trackovatelné předměty i CWG. Uvidíme, jak dlouho tam vydrží.
Vracejte ji prosím na doraz a dávejte pozor na okna - právě kvůli vymudlenosti a klidu na místě můžete být centrem zájmu obyvatel.

Budu rád, připojíte-li k logu zážitky, fotky z pozorování opeřenců a obzvlášť, navštívíte-li birdwatching point :-).

Additional Hints (Decrypt)

PM: enp cbfnqvg fr, pryrz x ibqr angbp fr, pvz grmfv wr gir cbmnqv, gvz uhe wv ehpr ilaqnwv ;-) RA: haqre gur orapu

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)