Skip to content

Truppenubungsplatz Wischau Traditional Geocache

This cache has been archived.

Voyager Reviewer: Archivace listingu keše

Protože výzvy k údržbě nebyly naplněny, byla keš v souladu s pravidly archivována. Upozorňuji, že keš, která byla archivována pro zanedbávanou údržbu, již nelze odarchivovat.

Voyager Reviewer - reviewer pro ČR, (především kraje Jihomoravský, Zlínský)

More
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Truppenübungsplatz Wischau - německý výcvikový prostor z éry okupace


O prvorepublikovém vojenském výcvikovém prostoru (v tehdejší terminologii V.T u Vyškova, tzn. výcvikový tábor) jsem vám už kdysi cosi psal u dnes již archivované kešky GC42P07 )

V době okupace zabrala tento prostor německá branná moc pro potřeby svého výcviku pod názvem Truppenübungsplatz Wischau. Podobný osud postihl i další vojenské prostory v naší republice (Brdy coby TÜP Kammwald, Milovice coby TÜP Milowitz, nově vybudované cvičiště zbraní SS TÜP Beneschau).

Ve všech německých výcvikových prostorech (a to jak na území vlastního Německa, tak i na území okupovaných států) lze nalézt charakteristické betonové bunkry, v českých "bunkrologických" kruzích nazývaných pro svůj hranatý tvar "pixle". Ve vyškovském výcvikovém prostoru jich bylo postaveno kolem stovky. Většina je dodnes skryta ve stávajícím vojenském újezdě, malá část je rozptýlena v bezprostředním okolí voj. újezdu - jihozápadně v okolí Lhoty a Rychtářova (cache GCVZWN), a enkláva kolem Podivic).

Ovšem pětice těchto objektů severozápadně od Ruprechtova je vzdálena od hranic stávajícího vojenského újezdu zhruba 3 km. To tedy znamená, že za okupace byl vojenský prostor podstatně větší než dnešní resp. než než prvorepublikový. Takže na rozdíl od V.T. u Vyškova, při jehož zřizování nedošlo k vystěhování ani jedné obce, bylo při rozšíření vojenského prostoru za okupace vystěhováno více než 30 obcí. Bližší informace smutném údělu vystěhovalců najdete nejlépe na http://www.drahanska.cz/

Vraťme se k „pixlím“. Jejich funkce je zcela jiná, než jakou známe z našich betonových bunkrů (ŘOPíků) v pohraničí. Pohraniční bunkry sloužily jako opevněná linie pro obranu republiky. Kdežto pixle jsou vlastně jakési obslužné objekty, jejichž úkolem bylo ovládat terčová zařízení na střelnicích a pozorovat výsledky střeleb.

Detailnější informace o historii zdejšího vojenského prostoru najdete na webech našeho vojensko-historického sdružení Stříbrná (http://www.vvpdedice.net/ a http://www.viktoria-hohe.net/).


 

Keš je umístěna mimo pixli – pokud se budete chtít podívat dovnitř, doporučuji baterku (průzor je totiž zasypán) a berte prosím ohledy na její obyvatele – v době zakládání kešky byla osídlena vrápencem.

Věnováno památce občanů okolních obcí, kteří museli při rozšiřování německéko výcvikového prostoru opustit své domovy.



Additional Hints (No hints available.)