Skip to content

Fajtovka Multi-cache

Hidden : 4/29/2014
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

"Cože??? JÁ že se mám stěhovat??? Rychtářu! Dyž za mnou chodila tvoja céra s tím tentononc, to sem vám byla dobrá! A teď že tady ve svý chalupě nemožu zvostávat? Tak to né! Vemte si je miláčkové...!"
Za pecí se ozvalo temné zavrčení a zasvítily čtyři rudé oči. Písař vyjekl a i s rychtářem a druhým radním sotva stačili utíkat dolů hvozdem. Jen pryč, co nejdál od chatrče a ostrých zubů vlkodlaků...
Tak to byla ona. Pechta. Čarodějnice!


Jsme ale v našich časech, a od chalupy utíkají před dotírajícím podvraťákem členové Národního výboru. Babice za nimi hrozí a křičí... Cože se vlastně přihodilo?


Bylo, nebylo. Dávno už tomu. Přes padesát let. Lesná se ještě nezačala stavět, ale zde už dávno předtím stála na konci šerého hvozdu chaloupka. Poslední na severu Brna, až za starou železnicí Tišnovkou. Dál už bylo jen vojenské cvičiště a v hloubi lesa kaple U Antoníčka s léčivým pramenem. Od kdy chaloupka stála a jaké měla původně obyvatele, to nevíme. Řekneme si ale o jejích posledních.

    

Paní Františka Krulová se narodila počátkem minulého století. Byla svobodná a bezdětná. Její bratr Jan bydlel v Králově Poli a sestra ho často navštěvovala. Františka původně žila se svými zvířaty v dřevěné chatce za lužáneckým stadionem. V 60. letech město rozhodlo o zrušení všech chatek, které hyzdily okolí. Paní Františka se nechtěla nikam stěhovat, aby se nemusela zbavit svých koziček, králíků, slepic, koček a psa. Proto ji bratr seznámil s paní Jančíkovou, která žila rovněž s domácími zvířaty v tehdy pěkném domku, i když bez vodovodu a elektřiny, pod vojenským cvičištěm na Kamčatce. Ženy spolu bydlely až do smrti paní Jančíkové. Poté zde žila paní Krulová až do 80 let sama se svými zvířaty. Podle některých bylo koz 11, podle jiných až 13. Na Kamčatce vyrostlo nové sídliště Lesná. Pro část občanů byl domek atrakcí, na niž se chodili dívat. Lidé z blízkého okolí však nepřijímali sousedku vždy s nadšením. Kozy se pásly v těsném sousedství paneláků a jeden z jejích psů kousl malého chlapce, později i jiné děvče. Paní Krulová, která se oblékala odlišně od ostatních, bývala terčem posměchu dětí. Těm také patřičně odpovídala. I k části dospělých se chovala nevraživě. Nelíbilo se jí, když chtěl někdo fotografovat ji nebo její domek. Byli ovšem lidé, kteří k ní měli dobrý vztah. Kupovali od ní také vejce.
Františka Krulová se velmi nadřela na polích, aby své zvířectvo uživila. Dům jí také několikrát ne vlastní vinou vyhořel. Nakonec se zřítil. Mezi lidmi se říkalo, že ji zavalila stěna. I když ve skutečnosti v té době v domě nebyla, utrpěla šok a sanitka ji dopravila do nemocnice. Přestože jí bratr pomáhal, paní Krulová už na práci nestačila. Navíc onemocněla, a tak byla přijata do léčebny na Červeném kopci, kde asi za dva roky (tj. cca 1985) zemřela. Na Lesné se za jejího života o ní šířily různé fámy. Hovořilo se dokonce o jejích čarodějných schopnostech…
Jak to skončilo? Začala zavážka rokle stavební sutí a chaloupka zmizela. Bylo to něco, co mělo zvláštní kouzlo a přispívalo ke koloritu v kontrastu s paneláky nového sídliště. A tak nakonec zmizela chatrč, babka i zvířectvo, ale ze sídliště se postupně vytratili i králíčci, zajíci a koroptvičky, kteří ještě dlouho po výstavbě běhali pod okny na rekreační loučce u lesa Čertovy rokle na Haškově ulici.
(Zdroj: článek v Severníku, s laskavým souhlasem jeho autora J.P.)

Co dodat závěrem?
S notnou dávkou nostalgie vzpomínáme na svá dětská léta, jak jsme se báli čarodějnice. Říkalo se jí různě - Kozí bába, Fajtovka nebo Pechta. Údolí pak mělo přízvisko Kozák. Kluci chodili na její psy a na střechu chaloupky házet kamení, pak před psy utíkali. Býval zážitek potkat ji v samoobsluze Dukát na Loosově ul., nebo na procházce s kozami třeba až u školy Hakenova (dnes Milénova).
Říkalo se, že za ní přišli z Národního výboru, že už v tom zboru nemůže bydlet, a že ji přestěhují do státního bytu. A ona prý na ně pustila psy a hulákala, že "...jedině když si s sebou bude moct vzít kozy!"


Ke keši:

Z chaloupky nic nezbylo...nebo snad přece jen?
Byl tu původně ideální úkryt pro tradiční keš. Bohužel, někdo ji však neustále vykrádal a ničil. Byla tedy konvertována na jednoduchou offset-multi:

Úvodní souřadnice/Stage1 si označme jako N 49° 13.A E 016° 36.B
Zde naleznete pozůstatky čarodějné pece! Vaším prvním úkolem je, zjistit, kolika cihlami je tvořeno její horní klenutí při pohledu zepředu (C).
Když se otočíte, uvidíte přes mýtinu myslivecký posed. Vaším druhým úkolem je, spočítat všechny příčky pevného žebříku, který k němu vede (D) - liché číslo.

Finál je pak N 49° 13.X E 016° 36.Y
kde
X=A-8*C+2*D
Y=B+C+6*D

(pro kontrolu, ciferace pro X je 2, a pro Y je 8)

Ač se zdá ke Stage1 logický přístup shora/ze severu, jde o zarostlý neprostupný terén v prudké stráni. Navíc nepříjemně přímo z civilizace. Prosím, vážně na ST1 přímo svahem shora nechoďte! Je to terén navážky, sype se, a v zarostlém povrchu to není zcela bezpečné!
Doporučuji proto, užít si dobrodružnou cestu z waypointu Stará cesta, z jihu. Ta vede podle Topo mapy levým hvozdem (Mapy.cz už tuto levou odbočku neobsahují). Křehčí jedinci mohou použít waypoint Lesní pěšina, a jít v nouzi klikatou cestičkou ve stráni delší oklikou více vlevo. Edit: Pro nenapravitelné "horňáky" je doplněn pomocný waypoint Cesta shora, kudy lze pohodlně sestoupit na WP Stará cesta.
Cestu k finálce pak rozhodně nedoporučuji zkoušet přímo za šipkou! Nejlépe se vrátit na WP Stará cesta.
Respektujte raději parking point na poslední výspě civilizace. Dál už jezdí pouze zahrádkáři, kteří z cesty mohou vjet na svůj pozemek. Cizí tam nemá kde zastavit nebo se otočit a budí nežádoucí pozornost.
Po FTF huntu byl doplněn atribut "NEdoporučeno v noci". Důvodem je bezpečnost hráčů a sezónní zásyp pro zvěř na druhé straně paseky, která sem někdy chodívá za tmy.

Bonus 1:

První lovci obdrželi xTF-CWG sadu Fajtovka.
Pro další hráče jsou na výměnu připravena limited CWG Fajtovka. Budou se v keši vyskytovat tematicky vždy v noci z 30. dubna na 1. května ve větším množství, případně mimořádně dle uvážení ownera.
Jsou určena pouze lovcům na místě, výměnou za jejich osobní, 1ks na fyzicky přítomný nick. Nejsou určena k další výměně!
Budu rád, když jejich směnu zapíšete do logu, a do CWG Kolekce
Též uvítám občasnou zmínku kolik jich v keši zbývá, či jak se vám líbí.

Bonus 2:

Na Basic (BM) lovce čekají v keši originální poukázky na 30-ti denní Premium členství zdarma. Věnoval přímo Groundspeak pro tuto keš. Budou doplňovány do keše průběžně až do vyčerpání zásob. Lze uplatnit pouze 1ks na nick, který ještě nikdy neměl PM. Vícekrát nelze aktivovat! Prosím respektujte tedy také pouze 1ks na osobu.
Edit:
Máme další karty od nového sponzora, na kterých není vytištěn aktivační link. Tak tedy doplnění:
aktivujete na http://www.geocaching.com/freetrial/

Obsah keše při založení:
logbook
mudlokarta
2x tužka
ořezávátko
silicagel
plastová "kreditka" Geocaching
minerál Tygří oko (krokydolit)
Darkest Dreams Geocoin - Green Night
PathTag "Wariath, the Mad Dragon"
3x Geocaching Premium Free Upgrade 30-Day
5x CWG ownera xTF CWG sada Fajtovka (4xFTF, 2xSTF, 2xTTF)

Additional Hints (Decrypt)

Mn xnzrarz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)