Skip to content

Charles Sealsfield Multi-cache

Hidden : 7/27/2013
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš vznikla při příležitosti 4. znojemského eventu s názvem "Pochoďák na Sealsfielďák".
Celá trasa až na finálku se dá absolvovat ve vašem autě, na kole či pěšky. Jen konec k finálce, prosím pěšky. Finálka je umístěna v II. zóně Národního parku Podyjí. Tak se podle toho chovejte.

CHARLES SEALSFIELD


Charles Sealsfield, vlastním jménem Karl Anton Postl, spisovatel, cestovatel, žurnalista a teolog je výjimečnou osobností Znojemska a nejvýznamnějším rodákem Popic u Znojma. Narodil se 3. března 1793 v Popicích u Znojma jako nejstarší z jedenácti dětí v rodině sedláka a rychtáře Antona Postla a jeho ženy Juliany.
Po obecné škole v Popicích studoval v letech 1803-1807 na gymnáziu ve Znojmě. Po maturitě vstoupil v Praze do křížovnického řádu. Roku 1809 absolvoval filosofická a poté i teologická studia na Karlově univerzitě.
Kněžský slib složil roku 1814 a stal se sekretářem řádu Křížovníků s červenou hvězdou. To je zajímavé tím, že o obci Popice je první zmínka k datu 6. červnu roku 1252 na listině Přemysla Otakara, na kterém potvrzuje Popice jako majetek Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou z Hradiště u Znojma.
Během ozdravného pobytu v Karlových Varech roku 1823 pak zmizel beze stopy. Dnes již víme, že jeho kroky směřovaly přes Stuttgart a Curych do Le Havru. Na podzim roku 1823 přistál v New Orleansu ve státě Louisiana.
Zde se z řeholníka Karla Postla stává americký občan a světově známý spisovatel Charles Sealsfield (údajně podle starého jména viniční trati v Popicích – Siegelfeld). Svá první díla však vydával pod pseudonymem C. Sidons.
V roce 1829 se setkal s Josefem Bonapartem, Napoleonovým bratrem, a stal se jeho poradcem. V té době napsal i jedno ze svých nejlepších děl – soubor povídek "Kniha o kajutě".
Na sklonku roku 1830 odjel Charles Sealsfield znovu do Evropy.
Žil v Paříži i v Londýně jako korespondent newyorského listu The Morning Courier and Enquirer. V londýnském časopisu The Englishmans Magazine publikoval v roce 1831 pět příběhů, které později použil i ve svých románech. Do Ameriky se opět vrátil ve 30. letech.
Naposledy v USA pobýval v průběhu let 1853-1858.
Závěr života prožil na svém statku ve Švýcarsku.
Zemřel ve švýcarském Solothurnu 26. května 1864.

Jak jsem koukal do map, je to něco podobného jako bychom napsali, že umřel v Jihomoravském kraji. To jen tak pro zajímavost.

Jeho identita vyšla najevo až na základě závěti, ve které svůj majetek odkazuje svým příbuzným v Popicích u Znojma.

Dílo Charlese Sealsfielda



• Ausgewählte Werke in acht Bänden
• Austria as it is: or Sketches of continental courts
• Das Blutige Blockhaus
• Das Kajütenbuch
• Der Kapitän : vereinfachte Fassung für Deutsch als Fremdsprache
• Die Prärie am Jacinto
• Lebensbilder aus beiden Hemisphären
• Tokeah und die Weite Rose

Zajímavosti spojené s jeho jménem



Nad údolím řeky Dyje je tzv. Sealsfieldův kámen, vyhlídka, kde mladý spisovatel údajně rád odpočíval.
Již v roce 1881 byla busta Charlese Sealsfielda umístěna jeho příznivci v Husových sadech.
Po roce 1945 pak byl pomník přemístěn na nádvoří znojemského hradu.
V současné době jsou ve Znojmě Sealsfieldovi busty dvě, ta druhá se vrátila do Husových sadů v 90. letech minulého století.
V únoru 1993 byla ve Znojmě registrována Nadace Charlese Sealsfielda.
Na podzim pak proběhlo mezinárodní odborné sympozium k životu a dílu Charlese Sealsfielda. Nadace už ukončila svou činnost.
V květnu 2002 se město Znojmo stalo členem Mezinárodní společnosti Charlese Sealsfielda.
V roce 2011 vzniklo občanské sdružení Popice Charlese Sealsfielda, o.s., které se mj. aktivně podílelo na rekonstrukci rodného domu Charlese Sealsfielda, kde má spisovatel svoje muzeum, které bylo otevřeno 28.6.2013.
Areál je nyní využíván především jako muzeum Charlese Sealsfielda s knihovnou a dále jako Turistické informační centrum a expozice Národního parku Podyjí.
Ve vinotéce je možnost ochutnat a zakoupit vína místních vinařů, a je zde i možnost zakoupení vystavené keramiky.
Cyklisté zde najdou potřebné nářadí na nutnou opravu kol a místní občané využívají společenský sál se zázemím, který se v objektu nachází.

Tak dost informací, které čte málokdo a teď již k tomu, proč jste sem přišli:

Cílem této multi keše je vás provést po zajímavých místech této obce a jejího blízkého okolí. Délka trasy je do 1 km. Vzhůru za pokladem.

Výchozí souřadnice - STAGE 1 N 48°49.266 E 016°00.941




Nacházíte se před nově opraveným rodným domem Charlese Sealsfielda v Popicích č.p.56. Více informací o něm je v listingu. Takže přejdu rovnou k tomu, co tu budete hledat. Na levé straně od vchodu mezi okny je na fasádě osazena nová pamětní deska.
Vás bude zajímat poslední letopočet uvedený na desce (ten co je úplně dole na desce), který si zapište ve tvaru ABCD

STAGE 2
N2=N1+DA+(2xA)
E2=E1-B-A




Vejděte na nádvoří a celý objekt si nejdříve klidně obejděte (stojí to za to) a poté se dostavte na vypočtěné souřadnice k boční stěně přilehlého rodinného domu, kde najdete kamennou desku nad kterou je ve zdi výklenek s panenkou Marií. Na kamenné desce je vytesaný nápis.

Vás bude zajímat první slovo (jedná se o křestní jméno).
Pokud je tam napsáno jméno.

• Zikmund zapište si indicii E = 122
• Mathias zapište si indicii E = 257
• Jacob zapište si indicii E = 166

V blízkosti stg 2 si všimněte jedné zvláštnosti na špici kostelní věže.
Zase tu dostanete tři možnosti pro výběr.

• mezi křížem a makovicí je vlajka, pak indicie F = 39
• mezi křížem a makovicí je hvězda, pak indicie F = 88
• mezi křížem a makovicí je kruh, pak indicie F = 155

STAGE 3
N3=N2+E
E3=E2+F (pozor na změnu minut)



Stojíte u zděné stavby, kde se píše něco o Egyptu a Herodesovi (v Popicích představte si to).
Na konci nápisu najdete 3 čísla ve tvaru ?-??: G = ???

A již zbývá jen najít keš. Není to již daleko. Děkuji za trpělivost s výpočtem a finálka se snad nachází na místě, podle kterého vznikl pseudonym Charlese Sealsfielda, a to tedy na viniční trati Siegelfeld.
Třeba ta viniční trať byla jinde, ale tady hrozny musely taky pěkně zrát. Chovejte se tu k přírodě ohleduplně a moc nešlapejte mimo vychozené cestičky. Děkuji.

Finálka je na:
FIN N=N3+(CxD)-(2xA)-31
FIN E=E3+G-DB-(3xA)-11





Na závěr sem přidávám dvě telefonní čísla jako kontakt na průvodce v rodném domě Charlese Sealsfielda, pro ty, kteří se sem chtějí podívat. Paní Bohdanová ....724009055 vinař pan Koníček...724219230


Doplnění listingu ze dne 6.2.2018 o informace z webu města Znojma.

Na prosincovém zastupitelstvu roku 2017 schválili zastupitelé přijetí daru – rodného domu Charlese Sealsfielda v Popicích – od pana Eduarda Haranta. Poděkovat osobně za takto velkorysý dar se vydali místostarostové Ludvík Hekrle a Jan Blaha až do Vídně, kde pan Harant žije. „Panu Eduardu Harantovi jsme poděkovali jménem celého vedení města i jménem všech občanů. Myslím si, že se jedná o ojedinělý počin, který není na denním pořádku. Pan Harant je neuvěřitelně skromný a šlechetný pán, bylo mi ctí jej osobně poznat,“ komentuje návštěvu místostarosta Znojma Ludvík Hekrle.

Mediální podnikatel a nakladatel Eduard Harant (*1930) se narodil ve Vídni v česko-rakouské rodině. Celý život měl vřelý vztah k rodné zemi svých rodičů a s napětím proto sledoval všechny zlomové roky naší historie. Za doby nesvobody plně podporoval československé emigranty, kteří opustili svou vlast. Je rovněž spoluzakladatelem Rakousko-české společnosti, jejímž hlavním cílem je výměna kontaktů obou zemí v oblastech hospodářství, kultury a cestovního ruchu.

Na rozvoj vzájemných vztahů věnoval značné finanční prostředky. Kromě rekonstrukce rodného domu Charlese Sealsfielda v Popicích, městské části Znojma, se zasloužil i o rekonstrukci rodného domu prvního rakouského prezidenta Karla Rennera v Dolních Dunajovicích. V roce 2014 udělil prezident Miloš Zeman Eduardu Harantovi Řád Tomáše G. Masaryka I. třídy, a to za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva.

Celý areál rodného domu Charlese Sealsfielda byl v letech 2012 – 2014 zrekonstruován (v nákladech přibližně 7 700 000 korun). Rekonstrukci financoval především majitel areálu Eduard Harant prostřednictvím své české firmy, administrativě i organizačně ji zajišťoval místní spolek Popice Charlese Sealsfielda, z.s., který v současné době spravuje a provozuje celý areál, a to na základě členských příspěvků, dotací od města Znojma a Jihomoravského kraje a darů. Místní spolek hodlá na jaře 2018 vybudovat Naučnou stezku Popice, kdy rodný dům Charlese Sealsfielda bude výchozím a konečným bodem této stezky. No že by jste se dočkali další kešky. Nikdy neříkej nikdy,že.

Pro občany a návštěvníky Popic se zde pořádají semináře, přednášky, sportovní, kulturní a vzdělávací akce. Nachází se zde muzeum, galerie a informační centrum, ale také například volební místnost a ústředna místního rozhlasu. Darem tak město dostalo nejen nemovitosti, ale rovnou i místo pro setkávání. Třeba pro nás hráče této geolokační hry, tak ať se vám v Popicích líbí.

Additional Hints (Decrypt)

oeímn, 1z, h xzrar

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)