Skip to content

Prvni pasivni administrativni budova v CR „Otaznik Traditional Geocache

This cache has been archived.

Tobias Reviewer: Archivace listingu keše.

[b]Tobias Reviewer, Reviewer pro ČR[/b]

More
Hidden : 4/27/2013
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

RÁD BYCH PŘEDAL KAČERŮM V RÁMCI MÉ BAKALÁŘSKÉ PRÁCE NOVÉ, PODROBNÉ, PRO NĚKOHO MOŽNÁ ZAJÍMAVÉ INFORMACE VE KTERÝCH BYCH RÁD POUKÁZAL NA ZAJÍMAVOST GEOTECHNIKY A STAVEB ČI LOKALIT S NÍ SOUVISEJÍCÍCH, KOLEM KTERÝCH ČASTO JEZDÍ, CHODÍ, SPORTUJÍ NEBO ..


První pasivní administrativní budova v ČR „Otazník“

 

Základní údaje o objektu:

 
Investor                                    : INTOZA, spol. s r.o.
Autor návrhu                            : ATOS-6, spol. s r.o. – Ing. arch. Radim Václavík
Stavbyvedoucí                         : STASPO, spol. s r.o. – Ing. Aleš Vacula
Geotechnický dozor               : UNIGEO a.s.
Zahájení stavby                      : 08/2010
Dokončení stavby                  : 06/2011
Rozměry objektu                    : 16,24 m x 23,74 m
Náklady                                    : 32 mil. Kč
 
Administrativní čtyřpatrová budova OTAZNÍK je navržena jako sídlo firmy se školicím střediskem pro prezentaci výstavby domů v pasivním a nízkoenergetickém standardu a zároveň slouží jako školicí pomůcka, na které si návštěvníci mohou prohlédnout nejmodernější technologie používané při realizaci těchto staveb. Jedná se o vůbec první pasivní administrativní budovu na území České republiky. Stavba byla vyznamenána řadou ocenění, jako např. Nejvyšší cena soutěže GRAND PRIX a současně Stavba Moravskoslezského kraje roku 2011, dále pak získala hlavní cenu za stavbu v kategorii „Stavba občanské vybavenosti – novostavba“.
 

Inženýrsko – geologický průzkum

 
Byly provedeny 3 IG jádrové vrty zhotovené firmou UNIGEO a.s. Ostrava v roce 2008 do hloubky 8 m v místě a v bezprostředním okolí stavby. Ornice a podornice je charakteru převážně prachovité hlíny, hnědé, humózní, drobivé do hl. 0,4-0,5 m. V západní části staveniště byl dokumentován lokální výskyt navážek charakteru písčito-prachovitých hlín (tč. Y/MG, Y/CL), pro zakládání nevhodných, do hl. 1,9 m. Založení je provedeno v hloubce -1,900 m na sprašové-fluviální hlíně třídy a symbolu F6 CL, F6 CI, která je nebezpečně namrzavá a rozbřídavá. Zemní práce bylo proto nutno provádět v klimaticky příznivém období a bezmrazových dnech. V hloubce 5,3-5,5 m se nacházejí fluviální písčité štěrky třídy a symbolu G3 G-F. Hladina podzemní vody nebyla vrty do konečné hloubky zastižena. Objekt byl na základě tohoto podrobného IG a HG průzkumu a na základě ČSN 73 1001 (1987) "Základová půda pod plošnými základy" zařazen do 3. geotechnické kategorie, jelikož se jedná o náročnou budovu (4-podlažní) zakládanou ve složitých základových poměrech (výskyt heterogenních navážek mocnosti > 1 m, výskyt méně únosných zemin do hl. cca 5 m). Vzhledem k této skutečnosti bylo nutné na staveništi po vyhloubení základové spáry zřídit trvalý geotechnický dozor pro kontrolu základové spáry a ověření únosnosti základové zeminy.
 

Laboratorní rozbory

 
Po odkrytí základové spáry byla provedena její kontrola a odebrán vzorek zeminy pro laboratorní stanovení její vlhkosti a konzistence. Laboratorními rozbory byly zjištěny následující fyzikální vlastnosti této základové půdy:
Wn = 17,47 % vlhkost zeminy
WL = 35 % vlhkost na mezi tekutosti - konzistenční mez
Wp = 16 % vlhkost na mezi plasticity - konzistenční mez
Ip =  19 % index plasticity
Ic = 0,93 stupeň konzistence (tuhá)
Výsledky laboratorních rozborů zeminy potvrdily v souladu s předchozím IG průzkumem, že základovou půdu tvoří sprašová hlína tuhé konzistence (Ic=0,93), jejíž tabulková výpočtová únosnost (dle ČSN 73 1001) Rdt = 110-120 kPa. Dle klasifikace propustnosti hornin a dle koeficientu filtrace kf= 1,4-3,9 E-9 m/s (Jetel, 1973) jsou zeminy základové pudy nepatrně propustné.
 

Výkopové práce

 
Skrývka ornice byla provedena do hloubky 0,4 m. Stavební jáma byla provedena do hloubky  - 1,900 m. Dno jámy bylo rozšířeno o min. 600 mm od obvodu základové desky. Stěny výkopu byly dočasně svahovány 1:0,5. Bylo také nutné zabezpečit ochranu základové spáry proti zaplavení a to vyspádováním zákl. jámy k okrajům, respektive rohům, v nichž byla zřízena čerpací jímka vystrojená čerpacími soupravami.

 

Statická zatěžovací zkouška

 
Na zhutněných podkladních materiálech bylo na základě požadavku objednatele realizováno celkem 5 statických zatěžovacích zkoušek za účelem ověření únosnosti podkladních vrstev pod betonem. Při realizaci zkoušky byla použita tuhá kruhová zatěžovací deska (d=0,357 m). Zatlačení desky a tím i deformace prostředí (sedání desky v mm) se měřilo ve středu desky, přičemž největší kontaktní napětí pod deskou bylo 0,3 MPa. Zatížení probíhalo ve dvou cyklech po zatěžovacích stupních 0,05; 0,1; 0,2; a 0,3 MPa a odlehčovacích stupních 0,1; 0,05 a 0 MPa. Z prvního zatěžovacího cyklu se určil modul přetvárnosti Edef,1, z druhého zatěžovacího cyklu Edef,2 a následně vypočetl jejich poměr. Mocnost zatěžovaných vrstev byla 15 a 30 cm a materiálem byla struska, respektive hlušina. Modul přetvárnosti Edef,1 byl mezi 6,8 MPa až 11,5 MPa, modul přetvárnosti Edef,2 byl od 19,7 MPa do 52,2 MPa.
 
Výsledky statických zatěžovacích zkoušek potvrdily, že realizované zemní práce byly provedeny v kvalitě odpovídající požadavkům projektové dokumentace a technologického postupu a z tohoto hlediska splňují požadavky pro daný typ stavby - náročné konstrukce 4-podlažní budovy realizované ve složitých základových poměrech.
 

Založení objektu

 
Založení objektu o rozměrech 16,24 m x 23,74 m, jehož konstrukční systémem je železobetonový montovaný skelet, bylo navrženo na základové desce o tl. 600 mm a rozměrech 18 x 25,5 m.
 
Na upravené a zhutněné zemině byl navržen štěrkový polštář tl. 300 mm ze štěrku frakce 64/32 mm, zhutněný po vrstvách vibrační deskou. Na tomto násypu byly vytvořeny betonové náběhy (žebra) a poté betonován podkladní beton tl. 100 mm.
Na tomto podkladu byla realizována základová deska o tloušťce 600 mm. Hlavní nosnou výztuží je výztuž o průměru 22 mm, vedlejší je výztuž o průměru 16 mm. Důraz je kladen na výztuž pod sloupovým pruhem šířky 3,0 m, kde je realizována také smyková výztuž.
 
Dále byl realizován štěrkový násyp ze štěrku frakce 32/16 mm v tl. 470 mm, samostatně hutněného ve dvou vrstvách tl. 200 mm a srovnávacího hutněného násypu ze štěrku stejné frakce. Materiál pro všechny štěrkové násypy tvořila vysokopecní struska frakce 32/63 mm z odvalu firmy ArcelorMittal a.s. nebo částečně vyhořelá uhelná hlušinová sypanina frakce 32/90 nebo 32/125 mm z odvalu Heřmanice.
 
Na násypu byla provedena betonová mazanina o tl. 50 mm. Dalšími vrstvami jsou postupně geotextilie a hydroizolační PVC fólie. Na těchto vrstvách je položen izolační polystyren PERIMETR tl. 260 mm, na ní PE fólie a konečná betonová mazanina tl 100 mm. Okolo základové desky tl. 600 mm je vytvořena izolace ve vodorovném i svislém směru. Tato izolace začíná již v hloubce -1,5 m. Další vrstvy základové konstrukce jsou izolovány ve svislém směru izolací, na které je položena nopová fólie. Obsyp základů je proveden hutněnou vykopanou zeminou do hloubky -0,4 m v mocnosti 300 mm. Díky těmto izolačním opatřením vychází součinitel prostupu tepla podlahy ve styku se zeminou na hodnotu U=0,126 W/(m2K), což je velmi dobrý výsledek. Například ještě v roce 1992 byla hodnota součinitele prostupu tepla u podlahy ve styku se zeminou doporučovaná jako U=0,6 W/(m2K).

Podklady

Václavík, Radim: „Otazník” – první administrativní budova v pasivním energetickém standardu v ČR [online časopis]. časopis Stavebnictví. 2012. č. 4. s. 30 – 39.

Kozelková, Jana a Ladislav Kratochvíla. Závěrečná zpráva z technického dozoru na stavbě. Technická zpráva, číslo úkolu Z510102. Ostrava: UNIGEO a.s., 2010.

K samotné keši

Keš leží v na začátku ulice Varšavská. Stavba Otazník leží od keše cca 250 m na souřadnicich waypointu. Propisku či tužku sebou. Vše prosím schovat tak, jak bylo.
 

Fotodokumentace

Celkový pohled na základovou jámu

























Betonové náběhy

























Pohled na hotovou železobetonovou desku

























Budova Otazník


























Additional Hints (Decrypt)

2 z ilfbxb

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)