Skip to content

U Rance Traditional Geocache

Hidden : 4/25/2013
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš je věnována křižovatce evropských dálkových cest U Ranče a samotnému Ranchi 7 D.

V České republice se křižují jen dvě evropské dálkové cesty, E3 a E10, právě poblíž kešky U Ranče, a tím je tato křižovatka turistických cest v České republice naprosto unikátní. Kratšími úseky zasahují na území republiky i trasy E6 v Českém lese a E8 v Podyjí. V evropských dálkových tras územím České republiky vede ještě svatojakubská cesta I24. Poblíž rozcestníku prochází i hlavní evropské rozvodí mezi Baltským a Severním mořem. Inu, směrem na Varnsdorf voda teče do Štětína, směrem na západ do Hamburku.
Mapa evropských dálkových cest Mapa evropských dálkových cest.

E3 je dlouhá 6950 kilometrů a vede z španělského poutního města Santiago de Compostela, kde je hrob svatého Jakuba. To zde uvádím proto, že dlouhou část cesty Španělskem je identická se svatojakubskou cestou. Cesta má být prodloužena k mysu svatého Vicenta v Portugalsku, odtud vede do Španělska již k výše uvedenému místu, svatojakubskou cestou do Francie, dále Belgií, Lucemburskem, Německem, Českou republikou, Polskem, Slovenskem, Maďarskem, Rumunskem a Bulharskem, kde končí u mysu Emine při pobřeží Černého moře.  
 
Křesťanští poutníci byli v Evropě první, kdo šli pěšky, aniž by museli, šli pěšky, protože chtěli, šli pěšky i tehdy, když se mohli svézt. A hlavně - jsou i turisté, kteří slovo „cesta“ nechápou v fyzickém, ale i duchovním smyslu. Takže turistika je pro ně způsob, jak něco hledat, poznat a pochopit - kořeny, souvislosti, sami sebe, víru, krásu, pokoru atd. A pro tyto turisty jsou určeny Svatojakubské cesty. Ve Španělsku, Francii, Německu a Itálii vedou poutní cesty svatého Jakuba často doslova po starých poutních trasách. V Čechách taková trasa pro Svatojakubskou poutní cestu nebyla nalezena. Přesto však jistě i z Prahy či přes Prahu poutníci do Santiaga di Compostella ve středověku putovali. Na vyznačené trase leží kláštery v Plasích a v Kladrubech, hrad Karlštejn, Zbraslavský klášter s hroby královského rodu Přemyslovců a další historické stavby, a vše je orámováno nádhernou českou krajinou.

Cesta vlastně končí (či začíná?) o 60 km dál, na mysu Finisterre, což byl ve středověku konec světa, kde se poutníci měli pláži Langosteira vykoupat v moři a očistit tak své tělo a smýt prach z dlouhé poutní cesty a začít nový život. Dále měli spálit své oblečení, aby nový život nezačali se zátěží a vidět východ a západ slunce, neboť symbolizují smrt a zmrtvýchvstání.

Mapa evropských dálkových cest Katedrála v Santiago de Compostela, jeden z cílů cesty.

Českou republikou trasa E3 prochází podél severní hranice od hraničního přechodu mezi německým Schirndingem a Pomezím nad Ohří, poté od západní strany Krušných hor přes Labské pískovce, Lužické a Jizerské hory a západní hranici Krkonoš. V Harrachově přechází do Polska, na území Česka se vrací u Králického Sněžníku, dál vede přes Jeseníky a Beskydy. Odtud přechází na území Slovenska.
Mapa evropských dálkových cest Gibraltar, další z cílů cesty.

Pamatuje někdo z dob socialismu mezinárodní cestu přátelství Eisenach - Budapest z roku 1983, v tomto úseku E3 na ní navazuje. Ta měřila 2960 kilometrů. Jiný zdroj uvádí trošku méně 2643 km.
Já se vždy ptal, jestli to někdy někdo ušel. Mezinárodní cestu přátelství poprvé celou prošel za 74 dní erfurtský turista Wolfgang Buchenau. V roce 1990 Fritz Peterka prošel celou trasu za 45 dní, denně ušel 60,7 kilometrů.
 
Mapa evropských dálkových cest Nebo se půjdeme pokochat za polárním sluncem na Nordkapp do Norska?

K západní části cesty, k svatojakubské cestě, existuje hodně literatury. Má název odvozený od apoštola Jakuba Staršího, který je v Santiagu de Compostela pohřben. Cesty patří již přes tisíc let vedle poutních cest do Říma a Jeruzaléma mezi nejvýznamnější poutní cesty v Evropě. V roce 1987 ji vyhlásila Evropská rada první Evropskou kulturní cestou a UNESCO ji v roce 1993 zařadila do svého seznamu světového kulturního dědictví.

Severní větev Svatojakubské cesty v České republice vychází ze Zbraslavi u Prahy a vede přes Karlštejn, Beroun, Nižbor, Kralovice, Plasy, Horní Břízu, vrch Krkavec a Stříbro do Kladrub. Od kladrubského kláštera pokračuje do obce Kladruby ke kostelu sv. Jakuba Většího a potom dále podél řeky Úhlavky, přes Tuněchodský mlýn na Prostiboř, Darmyšl, vrchovinu Sedmihoří, Vidice a Přes do Hostouně, kde se rovněž nachází kostel zasvěcený sv. Jakubovi. Pak vede přes Bělou nad Radbuzou do Železné, kde u Parku smíření přechází česko-německou hranici a napojuje se na trasu do Norimberka.

Mapa evropských dálkových cest Mys Emine v Bulharsku, další možný cíl.

Jižní větev Svatojakubské cesty vede od českých hranic přes Regensburg (Řezno) a Eichstätt do Donauwörthu a bylo jasné, že její přirozené prodloužení na severovýchod směřuje ku Praze. Taktéž z historického hlediska není nejmenších pochyb o těsných a rozsáhlých vazbách mezi Prahou a Regensburgem. Misie západního křesťanstva přišla do Čech právě z Regensburgu a k založení samostatného biskupství pražského roku 973 nedal souhlas nikdo méně významný, nežli tehdejší regensburgský biskup sv. Wolfgang.

V roce 2012 jí prošlo 192 488 lidí (164 778 pěšky, 27 407 na kole a 281 na koni). Poslední dopravní prostředek moc lidí nepoužívá. -:)))

E10 je kratší, měří  2850 kilometrů.
 
Trasa prochází (od severu): Finskem, Německem, Českou republikou, Rakouskem, Itálií, Francií a Španělskem.
 
Na ceduli je ale trošku zkrácená, jen od Baltského moře ke Gibraltaru. Ale myslím že už je vymyšlená trasa až na Severní mys, k Nordkappu. 
 

Půjde někdo po stopách Foresta Gumpa?

Od severu vede z Německa a prochází těmito známými místy: Varnsdorf, Nový Bor, Česká Lípa, Doksy, Bezděz, Kokořín, Mělník, Praha, Karlštejn, Dobříš, Orlík nad Vltavou, Písek, Týn nad Vltavou, České Budějovice, Český Krumlov, Lipno nad Vltavou, Vyšší Brod. Přes Šumavu přechází trasa do Rakouska.
 
Abych pravdu napsal, já se vždy ptal, zda to celé někdo již prošel. A co mě napadne, je Forest Gump. Ten taky utíkal, až doběhl k oceánu, a když nemohl běžet dál, otočil se a utíkal zpátky přes celý kontinent.
 
Brána Ranche 7 D

Ještě k samotnému Ranči 7 D, určitě stojí za zastavení a zamyšlení.  Zde po roce zde žil 1970 žil František Fišer, narozený 4. února 1926, syn obchodníka v Lysé nad Labem, absolvent nymburského gymnázia, studoval dominikánském řádovém učilišti v Olomouci, kde přijal jméno Angelicus. Po jeho rozpuštění v roce 1950 pracoval jako lesní dělník na Jedlové, kde žil v bývalé hájence. Poté byl noční hlídačem v Národním muzeu v Praze (1953), pracovníkem Státního archivu Litoměřicích (1954), kde pracoval na pořádání církevních fondů,byl historikem lovosického (1957-1960) a litoměřického muzea (1960-1968). Od roku 1966 byl vůdčí osobností severočeského trampského hnutí. Proslul jako organizátor zabezpečovacích prací na hradě Helfenburk u Úštěku. Dne 22. listopadu 1968 byl vysvěcen ve vídeňském dominikánském klášteře na kněze. V letech 1969-1970  byl pracovníkem muzea v Děčíně. Po propuštění z politických důvodů žil od roku 1970 trvale na Jedlové č. 1, což je Ranč 7 D, podle kterého má rozcestí jméno. Od roku 1972 až do smrti se podílel na ekumenickém překladu Bible. Jeho největší vklad spočíval v překladu starozákonních žalmů. V říjnu 1974 byl na Jedlové zatčen a po třech měsících vyšetřovací vazby odsouzen na 18 měsíců nepodmíněně pro „maření dozoru státu nad církvemi“. Vedle mnohých překladů proslul znalostí křesťanské ikonografie, kterou uplatnil zejména v práci o hradu Karlštejně. Zemřel 1. února 1983 na embolii ve varnsdorfské nemoci, kde si léčil komplikovanou zlomeninu nohy. Za účasti mnoha set osob po ekumenické bohoslužbě pohřben v rodném městečku, v Lysé nad Labem.    

Ranch 7 D v ziměRanch 7 D v zimě.

Fotografie, pokud nejsou mé, jsem převzal z wikipedie, autoři jsou uživatelé E-roxo, Evgeni Dinev, Kalh, Steve a Yan Zhang.

Jak ke keši
Když půjdeme ke keši od doporučeného místa parkování, je keš směrem k Atlantskému oceánu, povede nás červená turistická cesta. Od samotného rozcestníku musíme asi 150 metrů směrem k Černému moři. Jen jeden povzdech, toto místo by mohlo vypadat trošku důstojněji. Byl bych i rád, kdybyste se u rozcestníku vyfotografovali, ono je přece jen těžké se rozhodnout, jestli máme jít k Atlantiku, na Gibraltar, či Baltu nebo k Černému moři. -:)))
V keši není tužka, prosím vzít sebou..

Additional Hints (Decrypt)

qinprgqin mjrv-haq-mjnamvt

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)