Skip to content

Koncem sveta Multi-cache

This cache has been archived.

Tobias Reviewer: Archivace.

Tobias Reviewer, Reviewer pro ČR

More
Hidden : 5/1/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato jednoduchá procházková multicache Vás provede opravdovým koncem světa, kde lišky dávají dobrou noc a k hranicím s Polskem je velmi blízko. I přesto toto místo stojí za návštevu. Celková trasa vycházky je cca 3km, tam i zpět.

This easy multicache will lead you through the bordeland of Czech Republic, really close to borders with Poland. Even though it is midlle of nowhere, it is still nice place to visit. The walk is 3 km (2 miles) long.


Stage 1 - viz úvodní souřadnice, velikost small, najdete ní najdete souřadnice ke stage 2. Pár metrů od stage 1 najdete i místo na parkování, viz waypoint. Doporučuji dále vyrazit pěšky, jedná se o příjemnou procházku, celková délka i s cestou zpět je cca 3km, 1h času. K stagi č.2 se dostanete autem také, k finálce už ne, auto budete muset nechat na druhém waypointu.

Stage 2 velikost nano, najdete zde souřadnice k finální keší. Zde se ještě dostanete autem.

Finálka - velikost regular, nachází se v blízkosti oploceného pozemku, není nutno přes plot lézt, ani nijak narušovat soukromé vlastnictví. Keš je volně přístupná z krajiny.

Se skrýší nijak nemanipulujte, nepřemisťujte ji, neobracejte, jinak bude budit podezření! Pokud možno, vždy lehce zamaskujte. Dávejte pozor, jste na vyhlídkovém místě, můžete být viděni.

Pokud se rozhodnete jet autem i k finálce, auto nechte zaparkované před závorou, viz druhý waypoint. Dále jen pěšky či na kole. Terén je označen jako 3, ale dostanete se tam v pohodě i s kočárkem. Obtížnost terénu zvyšuje stoupání, které je nutno na vrchol kopce absolvovat. Netrénovaný či starší člověk vyjde nahoru také bez větších obtíží, ale bude si muset po cestě vydechnout. Nejedná se o žádný trek, ale převýšení cca 30m na 400m dlouhé procházce. Fotoaparáty s sebou!!!

Stage 1 - see GPS coordinates above, size - small, in this cache, you will find only GPS coordinates to 2nd stage. Parking for your vehicle is very close, see 1st waypoint. .

Stage 2 - size nano, in this cache, you will find GPS coordinates for final stage. Accesible by car.

Final stage - size regular, easy accesible from countryside, no need to trespassing. Be gentle during manipulation, camouflage a little after logging. Not accesible by car, car leave at 2nd waypoint. Take camera with you, won’t regret.

A co můžete po cestě potkat či navštívít


Rusín

Rusín je malá příhraniční obec ležící v Osoblažském výběžku u hranice s Polskem. První zmínka o této obci pochází z r. 1262. Během druhé světové války je Rusín přiřazen do Sudetské župy a většina obyvatel Rusína je německého původu. Po válce došlo k vysídlení německých obyvatel a repatriaci obce Volyňskými Čechy. Dále dochází k úpravě hranic a Rusín se stává příhraniční obcí. Druhá světová válka tak spojila osudy tří národů – českého, německého a polského.

Kaple Navštívení Panny Marie na Rusínském kopci

Tyto tři národy se opětovně sešly na Rusínském kopci při vysvěcení zrekonstruované kaple Navštívení Panny Marie. Kaple je z daleka viditelnou dominantou. Původní kaple z r. 1814 byla zničena při bombardování v r.1945. Iniciátorem znovuvybudování kaple byl Josef Scharbert, profesor teologické fakulty Mnichovské univerzity a rodák z Hrozové. Stavba proběhla v letech 1992-1993 podle projektu F.Stoklasy z finančních příspěvků bývalých německých a současných českých farníků. K vysvěcení došlo 8.8.1993 a slavnosti se zúčastnilo na 600 Čechů, Němců a Poláků. Mši pod širým nebem sloužilo v latině sedm kněží tří uvedených národností. Ve věži kaple je instalován malý zvon, který s sebou přivezli Češi až z Volyně. Hodiny na věži odbíjejí čas každou půlhodinu. Nad oltářem je latinský nápis, který se dá přeložit „Aby všichni jedno byli“.

Výhled na okolní krajinu, v pozadí masiv Hrubého Jeseníku

Z Rusínského kopce (314m), na kterém je kaple vystavena, je nádherný výhled na okolní krajinu. V pozadí lze pozorovat vrcholy Hrubého Jeseníku. Při dobrém počasí je možno vidět i vrchol Pradědu s vysílačem. Pokud se vydáte od kaple kousek na západ a přejdete na druhý vrchol Rusínského kopce (314m), můžete se rozhlédnout po polské krajině, směrem na Glubczyce a blízké okolí.

Hrozová

První písemná zpráva o Hrozové je z roku 1309. Obec tehdy patřila Konrádovi zKoberna, synovi Herborda z Fulštejna, vlivného vazala olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburka. Herbord dostal území s hradem Fulštejnem (dnes v Bohušově) jakoléno. Hrozová patřila sice územně do Opavska, ale jako léno Olomouckého biskupstvípatřila právně do Moravy. Hrozová dala tak později jméno jedné z těchto tzv.moravských enkláv ve Slezsku, zahrnující po dobu své existence často i nedalekéPelhřimovy. K fulštejnskému panství patřila Hrozová až do roku 1566. V té době už bylo obyvatelstvo vesnice zcela německé. Potom se v držení léna střídají šlechtické rody Sedlničtí z Choltic, Trachové z Březího, Lvi z Rožmitálu a posledními jsou Pinové z Friedentalu. Friedentalové nechali ve vsi v roce 1871 zbořit zchátralý zámek stojící na místě původní tvrze. Bohužel se nezachoval ani „zámeček ve švýcarském stylu“, postavený na místě zbořeného zámku, protože byl zlikvidován v 70. letech minulého století.

Kostel je hlavní pamětihodností vesnice. Je zasvěcen sv. archandělovi Michaelovi a je uváděn již v roce 1309, stejně jako vesnice. Areál farního kostela včetně ohradní zdi kolem přilehlého hřbitova je zapsán na seznamu nemovitých kulturních památekokresu Bruntál. Jádro kostela je raně gotická stavba z poslední třetiny 13. století, která byla během let několikrát přestavována a upravována. V roce 2011 proběhla oprava střechy a fasády, uvnitř kostela byl proveden částečný archeologický průzkum. Další památkou je socha Panny Marie s Ježíškem (Madona z Hrozové) z doby po roku 1500, která je dnes vystavena ve Slezském zemském muzeu v Opavě.

Potok Hrozová

potok Hrozová (polsky potok Grozowy, německy Große Bach, občas též podle svého levostranného přítoku Trója) tekoucí přibližně z jihu na sever, který dále pokračuje do Bohušova, kde ústí do Osoblahy. Potok Hrozová tvoří v nejjižnější části obce také státní hranici a posléze hranici katastrů místních částí Rusín a Hrozová. V poli za Rusínem pramení též Matějovický potok, který dále protéká osadou Kwiatoniów na území Polska a opět na českém území Matějovicemi, načež se vlévá do Hrozové.

Jeleni

Pokud se vydáte na cestu pěšky můžete u stage 2 při troše štěstí pozorovat stádo jelenů o počtu několika desítek. Sice přes plot místní farmy, ale přesto je zážitek.

Additional Hints (Decrypt)

[stage 1] zntarg an arzntargvpxéz zífgr // zntarg ng abazntargvp cynpr [stage 2]zntarg[stage 3]šáuav qb zar yrupr n myrin // ragre zr tragyl naq sebz gur yrsg fvqr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)