Skip to content

Vystup na Mount Everest - Challenge Cache Mystery Cache

Hidden : 5/29/2013
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Je 29. května 1953, 11:30 místního času. Mnohaleté snažení řady neúspěšných expedic je konečně korunováno úspěchem. Novozélanďan Edmund Hillary a nepálský šerpa Tenzing Norgay stanuli na vrcholu střechy světa. Mount Everest (tibetsky Džomolangma neboli Matka světa, nepálsky Sagarmátha neboli Tvář nebes), se svými 8848 metry nadmořské výšky nejvyšší hora naší planety, je konečně dobyt!



Prvovýstup na Mount Everest

Z dnešního pohledu byla jejich expedice opravdu monstrózní - Britové vypravili 350 nosičů, 20 šerpů, tuny materiálu a to vše jako podporu pro pouhých 12 horolezců, vybraných napříč celým tehdejším britským impériem. Výpravu vedl s takřka vojenským vedením a drilem Sir John Hunt a v průběhu expedice určil dvě dvojice jako ty, kteří se pokusí o vrcholový výstup. První volbou byli Tom Bourdillon a Charles Evans, avšak kvůli sněhové bouři, která jim rozbila dýchací přístroje, měli velké problémy s dýcháním a 26. května 1953 se otočili přibližně 100 metrů pod vrcholem. Díky hledání optimální cesty a zanechání nepotřebných kyslíkových bomb ale zásadním způsobem přispěli k úspěchu expedice.
Pro další pokus byli vybráni Edmund Hillary (33) a šerpa Tenzing Norgay (39). Noc strávili v devátém výškovém táboře ve sněhové bouři a teplotě -30 stupňů, když jen s obtížemi udrželi stan postavený na svažitém skalním výběžku. Druhý den za jasného úsvitu vyrazili vstříc místu, kam do té doby lidská noha nevkročila. Mimochodem, v té době se pochybovalo o tom, zda je vůbec možné v takové nadmořské výšce přežít. Překonali místo, kde se otáčela první skupina a s pomocí jejich kyslíkových bomb, které na místě zanechali, postupovali svázáni lanem vzhůru. Podařilo se jim překonat i ostrou skalní stěnu, která je dnes známá jako "Hillaryho výšvih" a půl hodiny před polednem dorazili na vrchol. Jejich cesta je dnes známá jako normální, západní stěnou, jihovýchodním hřebenem. Na vrcholu strávili asi 15 minut a kromě fotografování a užívání si výhledů se také snažili najít stopy po výpravě z roku 1924, které se zúčastnili George Mallory a Andrew Irvine a o které se spekuluje, že mohla být první, která dosáhla vrcholu. Irvinův cepín byl nalezen v roce 1933 v nadmořské výšce 8560 metrů, Malloryho tělo bylo nalezeno až v roce 1999 v severní stěně Everestu nedaleko kempu 6 v nadmořské výšce 8155 metrů. Irvin měl s sebou fotoaparát, který by mohl na řadu věcí odpovědět. Přístroj však, stejně jako Irvinovo tělo, nebyl dosud nalezen.





Česká stopa na Everestu

Mezi těmi, kdo se z Everestu úspěšně vrátili domů, bylo do dnešního dne 11 Čechů včetně dvou žen (není počítán jednen zpochybněný výstup uskutečněný navíc bez povolení), prvním úspěšným českým pokořitelem hory byl v roce 1991 prvovýstupem přes Nortonův kuloár v severní stěně Leopold Sulovský, pro nějž to byl druhý pokus o dobytí vrcholu.

Bezpečnost

Ale pozor! Výprava není pro každého - mnoho lidí už horu podcenilo nebo vyrazilo bez patřičného vybavení, zkušeností nebo je zradilo počasí či jiná neplánovaná událost. Celkem při výstupu nebo sestupu na Mount Everest zahynulo v letech 1922 až 2010 219 horolezců, včetně dvou Čechů - Libora Kozáka v roce 2007 a Věslava Chrzaszcze v roce 2009. Mezi horolezce, kteří se z Everestu už nevrátili, patří také Slovák Jozef Psotka, který sice v roce 1984 společně se Zoltánem Demjánem na vrchol bez použití kyslíkového přístroje dorazil, ale zahynul při sestupu z Jižního sedla.



Challenge

Přestože jsou objevitelské doby už dávno pryč a z Everestu se stalo místo komerčních výprav nejen horolezců z celého světa, zdolání nejvyšší hory světa má stále něco do sebe. Pocit stanout na střeše světa si tak máte možnost díky této cache, která byla založena na počest výročí 60ti let od prvního potvrzeného výstupu, vychutnat také vy a přidat se k lidem, kteří to již dokázali. Bylo by hezké ji umístit přímo na vrchol Everestu, ale jednak v masivu hory už jedna tradička byla (Chomolangma) a pak na vrcholu je dnes jedna earthka Earth's Roof - Mount Everest Peak, proto nebudeme místo plevelit dalším plastem a kešku jsme se rozhodli umístit v masivu jiné nejvyšší hory, sice jenom Beskyd :-), ale zato v nadmořské výšce odpovídající přibližně jedné desetině výšky Everestu.

Jak to tedy udělat? Cache se NACHÁZÍ na úvodních souřadnicích. Tato keš je tzv. CHALLENGE CACHE, tedy cache, kde je třeba pro zalogování splnit urcitou výzvu. V tomto případě není výzva nikterak složitá - stačí poskládat nadmořskou výšku vašich odlovených kešek tak, abyste se přiblížili co nejvíce nadmořské výšce Mount Everestu.
Prosíme o opatrnost při odlovu. Signál není moc dobrý, tak se nebojte použít hint. Není třeba používat sílu. A hlavně - dobře se bavte!!!


Pravidla:

- Uznáváme jakékoliv VRCHOLOVÉ KEŠKY nad 1000 metrů nadmořské výšky. Je lhostejné, kde se vrchol s keškou nachází, pokud naleznete kešku na vrcholku čtyřtisícovky v Alpách máte už skoro polovinu splněnu :-). Pro základní představu českých vrcholovek je možné použít bookmark od PaWcz 1000+, další vrcholy budu doplňovat do bookmarku na této stránce podle vašich vrcholů mimo ČR.
- V případě rozdílných údajů o výšce můžete použít jak ten v mapě tak v listingu.
- Počítají se pouze tradičky.
- Ownerům se počítají i vlastní kešky.
- Počítají se samozřejmě také všechny kešky nalezené před publikací této challenge, včetně archivovaných.
- Počítá se nadmořská výška vrcholku, nikoliv cache.
- Nalézt keš mužete samozřejmě i bez splnění podmínky s tím, že si ji zalogujte jako write note, který po splnění výzvy změníte na found it.
- Ideální bude, když seznam vrcholů uvedete přímo ve svém logu. Do logu prosím připište i kódy kešek z těchto vrcholů. Jako zajímavost můžete uvést, který vrchol bylo pro vás nejtěžší/nejzajímavější/nejlehčí apod. nebo přidat nějakou zajímavou historku z odlovu těchto kešek.

Díky Rikitanovi si můžete ověřit splnění podmínek pomocí makra v Excelu (verze 2003, 2007, 2010, 2013 nebo 365). Stačí si makro stáhnout do počítače. Po otevření souboru v počítači je potřeba povolit editaci a makra. Následně je třeba vyplnit kešky a jejich nadmořské výšky a makro vše potřebné udělá za vás. Za tohle makro Rikitanovi moc děkujeme!


Odznaky

Cílem je, aby vámi poskládaná výška byla co nejblíže výšce Everestu, tj. 8848 metrů. Každý úspěšný lovec má právo přidat si do profilu odznak úspěšného odlovu, podle následujícího klíče:
+-10 metrů nebo lepší - bronzový odznak
+-5 metrů nebo lepší - stříbrný odznak
+-3 metry nebo lepší - zlatý odznak
přesný součet - ultimátní diamantový odznak



Příklad výpočtu pro ownery

1 - Radegast (1106) + Jahňací štít (2229) + Vysoká (2547) + Rotwand (2965) = součet 8847
2- Ješted (1012) + Pevnost (1012) + Buřkov západní vrchol (1021) + Buřkov vrchol (1031) + Javorový (1032) + Ostrý (1044) + Lysá Hora (1323) + Prosečné (1372) = součet 8847



Zdroje:
http://adventure.nationalgeographic.com/adventure/everest/sir-edmund-hillary-tenzing-norgay-1953/
http://everest.podsveti.cz/stranka/edmund-hillary/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mount_Everest
http://en.wikipedia.org/wiki/Mount_Everest
http://history1900s.about.com/od/1950s/qt/mteverest.htm

Zdroje fotek:
http://adventure.nationalgeographic.com/adventure/everest/1924-everest-gear/
http://adventure.nationalgeographic.com/adventure/everest/historic-everest-expeditions-photo-gallery/
http://www.mount-everest.net
http://www.valleyhikers.com
http://www.tumblr.com


Historie kese:

  • 18.5.2023 - event k deseti letum kesky, kontrola krabicky
  • 24.10.2021 - vymena rozbite krabky, novy logbook
  • 14.7.2020 - kontrola kesky, vlozen trackovací kód Mary Hyde's Treasure
  • 3.11.2019 - keska adoptovana Beetovym
  • 10.9.2017 - rozbita krabicka byla vymenena moravanem, vlozen novy logbook
  • 29.5.2013 - zalozeni kesky

V keši je nalepen trackovací kód Mary Hyde's Treasure. Prosím neodlepovat, nepřenášet. Logujte pouze DISCOVERED.



Additional Hints (Decrypt)

Cebfízr bcngear! Wfrz gnql arwirgfv n arwfgnefv n h filpu abubh cbxynq hxelinz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)