Skip to content

Pivovary Plzenskeho kraje Mystery Cache

Hidden : 1/4/2014
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

V Plzeňském kraji se nachází několik pivovarů, které vaří pěnivý mok.Výchozí souřadnice ukazují na přibližný střed mezi nimi.Zde ale keš nenaleznete.


Pivovar Chodová Planá


Rodinný pivovar v Chodové Plané byl vystavěn nad prastarými sklepy vytesanými v žulovém masivu, jejichž původ je spojován se vznikem zdejšího chodského hrádku. K té době se váže i pověst o pejsku Albim, který v blízkosti hrádku nalezl studánku s vydatným pramenem vody. Pes Albi je po staletí považován za dobrého ducha zdejších pivovarských sklepů. Proto jeho vyobrazení od pradávna zdobilo i znak místního sladovnického cechu. Podle starého pivovarského zvyku bylo ukončení práce ve sklepě vždy doprovázeno tradičním rituálem. Nejmladší učedník musel při odchodu připravit Albimu do misky žejdlík piva, aby jak staří sládci věřili, jim dobrý duch skalních sklepů přinesl štěstí a ochránil jejich dílo – věhlasný český ležák. Po připojení Chebska k Českému království Janem Lucemburským v roce 1322 pozbyl chodský hrádek svého významu a postupem času zanikl. Opuštěné skalní prostory a pramen se staly podnětem k vaření piva. Nejstarší písemný doklad o zdejším pivovaru se datuje do roku 1573. Tehdejší majitel, hrabě Berchem, dal v roce 1862 vystavět nad původními skalními sklepy pivovar nový, jehož podoba se zachovala do dnešních dnů.



Pivovar Chudenice


Pivovar byl dokončen r. 2012 v prostorách restaurace Stará škola v Chudenicích. Skutečně, ještě nedávno se v této budově vyučovalo, ještě v roce 1986. Topilo se v kamnech v každé místnosti, dupalo se po dřevěných podlahách a chodilo na suchý záchod. Výuka již nebyla provozována ve vyhovujících podmínkách a chudeničtí následně budovu využili mnohem rozumněji – spodní patro přebudovali na restaurační zařízení. Budova Staré školy je známa a proslulá na celém Klatovsku i dále. Tajemno a duchovno, které ji obestírá se dostalo i do novin! Nejen, že půdorys školy zasahuje do bývalého hřbitova (při opravách se v základech našly lidské kosti), ale hlavně osobní zkušenosti předchozích obyvatel tradují nevysvětlitelné záhady, které se zde děly a dějí...



Pivovar Čižice


Pivovar „U Bizona“ produkuje pivo od roku 2011.



Pivovar Modrá hvězda



Počátek pivovarnictví v Dobřanech je datován již v roce 1378. Tehdy bylo měšťanům uděleno proboštem Udalrichem privilegiums právem várečným. Toto právo potvrdil král český Vladislav ll. i císař Ferdinand lll. Původní pivovar se nacházel v Pivovarské ulici. V roce 1872 byl na Kamínku vystavěn měšťany pivovar nový. V červnu roku 1998 na počest 620. výročí propůjčení práva várečného byl na náměstí T.G.M. č. 159 otevřen pivovar - restaurant „MODRÁ HVĚZDA".



Pivovar Kout na Šumavě


Koutský pivovar byl založen pravděpodobně po zániku hradu Rýzmberka během třicetileté války. V této době bylo vyrobeno první koutské pivo a začala se psát historie pivovaru Kout na Šumavě. První písemné zprávy však pocházejí až z prvních let 18. století. Jako rok založení se uvádí rok 1736. Rozkvět pivovaru představuje období, kdy patřil hraběcímu rodu Stadionů a kdy byl postupně rozšiřován až do dnešní podoby. Když rod Stadionů počátkem 20.století vymřel, pivovar několikrát změnil majitele a od roku 1924 do konce II.světové války patřil rodu Schönbornů. Pivovar však po roce 1969 zanikl.Obnovit se ho podařilo v roce 2006. První pivo zde začali vařit 27.března téhož roku.



Pivovar Plzeň - Gambrinus


24. ledna 1869 se v plzeňském hostinci U Císaře rakouského sešlo dvacet významných mužů, slavných podnikatelů v čele s rytířem Emilem Škodou. Právě zde uzavřeli dohodu o založení druhého moderního pivovaru v Plzni. Pro nový pivovar byly zakoupeny pozemky v těsném sousedství stávajícího Měšťanského pivovaru – mimo jiné i kvůli kvalitní spodní vodě, která má na slávě plzeňského piva velké zásluhy. 25. června 1869 pak byla nově vzniklá firma zapsána do obchodního rejstříku pod názvem První plzeňský akciový pivovar v Plzni – a stavba nového pivovaru mohla začít. Opravdové neštěstí však pivovar postihlo v posledních dnech války: při spojeneckém náletu 17. dubna 1945 byl pivovar Gambrinus téměř zničen. Polovinu budov bomby vážně poškodily, mnoho objektů leželo v troskách, pamětníci napočítali na katastru pivovaru tři sta kráterů po bombách. Výrobu tak dočasně převzal pivovar Štěnovice. Škody byly tak veliké, že se po válce dokonce uvažovalo o tom, má-li smysl výrobu v pivovaru Gambrinus vůbec obnovit. Legenda praví, že tehdejší ředitel pivovaru František Hlaváček svolal pivovarníky, uprostřed trosek se postavil na bednu od piva a všechny přesvědčil, že má smysl pustit se co nejrychleji do likvidace škod. A tak se taky stalo. Do konce roku byl v Gambrinusu obnoven provoz a už o rok později se tu uvařilo znovu 200 tisíc hektolitrů kvalitního piva.



Pivovar Plzeň – Groll


V minipivovaru Groll se vaří pivo podle původní receptury a tradičním způsobem, jak jej kdysi v 19. století vařil sládek Josef Groll, který je považován za otce tzv. plzeňského typu piva (známého pod označením pils). První várku tento bavorský sládek uvařil v Plzni 5. října 1842. Můžeme se jen dohadovat, zda nové pivo bylo spíše dílem náhody vzešlým z odvážného experimentování mladého bavorského sládka, nebo šlo o promyšlený výsledek odvážné kombinace surovin a netradičního technologického postupu. Faktem ale zůstává, že podkvasené bavorské pivo z odlišných českých surovin - žateckého chmele, měkké plzeňské vody a světlejšího sladu připravovaného anglickou technologií v nové sladovně sklidilo hned napoprvé v plzeňských hostincích velkých úspěch.



Pivovar Plzeň – Pašák


Minipivovárek byl založen roku 2010.



Pivovar Plzeň – Pilsner Urquell


Plzeňský Prazdroj založili a postavili společnými silami právováreční měšťané města Plzně v roce 1842. V tehdejším Měšťanském pivovaru Plzni byla uvařena první várka spodně kvašeného ležáku, který následně dobyl celý svět pod jménem Pilsner Urquell, a který dal název celému jednomu druhu piv – Pils. V roce 1892 slaví Měšťanský pivovar 50. výročí svého založení. U této příležitosti je postavena Jubilejní brána, dnes hlavní historická brána, která se stává symbolem pivovaru, firmy i značky Pilsner Urquell. V roce 2000 jsou v bráně objeveny 107 let staré dobové materiály. V témže roce sem představitelé Prazdroje v olověné schránce zazdívají dokumenty s novodobou historií pivovaru – jako odkaz dalším generacím. V letech 1904-1907 realizuje Měšťanský pivovar velkolepý Spalkův projekt, kterým si na dlouhá desetiletí zajistí soběstačnost ve výrobě elektřiny i v zásobování vodou. Projekt zahrnuje elektrocentrálu, vrty ve vodárně Roudná, odželezňovací stanici či vodárenskou věž. Ta vzniká roku 1907 jako rezervoár pitné i užitkové vody a slouží k tomuto účelu po většinu 20. století. Stavba ve stylu holandských majáků se stává jednou z dominant pivovaru i Plzně. Na sklonku války 17. 4.1945 spojenecké bombardování těžce poškozuje sklepy, varny, spilky, dílny, lahvovnu a obytné domy Měšťanského pivovaru.



Pivovar Plzeň – Pivovarský dvůr


První historicky dochovaná zmínka o původnímselském dvoře, jehož součástí již tehdy byla také krčma, a který se stal základem dnešního komplexu, pochází z roku 1603. Přes značné obtíže, které komplikovaly dovedení projektu do konečné podoby, byl celý komplex otevřen dne 6. 6. 2007 v 16 hodin.



Pivovar Plzeň - U rytíře Lochoty


Historie začíná z jednání zvláště dvou osob, a to VáclavaValenty z Bor, který objevil geniálního sládka pana Vendelína Krkošku, který u Liberce sám postavil svůj minipivovar a v té době (od roku 1999) vařil v něm to nejlepší, co se v Liberci a jeho okolí dalo z piva pít. On byl tvůrcem technologie pivovarské v jeho minipivovaru, kde jeho postupy výroby se daly porovnat s výrobou piva od starých Čechů. Zjištění pana Václava Valenty technicky přivedl k dokonalosti pan Tomáš Hink. Pivovar U rytíře Lochoty byla zprovozněna dne 5.1.2001.



Pivovar Rokycany – U Stočesů


Na severní straně Sokolské ulice stojí patrový dům s polovalbovou střechou a uličním vikýřem čp. 282/III. Dům byl postaven počátkem 30. let 20. století. Již desítky let tu funguje pivnice U Stočesů, dříve také pivnice U Barnů a restaurace Na Veselce. Jména odrážejí jednotlivé majitele tohoto podniku. V roce 2011 prošla budova rekonstrukcí a byl zde zřízen restaurační minipivovar, který používá k vaření piva moderní technologii dodávanou ing. Josefem Krýslem.



Pivovar Šťáhlavy


Původní zámecký pivovar byl založen před rokem 1749 rodem hrabat Waldstein-Wartenberg. Pivo mělo působením různých sládků výkyvy v kvalitě a jeho výroba byla roku 1940 z důvodu poklesu výstavu úplně zastavena. Novodobé otevření pivovaru se datuje k roku 2008 a pivo se v něm vaří od roku 2011.



Pivovar Stříbro – U rybiček


Pivovar obnovil tradici vaření piva ve Stříbře po 57. letech a byl slavnostně otevřen v sobotu 27. října 2007. V historických budovách ze 14. století tak vznikl pivovar.



Pivovar Železná Ruda


Dne 20. 7. 2007 byl v 17 hodin a 17 minut slavnostně otevřen a vysvěcen pivovar, který se stal hlavní atrakcí celé Železné Rudy. Pivo je vařené dle starých receptur a je nepasterované a nefiltrované. Pivovar navázal na tradici měšťanského pivovaru v Železné Rudě, který vařil pivo již v roce 1787 a násilně ukončil výrobu v roce 1962. Po 45 letech se podařilo obnovit tradici železnorudského piva.



Pozor :

Cesta ke kešce bývá občas blátivá,hlavně na podzim.



Additional Hints (Decrypt)

Cbq qibwfgebzrz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)