Skip to content

Tajna chodba Letterbox Hybrid

This cache has been archived.

mravec.p: Svoje si odsloužila, pošleme do archívu.

More
Hidden : 3/12/2013
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:




Byly na plumlovském zámku tajné chodby?

Pověsti praví že ano. Jedna z chodeb prý vedla pod Podhradským rybníkem do blízkého lesa a odtud do Krumsína, druhá vedla až do prostějovského zámku.

Místní pamětníci tvrdí, že sami jako kluci lezli nějakou chodbou hodně daleko, snad až pod rybník, ale pro vlhkost a bláto nemohli dál. A od starších prý slyšeli o chodbách se sloupy, z nichž jedna vedla až do Prostějova.

Ze starého hradu chodby pravděpodobně vést nemohly, neboť hrad byl pro sešlost zbořen v letech 1803 až 1806. Zůstaly po něm jen nepatrné zbytky zdiva, přilepené na masivní skále na nádvoří a studna. Není tam vidět žádnou chodbu, ani obvyklou hladomornu.

Kolem hradu vybudoval Karel z Liechtensteina v letech 1617 - 1618 mohutné hradby. Zámek byl postaven na části hradeb umístěných nad Podhradským rybníkem. Z jeho základových zdí na této straně vyčnívá okrouhlá věžice a vysoká sedmiboká rohová bašta. Mezi nimi bylo mohutné sklepení, které také bylo při stavbě zámku upraveno pro jeho základy. Sklepení bylo pravděpodobně spojeno chodbami a dalším hradním opevněním. Při úpravě v roce 1680 byly tyto chodby částečně zasypány, zazděny, případně překlenuty.

D
nes je ve sklepení vidět trojí zdivo: stará zeď z hrubého kamene s velkými otvory po kleštinách, zdi z doby opevňování z roku 1618 a zdivo z doby adaptace pro zámek z roku 1680.

V minulosti byla zazděná chodba v horním sklepě zvědavci shora uvolněna, aby mohli do ní proniknout. O této chodbě se říkalo, že vede k Loubalům (dům v Plumlově) a dále do Prostějova. Druhé místo, které poutalo zvědavost, byla překlenutá dutina ve spodním sklepě, která směřuje
k okrouhlé zdi, kde měla začít ona chodba pod rybník.

Zbývající staré hradní opevnění bylo použito ke stavbě tzv. nízkého zámku, což byly administrativní, obytné a hospodářské budovy. Také pod těmito budovami se na západní straně zachovaly dvě velké místnosti. Tzv. Ovčárna má vchod zasypán, je přístupná jen okénky ve zdi z valů a v současnosti je nad ní zahrádka. Druhou místností jsou o něco dále konírny, přístupné z nádvoří a s východem do valů.

Zdroj:
/1/ Šebela L.: Seriál pověstí. Tajné chodby na plumlovském zámku. Prostějovský týden. 23.07.2008.
/2/ Michálek L.: Plumlov. Hrad a zámek západně od Prostějova. Vydavatelství Beatris, 2008.
/3/ Prokop, A.: Die Markgrafschaft Mähren in Kunstgeschichtlicher Beziehung. Wien 1904.


Hrad a zámek Plumlov
Plumlov od severu před zbouráním starého hradu
(podle kresby z poloviny 18. století) /2/

Zámek-řez
Řez stavbou zámku /3/


Ke kešce

V textu se píše, že jedna z tajných chodeb vedla pod Podhradským rybníkem do lesa směrem ke Krumsínu. Na výchozích souřadnicích stojíte na cestě mezi zámkem a rybníkem. Zapřemýšlejte, kudy asi tajná chodba mohla vést a pojďte zkusit nalézt její východ.

Přímo přes rybník to nepůjde, takže se vydejte po cestě na jih. Dojdete k bývalému mlýnu. Nedaleko mlýna se nachází nejstarší strom v obci. Z informační tabulky se dozvíte jeho "míry a váhy". Jestliže je strom k současnému datu starší než 325 let, cesta podél informační tabulky určuje váš další směr. Jestliže si myslíte, že není, seběhněte na dolní cestu pod stromem a vydejte se po ní.

Po chvíli dojdete k místu, kde říčka Hloučela opouští rybník – místní říkají "Ke splavu". Na pravé straně ve směru cesty, v rohu na zídce, je letopočet, kdy byla zeď opravena (L.P. ABBC) – ten si zapamatujte. Na křižovatce odbočte podle turistického rozcestníku na Stínavu.

Za pár desítek metrů se cesta opět větví, dejte se tou, co vede do kopce, a jděte asi 400 metrů, až dojdete na velké prostranství s malým ostrůvkem stromů. Z něj vede cesta dále rovně do kopce a šikmo doprava. Cesta doprava se vzápětí větví do tvaru Y. Jestliže součet jednotlivých číslic v letopočtu (ABBC) je 19 – levé rameno písmene Y je tou správnou volbou (na stromě je zelená šipka). Jestliže součet má jinou velikost, pokračujte cestou více vpravo (na stromě je písmeno S).

Po méně než 200 metrech narazíte na další větvení cest. Kam nyní? Víte co, zkuste na cesty použít rozpočítadlo (ne, neděláme si legraci). Třeba tohle a začnete u cesty, kterou máte po pravici.

Liška, šiška, pampeliška,
zabloudila v lese myška.
Ten, ten, ten,
vyvede ji ven.

Povedlo se? Když ne, nevadí, jsou přece jenom dvě možnosti. Tak šlapejte dál, ale nyní již zbystřete svoji pozornost. Po levé straně byste měli uvidět krmelec (nebo něco mu podobného) a potom ještě jeden těsně u cesty. V blízkosti toho druhého bude napravo prosvítat okraj lesa (samozřejmě ve dne). U druhého krmelce odbočte doprava mimo cestu. Uvidíte skupinku břízek a drátěný plot ohrady.

Běžte podél levého plotu ohrady (z vašeho pohledu) až na konec ohrady. Tam na jednom ze sloupků najdete tabulku s dvěma žlutými trojmístnými čísly. Ty vám prozradí, kde hledat krabičku, ale bez GPS to už nepůjde. (Jo a jinak je tu i pěkný výhled.)


Proč je krabička uložena právě zde?
Jako možný východ tajné chodby se nám líbilo místo, kterému místní říkají Hájek. Bohužel
v současnosti k němu již nevede přístupová cesta. Takže nám nezbylo než vybrat místo jiné,
snad ležící na trase chodby. Třeba si řekněte, že ta díra poblíž plotu je propadnutá větrací šachta.

Jak je cesta dlouhá?
Trasa od výchozích souřadnic až po krabičku je dlouhá asi 1,3 km. Mimo posledních cca 100 metrů vede po cestách.

Popis cesty v PDF souboru pro vytisknutí si můžete stáhnout zde.

31. 1. 2015:
Změna textu popisujícího poslední část cesty tak, aby popis odpovídal aktuálnímu stavu na místě.


Additional Hints (Decrypt)

ohqxn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)