Skip to content

Geopark Rudice EarthCache

Hidden : 11/11/2012
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Geopark Rudice

Geopark se nachazi v male obci Rudice v samotnem stredu Moravskeho krasu. Jedna se o volne pristupnou geologickou expozici pod sirym nebem v tesne blizkosti vetrneho mlyna.

Do geoparku byly svezeny ukazky typickych hornin z celeho geologickeho profilu napric Moravsky krasem. Jednotlive, tematicky souvisejici i nekolikatunove exponaty jsou po parku umisteny ve ctyrech skupinach na umele upravenych vyvyseninach a jsou opatreny popisnymi tabulkami. Nejvetsi zastoupeni zde maji pochopitelne ruzne druhy vapencu, ktere se nachazeji v krasove casti uzemi.

Geologicky vyvoj Moravskeho krasu

Moravsky kras lezi priblizne 25 km na sever od Brna, jedna se o nejvetsi krasove uzemi v Ceske republice, jehoz rozloha cini 92km2. Tvori ho jizni cast Drahanske vrchoviny. V podlozi Moravskeho krasu prevladaji vyvrele horniny brnenskeho masivu (slozen zejmena z granodioritu a dioritu) a devonska bazalni klastika.

Vlastni geologicky vyvoj Moravskeho krasu zacal v paleozoiku (v prvohorach), ve strednim devonu, kdy doslo k poklesu vychodniho okraje brnenskeho masivu a tim se vytvorila morska sedimentacni panev. Na zvetraly povrch granodioritu se na morskem dne zacaly postupne usazovat pestre zbarvene piskovce, arkozy a slepence oznacovane jako bazalni klastika devonu. Tyto horniny vznikly splachovanim horninoveho materialu z okolni pevniny v obdobi tepleho klimatu.

Na melkem sedimentacnim prostoru bazalnich klastickych usazenin Moravskeho krasu se zacaly postupne zachycovat karbonatove (melkomorske) sedimenty. Ty delime v prostoru Moravskeho krasu na dve souvrstvi – macosske a lisenske. Macosske souvrstvi zastupuji vavrinecke vapence, josefovske vapence, lazanecke vapence a vilemovske vapence. Josefovske a lazanecke vapence vznikaji stmelenim ulomku vapnitych schranek ramenonozcu a morskych hub. V nadlozi lazaneckych vapencu lezi vilemovske vapence, ktere tvori ulomky zivocichu podobnych dnesnim koralum. Vapnite schranky koralu se staly zakladem vapencu Moravskeho krasu - vilemovske vapence predstavuji z chemickeho hlediska velmi ciste vapence (CaCO3) a tim predstavuji optimalni horninu pro tvorbu krasovych jevu – zavrtu, propasti a jeskyni. V nejsvrchnejsim devonu a spodnim karbonu doslo k ukonceni vapencove sedimentace Moravskeho krasu lisenskych souvrstvim. Toto souvrstvi je prezentovano vapneci krtinskymi a hadsko-ricskymi. Tyto vapence maji velky obsah kremitych splavenin z okolni pouste a kvuli temto necistotam se v nich krasove jevy nevytvari.

V obdobi karbonu se more prohlubuje a na jeho dne se ukladaji piscite a jilovite sedimenty, ze kterych vznikaji jemnozrnne droby a cernosede prachovite bridlice s prachovci a slepenci (slozenych z ulomku okolni souse) protivanovskeho souvrstvi drahanskeho kulmu. Stredni cast drahanskeho kulmu vyplnuji predevsim jilovite bridlice rozstanskeho souvrstvi. Dale je kulm reprezentovan myslejovskych souvrstvim, kde jsou hrubozrnne tmave-modrosede droby a zejmena mohutne usazeniny slepencu.

V druhohorach, v obdobi stredni jury, doslo k morske transgresi (podstatnemu rozsireni more) a ukladani jurskych vapencu s bohatymi vyskyty zkamenelin koralu, ostnokozcu a hlavonozcu. More pokleslo a hladina ustoupila az v obdobi svrchni jury.

Behem spodni kridy dochazi ke krasoveni drive ulozenych jurskych sedimentu a tim se vytvorily skalni kuzely a hluboke deprese ve vapencovem podkladu. Prosakujici voda, ktera prinasela zvetraliny, obsahovala rozpustne ionty zeleza a na styku s devonskymi vapenci se vyvinuly oxidicke zelezne rudy. Tyto rudy vyplnovaly prevazne krasove snizeniny. Po ustupu spodnokridoveho more prisla opet morska transgrese a sedimenty, ktere prinesla, se ulozily na rudickych vrstvach a jurskych sedimentech.

Ve starsich tretihorach, teplem az tropickem podnebi paleogenu, probihal novy krasovy cyklus spojeny s prvni etapou vyvoje jeskynnich systemu. Vapenec je sice v ciste podobe velmi odolny proti zvetravani, ale vlivem vody vznikaji ve vapencich dutiny a chodby. Rozpusteny karbonat se z vody opet vysrazi v podobe krapniku a sintru.

V ledovych dobach ctvrtohor probiha mrazove zvetravani a nasledna akumulace sedimentu, ukladani sprasi a suti. Dale pokracuje rozvoj krasovych jevu s tvorbou sintrovych vyplni jeskyni a zacinaji se zde objevovat prvni lide.

Zdroje:
Chlupac I. a kol. - Geologicka minulost Ceske republiky
Musil R. a kol. - Moravsky kras – labyrinty poznani
Muller P., Novak Z. a kol. - Geologie Brna a okoli
www.wikipedia.cz a infotabule v geoparku


Podminkou pro uznani logu je zaslat mi pres profil odpovedi na nasledujici otazky:
1. Co je to bazalni klastika? Jake krasove utvary muzeme v Moravskem krasu najit (uvedte alespon 5)?

2. Pozorne se projdete po expozici a napiste mi, jake horniny jsou na fotografiich.

A) ===================B) ===================C)

3. V jednom vystavenem vzorku je mozne videt velmi vyrazny otisk zkameneleho zivocicha. Najdete ho a napiste mi, v jake hornine se nachazi, odkud pochazi, o jakeho zivocicha se jedna a jaky je priblizne prumer otisku? (otisk neni presne kruh, ale zjistit prumer urcite nebude problem)

4. Najdete v expozici krtinsky a vilemovsky vapenec. Na prvni pohled se od sebe lisi barvou. Zamyslete se a napiste mi, proc si myslite, ze ma krtinsky zrovna takovou barvu? Z kolika vzorku (kusu kamene) se krtinsky a vilemovicky vapenec v expozici skladaji?

5. Ktery vzorek horniny mel z mista sveho nalezu nejkratsi cestu na tuto expozici?

6. Spocitejte rozdil v mil. let mezi nejstarsim (pocitejte se spodni hranici let) a nejmladsim vzorkem (pocitejte s horni hranici let), ktery je v expozici umisteny. Uvedte nejen rozdil v mil. let, ale take o jake vzorky se jedna. (infotabule poradi)

7. Budu moc rada, kdyz se v expozici vyfotite, napriklad se vzorkem, ktery se Vam nejvice libi :-) (prosim nenapovidejte fotografiemi ostatnim, dekuji)

Po odeslani odpovedi necekejte na potvrzeni spravnosti a automaticky earthcache zalogujte. V pripade nejasnosti Vas budu kontaktovat.



Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)