Skip to content

Brandys - St. Boleslav #18 (Svaty Vaclav) Traditional Geocache

This cache has been archived.

vavros: Hra se změnila a rozhodčí také...

More
Hidden : 9/6/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[ CZ: ] Kes z otevreneho tematickeho souboru o historii a soucasnosti Brandysa nad Labem a Stare Boleslavi.
[ EN: ] This is a cache of open thematic set of the past and present Brandys nad Labem and Stara Boleslav.


[ CZ: ]

Brandys - St. Boleslav #18 (Svatý Václav)


Svatý Václav (907 – 28. září 935) byl českým knížetem a světcem, který je považován za hlavního patrona české země. Český kníže Václav I. byl synem knížete Vratislava a jeho manželky Drahomíry, která byla dcerou knížete Havolanů (polabští Slované). Jeho prarodiči byli první historicky doložený přemyslovský kníže Bořivoj I. a jeho žena svatá Ludmila.
Kromě díla saského kronikáře Widukinda z Corvey, čerpají historici své poznatky o knížeti Václavovi především z početných legend. Podle nich byl Václav na svou dobu neobvykle vzdělaný. Údajně byl vyučován slovanskými kněžími (Pavel, Učen) a babičkou Ludmilou ve staroslověnštině, latině, snad i řečtině. Toto tvrzení je vzhledem k převažující negramotnosti tehdejších evropských panovníků do značné míry nepravděpodobné. Je proto možné, že autoři legend, mniši, obdařili panovníkovu osobu vlastnostmi, které byly požadovány po řeholnících. Jejich obraz mnicha na trůně připadá některým soudobým historikům značně zkreslený.
Roku 921 zemřel kníže Vratislav I. Václavovi bylo tehdy teprve 13 let, proto se poručnické vlády ujala jeho matka Drahomíra a vykonávala ji až do roku 924 nebo 925. Poté vládl Václav osobně. Byl pravděpodobně ženatý, ale jeho manželka mu neporodila syna (buď byla bezdětná nebo se z tohoto svazku narodily pouze dcery). Údajného syna Zbraslava, kterého opět vzpomínají legendy, by Václav zřejmě zplodil se svojí souložnicí.
Roku 929 vtrhla saská a bavorská vojska ze severu a jihozápadu do Čech. Útok nebyl očekáván, a tak pronikla celkem bez problémů až ku Praze. Václav si nepřál, aby jeho země byla vypleněná a vydrancovaná, a raději se podrobil. Výsledkem jednání bylo placení obvyklého tributu, jak o pár let později zaznamenal saský kronikář Widukind z Corvey. Podle Palackého šlo prý o každoroční dávku ve výši 5 tisíc hřiven stříbra a 120 volů. Tento poplatek, o němž se nezmiňuje žádný ze soudobých kronikářů, ale teprve Kosmas, se platil nepravidelně do Bavorska v době vlády Karla Velikého a Ludvíka Pobožného (asi 806–840) a zřejmě byl obnoven roku 895. Nyní se poplatek měl odvádět do Saska a zřejmě šlo opět o dobytek, zlato a stříbro, případně jiné věci. Neplatil se pouze z přemyslovského panství ve středních Čechách, ale z celé země, za jejíhož reprezentanta Václava v říši pokládali (navzdory tomu, že zde stále ještě existovala další „knížata Čechů“). Mohlo tedy jít o obnovení placení tributu zavedeného již v roce 806.
Bez rozdílu všechny legendy (ovšem ne se zcela jasným motivem) uvádí, že 28. září 935 (spíše než 929) došlo ve Staré Boleslavi k Václavově úkladné vraždě, zosnované Boleslavem, kterého podbízeli „čeští mužové“. Dále pak byli zavražděni i členové Václavovy družiny, tak, jak přikazovala tehdejší zvyklost krevní msty. Existují názory, které mimo jiné na základě toho, jak legendisté příběh vyprávějí, vyvozují, že mohlo jít spíše o nešťastnou náhodu, osudné nedorozumění s tragickým koncem, a nikoliv o vyvrcholení mocenského boje mezi dvěma tábory Přemyslovců. Jeden z možných nových výkladů události může znít takto: Onoho rána 28. září při cestě do kostela potkal Václav svého bratra. Podle teorie, kterou zastává český historik Dušan Třeštík, rozlítila mladšího Boleslava, který měl s bratrem spory, povýšenost, se kterou ho kníže oslovil. Tasil meč a vrhl se na Václava. Kníže ho však odzbrojil a povalil na zem. Na Boleslavovo volání o pomoc přiběhli jeho družiníci. Viděli Václava, jak s mečem v ruce stojí nad ležícím bratrem. Vrhli se svému pánovi na pomoc a knížete, který se nestačil ukrýt v kostele, kam prchal, ubili. Zastánci této teorie obvykle poukazují na otázky smyslu Boleslavovy cesty za bratrem s cílem zabít ho vlastníma rukama, přičemž připomínají, že jeho bojovníci se nejprve skrývali. V každém případě Václavova smrt, ať již byla výsledkem náhody či zlého úmyslu, znamenala šanci pro Boleslava I. uskutečnit vlastní záměry. Ty však byly dříve mylně vykládány jako „slovanské“ či dokonce „národní“ v kontrastu s údajnou Václavovou podřízeností.
Svatý Václav je jedním z nejoblíbenějších českých svatých, patron české země, mučedník, postava, jejíž tradice sehrála velmi důležitou úlohu v emancipaci českého státu a přemyslovské dynastie v rámci křesťanské Evropy. Václavova obliba je také daná dlouhou církevní tradicí, později byla posílena obrozeneckými potřebami. Kult, ke kterému se nakonec obrátil i samotný Boleslav, se začal výrazně projevovat od druhé poloviny 11. století. Vyzdvihované přednosti jsou: zbožný a mravný život, horlivost pro čest a slávu Boží, péče o rozšíření křesťanské víry v celém národě, stavba četných křesťanských chrámů, častá návštěva bohoslužeb, všestranné konání skutků milosrdenství a lásky. Václav ctil svou matku, pečoval o chudinu, nemocné a sirotky, poskytoval přístřeší a pohostinství pocestným a cizincům a netrpěl, aby se komukoliv stala křivda, byl osobně statečný, výborný jezdec na koni. Toto vše se dle tradice událo v období mezi jeho 18. a 22., resp 28. rokem života až do jeho smrti.




[ EN: ]

Brandys - St. Boleslav #18 (Saint Wenceslaus)


Wenceslaus I was the duke of Bohemia from 921 until his assassination in 935, purportedly in a plot by his own brother, Boleslav the Cruel. His martyrdom, and the popularity of several biographies, quickly gave rise to a cult, the Catholic term for a group devoted to someone as a holy person, and a reputation for heroic goodness, resulting in his being elevated to Sainthood, posthumously declared king, and seen as the patron saint of the Czech state. He is even the subject of a Saint Stephen's Day (celebrated on December 26 in the West) Carol, written in 1853 that remains popular to this day, Good King Wenceslas.
Wenceslaus was son of Vratislaus I, Duke of Bohemia from the Přemyslid dynasty. His father was raised in a Christian milieu through his own father, Borivoj I of Bohemia, who was purportedly converted by Saints Cyril and Methodius. His mother Drahomíra was the daughter of a pagan tribal chief of Havolans and was baptized at the time of her marriage. In 921, when Wenceslaus was thirteen, his father died and he was brought up by his grandmother, Saint Ludmila, who raised him as a Christian.
Wenceslaus is usually described as exceptionally pious and humble, and a very educated and intelligent young man for his time.
In September 935 (in older sources 929) a group of nobles—allied with Wenceslaus' younger brother Boleslav—plotted to kill the prince. After Boleslav invited Wenceslaus to the feast of Saints Cosmas and Damian in Stará Boleslav, three of Boleslav's companions – Tira, Čsta and Hněvsa – murdered Wenceslaus on his way to church after a quarrel between him and his brother. Boleslav thus succeeded him as the Duke of Bohemia. According to Cosmas's Chronicle, one of Boleslav's sons was born on the day of Wenceslaus' death, and because of the ominous circumstance of his birth the infant was named Strachkvas, which means "a dreadful feast". There are discrepancies in the records regarding the date of St Wenceslaus' death. It has been argued that Wenceslaus' remains were transferred to St Vitus's Church in 932, ruling out the later date; however, the year 935 is now favored by historians as the date of his murder.

[ CZ: ] Nezapomente si opsat bonusove cislo, ktere se pozdeji urcite hodi !!
[ EN: ] Do not forget to copy the bonus number, which later certainly useful !!

Additional Hints (Decrypt)

Qhgvan

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)