Skip to content

#10/10 Vyhlidkova - Finalovka - Portas Mystery Cache

Hidden : 7/14/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato cach je bonusova. Bez odlovení 9-ti tradicnich souvisejicich cachi a opsani kodu pro vypocet se k ni nedostanete. Tato serie se hodi snad pro vsechny geopriznivce. Je odlovitelna za kazdeho pocasi a georodinky, geopsi i geosamotari jsou vitani. Jestli budete na bezkach, nebo na kole, ci s geokocarkem, nemeli by jste mit problem s odlovem.
Vyhlidkova cesta na Opalenou Vam ukaze nejen krasne pohledy na mistni hory, ale i zajimavosti a historii.

Info o trase:

Cela serie zacina u Nadrazi Celadna. Doporucujeme zaparkovat na jejim waypointu. Tady nehrozi zadne nebezpeci pokuty a je to kousek od prvni cahe. Cela serie vede po asfaltovem, popripade asfaltem zpevnene silnici. K finalovce vede sterkova cesta a neni treba nikde lezt po stranich ani pres potok. Obcas si pri odlovu budete muset odskocit nalevo, nebo napravo od cesty. Na zacatku a konci cele trasy je moznost obcerstveni v lete i v zime. Vsechny cache jsou umisteny cca 100-200cm vysoko. Prumerne vysoky Kacer na ne v klidu dosahne. Prejeme pohodovy odlov.

http://img.geocaching.com/cache/large/cc5148f0-8b9a-4661-9280-9e16258de2d4.jpg?rnd=0.8678204 http://img.geocaching.com/cache/large/9553a4bb-f5c7-443c-b8b0-7a1a7fe4a94b.jpg?rnd=0.8189051
Nezapomeňte si opisovat kódy pro odlovení bonusovky!!!

INFO o cachi:

Signal tady kolisa, jste holt v lese. Pro odloveni finalovky se nemusite brodit potokem. Chovejte se tady tise, nedaleko je mudlobaracek.

Vzorec pro vypocet finalovky je:

N (DxE)-H°(B+C).(DxB)+E
E (IHA)°(F+F).(BxB)-(ExD)+(A-H)


Overeni správnosti vypoctu:

Soucet vsech jednotlivých cisel v GPS souřadnicích je 65.
( příklad:  N48° 32.153 jednotlivé čísla 4+8+3+2+1+5+3 dávají kontrolní součet 26 )


A teď k samotné legendě o prvním a posledním Portáši na Opálené a proč se to tady vlastně jmenuje Opálená...

Náš příběh započal před více než dvěma sty lety. Nedaleko pramene potoka Stanovec, který teče ze svahu Ondřejníka a u Čeladné se vlévá do frýdlantské Ondřejnice, si postavil chalupu Matěj Halata. Byl zaměstnán jako bača a představoval si, že se tímto poctivým řemeslem bude živit i jeho syn Jurajko. jenže syn Matějův byl jakoby z jiného těsta. Les a louky, ano, to vše měl rád, ale už jako kluk si vyprosil, aby mohl po revíru chodit se strýcem Ondřejem, který byl hajným v biskupských lesích na Ondřejníku. A což teprve, když si mohl potěžkat strýcovu flintu. To byl kluk v sedmém nebi a ona touha s ním rostla. Ledva Jurajko dospěl, přivedl rodičům ukázat svoji budoucí nevěstu Barboru z nedalekých Kozlovic a zároveň jim oznámil, že se rozhodl vstoupit mezi portáše. Ti měli zrovna jedno ze strážným míst v Čeladné. Starý Matěj Halata věděl dobře, že že jeho synek má tvrdou hlavu. A tak moc neprotestroval a spíše konejšil svou ženu Jenoféfu, která si ze svého dětství pamatovala příběhy, v nichž byli na straně lupičů, ale i v řadách portášů, mrtví. Portáši byli jakýmisi četníky valašských hor a povolání to bylo opravdu nebezpečné.
Ale v prvních letech si staří i mladá Jurajkova žana zvykli na to, že Jurajko slouží častokrát i celý týden. A když do častého ticha chalupy pod Ondřejníkem se náhle přihlásil o své dětský pláč Jurajky mladšího, nebylo šťastnější rodiny. Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Bača Matěj Halata jednoho dne ulehl s tím, že má divné bolesti v hlavě, a již nevstal. Do roka vyprovodili na Čeladenský hřbitov i jeho věrnou družku Jenoféfu, která tuze tesknila po svém muži.
Jurajko se snažil pokud možno své služby zkracovat, aby byl doma více, ale někdy to opravdu nešlo. Jednoho dne přišel s tím, že se v okolí Kunčic objevila jakási divná cháska pobertů, snad prý odněkud z Uher přišli. Mají všichni portáši nastoupit, i ti, kteří bývali doma jen v pohotovosti. Jurajko navrhoval ženě Barboře, že ji odvede k jejím rodičům, aby tam přečkala nejhorší. Ale Barboře se tuze nechtělo a Jurajka s těžkým srdcem nastoupil do služby.http://img.geocaching.com/cache/large/3a386750-f43f-47cd-80fc-5ead4d2a5590.jpg?rnd=0.2858393
Když dva dny poté přiběhla žena Barbora k fojtovi do Čeladné, nemohli z ní lidé dostat kloudného slova. Posléze pochopili. Chlapec si hrál před chalupou a ona sbírala klestí v lese. Viděla, jak přiběhli tři muži a Jurajka odnesli. Běžela za nimi, ale kdež. Jen jednoho z nich si bude pamatovat. Vysoký, černý, s očima lesklýma a s velkou jizvou na čele.
Brzy se objevili i portáši. Okamžitě rozeslali posly k ostatním. Večer již měli zprávu, že oni lupiči z Uher se ukrývají u Mrtvé vody mezi Smrkem a růžencem. Mezi tím se v Čeladné sešlo přes padesát portášů. Věc se pochopitelně rozkřikla, únos dítěte vzbudil velkou pozornost, takové věci se běžně nestávaly. Alespoň nikdo něco podobného nepamatoval. Jenže když se na Smrk vydá přes padesát chasníků, kteří jsou v lese jako doma, kteří ve tmě vidí jako ve dne a kteří jsou odhodláni napravit tu strašnou věc, která se stala jejich druhovi, neměli lapkové z Uher šance. Ještě týž večer bylo všech pět loupežníků ve vězení na Hukvaldech a oba Jurajkové u své maminky a ženy. Později vzkázal vrchní z Hukvald, že ti ,,uherští" nechtěli chlapci ublížit, jen s výkupným počítali. Podařilo se jim to už jednou, kdesi pod Vsetínem.
To vše se odehrálo v červnu 1812. A v ty dny se opět rozběhli poslové na různé strany. Portáš Jurajko pozval své bratry ve zbrani, fojty, sousedy, hajné všechny, kteří mu v těžké době pomohli skutkem i dobrým slovem, k velkému ohni, který hodlal zapálit na společném děkovném setkání. Jurajko chtěl, aby světlo ohně bylo vidět široko daleko, na znamení pevného pouta portášského. A proto přicházeli ten červencový večer hosté k Jurajkově ohni a každý nesl s sebou otépku chrastí na onen oheň. stráň pod Halatovic chalupou byla ozářena jako ve dne a mohutný podlouhlý hřeben Ondřejníku svítil jakoby rudě. Byla to velký a mohutná oslava.
Když brzy ráno oheň uhasínal, seděli v kruhu ještě nejvěrnější Jurajkovi druhové. Když slunce ozářilo plně celou stráň i les kolem, užasli všichni. Od velkého ohně opálila se na desítky metrů dokola tráva a žár zanechal i stopy na porostu okraje lesa.
Od té doby se tomuto místu říká Opálená. Na paměť této události přicházeli každoročně vždy každým počátkem měsíce července portáši ze široka a daleka. Dlouho do noci vždy plápolal oheň a portáši si vyprávěli, co vše zažili ve službách právu a spravedlnosti.
Bohužel, necelé čtvrt století poté byl moravský zemský sbor portášů rozpuštěn. Změnila se doba. Ta vyžadovala jiné formy, a tak byli v portáši v roce 1830 nahrazeni centrálně řízeným četnictvem a finanční stráží. Na portáše se však nezapomělo. Na Opálené se scházeli vždy první červencovou sobotu ještě dlouhá léta po oné události.
Jenže jak portáši odcházeli, postupně se neměl kdo scházet. Postupně přišly revoluce, války a portáši přežívali spíše v legendách. Ještě když pohřbívali Jurajku Halatu z Opálené, připomněl pan farář, že šlo o prvního a také bohužel o posledního portáše na Opálené.


V roce 2012 první červencovou sobotu byla odhalena dřevěná socha prvního a zároveň posledního Portáše na Opálené, kterou vytvořila řezbářka Jana vytřasová. Zároveň byla tato socha v nadživotní velikosti vysvěcena
čeladenským farářem ThLic. Václavem Tomiczkem. Od tohoto dne se zase každým rokem rozhoří velkolepý oheň k poctě portáše Jurajka Halaty.



Additional Hints (Decrypt)

Cgnpxbiv ol fr gnql yvovyb, nyr arqbfgnar fr frz.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)