Skip to content

KOLINSKE VTA Mystery Cache

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera.


Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer
Česká republika: Hlavní město Praha a Středočeský kraj

More
Hidden : 7/7/2012
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

  Tato keš vás seznámí s kolínskými telefonními automaty a připomene doby jejich slávy

KOLÍNSKÉ VTA

Veřejný telefonní automat, kolem kterého denně chodíme, asi uvítáme jen v případě, že se spustil prudký déšť a nemáme se kde schovat. V době, kdy na jednoho obyvatele ČR včetně miminek, duševně nemocných, vězňů připadá 1,3 mobilního telefonu, tak nemáme potřebu je vyhledávat nebo z nich volat. A proč taky, když z mobilu můžeme volat i za 1Kč/min.


Veřejný telefonní automat(VTA) je telefonní přístroj určený pro použití veřejností. Umožňuje volání zpravidla na mince, telefonní karty nebo platební karty (tzv. Swipe & Call). Zpravidla umožňuje jednoduché bezplatné volání na tísňové linky (hasiči, záchranná služba, policie, integrované záchranné systémy, případně další bezplatné linky). Bývá umístěn ve veřejném prostoru, ve společných prostorách velkých firem, ubytovacích zařízení apod. Na volném prostranství bývá zpravidla umístěn v telefonní budce nebo kukani. V interiérech (haly dopravních terminálů, haly či recepce hotelů, úřadů atd.) někdy bývá pouze připevněn na stěně. Telefonní budka je drobná stavba většinou o půdorysu kolem jednoho metru čtverečního. V závislosti na umístění a místních poměrech musí být zařízení odolné proti povětrnostním vlivům a vandalismu, též proti neoprávněnému bezplatnému volání a v případě mincovních automatů i krádežím peněz.

K těm dochází i v dnešní době :

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Ukradli celý telefonní automat

BLANSKO- VYŠKOV: Vyškovští kriminalisté navíc obvinili jednoho z pachatelů i z loupeže.

Policisté již znají jména zlodějů, kteří počátkem tohoto měsíce na jednom z vyškovských sídlišť vytrhli ze zdi veřejný telefonní automat i se šrouby. Policejní komisař již oba výtečníky ve věku jedenadvacet a pětadvacet let obvinil z trestných činů krádež a poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. I když tímto činem získali jen pár mincí v řádu stokorun, celková škoda se vyšplhala přes třicet tisíc korun. Starší z pachatelů však nezůstal jen u krádeže. O pár dní později se dopustil o několik ulic dál loupeže za bílého dne.Kolemjedoucího cyklistu donutil pod pohrůžkou násilí k vydání finanční hotovosti. V jeho případě soudce akceptoval návrh státního zástupce k vzetí obviněného do vazby.

por. Mgr. Alice Navrátilová, 27. června 2012

Rozmach veřejných telefonních automatů i veřejných telefonních stanic nastal v době, kdy ještě telefon nebyl samozřejmým vybavením domácností, a tedy si lidé z domova chodili z nich zavolat. I po telefonizaci domácností si zachovaly veřejné telefonní automaty význam pro lidi, kteří zrovna cestovali. Rozšíření mobilních telefonů vedlo k výraznému poklesu využití veřejných telefonních automatů a následně redukci jejich počtu.

Způsoby platby

  • Mincovní telefonní automat byl před nástupem čipových karet obvyklým typem veřejného telefonního automatu. Výhodou je univerzálnost platidla, t. j. že zákazník si nemusí předem obstarávat telefonní kartu ani nic podobného. Jednou z nevýhod je, stejně jako u jiných mincovních automatů, riziko útoků na přístroj motivovaných snahou získat obsah mincovní kasy a „kradení“ mincí v případě ucpání vhozové cesty. Přístroj vyžaduje mechanickou úpravu v případě změny sortimentu mincí v dané zemi. Nejstarším způsobem tarifikace bylo připojení mikrofonu až po navázání spojení a vhození mince. Tento systém umožňoval bezplatně tzv. němá volání (prozvánění, např. ze zlomyslnosti) a bezplatnou komunikaci s jednosměrným poslechem, přičemž účastník spojení z VTA mohl komunikovat s protistanicí (odpovídat) pomocí signálů dávaných otočnou číselnicí. Tento systém umožňoval bezplatné využití automatických informačních hlásek (přesný čas, informace o počasí, jídelníček, informace o sjízdnosti silnic). Možnost bezplatného volání na tísňové linky s trojcifernými čísly bylo umožněno tím, že přístroj požadoval vhození mince pro připojení mikrofonu až po vytočení čtvrté číslice.
  • Kartový telefonní automat funguje zpravidla na předplatní telefonní kartu, ze které je při použití postupně odebírán kredit.
  • Dalším způsobem bylo použití samostatného vodiče jako nosiče tarifikačních impulzů. Tento systém se prakticky nepoužíval.
  • Tarifikace připojením vyzváněcího proudu se používala u starších automatů určených pouze pro místní telefonní styk,
  • kde byla jednotná cena za hovor bez ohledu na jeho délku.
  • Tarifikace inverzí polarity byl hojně využívaný způsob vzhledem k jednoduchosti konstrukce „přijímače“ v automatu. Nevýhodou tohoto systému však byla možnost jeho vyřazení z činnosti paralelním připojením diody k telefonnímu vedení, které dosti často vedlo od telefonní budky zavěšeno volným prostorem. Rovněž provádění volby v okamžiku požadavku na tarifikaci mělo u některých přístrojů vliv na provedení inkasa.
  • Tarifikační impulsy (vysílání tónu 50 Hz, 12 kHz, 16 kHz o hovorového kanálu) je v současnosti nejvyužívanějším způsobem tarifování. Tento způsob zasílání tarifikačních impulzů byl také prvním, který byl nabídnut pro použití u bytových účastnických stanic, u kterých byly následně instalovány tarifikátory, jež synchronně s počítadlem na ústředně připočítávaly tarifní impulzy. V České republice se používá systém s tarifikačními impulzy na 16 kHz. Tarifikační impulzy jsou svou frekvencí umístěny mimo hovorové pásmo (300–3400 Hz), tudíž nedochází k ovlivnění funkce napříkladmodemů, faxů ap.

Ochranné mechanizmy VTA

Čekání na oznamovací tón je obranou proti zneužití možnosti bezplatného volání (např. na tísňové linky) pro uskutečnění neoprávněných nezpoplatněných hovorů. Pokud by tato ochrana nebyla nasazena, mohl by podvodník po vyzvednutí mikrotelefonu (za předpokladu, že by nedostal oznamovací tón) provést volbu např. 158. Tato volba by se na ústředně neuplatnila (ústředna ještě nebyla připravena přijímat volbu). Poté, když by byl k dispozici oznamovací tón, by podvodník provedl volbu, avšak telefonní automat by měl v registru uloženo, že je voláno bezplatné číslo. U dnes používaných telefonních automatů se tato kontrola již obvykle neprovádí, neboť v současné době je oznamovací tón ústřednou přidělen (kromě mimořádných událostí) okamžitě. Pozůstatkem této kontroly je zpoždění prováděné volby u VTA o několik vteřin, které není obvykle zdržující, neboť telefonní číslo je lidmi voleno relativně pomalu a tudíž je jeho navolená část z registru obvykle odeslána dříve, než je celá volba dokončena.

Payphone ID je periodicky se opakující tón, který je veřejným telefonním automatem vydáván při:

  • volání na čísla tísňového volání
  • přijetí příchozího hovoru
  • volání na provozovatelem specifikovaná čísla (ne v ČR)

Tento tón má upozornit druhého účastníka, že protistanice není bytovou ani podnikovou stanicí, ale veřejným telefonním automatem. Velmi důležitou funkci má tento tón také pro spojovatelku, která sestavuje hovory – Payphone ID zabraňuje, aby byl sestaven hovor na účet volaného, případně třetí stanice, pokud je touto stanicí VTA. (wikipedie)

Smyslem této keše je vás seznámit s kolínskými telefonními automaty. Kolem některých třeba denně chodíte, jiné asi budete muset hledat. V následující tabulce najdete jejich telefonní čísla . U každého je otázka, po jejímž zodpovězení získáte příslušnou indicii. Odpovědi jsou jedno až dvoumístná čísla.Jejich dosazením do vzorce získáte souřadnice keše.

Vkročením do některých telefonních budek riskujete zamotnání se do pavučin! Tato je na výchozích souřadnicích, na velice exponovaném místě. Pavučiny svědčí o jejím využívání.

Kde dotyčné automaty jsou? Na území města Kolína :-) Stejně jako keš.

Možností odlovu máte několik :

- obejít je, porovnat jejich telefonní číslo se seznamem, zjistit indicie

- zavolat do nich a pokud to někdo zvedne, tak se ho na informaci zeptat

- no jsou i další, radit nebudu :-)


Ciferace součtu indicii je 6. Těch bude je celkem dvacet, třeba se vám někdy hodí vědět kde budky jsou. Indicie jsou jedno až dvojmístná čísla.
Z většiny se dá volat jak s telefonní kartou, tak i s mincemi ( u některých i euro).
Nejsou to všechny automaty v Kolíně, tak se vám může stát, že sice automat najdete, ale bude k ničemu.

Souřadnice cache najdete zde:

N 50° [ P + E + J - R ] .[ S * Q * E + G * H * I + D * E - QP ]

E 15° [ A + B + C + F ] . [ T + E + L + E + F + O + N - TI ]

Edit: některé automaty postupně mizí, doplňuji tedy indicie těch, které již na místě nejsou:

C=1, E=4, R=9

Může se stát, že zmizí další. Pokud dotyčný automat nenajdete, ocením o tom zprávu. Není nutné psát NA log.

Přeji vám pěknou procházku / projížďku po Kolíně, kterou můžete spojit s odlovem dalších keší.


Additional Hints (Decrypt)

ppn zrge ilfbxb

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)