Skip to content

Budanka, Zamecnice a okoli Multi-cache

This cache has been archived.

JirkaRybka: Hodně jsem váhal, co s touhle keškou udělat. Na jedné straně mám k místu svůj vztah, i originální materiály uvedené zde v listingu, na straně druhé léta plynou, místo se mění, a multina v této podobě přestává dávat smysl. Stále více si myslím, že přišel čas poslat tento listing do archívu a vytvořit jako nástupce jiný. Tentorkát asi tradičku, poněkud asi stručnější, umístěnou někde u jediného žijícího objektu kolonie - tzv. Koloniálu. Už jsem stál přede dveřmi se záměrem pokusit se o nějakou dohodu s majitelem ohledně umístění nějaké důkladné a důstojné keše... Jenže já teď přebývám mnohem dále než dřív, málo se sem dostanu, a celkově mé nadšení pro Geocaching je už za vrcholem. Nakonec jsem si tedy řekl, že by nebylo úplně rozumné právě teď zakládat novou keš. Najde-li se někdo jiný, kdo by to zkusil, rád poskytnu materiály z tohoto listingu, případně další podporu.

More
Hidden : 7/20/2012
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Krátká multi-cache (na výchozích souřadnicích schránka opravdu není!) vede skoro celá po asfaltových komunikacích, kolem téměř už zaniklé dělnické kolonie Buďánka, usedlosti Zámečnice, zabývá se i terénem a novější zástavbou v okolí. ENGLISH: See below...

Prosím o maximální nenápadnost cestou k finálovce! Kvůli mudlovandalismu jsem ji musel zmenšit na mikrovku (PET), navíc se tam nyní přes den pracuje. Děkuji za pochopení.

Jak na keš

Přijet můžete třeba tramvají či autobusem do zastávky "Kavalírka", vystoupíte prakticky v místě Stage 2. Auta se nejlíp parkují u Stage 3 nebo dál po trase, několik málo míst je ale i u Stage 1, a dokonce se dá skoro celá multina objet přímo vozem, je to však nesportovní a nápadné.

STAGE 1: N 50° 04.231 E 014° 22.260 - Stojíte poblíž zdravotního střediska U Dvou srpů, vpravo v dálce by jste měli vidět jeho vstupní schody, před vámi za zahradou skalnatý sráz. Zajímat vás bude lampa u plotu: Za A si dosaďte poslední číslici z malé cedulky na sloupu.

STAGE 2: N 50° 04.216 E 014° 22.228 - Jste u vstupu do bývalých uliček kolonie Buďánka z východní strany (vstup asi stále ještě zakázán). Zapátrejte očima na horizontu a uvidíte vlajku. (Možná tedy uvidíte dvě vlajky, v den státního svátku i víc, ale mělo by být jasné o kterou jde.) Zkuste poznat, jaká vlajka to je: Ruská B=0, nebo Polská B=3, nebo Indonéská B=6. (Pokud snad vlajku nevidíte či nepoznáte, jako třeba za úplného bezvětří, nezoufejte - dostanete ještě šanci odpověď uhodnout.)

STAGE 3: N 50° 04.221 E 014° 22.110 - Prošli jste podél kolonie Buďánka (jejíž stav se po dlouhých letech konečně zlepšuje). Teď stojíte u sousední usedlosti Zámečnice, na jejíž fasádě jsou připevněna velká reliéfní pímena. Za C si dosaďte počet písmen na fasádě.

STAGE 4: N 50° 04.350 E 014° 22.237 - Prošli jste kolem posledního cípu kolonie Buďánka (kde nedávno vzniklo komunitní centrum), a zvolna vystoupali na křižovatku klidných uliček. Než se vydýcháte, rozhlédněte se kolem (i do dálky), čímž vyluštíte číslo D podle toho, co vás zaujalo: Věž kostela D=1, nebo velká socha v zahradě D=3, nebo nápadný komín D=6. (Zde můžete také šikovně odbočit k usedlosti Klikovka a dalším keškám na Skalce.)

STAGE 5: N 50° 04.304 E 014° 22.389 - Už ji skoro máte! Došli jste k bráně nápadné budovy - moc tam neotálejte ať zbytečně nedráždíte personál, i letmý pohled vám však prozradí, zda jde o: Školu E=5, nebo zdravotní středisko E=6, nebo ambasádu E=7.

FINÁLKA - N 50° 04.(C-A+D)(E-D)(C-4) E 014° 2(E-5).(A-B)(C+D-B)(E+2)
(kde závorky se jako obvykle nenásobí, ale jen skládají za sebe). Keš jsem musel přemístit na ulici (není třeba nikam lézt, jistou šanci by v nynější verzi snad měl i vozíčkář) a zmenšit na mikrovku, tak prosím o skutečně nenápadný odlov, ať nám vydrží - mudlové zde pohyb cizích moc nečekají. Vyhlídka kterou zmiňovaly nejstarší logy se skrývá za rohem staveniště, přímo proti finálovce však nyní díky vyřezanému houští najdete vyhlídku ještě lepší. Přeji šťastný lov! Začátečníci si, prosím, přečtou návod jak se schránkou a jejím obsahem (zejména trackovatelné předměty) zacházet - bude se to hodit i pro každou další kešku.
O samotné keši už víte dost, o hodně však přijdete, pokud si nepřečtete i zbytek... :-)

Co zajímavého uvidíte...

Stage 1: Krajina

Jste pod skalnatým srázem, v uličce U Dvou srpů: Kdo se dívá jen z tramvaje či auta, možná si jí ani nevšiml a nevěřil by, že právě zde lze projet někam nahoru. Nacházíte se v údolí Motolského potoka, prakticky přímo na jeho břehu. Potok pramení nedaleko stanice metra Zličín a vlévá se do Vltavy mezi Palackého a Jiráskovým mostem, většina jeho délky má však dnes podobu podzemní stoky (viz. dnes již zrušená GC1YN9E). Stráň v sousedství osady Buďánka Okolní terén není v zástavbě moc vidět, údolí zde však tvoří širokou kotlinu, jejíž zvláště severní strana je poseta množstvím různých výběžků a návrší. Z geologicky velmi různorodé Prahy zde stojíme na spíše běžných horninách z prvohor (ordovik, stáří kolem 450 mil. let), z málo odolných břidlic zde vystupují tvrdší křemence, tvořící právě ona návrší (lze spatřit v zatáčce uličky, známějším příkladem je ale sousední Skalka, viz. GCV2KZ). Pískovcové vrcholy okolních kopců (Vidoule, Bílá hora, Petřín) jsou téměř stolovými horami, jsou to kousky dávného mořského dna z období druhohor (svrchní křída), dochované mezi vymletými zářezy. Porost stále ještě existujících nezastavěných ploch (mnohde právě strmé svahy zmíněných návrší) tvoří většinou trnovník akát, na půdu, vláhu i čistotu prostředí nenáročná dřevina - u nás ovšem nepůvodní, invazivní druh dovezený před asi 300-400 lety z amerického kontinentu. Akáty vytlačují původní vegetaci, dokonce proto vylučují do půdy i toxické látky. Sráz pod nímž stojíte je ovšem ukázkou spíše neudržované menší plochy, kde se vyskytuje také jasan ztepilý a další vegetace, ovlivněná lidskou činností. Podobná, ale méně svažitá západní část této plochy poskytla prostor pro dělnickou kolonii na Buďánkách.

Osobní vzpomínka: Jsou zdánlivě obyčejná místa, pro každého jiná, která pro nás mají zvláštní význam, protože jsme zde prožili nějakou část dětství. Výhled z vrcholu stráně Já jsem tudy před čtvrtstoletím kráčel jako školák mezi vyučováním a jídelnou, a zdejší houštinami porostlý sráz se mi stal cílem téměř horolezeckých výprav do divočiny. Místy to připomíná starý lom (tady strýček Google neporadil), místy skoro skluzavku, místy trochu smetiště, a nahoře je obstojný výhled na část Košíř (chodívali jsme tehdy spíše na sousední vyhlídkovou skalku, ta je ale dnes za plotem). I dnes se dá levou stranou "divočiny" dostat nahoru (žádný plot, ani ochrana přírody tam není, nezměnilo se tam vůbec nic), ale já bych dnes už náročný a nesoudržný terén (tak 4 hvězdičky) radši nechal na pokoji...

Stage 2: Dělnická kolonie Buďánka

Dělnická kolonie Buďánka bývala malebnou, téměř horskou "vesničkou uprostřed města", tvořenou historicky až 24 různorodými domky ve dvou uličkách (částečně spíš schodiště) ve svahu nad Motolským potokem. Vznikla mezi roky 1820-1840, v místě pastviny či vinice a možná menšího vytěženého lomu, při viničním domku jehož jméno převzala. Celkový pohled na osadu Buďánka Domky si zde postavili dělníci z blízkého pískovcového lomu, cihelny, později smíchovských fabrik, nechyběli drobní řemeslníci a galerka. Několik domků přibylo ještě koncem 19. století, kdy byl postaven i vodní mlýn, na přelomu století kolonii skryla nová městská zástavba při Plzeňské ulici. Unikátní atmosféry osady si povšiml a využil ji ve svých dílech už Jakub Arbes. Během 20. století zde docházelo už jen k drobným úpravám, zanikl původní viniční domek, zavření blízkého lomu obměnilo obyvatele, postupně regulovaný Motolský potok definitivně zmizel do podzemní stoky. Za 2. světové války se prý sklep hostince měl stát protileteckým krytem. V roce 1977 domy před kolonií opět zmizely kvůli rozšíření Plzeňské ulice, padl i bývalý mlýn. Chudinská osada se změnila v jakési alternativní bydlení, za socialismu zde našli útočiště Alexandr Vondra, Svatopluk Karásek, zkoušela tu i skupina Plastic People of the Universe.

Smrtící ránu přinesly roky 1988-9: Tehdy byla většina ze zbylých 14 domků vykoupena, měly být nahrazeny desetipodlažní panelovou budovou s byty a zdravotním střediskem. Osada na Buďánkách 1985 a 2012 Revoluce to změnila, kolonie jako unikátní celek získala památkovou ochranu (1992), což jí ale příliš nepomohlo. Následovala vleklá jednání o převodu z majetku magistrátu na městskou část (1997), a neméně vleklé předkládání a zamítání řady projektů na rekonstrukci, z nichž žádný památkářům, veřejnosti, nebo zas radnici tak docela nevyhovoval - kolonie mohla být zachována či zcela přestavěna, mohly zde být byty, škola, neziskovky, ve hře byli různí investoři, sdružení... Reálně se ovšem nedělo nic a prázdné domky (za občasného zájmu médií) rychle chátraly, posloužily jako squat, bezdomovcům i narkomanům, částečně byly rozkradeny a vybydleny, nakonec některé na náklady městské části i zbořeny (2004). Osada byla svého času i pronajata developerské firmě Geosan, která se intenzivně snažila zde prosadit bytovou výstavbu, umožnila dokonce navzdory památkové zóně postavení obřího billboardu (2011). Zbyly nakonec jen ruiny, mezi nimiž zůstal čestnou výjimkou jen trvale obývaný domek p. Hradílka, který odprodej odmítl, a později na svou střechu umístil i známé nápisy. Teprve poslední roky po čtvrtstoletí zmaru přinesly obrat k lepšímu. Projekt Buďánka pro Prahu po přípravné etapě vyklízení a zaměřování dospěl v roce 2016 k záchraně samotných domků (z nichž ovšem některé již neexistují), dnes tedy můžeme místo nedávných ruin ztracených ve smetí a houštinách opět vidět obrysy někdejší vesničky, dokonce již s novými střechami. V dolní části ulice Nad Zámečnicí vzniklo v bývalém koloniálu jakési komunitní centrum, zbytek osady ale na větší obrat k lepšímu teprve čeká. Zůstává otázkou, jak nakonec bude obnovená osada vypadat a fungovat, když z původních domků zbyly stěží obvodové zdi a původní charakter zdejšího života už 30 let neexistuje. Hovoří se o kultuře i bydlení, řemeslech i restauraci, přesné plány snad teprve vznikají. Nechme se tedy překvapit.Osada na Buďánkách 1985

Osobní vzpomínka: Jako dvanáctiletý školák jsem jednou v polední pauze zabrousil od podchodu na Kavalírce kousek stranou. Stačilo pár kroků, abych se ocitl v úplně jiném světě: Velkoměsto kamsi zmizelo, a já kráčel malebnou vesničkou mezi ploty a roztodivnými domky, s pocitem že snad za malou chvilku vyjdu někam do luk či do polí, scházel jsem po schodištích a vracel se další uličkou připomínající Nový Svět na Hradčanech. Atmosféra toho místa na mne silně zapůsobila, i když jsem netušil že za pouhé 3 roky začne jeho rychlý zánik. Naštěstí jsem se tehdy do oné "vesničky" znovu vrátil s tátovým fotoaparátem, takže vám zde mohu aspoň trochu ukázat, co jsem tam vlastně viděl (zimní snímky z 27.11.1985).

Co dnes reálně uvidíte: U Stage 2 zeleň skryla vstup do obou uliček dělnické kolonie (ul. U Zámečnice podél Plzeňské, nad ní šikmo ul. Pod Buďánkou) - dnes je místo opět vyčištěné a lze tedy zahlédnout kousek osady a její směřování k obnově, cedule se zákazem vstupu ale prozatím zůstala na místě. V zahradě nejblíže Plzeňské lze zahlédnout řadu panelů - pod nimi (a tedy i pod vámi) protéká zakrytý Motolský potok. Cestou dále po chodníku uvidíte informační tabuli o Buďánkách (právě zde krátce stál onen obludný billboard), za ní pak onen jediný dosud obydlený domek. Stojíte v místě někdejší řady městských domů oddělujících kolonii od Plzeňské ulice - Stav osady Buďánka z ulice - 2012 můžete si je představit v celé šířce od plotu zahrádky přes trávu, chodník, bližší vozovku i tramvajovou trať: Plzeňská zde bývala opravdu úzká. Po jejím rozšíření zde řadu let existoval podchod, i ten byl ale kupodivu opět zrušen a nahrazen světly.

V místě esíčka nájezdu do světelné křižovatky (Waypoint) stával už zmíněný vodní mlýn, jehož absence vám teď odhalila fasádu relativně velké přízemní stavby bývalého hostince, na jehož destrukci se dle ústní tradice značně podepsal jakýsi "umělecký" projekt polistopadové doby spočívající v "uměleckém" zřícení střechy (která tak zůstala asi 25 let, dnes uvidíte naštěstí již střechu novou). Před ním zprava ústí druhý konec uličky U Zámečnice (dnes jen příjezd k zachovanému domku), v úzké škvíře na opačném konci hostince pak najdeme ústí jednoho ze dvou schodišť, kterými končila ulička Pod Buďánkou - to druhé ústí o kus výše v ulici Nad Zámečnicí (Waypoint), kudy půjdete na Stage 4. Tam končí ruiny bývalé osady, jejíž poslední budovou v tomto směru je prvorepublikový koloniál, který se nedávno probudil k novému životu v podobě jakéhosi komunitního centra. (Fotokoláž z doby založení keše napoví, jak se stav osady v poslední době zlepšil). Je tam i cestička k domku nad kolonií a jediné zbylé stavení z dávno zaniklé řady dál podle ulice.

Stage 3: Usedlost Zámečnice

Zdejší údolí mělo ještě před nějakými 100 lety typicky venkovský charakter, na stráních ještě i fotografie z 20. let 20. století ukazují především pole, mezi kterými byly jednotlivě roztroušeny početné usedlosti a letní sídla. Větším celkem zde byla vesnice Košíře na dně údolí, při Plzeňské silnici (dodnes se tak jmenuje), jejíž část (tzv. Malé či Horní Košíře) měla své přirozené centrum právě zde okolo usedlosti Zámečnice. usedlost Zámečnice Ta patří mezi usedlosti stojící na dně údolí, z nichž většina ostatních již byla zbořena, zatímco řada výše položených dodnes mezi novější zástavbou přežívá. (viz. Klikovka (již v archivu), Kotlářka, Klamovka (také bohužel archivovaná) a řada dalších). Dnes ovšem budova i s celou strání katastrálně patří ke Smíchovu (hranice se zde nepatrně měnily). Jméno Zámečnice nesla dříve i tramvajová konečná, kam se první vozy podívaly v roce 1924 (trať Matěje Hlaváčka koncesovaná v roce 1896 totiž byla dostavěna jen ke Klamovce), bývalo zde i kino. Samotná Zámečnice je poprvé zmíněna v roce 1713, mívala i zahradu a hospodářský dvůr, dnešní téměř čtvercová budova utopená v novější zástavbě však pochází až z 1. poloviny 19. století. Dochovaly se zde dvě pískovcové busty. Objekt je v soukromém vlastnictví a slouží k bydlení.

Stage 4-5: Vilová čtvrť

Ocitli jste se v novější vilové čtvrti, která vznikla na místě polí a vinic až v období první republiky. Trasu, kudy jste přišli od Stage 3 kopíroval dávno již zmizelý nepatrný přítok Motolského potoka, vpravo jste minuli panelový dům, v jehož místě stávaly další drobné domky podobné těm na Buďánkách. Po levé straně za usedlostí Zámečnice bývala ještě Klimentka (zbořena 1910), blíže naší trase další skupina hospodářských budov, patřící možná k Zámečnici, na vysokém návrší pak usedlost Skalka (stojí v bídném stavu dodnes). Dále by před nějakými 100 lety byla v místě dnešního baseballového hřiště stará cihelna, v prodloužení cesty od Stage 3 pak velmi blízko Klikovka, z níž se zachovala jen údajná sýpka (napoví listing archivované GC21JAB). V začátku 20. století byly zdejší stráně poměrně rychle zastavěny novými vilami a rodinnými domy, nejdříve části bližší centru města (např. na Hřebenkách ještě za Rakouska) - sem do okolí Zámčnice vlna výstavby dorazila až v meziválečném obodbí. Fotografie z roku 1925 zde ještě ukazuje pole, letecké snímky z roku 1938 již obsahují téměř všechny nové domy. Vznikala stavební družstva, již v letech 1925-6 byla postavena vilová kolonie Cibulka na opačné straně údolí. Zde nad Zámečnicí ovšem jednotlivé objekty vznikaly ještě i později, takže v okolních ulicích najdeme jednotlivě i menší panelové domy ze 70.-80.let a na vrcholu kopečku se dokonce i teď staví jakýsi nový objekt.


English

Be extremely quiet and "invisible" on your way to the final location, please. Thank you for your understanding.

How to find the cache:

To reach the start take a tram or bus to the stop "Kavalírka", which is at Stage 2. Cars are best parked at Stage 3 or further along the way, if you're lucky you might even park near Stage 1. Most of the stages are accessible by car, but solving a cache in such a way is not the right fun, and drwas attention.

STAGE 1: N 50° 04.231 E 014° 22.260 - You're near a small medical center, the entrance should be in a distance to your right, a cliff may be seen over the garden in front of you. Look at the tiny plate on the lamppost by the fence: Your A is the last digit.

STAGE 2: N 50° 04.216 E 014° 22.228 - You're at one of the entrances into the Budianka (entry is still prohibited, though). Look for a flag on the horizon (you might see two flags, on holidays even more, but it's obvious which one I mean). Is the flag: Russian B=0, or Polish B=3, or Indonesian B=6? (If you can't see/recognize the flag, such as when no wind blows, don't worry - you'll get one more chance to guess later.)

STAGE 3: N 50° 04.221 E 014° 22.110 - After you walked around the Budianka (currently being repaired - finally!), you reached the building of old homestead Zámečnice. There are big letters fixed to the wall of the building. Your C is number of the letters on the building.

STAGE 4: N 50° 04.350 E 014° 22.237 - Around the last part of the Budianka (now with a new info-point) and along a street, you reached a quiet crossroads. Take a look around (into distance as well), and decide what caught your eye: Is it a church tower D=1, or a big sculpture in a garden D=3, or an outstanding chimney D=6? (This is also a good point for a detour to further caches at Klikovka and Skalka.)

STAGE 5: N 50° 04.304 E 014° 22.389 - Nearly there! You reached a gate of a significant building - don't linger there too long (so that you don't look suspicious to the personnel), even a short glance reveals whether it's: a school E=5, or a medical center E=6, or an embassy E=7.

FINAL - N 50° 04.(C-A+D)(E-D)(C-4) E 014° 2(E-5).(A-B)(C+D-B)(E+2)
(no multiplication, just place the digits one after another). The cache is now in the street, so beware of muggles - they don't expect strangers to visit the place. The scenic view mentioned in earlier logs is hidden behind a building site, but a new and better view is now accessible just across the street from the cache Happy hunting! Be sure to understand how to treat the cache and it's contents (i.e. trackable items etc.)

What's interesting about the place (short version):

The cache is located in one of Prague's valleys, this one formed by a small creek called "Motolský potok", running from a spring near Zličín metro station to Vltava river, although most of it's length is now hidden inside an underground tunnel (see also now archived listing GC1YN9E). Until early 20th century, the area was a rural landscape of fields and vineyards, punctuated by various hillocks and little rocks (like the one above Stage 1), with a handful of solitary homesteads scattered over the slopes (several of them still exist - Klikovka (archived), Kotlářka, Klamovka (archived) and others). Shortly after WW1 the whole area was quickly urbanized, becoming a modern residence quarter. Around the creek (always followed by the road to Plzeň) stood a village named Košíře, whose detached upper part had it's center around homestead Zámečnice (Stage 3). Zámečnice is one of very few homesteads still surviving in the busy bottom of the valley, first mentioned in 1713. The current square building originating from early 19th century is private property (no entry), adjacent barns are long gone. Since 1924, a tramway line connects the place to the center of Prague.

Across the street from Zámečnice is the somehow famous (thanks to recent media attention) little colony Budianka (Stage 2 + waypoints), once a picturesque "village inside the city" with up to 24 cottages, later turned into pitiful ruins. The colony was built between 1820-1840 by workers from nearby quarry, completed by the end of 19th century with a water mill and a pub, then surviving with just minor changes until late 1980's, hidden behind new houses by the main street. The colony got a mention in a narrative by Jakub Arbes, and hosted some interesting people, including the underground music band Plastic People of the Universe. In 1977 the new houses and the old mill got demolished to allow more space for traffic, and final blow for the remaining 14 cottages came in 1988, when the last residents were forced to leave. The plan to replace the entire colony with a rather ugly gigantic building got cancelled after the 1989 revolution, the remains of the colony gained legal protection (1992), but the city hall took very long to decide about it's future, none of the projects getting approved, while the deserted cottages hosted a squat or the homeless, quickly turned into ruins, some got demolished (around 2004) for safety reasons. Another project of new buildings emerged, a giant billboard shortly existed (2011), but finally a new project "Buďánka pro Prahu" led to (hopefully) better future. Today (2016), the colony is more or less clean again, most of the houses got a new roof (some don't exist anymore, though), and a new info-center is open in the building of a former little shop. But still, it's a question how the re-built colony is going to look like, and what kind of life it's going to host - after the 30-years period of deserted ruins, very little remains of the original buildings and life. The plans are still forming, so let's wait to see the result... Personally, I was lucky to visit the place and feel it's "genius loci" before it disappeared - it was in 1985 (I was 12 at the time). Thanks to the camera I bringed, you can see the once picturesque original "little village" here in the listing at least.

Zdroje: Wikipedia 1 2, Malé dějiny Smíchova a Košíř 1 2 3 4, archivovaná předchůdkyně GC1A8X5, Praha - geologické poměry, Pražské tramvaje, dokumentace jednoho ze záměrů na obnovu osady Buďánka, Jan Jungmann: Smíchov - město za Újezdskou branou, vlastní fotografie.
Historie keše: 7/2012 - založena v podobě dvoulitrové Regularky v robustním úkrytu na vyhlídce. 9/2012 - brutálně vymudlena, celá úprava místa rozemtána po okolí. Umístěna provizorní mikrokeš. 10/2012 - mikrokeš ztracena a opět nalezena. 11/2012 - keš opět zmizela, ze zdravotních důvodů obnovu odkládám. 1/2013 - keš obnovena v nové podobě (duté poleno), na nepatrně posunutém místě. 5/2014 - nově a zbytečně umístěné zákazové cedule přístup na vyhlídku uzavřely, keš ve stejné podobě přesunuta k cestě. 6/2015 - opakované problémy se ztrátou víčka finálovky, posun asi o 2 metry. 7/2015 - kvůli vymudlování zmenšena na mikrovku (PET) prakticky na stejném místě. 12/2015 - oprava poškozené finálovky. 1/2016 - obnova poničené finálovky (děkuji Chalupářům z Čes. ráje). 8/2016 - finálovka přesunuta o dalších pár metrů kvůli stavební činnosti, aktualizace listingu. 3/2018 - Výměna logbooku.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] cbfyrqaí qíen h mrzr [EN] ynfg ubyr arne tebhaq

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)