Skip to content

Petrovice I. Multi-cache

Hidden : 4/29/2012
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jednoduchá multi-cache, která Vás provede zajímavými místy obce Petrovice I.

     Obec Petrovice I. je první ze dvou obcí stejného názvu na okrese Kutná Hora. Pro jejich rozlišení se používá ke jménu obce dodatek I. a II. Leží v průměrné nadmořské výšce 438 m n. m. ve vzdálenosti 20 km od Kutné Hory a 14 km od Čáslavi. Dosažitelná je ve všední dny autobusem (omezeně), autem, na kole (cyklotrasa 0097 Chlístovice, Úmonín – Tasice, Třebětín), pěšky z nedalekého Zbýšova (5 km), nebo od zastávky ČD v Černínech (8 km).
      Na výchozích souřadnicích můžete zaparkovat, nebo vystoupíte z autobusu. Trasu můžete skoro celou projít v klidu, bez GPSky. Tu budete potřeba až k nalezení finálky. Vycházka je dlouhá asi 2 kilometry, ideální je pešky, nebo na kole, ale dá se použít i automobil. Trasu bez problémů zvládnou i rodinky s kočárky, nebo vozíčkáři s doprovodem. U finále budou mít problém menší kačeři. Téměř celou cestu absolvujete po zpevněných cestách, takže je vhodná i pro zimní odlov, nebo pro horší počasí. Noční odlov není doporučen. Všechny waypointy jsou přístupné z cesty. Původně měla být keš umístěna na jiném místě, ale geoúkryt byl krátce po instalování umudlen a v místě se navíc chystají úpravy.
     Do keše se nevejdou žádné rozměrné předměty. Chovejte se k ní prosím šetrně. Nejbližší občerstvení máte v nedalekých Červených Janovicích.


Historie obce z kronik:
      „O založení obce se nic určitého neví. Toliko, domnívá se, že založena byla na sklonku XI. století nebo na počátku XII. století jistým Petrem. Pověst totiž vypráví, že do zdejší krajiny přišli 3 bratři: Jan, Petr a Čáslav, z nichž každý osadu založil a táž pak po zakladateli jméno obdržela. Tak po Janu Janovice, po Petru Petrovice a po Čáslavu Čáslav. Na straně jihovýchodní stávala ves Lhota, kde byl i hrad a na jihozápadní ves Krupčina či Krupšina a Malá a Velká Spálená. Všechny čtyři osady zanikly. V obvodu obce teče potok zvaný Oltářka, který odnáší svou vodu k potoku Jánskému. Jiný potok je Krupčinský a teče do rybníku Luňák. Malý potok Slepička pramení blíže vsi z malé studánky a nese svou vodu do rybníka Pivovarského.
      Ves byla již ve starších dobách statkem. Nejstarší známí drtžitelé jsou z roku 1367 Sezema z Petrovic a roku 1386 Kunášek z Rochova. Roku 1418 patřila ves Petrovice Beneši z Řepčic na Paběnicích a správou sem také náležela. Poté objevuje se zde pánem Zikmund Ziga z Petrovic, který prodává své dědictví Petrovi Pompovi a panu Pofleikovi - bratřím z Vikovic. Potomci jejich zvali se Hostačovští z Petrovic. Když roku 1523 Zikmund zemřel, byly Petrovice připojeny k panství chlumskému, které drželi Slavatové. A když Slavatové panství svá v karjinách těchto rozprodali, dostaly se Petrovice Jáchymovi z Kalenic a ten je prodal roku 1563 Petrovi Novohradskému z Kolovrat, který je odkázal panu Janu Bezdružickému a panu Volfovi Novohradskému z Kolovrat, kterýž je roku 1600 prodal Heroltovi Václavi Libštejnskému a ten skoupiv roku 1601 veškeré zboží Červenojanovické a spojil je v jeden statek. Na počátku XVII. století byli v držení Petrovic Salavové z Lípy. Tito přikoupili roku 1606 Zhoř a ves pustou Krupčinu. Václav ujal se pak Petrovic sám a vystavěl tu novou tvrz. Po bělohorské bitvě měl být odsouzen, avšak byl uznán nevinným a statky mu zůstaly. V této době zde došlo k přepadení jezuitů. Mezi zločinci byli z Petrovic Josef Havlíček a myslivec Václav Kyselka. V druhé polovině XVII. století bylo zboží Petrovické v držení Jindřicha Hangvice z Biskupic, který je roku 1649 prodal Marii Elenoře Harběšické z Hraběšic. Ta roku 1658 prodala Petrovice c. k. radovi a soudci zemskému - panu Litmírovi Vydunovi z Obytek, po němž je roku 1671 zdědil starší syn Jan Václav. Poslední držitel Petrovických statků z rodiny Obyteckých byl Josef Arnošt Viduna Obytecký. Obec Kutnohorská koupila roku 1724 od hraběte Thuerheimu statek Janovičky, které se zbožím Petrovickým spojeny byly. Od té doby sdílely Petrovice osudy panství červenojanovického.“
     Roku 1819 byla Petrovicícm povolena škola jednotřídní, která byla vystavěna v roce 1829, od roku 1875 byla škola rozšířena na dvoutřídku a v roce 1881 bylo přistavěno první poschodí. V roce 1954 proběhla redukce opět na jednotřídku a v roce 1977 byla škola pro nízký počet žáků uzavřena.
     V současné době žije v obci Petrovice I. cca 200 občanů s trvalým pobytem. Pod správu obce Petrovice I. spadají dále obce Hološiny, Michalovice, Senetín a Újezdec.

Zdroj:
Kroniky obce Petrovice I.
Ant. J. Zavadil: Kutnohorsko slovem i obrazem, díl druhý, část 1, sešit B
P. Jákl: Encyklopedie pivovarů Čech, Moravy a Slezska, I. díl, Střední Čechy

Stage 1. Pivovar
N 49° 48.508 E 015° 17.865



Když v počátcích 17. století získali Petrovice Salavové z Lípy, vzniklo tu za nich nevelké panské sídlo. Petrovice byly tou dobou samostatným panstvím a tehdy, k potřebám vrchnosti, byl při dvoře zřízen pivovar. Panství bylo na začátku 18. století Obyteckými spojeno se sousedními Červenými Janovicemi. Tento celek v roce 1724 koupila kutnohorská obec. Ta zřídila u janovického zámku nový pivovar, což takřka vzápětí znamenalo konec staršího petrovského pivovaru.
Budovu bývalého pivovaru (původně i panského sídla) najdete pod hrází Pivovarského rybníka. V r. 1990 byl Pivovarský rybník přebudován na požární nádrž, využitelnou jako koupaliště. Čelo budovy je porostlé:

a) břečťanem vždyzeleným – AB = 05
b) vinnou révou – AB = 25

Stage 2. Kaplička Sv. Jana Nepomuckého
N 49° 48.526 E 015° 17.839



Původně byla v kapličce socha sv. Jana Nepomuckého, která ale byla na počátku devadesátých let 20. století ukradena. Nahradila jí malba od ak. malířky Jitky Jelínkové z Kutné Hory. Zde spočítejte všechny lidské oči, a to i zavřené a připočtěte k nim 3 - dostanete číslo C. Dále spočítejte hvězdičky kolem světcovy hlavy, a to je číslo D.

Stage 3. Kostel Sv. Václava
N 49° 48.601 E 015° 17.829



Založení petrovického kostela sahá od druhé poloviny XIII., nejpozději do druhé poloviny XIV. století. Zasvěcen byl sv. Václavu. Kolem kostela býval hřbitov, který byl zrušen roku 1871. Starý kostel byl nahrazen novým, novogotickým od J. Láblera, jehož základní kámen byl položen 31. 5. 1891. Kostel byl otevřen 28. 9. 1892 a slouží svému účelu dodnes. Na kostelních vratech vidíte ozdobně kované panty, stříbrně natřené. Číslo EF je počet ornamentů ve tvaru listu.

Stage 4. Hřbitov
N 49° 48.780 E 015° 17.851



Nový hřbitov byl založen po zrušení starého hřbitova okolo kostela sv. Václava roku 1871. Na hřbitov vstupovat nemusíte. Stačí, když si prohlédnete kovanou mříž ve vstupu na hřbitov a spočítáte všechna zakončení kování ve tvaru lilie. Počítejte pouze kování ve dvou horních řadách na obou křídlech mřížových vrat. To je číslo GH.

Finálka
Pokud máte všechny indicie, můžete se posadit na lavice ke stolu u nedaleké mapy na dětském hřišti u hřbitova a počítat. Přejeme příjemný lov.
Za betatest dekujeme Gorakhal.

Souřadnice finálky: N 49° 4C.(B-A)(G)(F-H-E)    E 015° 1F.(C)(D+G)(B-E-H)

Kontrola: ciferace zjištěných čísel = 8
9. 6. 2013 - drobná změna v počítání u stage 2.

Additional Hints (Decrypt)

Gvyvn, ivpr arav cbgeron.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)