Skip to content

Skryto v Skryjich Multi-cache

Hidden : 4/18/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Skryje – název této obce si přímo říká o to, aby byl využit pro nekalé rejdy obce kačerské. Ale tahle vesnice a její okolí není zajímavé jen svým názvem – je tu prostě krásně a rozhodně se vyplatí poznat to tu trochu více! A vzhledem k tomu, že tato keška vám má především ukázat skryjské zajímavosti, tak počítejte s nějakou tou chvilkou času, kterou budete potřebovat pro sehnání všech potřebných údajů pro odlov kešky. Doufáme, že nebudete litovat.

Nejprve však pár slov z historie obce Skryje
Nejstarší písemné zprávy o existenci Skryjí pochází z první poloviny 13. století, kdy ves patřila benediktinskému klášteru v Kladrubech. Později ale lokalita přešla do světských rukou. Noví majitelé pocházeli z řad nižší šlechty a vlastnili zpravidla jen část vsi. Roku 1375 se tak o Skryje dělili bratři Jaroslav, Oldřich a Zbyněk. Na počátku 15. století jsou jako majitelé zmiňováni Petr ze Skryjí, Jan Stebňák a Mikuláš z Husi se synovci Sezemou a Janem. Největší pozornost si bezesporu zaslouží Mikuláš z Husi. Jeho postava je nerozlučně spjata s husitskou revolucí, ve které se Mikuláš stal jedním z představitelů radikálního křídla kališníků. V této souvislosti existuje teorie, podle které chtěl Mikuláš vybudovat ze Skryjí západočeskou obdobu Tábora. V polovině 15. Století získali Skryje páni z Ensidle, kteří ves připojili ke svému týřovskému panství. Týřovští z Ensidle pak vlastnili Skryje až do počátku 17, století.
Roku 1601 je vyměnili s Rudolfem II. za jiné vesnice, a Skryje se tím dostaly pod pravomoc Křivoklátu. Počátkem 18. století patřilo křivoklátské panství, a tedy i Skryje, Fůrstenberkům. Ti se během 18. a 19. století snažili o povznesení celé oblasti zaváděním progresivních prvků do hospodaření. Proto také usilovali vybudovat přes Křivoklátsko koněspřežnou železnici. Projektování a vyměřování železnice bylo roku 1833 svěřeno francouzskému inženýrovi Joachimu Barrandovi. Ten se v okolí Skryjí setkal s bohatými nalezišti zkamenělin. Výzkum skryjských lokalit pochopitelně neskončil smrtí Barranda roku 1883 a pokračuje prakticky až do současnosti.
Část objevů je dnes umístěna ve skryjském geologickém muzeu, které vzniklo v 50. letech 20. století v budově místní školy. Muzejní expozice však není jediným hmotným dokladem dějinného vývoje oblasti. V samotném středu obce se nachází kostel archanděla Michaela. Kostel je sice ve Skryjích zmiňován již v pol. 14. století, ale dnešní stavba vznikla teprve roku 1713. Je to jednolodní barokní objekt se čtvercovým presbytářem. V blízkosti kostela se patrně nacházela tvrz. Tvrz zřejmě zanikla v 2. pol. 16. století v souvislosti s připojením Skryjí k týřovskému panství. K místním památníkům minulosti patří v neposlední řadě i roubené stavby lidové architektury (čp. 5,6,7,8,45). Především pak usedlost čp. 4. Ta se vedle obytné části skládá i ze špýcharu a kolny. (převzato z webových stránek obce)

A teď již k vašemu úkolu
Čeká vás procházka po Skryjích, při které zjistíte všechny potřebné indicie pro odlov vlastní kešky. Vlastní trasa je bez problémová, vhodná i pro děti či kolmo. Vlastní keš není hned u cesty a vyžaduje určitou míru zvýšeného fyzického úsilí, s tím souvisí i vyšší bodové ohodnocení terénu. Na místě úvodních souřadnic je velké parkoviště a autobusová zastávka. Hned o pár kroků dále se nachází první objekt vašeho zájmu, kterým je kostel sv. Michala (N 49° 57.891', E 13° 46.007').
1/ Kolik křížů je na střeše a věži kostela? A=…

Pokračujte po hlavní silnici dále (směr Beroun) a u obecního úřadu zahněte doleva. Před sebou máte dnes již bohužel bývalou školu vystavěnou po 1. světové válce (N 49° 57.852', E 13° 46.046'). V parčíku před vchodem je pomník Joachimu Barrandovi, který se nejvíce postaral o dnešní slávu Skryjí – tedy minimálně v kruzích zájemců o geologii a paleontologii.
2/ Na pomníku jsou čtyři letopočty. Více než životopisná data nás zajímají ty vztahující se k Barrandově práci a Skryjím - zjistěte letopočet, kdy toto dílo začal psát a proveďte jeho ciferaci, výsledek je číslo B.

Od bývalé školy se dáme cestou vpravo, kde nedávno vysázenou alejí dojdeme ke skryjskému hřbitovu (N 49° 57.666', E 13° 46.523'), který na tomto místě vznikl po roce 1930. Ten původní byl za kostelem. V parčíku před hřbitovem jsou opět památníky – tentokrát hned dva.
3/ Vaším úkolem je zjistit, k jakým osobnostem se váží:
- pokud to jsou T.G. Masaryk & F. Palacký pak C = 9
- pokud to jsou T.G. Masaryk & M. Tyrš pak C = 8
- pokud to jsou T.G. Masaryk & E. Beneš pak C = 7

Nyní se zase musíme vrátit kolem školy a obecního úřadu před kostel a dát se tentokrát doleva na místní obdobu pěší zóny, která je společensko-nákupním centrem Skryjí. Po levé straně stojí restaurace U Grillů a místní konzum. V čele vidíte restauraci a penzion Trilobit (nebo také Šindler) a po pravé straně bývalou faru, kde byla později dlouhá léta poměrně velká prodejna potravin. Naším cílem zájmu je, jak jinak, restaurace Šindler, kde se v případě, že už nyní sotva pletete nohama, můžete občerstvit, ale před tím se podívaje nad vchod, kde jsou sluneční hodiny (N 49° 57.883', E 13° 45.967').
4/ Kolik římských číslic mají sluneční hodiny nad vchodem do restaurace? D=…

Pokud máte zatím stále sil dost, popojděte uličkou kolem restaurace ještě za roh, kde sídlí skryjská pošta a především Muzeum trilobitů (N 49° 57.870', E 13° 45.953'). Když bude otevřeno, neváhejte a podívejte se na místní zkamenělou faunu, kterou má obec i ve znaku. Zde také na venkovní zdi najdete další indicie.
5/ Číslo popisné, ve kterém sídlí místní muzeum, jsou proměnné EFG.

A jdeme dále – vrátíme se a obejdeme penzion Šindler z druhé strany a stále rovně za nosem se cestou dolů a nahoru dostaneme na původní náves, kde si kromě památkově chráněných chalup prostudujte i místní pomník obětem 1. světové války (N 49° 57.896 E 13° 45.834).
6/ Kolik padlých z první světové války mělo příjmení začínající na písmeno H? A aby se to nepletlo ať je i tato proměnná H=…

Teď nás čeká delší přesun k bývalému letnímu kinu (N 49° 58.025', E 13° 46.043'). Možnosti máte dvě. Pokud Vám nevadí jít dvakrát stejnou cestou, tak vraťte opět k penzionu Šindler, kolem kostela a přes autobusové nádraží pokračujte dále vpravo po chodníku (směrem ke skryjskému mostu). Chodník končí na křižovatce tří cest. K letnímu kinu vede prudce se svažující silnička úplně vpravo kolem pěkné chalupy. K dnes zarostlému a chátrajícímu pozůstatku malého kina je to nějakých sto metrů. Pokud chcete více poznat Skryje tak se od pomníku vydejte kolem památkově chráněné chalupy č.p. 7 po prudce klesající silničce dolů k Berounce. Po asi 400 metrech (nenechte se v polovině cesty zmást pěšinou se zábradlím – ta vede opět na náměstíčko před penzion) prudce zahněte na silničku připojující se zprava a pro změnu zase stoupejte nahoru ke kinu (cca 100 m).
7/ Na letním kinu vás bude zajímat zeď, na kterou se dříve promítalo a jejíž stěna je zároveň i plotem areálu. Zeď zpevňuje I opěráků.

Tak a teď zase zpátky do kopce na křižovatku, přejděte státní silnici a vydejte pár metrů místní silničkou. Poslední potřebné údaje získáte hned na prvním domě po pravé straně (N 49° 58.011', E 13° 46.126').
8/ Zde je umístěna deska zdejšího rodáka, který jako legionář padl v Rusku 22.9.1918. Jeho jméno je:
a) Karel Kos J= 1
b) Václav Šindler J= 8
c) Josef Hůla J= 6
Tady to chce dobré oči a rozhodně světlo, noční odlov je tudíž dost nepravděpodobný (upozorňujeme, že v domě bydlí lidé a svítit jim dooken by nebyl nejlepší nápad).

Potřebná čísla nyní máte pohromadě, takže je můžete dosadit do vzorečku tak aby vám vyšly správné souřadnice. Čísla se mohou opakovat a jejich součet je roven 55.
Čísla dosaďte do následujícího vzorce (co závorka to jedno číslo souřadnice):

N 49° (A+3)(C). (E)(F-1)(J) E 13° (A+F)(B-1).(D-J)(G-H-F)(I)

A hurá odkrýt skryté! Je to už jen kousek. Hezký výhled a trocha akrobatických výkonů a keška je konečně vaše. :-) Ať vám nevypadne a vrácejte prosím do původního stavu!

Additional Hints (Decrypt)

Xqrcnx gl cgnpxh uavmqb znf...

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)