Skip to content

Elfove Traditional Geocache

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera. Odarchivace se v těchto případech neprovádí.


Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer
Česká republika: Hlavní město Praha a Středočeský kraj

More
Hidden : 3/19/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš se nachází v blízkosti obce Senec-V koutě.I přesto že keš je uložena na poměrně klidném místě,tak prosím dávejte pozor při odlovu.


 

Elf a mytologie


Současné jméno elf pochází zřejmě ze staro-anglického alf (množné číslo ylfe), což zřejmě vzniklo ze starogermánského slova alboz (či alp), jenž odpovídá slovu álfr nebo álfar ze staré norštiny. Zajímavé je, že mimo germánskou mytologii (a mytologií od nich odvozených) se v jiných mytologiích elfové nevyskytují, nicméně někteří jako obdobu elfů označují bytosti zvané rbhu, což je typ džina pochazejícího z hinduistické mytologie.

Jak již bylo řečeno, s elfem se můžeme setkat zejména v germánské, severské a anglické mytologii. Zřejmě nejstarší zachovalý popis elfů pochází z severské mytologie, konkrétně ze staré norštiny. Rozlišuje se mnoho druhů (nebo také ras) elfů, přičemž mezi nejrozšířenější členění patří rozdělení na světlé elfy (nebo také sličné elfy) a na tmavé elfy (ev. černé elfy).

Světlí (sliční) elfové se postavou ponejvíce podobají lidem, většinou mají vysokou štíhlou postavu a špičaté uši. Celý jejich život je spjatý s přírodou, obývají většinou lesy nebo travnaté pláně. Do této kategorie lze např. zařadit elfy z děl J. R. R. Tolkiena.

Tmaví (černí) elfové jsou elfové malého vzrůstu, kteří mají opět špičaté uši, nicméně více než člověku se podobají trpaslíkům. Těm se také podobají svým způsobem života, neboť jak elfové tak trpaslíci žijí podzemí.

 

Elfové jsou však také často vypodobňováni jako bytosti malého vzrůstu (ne nepodobné vílám) s křidélky. Tito elfové jsou však často označováni jako světlí, tudíž se jedná o kombinaci předešlých dvou druhů. Takto podobně jej například popisuje i William Shakespeare ve své hře Sen noci svatojánské.

Jak již bylo řečeno, rozdělení elfů na světlé a tmavé neni definitivní, ale spíše pouze orientační. Pouze orientačně je také nutno chápat "barevný" popis těchto ras, neboť světlí elfové nemusejí být "ti hodní", stejně tak tmaví elfové většinou nevyjadřují žádnou "temnou" stranu.

Ze zajímavostí lze zmínit, že např. v novější německé mytologii byli elfové vnímani jako rozpustilé až lehce zlomyslné bytůstky, které mohli například vyvolávat různé choroby u lidí nebo dobytka, nebo také mohly přinášet špatné sny tím, že seděli spícímu na hrudi. Odtud také německé slovo pro noční můru -Albtraum, což doslova znamená "elfí sen".

 


Elfové v současném folklóru


Ve skandinávském folklóru, který je tvořen směsicí tradiční severské mytologie a křesťanské mytoligie, se elfové nazývají "elves" v dánštině, "alv" v norštině, "alv" nebo "älva" (muž/žena) ve švédštině. V norštině se často také nazývají "huldrefolk", což odpovídá islandskému "huldufólk" (v překladu "skrytí lidé").

Aby se skandinávci ochránili před elfy (nebo skřítky), kteří mají špatné úmysly, používají tzv. elfí kříž (Elf-cross, Alfkors, Älvkors nebo Ellakors), jež vytesávají do kamenů budov, malují či vyrývají jej do domovních dveří, nebo jej nosí ve formě přívěsku.

Typickým projevem elfů bylo tančení na loukách, a to zejména v noci nebo za mlhavého rána. Tato místa bývají označována jako "elfí tance" nebo "elfí kruhy". Takto byly např. označovány i kruhy z hub rostoucích z kruhového podhoubí.
Pokud nějaký člověk tento elfí tanec pozoruje, zjišťuje, že se mění plynutí času - hodina pozorování může být několik let v reálném světě. Tento fakt byl v různých pověstech a legendách mnohokrát využívám zlými a nečestnými elfy k poškození lidí.

Ikdyž jsou elfové v moderním světě spatřováni výhradně jako produkt mytologie či fantasy, mnoho skandinávců stále věří v jejich reálnou existenci.
Islanďané například věří, že tento skrytý lid přebývá v rozmanitých skalních útvarech. V Rejkvavíku se např. při jednom fotbalovém utkání stalo, že míč vyletěl z hřiště a zastavil se až u několika kamenů, které označovaly příbytek elfů. Islanďané tam míč nechali, aby elfy nevyrušili a pokračovali ve hře s jiným míčem...

Anglický lidový folklór ranného novověku popisuje elfy jako malé, nepolapitelné lidi s uličnickou osobností. Nejsou sice vyložení zlí, nicméně někdy mohou běžné lidi obtěžovat a zasahovat do jejich záležitostí.

Zvláštní kategorií jsou tzv. vánoční skřítkové, malí hbití elfové se špičatými uši, dlouhými nosy a špičatými klobouky, kteří o vánocích pomáhají Santa Clausovi v jeho dílně na severním pólu s výrobou hraček. Tito vánoční skřítci jsou známí především v USA, Kanadě, Spojeném království a Irsku.


Tolkienův elf


Mezi nejznámější elfy současnosti zřejmě patří elfové v podání světoznámého britského spisovatele fantasy - Johna Ronalda Reuela Tolkiena.
Elfové jsou zde líčeni jako jedna z ras, která obývá Ardu. Poprvé se elfové objevují v příběhu Hobit, aneb cesta tam a zase zpátky (The Hobbit, or There and Back Again) a v trilogii Pán prstenů (The Lord of the Rings), nicméně jejich ucelenější historie je uvedena vSilmarillionu (The Silmarillion). Další podrobnosti o eflech jsou pak také uvedeny v Nedokončených příbězích (Unfinished Tales) aHistorii Středozemě (The History of Middle-earth).

Tolkienovi elfové jsou podobní mytologickým světlým elfům - jedná se o vysoké, štíhlé bytosti ne nepodobné lidem, většinou s jemnými rysy obličeje a vždy mající špičaté uši.

 

Životní cyklus elfů se však od "běžné" lidské rasy v mnohém liší. Elfové se rodí obvykle kolem jednoho roku od jejich početí, přičemž v den tohoto početí slaví své "narozeniny" (narozeniny tedy neslaví v den, kdy se fyzicky narodili, ale v den svého početí). V rozmezí 50 až 100 let od svého narození se stávají dospělými. Elfí těla však na rozdíl od lidských zastavují fyzické stárnutí.
Cizoložství a předmanželský sex je u elfů naprosto nemyslitelný, věrnost (a monogamie) je mezi manželi absolutní. Dětí mají (až na výjimky) poměrně málo a mezi jednotlivými potomky bývá delší časová prodleva.

Elfové jsou sami o sobě nesmrtelní, avšak mohou být zabiti v bitvě (ikdyž z většiny ran smrtelných pro obyčejné lidi se dokáží zotavit) a nebo také mohou zemřít žalem či únavou.

Mezi nejznámější elfy z Tolkienových děl patří zejména: Arwen Undómiel, Beleg, Celeborn, Celebrían, Celebrimbor, Círdan (Stavitel lodí), Elrond, Elwing, Fëanor, Fingolfin, Finrod Felagund, Galadriel, Glorfindel, Legolas, Lúthien, Thingol, Thranduil a Turgon.

Zdroj: Wikipedia

Tato keš je první ze série o mytologických postavách kdy se tato série bude skládat ze tří tradičních (zelených) kešek a poslední z této série bude mystery keška.V každé tradiční kešce bude číslo které Vám později pomůže vyřešit finální souřadnice mystery kešky.Zhruba po měsíci od založení této první keše Elfové přibude další.

13.4.2012 Druhá keš je již na světě,najdete ji pod kodem GC3F2H2 (Kentauři)

12.5.2012 Spuštěna třetí keš a finální mystery GC3GPN1 (Fénixové)  GC3GPXD (Draci)

K samotné keši můžete dojít příjemnou procházkou okolo Seneckého rybníka a pokračovat dál lesem z parkoviště 1 u Prokopávky a nebo dojet svým geovozidlem na parkoviště 2.

Krabičku vracejte zpět na své místo a dobře zamaskujte.Do krabičky jsme vložili 3 CWG,tak prosím dodržujte pravidlo cwg za cwg.Přejeme příjemný odlov.

!!!!!!!!!!!!!!!!!! NEZAPOMEŇ SI OPSAT HODNOTU A !!!!!!!!!!!!!!!!

Additional Hints (Decrypt)

cbq xberal fgebzh f zrafíz xnzrarz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)