Skip to content

Papousci kes u Borovan Traditional Geocache

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera. Odarchivace se v těchto případech neprovádí.


Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer
Česká republika: Hlavní město Praha a Středočeský kraj

More
Hidden : 2/27/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:





Keška vás zavede k Borovanskému mlýnu, kde je chován ara. V téplém počasí sedává na stromku venku před vstupem do restaurace. Má zastřižená křídla, proto neuletí. V zimě bývá v kleci v zádveří restaurace.
(48°52'57.949"N, 14°37'35.855"E – přibližně zde najdete papouška)

Do kešky prosím vkládejte jen předměty s tématikou papoušků.

Mám pro Vás jeden nepovinný úkol. Máte doma ptáčka? Nebo jiné zvířátko? Vyfoťte se s ním (nebo jen samotného tvorečka) a přiložte k logu.

Do logbooku můžete pro zajímavost uvést, od kud přicházíte. :)

V KEŠI NENÍ TUŽKA !





Papoušek vlnkovaný – andulka (Melopsittacus undulatus)



Papoušek vlnkovaný V původním jazyce australských domorodců zní pojmenování andulek "bedgerigah" nebo "betcherrygah", což znamená „dobrá k jídlu”. Tak pravděpodobně vzniklo anglické pojmenování budgerigar. Latinské pojmenování vzniklo z řeckého melos-zpěv a psittacos-papoušek a latinského undulatus - vlnkovaný. Zkomolením latinského názvu vzniklo české pojmenování andulka ( papoušek vlnkovaný ).

Pochází z centrální Austrálie kde žije v rozsáhlých polopouštích v okolí eukalyptových hájů a drobných křovin poblíž vodních zdrojů. Jak již název napovídá jedná se o papoušky s výrazným vlnkováním na hlavičce. V přírodě obývají andulky téměř celou Austrálii (mimo Tasmánii). Je to společenský tvoreček a proto žije v početných hejnech čítajících přibližně 20-50 jedinců. V těchto hejnech si papoušci vyhledávají svého celoživotního partnera. Jsou velmi inteligentní a zvědavé. Přes den jsou andulky skoro úplně potichu, nevystavují se tak svým nepřátelům a zároveň zbytečným zpěvem neplýtvají energií a šetří si drahocenné tekutiny v těle.

Životní podmínky v Austrálii jsou velmi tvrdé. Teplota přes den stoupá až k +45°C a v noci naopak prudce klesá až -4 °C. Andulky se dokážou s těmito teplotními výkyvy poměrně dobře vyrovnat. Díky podnebí je v Austrálii velký nedostatek vody. Ve zvláštních případech dokáže andulka přežít bez vody až 25 dnů. V obzvláště suchých obdobích si pomáhají andulky tím, že získávají vodu z ranní rosy na rostlinách, která vzniká změnou teploty. Většinou se andulky zdržují poblíž vodních zdrojů. Pokud je v okolí dostatek vody, tak andulky na rozdíl od ostatních papoušků pijí andulky pravidelně přibližně co 3 hodiny. Potravu hledají andulky převážně na zemi. Živí se sběrem semínek z různých bylin a trav. Protože je těchto trav nedostatek jsou nuceny vyhledávat potravu v širokém okolí. Přelétávají na velké vzdálenosti (až stovky kilometrů) než najdou nové zelené pastviny s dostatkem potravy.



Hnízdění andulek začíná s příchodem dešťů. Jejich život se rázem změní. Je to období ve kterém začínají růst rostliny, což znamená dostatek potravy. To je ta ideální doba pro přivedení mláďat na svět. Samečci se začnou dvořit svým družkám. Naparují se a předvádějí svatební tanečky. Samičky zase hledají vhodné místečko pro umístění hnízda a opatrně sledují naparující se samečky. Během několika dní se život hejna zcela změní. Každý pár si najde svoje místo kde samička snese vajíčka na kterých bude sedět tak dlouho dokud se nevylíhnou mláďata. Počet vajíček bývá mezi 4-6 a samička je snáší co druhý den. Po dobu zahřívání se vajíčka musí pravidelně otáčet. Sameček zatím shání potravu a krmí samičku. Ta ho ovšem do hnízda nepustí. Po 18 dnech se začne z vajíček ozývat pípání. To je signál pro samičku, že mláďata chtějí na svět. Než se ale dostanou ven dá jim to pěkně zabrat. Potrvá jim to celý den než se vylíhnou. Mláďata se líhnou v takovém pořadí v jakém byla snesena vajíčka. Narodí se slepé a bez peří. Samička je zahřívá a krmí po dobu než budou moci vyletět z hnízda. Trvá to asi kolem 30 dnů. Mláďata opustí hnízdo a ihned se pokoušejí létat. Sameček je ještě bude krmit do té doby až se naučí hledat si potravu sami. Nepotrvá to však déle než 2 týdny. Pak už jsou mláďata dospělá a dovedou se o sebe sama postarat.

První úspěšný odchov andulek v zajetí byl proveden v roce 1846 ve Francii. V roce 1872 se v Belgii objevila první žlutá andulka, což vyvolalo obrovské nadšení mezi chovateli. Modrý exemplář se objevil také v Belgii ale až v roce 1878. Každý v té době chtěl mít žlutou a modrou andulku. Jejich obliba byla tak obrovská, že se jejich dovoz z Austrálie rok od roku prudce zvyšoval a to až do takové míry, že Australská vláda vydala v roce 1894 zákaz vývozu andulek. Ten však nevedl k poklesu oblíbenosti těchto ptáčků, ba naopak jejich prodej se neustále zvyšoval. Až později se andulky díky jejich nenáročnému chovu stávají dostupnými i pro obyčejné lidi.

Další zlom v historii chovu andulek nastává v roce 1932. Došlo tehdy ke zveřejnění zákonů dědičnosti. Netrvalo dlouho a tyto zákony se začaly uplatňovat i v chovu andulek. Pak nastává prudký nárůst výskytu různobarevných andulek. Kombinaci tvoří čtyři základní barvy. Jsou to zelená-žlutá-modrá-bílá. V dnešní době se svým pestrým vzhledem, nenáročností a milou povahou řadí andulky mezi nejpopulárnější papoušky chované v zajetí. Za celou dobu co jsou andulky chovány, se podařilo vyšlechtit na desítky druhů atraktivních barevných kombinací.



Pokud se rozhodujete jaký druh ptáčka budete doma chovat, doporučuji vám pořídit si právě andulku. Je to ideální papoušek pro začínající chovatele. Pokud si jí vyberete, určitě s ní zažijete spoustu příjemných chvil a budete se s ní cítit šťastní.

Rozmyslete se než si je pořídíte

Před tím než si pořídíme andulku je potřeba zvážit několik důležitých věcí. Musíme mít vhodné místo pro klec. Důležité je počítat s tím že andulky se dožívají až 14 let . Musíme se tedy po celou tuto dobu o ní náležitě starat. Budete mít čas si s ní hrát a povídat jí? Andulky pokud nemají ptačího partnera potřebují lidskou společnost a několik hraček pro zahnání dlouhé chvíle. Samotou velmi strádají!!! Pokud někam pojdeme, musíte vyřešit co s ní. Komu jí dáme, kdo se o ní postará? Je potřeba zajistit denně čistou vodu v pítku a dosypat zrní do krmítka. Dále musíme počítat s tím, že andulka se potřebuje jednou denně na hodinku proletět. Alespoň jednou za týden je nutné vyčistit klec a její příslušenství. Každý měsíc se musí klec vystříkat dezinfekčním roztokem pro zvířata. Chováte-li doma jiné zvířata je potřeba si uvědomit jestli se budou snášet. Pes dokáže celkem dobře tolerovat andulku ve svojí přítomnosti, ale kočku to asi budete učit jen velmi těžko. Dále si zjistěte si zda někdo z vaší rodiny není alergický na peří. Pokud věnujete andulku starším dětem počítejte s tím, že na ně budete muset dohlížet. Jako poslední a neméně důležitou věcí je třeba si uvědomit, že andulka může i onemocnět. Bude potřeba s ní jít k veterináři a následně obstarat i vhodné léky, což pochopitelně bude něco stát. To nejdůležitější rozhodnutí zbývá nakonec. Budeme chtít chovat páreček, nebo jen jednu andulku? Nutno dodat, že určitě lépe se bude cítit andulka ve společnosti jiné andulky. Doporučoval bych tedy raději páreček. Pokud ale chcete trávit s andulkou hodně času, můžete si pořídit i jednotlivce. Většina literatury tvrdí, že pokud se papoušek vlnkovaný chová v páru, nenaučí se mluvit. Na internetu jsem však našel celkem dost chovatelů co tvrdí, že to není pravda. Tvrdí, že mají mluvící andulku chovanou s více andulkami součastně. Rozhodující patrně není zda se chovají andulky v páru, ale spíš záleží na tom jak se jim chovatel věnuje a zda má andulka pro mluvení nadání. Pohlaví ptáčka nemá na schopnosti mluvení vliv.




Ara zelenokřídlý (Ara chloroptera)



Výskyt: Jižní Amerika od Panamy po severní Argentinu, Paraguay a jihovýchodní Brazílii
Hmotnost: 1100 - 1400 g
Věk: 70 - 80 let

Charakteristika:
Společně s arou hyacintovým patří k největším papouškům, dorůstá výšky až 90 cm, s ocasem dlouhým 44 – 53 cm a křídlem o délce 38 – 42 cm. Jeho peří má převážně červenou barvu, záda jsou však modrá. Holou částí na tváři prorůstá několik červených pírek. Ara zelenokřídlý získal název podle zeleného zbarvení na horní části křídel, zbytek křídel je, stejně jako záda, modré barvy. Ocasní pera mají červenou barvu s modrými okraji. Samci mohou mít na zadní straně hlavy zeleně olemovaná pírka. Zobák má ara zelenokřídlý tmavé rohovinové barvy s černými okraji. Dolní část zobáku a nohy jsou šedé.

Prostředí a stanoviště:
Ara zelenokřídlý se vyskytuje v tropických deštných lesích, otevřených krajinách i horských oblastech.

Způsob života:
Ara zelenokřídlý žije nejčastěji ve skupinkách čítajících 6 – 12 jedinců. Často se zdržuje i ve společnosti dalších druhů ar jako je například ara ararauna nebo ara arakanga. Nejraději pobývají na vrcholcích stromů, kde se cítí bezpečně. Pokud se pohybují po zemi, chovají se velmi obezřetně. Způsob obživy: Strava ary zelenokřídlého sestává především z ořechů, semen, bobulí, zeleně a zralého ovoce. Často pozřou i písek či hlínu pro neutralizaci kyselin z ovoce.



Rozmnožování:
Ara zelenokřídlý žije v párech, svému partnerovi je na blízku i v hejnech. Hnízda si ara zelenokřídlý v přírodě staví v nejvyšších částech stromů, nejčastěji palem. Vyhledává na nich především dutiny. Občas zahnízdí i na útesech. Hnízdní období trvá od listopadu do března. Samice snáší 2 – 4 vejce, na kterých sedí 28 dní. Po vylíhnutí opustí mláďata budku až za dalších 12 týdnů. První chmýří se na jejich tělíčkách objevuje přibližně po osmi dnech a oči poprvé otevírají až po dvou týdnech od vylíhnutí. O jejich stravu a bezpečí se starají oba rodiče. Ve volné přírodě jejich hnízdění není příliš úspěšné. Nenasedají každým rokem a navíc jejich snůška i mláďata bývají ohrožena mnoha predátory nebo v některých oblastech také nemocemi přinesenými záplavami.

Ochrana druhu:
V některých částech Jižní Ameriky byl v důsledku kácení pralesů a kultivace krajiny téměř vyhuben. V dnešní době je jeho vývoz přísně regulován.

Zajímavosti:
- Do Evropy byl dovezen na začátku 17. století.
- Snadno se naučí napodobovat různé zvuky, opakovat některá slova nebo dokonce celé věty.
- Miluje koupání, proto by měl mít vždy k dispozici čerstvou vodu.





Zdroje:
http://papousci.chovzvirat.com/clanky/papousek-vlnkovany-andulka.html
http://www.zoozlin.eu/cz/zvirata-a-expozice/zvirata.html?zvire=ara-zelenokridly





http://pocitadlo.netway.cz/

Additional Hints (Decrypt)

PM: i úgeboápu, mr muben RA: sebz nobir, fghzc

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)