Skip to content

Pijte Masalu! Mystery Cache

Hidden : 1/31/2012
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Dátá masála je indicka smes koreni, pouzivana k dochuceni cerneho caje. Zpravidla se pouziva k vyrobe tzv. indickeho bileho caje. Tento indicky bily caj, castokrat nazyvany zkracene Masala se stal oblibenym napojem Plzenskych kaceru, na jejich pravidelnych setkanich v Plzenske cajovne.

Dátá Masála

Je nápoj, ktery je pripraveny ze smesi koreni, mleka, vody a caje. Jedna se o tradicni indicky napoj, ktery v Indii koupite i na ulici, jako u nas treba zmrzlinu. Na pripravu tohoto vynikajicho caje potrebujeme specialni indicke koreni masala, ktere se u nas prodava v cajovnach nebo obchodech s korenim. Muzete si je i sami namichat. Jedna se o drobne nadrcene kousky skorice, zazvoru, hrebicku, kardamomu a pepre. Masala ma povzbudivy ucinek, ale s mnohem vetsi schopnosti soustredeni, nez po kave. Zaroven je, na rozdil od kavy, setrna k zaludku. Masala posiluje imunitu cloveka, v zime dokáze prohrat organismus, a vzdy Vam privodi dobrou naladu. Za ucinky i chut vdeci sve hlavni slozce – koreni:

Bily pepr

Bílý pepr

Bily pepr je plod peprovniku cerneho (Piper nigrum). Z teto rostliny pochazeji vsechny tri nejpouzivanejsi druhy pepre. Na rozdil od pepre cerneho a zeleneho, vznika pepr bily z plne zralych plodu. Plody se nejprve maci, aby sla vnejsi duznata slupka snadneji oddelit. Bile zrno se pote opetovne susi a jeho konecna barva je zlutoseda. Ma vyraznejsi, avsak daleko jemnejsi chut, nez je tomu u pepre cerneho.

Typickym ucinkem pepre na nas organismus je stimulacni pusobeni. Proto je take povazovan za prirodni afrodiziakum. Stimuluje krevni obeh, zveda krevni tlak a tim i zasobovani organu zivinami a kyslikem. Subjektivne v nas tak vyvolava pocit privalu energie a zbystreni smyslu. Silice obsazene v tomto ostrem koreni stimuluji produkci slin a trávicich stav, urychluji a usnadnuji tak traveni jidla a povzbuzuji chut k jidlu vubec. Zaroven ma i lehce dezinfekcni ucinky a pusobi tez proti nadymani.

Puvodni domovinou peprovniku je pobrezi vychodni Indie. Pepr do Evropy privezl Alexandr Makedonsky po svem tazeni do Indie. Jedna se o stalezelenou popinavou rostlinu dorustajici az 15 metru.

Cerny caj

cerný caj

Cerny caj se pripravuje z listu cajovniku Camillea sinensis, na rozdil od ostatnich typu caje vsak prochazi plnou fermentaci a diky ni ziskavaji specifickou chut a vuni. V Cine se takovemuto caji rika cerveny caj.

Fermentace je proces kdy se cajove listky nechaji zavadnout, pote se svinuji - tak dojde k poruseni bunecnych sten listu a uvolneni aromatickych latek. Nasleduje samotny proces fermentace - to znamena postupnou oxidaci "stavy" z listku na vzduchu. Listky meni svoji barvu a diky enzymatickym reakcim take chut a vuni. Po dosazeni zadane barvy a vune se fermentace prerusi rychlym zahratim listku. Horkem se listky take ususi - tim se zvysi trvanlivost caje i koncentrace vonnych latek.

Ucinky cerneho caje jsou povzbudive, ale zaroven pusobi na zklidneni unavenych nervu a to predevsim diky vitaminu B1. Dalsi prospesnou latkou jsou trisloviny, ktere maji priznivy vliv na travici trakt a kardiovaskularni system. Cerny caj stimuluje dychaci ustroji a podle novych vyzkumu dokaze snizit hladinu cholesterolu a pusobi jako prevence pred diabetem. Piti cerneho caje prispiva k prevenci srdecnich chorob a infarktu. Caj je prospesny i pri prujmovych a horecnatych onemocnenich, protoze mirni krece a podporuje poceni. V cernem caji najdeme krome vitaminu B1 take vitamin B2, C a A, mineralni latky, hlavne fluor a draslik.

Hrebicek

Hrebícek

Hrebickovec vonny je asi 20 metrovy stale zeleny tropicky strom, ktery ma hustou, kuzelovou a symetrickou korunu. Vyskytuje se na Madagaskaru, v Brazilii, Zanzibaru a Pembe. pouzivanym korenim jsou nerozvita kvetni poupata, ktera se sklizi tehdy, kdyz se puvodni zelenava barva zacina menit na nachovou. . Hrebicek je velmi aromaticke koreni s jemnou a delikatni vuni. Pouzivame jej cely nebo v rozemletem stavu.

Hrebicek je znam tisice let jako dezinfekcni prostredek. Lze jej pouzit k dezinfekci ust, lokalnim osetrenim kuze a spatne se hojicich ran. Hrebickova silice tlumi bolest zubniho nervu. Tinktura tisi revmaticke projevy ci dnu. Dale take podporuje tvorbu bilych krvinek, cimz se vyznamne podili na odolnosti naseho tela proti nemocem, zaroven pusobi mocopudne a odstranuje z tela nezadouci latky.

Kardamom

Kardamom

Kardamom pochazi z dalekeho vychodu a je hojne pestovan na Cejlonu. Je pribuznym zazvoru. Kardamon pochazi z Predni Indie, kde roste plane ve vlhkych horskych lesich, zejmena na Malabarskem pobrezi. Plodem a zaroven korenim je trojboka podelne ryhovana, zlutava az hneda tobolka, ktera je 1-2cm dlouha a v prumeru ma asi 0,8cm, obsahuje aromaticka semena.

U nas zatim neni toto koreni prilis zname, ale setkat se s nim muzeme napriklad ve smesich pouzivanych k ochuceni a prohloubeni chuti kavy a caje. Pridava se do vanocniho peciva, ale i do ovocnych zakusku (napriklad do oblibenych perniku), dzemu a kompotu ale i do uzenin a do parfemu. Kardamom ma priznive ucinky na zazivani, pusobi proti zaludecnim potizim (paleni zahy), povazuje se za afrodiziakum, tonizuje, ma antisepticky a diureticky ucinek. Kdyz rozkouseme par kardamomovych semen, ma to velice uklidnujici vliv na nervovou soustavu. Kardamovnik pridaný do mleka neutralizuje jeho schopnost vytvaret hlen a zanaset tak organismus. Vzledem k tomu, ze vylucuje z tela jedy z alkoholu, zabira na opilost a kocovinu.

Skorice

Skorice

Skorice patri nepochybne mezi nejznamejsi koreni na celem svete. Skorice, jak ji zname dnes, se ziskava z kury stromu dorustajiciho do vysky az 10 metru. Pestuje se na Cejlonu, v Cine, na Jave a v dalsich tropickych oblastech. Nejkvalitnejsi surovinu poskytuji stromy osmilete, anebo starsi. Skorice je vlastne ususena kura stromu – skoricovniku. Dlouhou dobu nebyla skorice pouzivana jako korení, ale jako leciva rostlina nebo k ritualnim ucelum. Bylo obtizne ji obstarat, protoze byla velmi draha. Teprve v pozdnim stredoveku zacala byt znama jako koreni.

Skorice pomaha krevnimu obehu, snizuje krevni tlak, zmirnuje krvaceni z nosu a silne menstruace, zlepsuje traveni, zlepsuje metabolismus tuku a cukru u lidi s cukrovkou, zahriva a stimuluje zazivaci trakt, uklidnuje koliky, prujmy, nevolnosti, nadymani podporuje chut k jidlu, ma dezinfekcni a antibioticke ucinky, nici bakterie, pouziva se jako prostredek proti nachlazeni, kasli, chripce.

Zazvor

Zázvor

Zazvor je jiz pres 3000 let pouzivan jak v asijske kuchyni tak na Strednim vychode. Jedna se o hlizovity oduly oddenek vytrvale rostliny "zazvorovniku lekarskeho", ktera ma rakosovite listy a roste v tropickem pasmu zejmena v Indii, Cine a Jihovychodni Asii.

Pouziva se bud cerstvy nebo suseny. Pusobi celkove na cely organismus a jednotlive organy. Je antibakterialni a protizanetlivy, podporuje chut k jidlu usnadnuje traveni a pomaha proti zaludecnim nevolnostem, snizuje cestovni nevolnost, je prevenci proti chripce a ryme, uklidnuje a zmirnuje bolesti hlavy, zpomaluje nektere druhy rakoviny, pomaha relaxovat.

Pijte Masálu!

Masala
Masála korení (vetsi rozliseni)

Jak varit:

Zpusobu pripravy existuje nepreberne mnozstvi, nekdo vari koreni ve vode, nekdo v mlece. I cas pro pridani koreni a caje se mnohdy lisi. My mame radi masalu silnou a vyrazne korenenou. Proto „tahneme“ koreni ve vode i 10 minut.

Zakladni postup muze byt nasledujici:

Do 1dcl vody dame 2-3 lzice cukru, muze byt i trtinovy a polevkovou lzici koreni. Koreni pouzivame ve slozeni - skorice, zazvor, hrebicek, kardamom, pepr - osobne pouzivame cerny, ale Indove preferuji bily. Uvedenou smes privedeme k varu, cim dele varime, tim je masala silnejsi. Pripraveny vyvar dolijeme mlekem, doporucuji plnotucne, na chuti konecneho napoje je to znat. Kdyz napoj vzkypi pridame posledni velmi dulezitou slozku - caj, nejlepsi je silny cerny Assam, ale lze experimentovat, vyborna je i masala z necaje Roibosu. Minutu povarime a je hotovo. Masala se doporucuje pit horka, ale je mozne ji i vychladit a pit jako osvezujici ledovy napoj.

Cache

Souradnice hledejte ve formatu:

N 49° 39.???
E 13° 21.???

O tom, zda jste hledali spravne se muzete presvedcit na nasledujicim odkazu.

Kontrola souradnic doplnena dne 3.1.2014

Additional Hints (Decrypt)

cbq obebivpxbh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)