Skip to content

Cesta do mesta - Bruntal Traditional Geocache

This cache has been archived.

Sušenka team: Tak a je to tady. Opravdu zdejší firma zvětšuje prostor odkoupili pozemek a budou se rozrůstat tak už mi krabku zahrnuli zeminou. No co se dá dělat děkuji všem kačerům za návštěvy.
Sušenka team

More
Hidden : 9/1/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Cesky
Cesky Bruntál, nemecky Freudenthal (1325 Vreudenthal, 1397 Frewdenthal, 1405 Fraydintal, 1560-1945 Freudenthal, 1771 Freydenthal), polsky Bruntal, slezsky Bruntal, latinsky Vallis Gaudiorum, Vrudental (1220 Freudenthal, 1238-1263Vreudendal, 1263 Vrudental, 1290 Wreudenthal, Freudentala, Vreudenthal, Vrudenthal).
Název mesta Bruntálu vznikl zkomolením nemeckého názvu mesta, které se nemecky nazývalo Freudenthal. Drívejší zpusoby psaní tohoto názvu, zejména v latinských listinách, znely Vreudendal (1238), Vrudental (1263), Wrowdintal (1306). Ceský název Bruntál je doložen až v listine z roku 1456.



Hlavním zdrojem prosperity mesta byla po dlouhou dobu težba kovu (zlato, stríbro, med, olovo, železo). Již nejstarší vyobrazení mestského znaku na listine z roku 1287 obsahuje postavu horníka. Mesto bylo východiskem pro další kolonizaci širokého okolí, stalo se i centrem cechovní remeslné výroby a významným tržním centrem. Poloha na duležité spojnici severní Moravy se Slezskem vedla ke zrízení mýtní stanice, doložené k roku 1296. Bruntál mel i hrdelní soudní pravomoc.

Po roce 1318 spadalo mesto do opavského knížectví a po jeho rozdelení v roce 1377 do knížectví krnovského. Roku 1474 získal mesto do zástavy puvodem slezský rod pánu z Vrbna, konkrétne Jan z Vrbna, šlechtic, který se rozhodl získat bruntálské majetky pro svou rodinu. Ve sporech Jirího z Podebrad s katolickou vzpurnou šlechtou a uherským králem Matyášem Korvínem stál zprvu na Jiríkove strane, ale pozdeji nekolikrát zmenil stranu a nakonec proti nemu Korvín usporádal trestnou výpravu (1474), behem níž byl Bruntál i s okolím zpustošen. Jan se podrídil a mohl si Bruntálsko v držbe ponechat. Založil zde mestský hrad a zacal plánovite budovat Bruntál jako své sídelní mesto, v cemž pokracovali i jeho synové. Krnovsko-opavská knežna Barbora Krnovská nebyla jakožto zemepaní schopna bruntálské panství vyplatit ze zástavy a tak jej nakonec roku 1506 se souhlasem svého spoluvladare, Jirího ze Šelenberka, definitivne predala pánum z Vrbna do dedicného vlastnictví. Ti pomocí dalších smluv pozdeji dosáhli vymazání panství z krnovských zemských desk a prešli pod vládu knížat opavských (1523). Bruntál se tak opet navrátil do Opavska.

Bruntálští z Vrbna dosáhli postupne významných postu na Opavsku i Morave a zasloužili se o architektonický a hospodárský rozvoj panství. Pro mesto samotné však jejich vláda znamenala postupne ztrátu privilegií, omezování svobod a zvyšování poddanských povinností. Nespokojenost meštanu vyústila roku 1556 ve vzpouru a soudní žalobu na vrchnost u opavského zemského soudu, jež pro meštany skoncila špatne: byli potrestáni a Bruntál ztratil vetšinu výsad svobodného horního mesta.

Za Bernarta z Vrbna se behem 60. let 16. století mesto stalo úplne protestantským (luteránským), byla tu zrízena mj. i významná tiskárna, kde se vydávala náboženská literatura, a to v ceštine. Poslední vrbenský pán Bruntálska, Jan Bruntálský z Vrbna a na Heralticích, se tu mezi lety 1617–20neúspešne pokusil zavést kalvinismus.

Od konce 16. století mesto postihl postupný úpadek zpusobený poklesem významu okolních dolu a následnými válecnými událostmi. V roce 1621 bylo Bruntálským z Vrbna mesto odebráno pro úcast v Ceském povstání a konfiskované panství pripadlo Rádu nemeckých rytíru, jenž tu okamžite zahájil násilnou rekatolizaci. Pohromy tricetileté války, morové epidemie a požáry znamenaly katastrofu, z níž se Bruntál už nikdy úplne nevzpamatoval. Behem tricetileté války bylo mesto ctyrikrát Švédy vydrancováno (1642, 1643, 1645 a 1648), dále ho jednou obsadili Sasové (1622) a jednou Dánové (1626). Navíc roku 1643 vyhorelo a v letech 1633 a 1647 více jak polovina meštanu zemrela na epidemii moru.



Postupný rozmach mesta nastal ke konci 18. století v souvislosti s rozvojem prumyslové, hlavne textilní výroby (plátenictví), kdy se navázaly nové obchodní vazby na opacnou svetovou stranu – s Moravou a Dolními Rakousy. Okolo roku 1850 byl již Bruntál nejvýznamnejším strediskem lnárského prumyslu v ceském Slezsku. Nejvetší textilní firma Gustav Marburg & Söhne zamestnávala již roku 1913 kolem 1400 pracovníku. Stavební rozvoj mesta nastal v letech 1918–1938, za 1. CSR.

Vznik Ceskoslovenska prevážne nemeckokazycný Bruntál odmítl a prihlásil se k provincii Sudetenland, jejíž odpor musel být zlomen vojensky. Vzájemná nevraživost mezi Nemci a nove pricházejícími Cechy (úredníci, policisté, vojáci) však stále doutnala a zesílila ve 30. letech 20. století, kdy se projevil u vetšiny nemeckých obyvatel nacionalismus, umocnený težkými dopady svetové hospodárské krize. V ríjnu 1938, po mnichovské krizi, byl Bruntál obsazen nemeckou armádou, jejíž príchod tu byl nadšene uvítán. Téhož roku navštívil mesto Adolf Hitler. Behem války tu vzniklo nekolik zajateckých a pracovních táboru; dokonce tu na prelomu let 1944/45 byl jeden z pobocných táboru Osvetimi. Mesto bylo osvobozeno Rudou armádou 7. kvetna 1945.

Po válce bylo nemecké obyvatelstvo odsunuto a v letech 1945–46 bylo mesto dosídleno ceským obyvatelstvem.[2] Byly vybudovány nové závody – automobilové opravny CSAO, Lisovny nových hmot, Drevosloh a hydrometalurgický závod Bruntál spadající pod RD Jeseník a.s.

V období šedesátých let minulého století se Bruntál stal centrem stejnojmenného územne správního celku. Toto rozhodnutí zajistilo rozvoj politického, správního, ekonomického, vzdelávacího i kulturního života. Bohužel se puvodne podhorský charakter radou necitlivých zásahu zmenil v duchu pojetí socialistického realismu, vc. rozsáhlé panelové výstavby.

Pres rozsáhlé snahy v porevolucních letech zustává Bruntál spolu se stejnojmenným územním celkem hospodársky nejslabším regionem CR dle kupní síly (INCOMA GfK), sužovaným dále vysokou mírou nezamestnanosti, historickou povahou související s poválecným vysídlováním a presídlováním obyvatelstva, nízkou kupní silou, relativne vysokým podílem romského obyvatelstva a nízkou vzdelanostní úrovní v oblasti.

English
Bruntál (Czech pronunciation: ['brunta?l]; German: Freudenthal, Polish: Bruntal, Latin: Vallis Gaudiorum, Vrudental) is a town located near the western boundary of Moravian-Silesian Region, in Czech Silesia. A suitable position in the middle of theJeseníky Mountains provides an ample number of touristic opportunities to the town. The cultural importance of Bruntál lies in its possession of a Baroque castle and many historical buildings.

The only source referring to the founding of the town is the Unicov Charter issued by Czech king Premysl I Otakar (1155–1230) in 1223. There it is stated that the town of Bruntál was the first town in Bohemia that had been granted Magdeburg Rightsten years before the issue of the charter. Possession of these rights shows the importance of the town because Magdeburg Rights are considered as one of the most remarkable set of Germanic medieval city laws. The reasons leading the king Premysl I Otakar to pursuit a founding of a new town were twofold. The northern border of Moravia had faced many attempts of colonization under auspices of the Bishops of Breslau (Wroclaw) so the necessity to prevent these actions was obvious. Also a discovery of ore deposits in the surroundings of Bruntál contributed to establishing the town. These facts have made historians assume Bruntál was founded by Vladislav Jindrich, the Margrave of Moravia, in 1213.

The mining of noble metals contributed to emerging of the town significantly, which was reflected by the first appearance of Bruntál coat of arms dated back to 1287. The town became a center of local crafts and trade. In addition, endowing withMagdeburg Rights Bruntál was the highest appellate jurisdiction for even Olomouc until 1352. Originally, Bruntál belonged to the domain of Moravian Margraves but in 1269 Bruntál was in part transferred into the possession of the Dukes of Opava and finally they took control over the whole Bruntál territory in 1318. Between 1385 and 1467 (1473) Bruntál was severally mortgaged and sold. Finally, the Lords of Vrbno gained Bruntál into their domain.

The first person of the House of Vrbno was John of Bruntál and Vrbno, reigning from 1576 to 1577. His heirs, who had not reached their legal age at the time of the death of their father, were given the domain of Bruntál in 1506 by the PrincessBarbara of Opava, Ratibor, and Krnov upon a condition of being a close ally to the Principality of Krnov. But the Lords of Vrbno preferred ties with the Principality of Opava and therefore they managed to gain an approval from Louis II of Hungary and Bohemia in 1523 which granted an embodying of Bruntál domain into the Principality of Opava. The most important owner of Bruntál domain was Hynek The Older of Vrbno reigning from 1582 to 1596 who enjoyed a respect from the emperorsFerdinand I (1526–1564), Maximilian II (1564–1576), and Rudolf II (1576–1612). The last Lord of Vrbno was Hynek The Younger of Vrbno reigning from 1613 to 1614.

Intensive mining backed by the Lords of Würbenthal led to a founding of several neighbouring towns (e.g. Andelská Hora about 1550, Vrbno pod Pradedem in 1611). In addition, many kinds of industry took place at these times (e.g. smithery atSuchá Rudná in 1405 and Mezina in 1567, 7 timber mills in 1579). In May 1617 Bruntál was bought by the last Lord of Vrbno John IV of Vrbno, who joined the Uprising of the Estates and gained a rank of the Director in 1619. His close ties to the "Winter King" Frederick V, Elector Palatine, who was John's guest in February 1620, posed him into a very dangerous circumstances after the Battle of White Mountain in1620. He was forced to leave his Freudenthal possessions and escape from the country in 1620. The emperor Ferdinand II (1619–1637) confiscated the Bruntál domain and gave it to his brother Karl I of Austria (1619–1624) who was the Grand Master (Hochmeister) of the Teutonic Order.

The Freudenthal domain together with other properties of the Teutonic Order was under the direct administration of the Grand Master and therefore a lieutenancy was established in 1625. The Thirty Years' War damaged the town significantly and after that conflict, Freudenthal has never achieved its previous importance again. During the 18th century many disasters challenged the town (e.g. the plague in 1714 and 1739, the great fire in 1748 and 1764). Neverthenless, many new baroque buildings were built during this period. Other improvements took place in Freudenthal, a new post office was established in 1748. Development of industry could be perceived in Freudenthal during the 19th century. In terms of textile industry, Bruntál belonged to the most important towns in Silesia. In 1885, a public hospital was opened as the first in Czech Silesia. In addition, many new high schools were established during the second half of the 19th century. During Austro-Prussian War in 1866, Freudenthal was occupied by the Prussian Army and the Freudenthal Castle served as a hospital for soldiers.

According to the Austrian census of 1910 the town had 8,066 inhabitants, 7,965 of whom had permanent residence there. Census asked people for their native language, 7,939 (99.7%) were German-speaking. Jews were not allowed to declareYiddish, most of them thus declared the German language as their native. Most populous religious groups were Roman Catholics with 7,725 (95.8%), followed by Protestants with 229 (2.8%) and the Jews with 97 (1.2%). After the World War I, a German-led uprising took place in Bruntál but it was suppressed by the Czech Army in December 1918. Between 1919 and 1924, the possessions of the Teutonic Order in Bruntál were put under the state administration. Within the First Republic of Czechoslovakia, Bruntál belonged to the towns with significant preponderance of German inhabitants, only a very small Czech minority lived in Bruntál at that times. Not surprisingly, German nationalism gained many sympathizers among German inhabitants of Bruntál, which was reflected in an attempt for uprising in September 1938. After signing the Munich Agreement on September 29, 1938, Bruntál was occupied by German troops. Bruntál was liberated by the Soviet army (Red Army) on May 7, 1945. In 1946 the possessions of the Teutonic Order were confiscated in accordance with the Decree of the President Edvard Beneš and transferred to the Czechoslovak Republic. As was the case in most of the former Czechoslovakia, the German population was forcefully expelled.


--------------------------------
Další naše keše:

Tradiční - cache

Strelnice-Horni Benesov

Cesta do mesta

Multi-cache

Voda pro Habesov

Krátká ptačí multi

Mystery-cache

Kostel Stare Město u Bruntalu

Nova Veska

Hornobenesovska Kukačka

Dvacet svetoznamych muzu

Dvacet svetoznamych zen

Dvacet sportovcu

Paintball cache

Letterbox Hybrid

Prochazka Bruntalem

SEO
Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

cbq qirzn oevmnzn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)