Skip to content

Uneticky pivovar Traditional Geocache

Hidden : 8/8/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Obec Únetice je známá svoji historií a ted má obec znovu možnost vstoupit do povedomí, byt ne asi svetového, svoji kulturou pivní. Nebot v sobotu 11. cervna L.P. 2011 byl zde otevren nový pivovárek. Minipivovárek sice nový, ale na míste historickém - letopocet, znatelný na jednom z pilíru ve sklepení, udává rok 1710. Než se dostaneme k dení soucasnému, dovolte ješte trochu historie.

Únetická (pivní) kultura

Zeptáte-li se dítka školou povinného na únetickou kulturu, urcite zareaguje a ve vetšine prípadu i správne odpoví. Tento pojem je z ceských dejin praveku tak “profláklý”, že i mnohý z nás, dríve narozených a školou dávno odrostlých, si vzpomene na dobu bronzovou a kulturu, která po nekolik století ovládala prakticky celou strední Evropu a jejím centrem byly Cechy. Kulturu, pojmenovanou podle pohrebište, objeveného v 70tých letech 19. století v malé obci Únetice u Prahy. Tak se obec, dnes s necelými 600 obyvateli, díky své dávné historii, dostala do obecného povedomí, nejen u nás, ale i ve svete.

A ted má obec znovu možnost vstoupit do povedomí, byt ne asi svetového, svoji kulturou pivní. Nebot v sobotu 11. cervna L.P. 2011 byl zde otevren nový pivovárek. Minipivovárek sice nový, ale na míste historickém - letopocet, znatelný na jednom z pilíru ve sklepení, udává rok 1710. Než se dostaneme k dení soucasnému, dovolte ješte trochu historie.

První písemné zmínky o výrobe piva v obci pocházejí již z roku 1557, kdy jej zde varili místní kanovníci. Ostatne i pozdejším majitelem nového pivovaru byla Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze na Hradcanech. Ta jej však dále pronajímala. Jak udává server pivovary.cz, tak podle prehledu o výrobe piva v 10 pivovarech smíchovského okresu roku 1897 byl únetický pivovar tretí nejvetší a jeho rocní výroba dosáhla 21 600 hektolitru piva (prumerný výstav ale cinil zhruba 7 000 hektolitru moku za rok) a jako vetšina pivovaru mel svou sladovnu.

Tehdy zde již byl využíván parostrojní pohon. Ledem byl pivovar zásobován z prilehlého rybníka, voda cerpána ze studní (na rozdíl od dneška, kdy se používá voda z vodovodního radu). Varilo se pivo svetlé i tmavé a dodávalo do okolních hostincu. S prestávkami se pivo v únetickém pivovaru varilo až do roku 1949, naposledy pod hlavickou Rakovnicko-kladenských pivovaru, n.p. Poslední “ránu” mu zasadil majitel poslední – Smíchovský pivovar. Technologie byla zlikvidována a pivovar využíván jako sklad. Definitivní konec neceho, co by alespon trochu “zavánelo” pivem nastal v roce 1951. Pozdeji zde byly (a v cásti vlastne dosud jsou) vinné sklepy.

Tak jako bájný Fénix vstává z popela znovuzrozen, podarilo se i vzkríšení únetického pivovárku a po více než 60 letech mužeme zvolat: ”a prece se tocí”! Samozrejme, takovou událost jsme si nemohli nechat ujít. Byt stredoceská obec Únetice je vcelku dobre prístupná “trístovkovými” autobusy z Prahy, volili jsme cestu pres Suchdol s následnou, asi tríkilometrovou, procházkou po Kozích hrbetech a kolem Únetického rybníka, tak jako za dob mých školních výletu.

Slunecné sobotní pocasí prilákalo na slavnostní otevrení hojnost dvounožcu i ctvernožcu - peších, na dvou i ctyrech kolech. Po krátkém pozdravení byl po 11 hodine dopolední slavnostne naražen starostou obce panem Vytiskou první sud únetického piva. Sekundovali mu vrchní sládek pan Vladimír Cernohorský i reditel pivovaru pan Štepán Tkadlec.

Poté už se roztocily pípy i pro shromáždené zvedavce, pivní znalce a kolemjdoucí turisty. Kdo nezachytil vcasný nástup k nekteré ze dvou píp (venku na dvore se cepovala 10°, uvnitr ve sklepe 12°, obe svetlé), vystál si porádnou frontu. Domnívám se, že poradatelé takový zájem ani necekali, pocátecní lehký zmatek však ke cti vyrešili. Na všechny se dostalo. Ani hladem se nedalo umrít, domácí klobásky, podlévané pivem vonely do okolí.

Pro zájemce byly organizovány exkurze do pivovaru. Puvodne ohlášený hodinový interval velmi rychle poradatelé zkrátili na 20 minut, aby se na všechny dostalo. Vládo Cernohorský, díky Ti za výklad. Myslím, že jsi jej podal tak srozumitelne, že i naprostý neznalec pochopil, co je to DOBRÉ pivo. A dobrá piva jsi opravdu uvaril! I když to už nebylo podle puvodní receptury, která se, bohužel, nezachovala. (Mimochodem - pohled z pristavených štaflí do otevrené spilky byl asi pro vetšinu zúcastnených korunou exkurze).

Po splnení “povinností” už jsme jen ochutnávali, co se do nás vešlo, pohovorili s práteli, zakoupili tácky, etikety, príp. i sklenice. Kdo mel zájem se zdržet déle, mohl odpoledne sledovat divadelní predstavení a vecer pak ješte koncert dejvických muzikantu OOZ Orchestra. To už jsme ale nestíhali, vecer nás ješte cekala v Praze nárocná “Muzejní noc”.

Pri odchodu jsme usoudili, byt již lehce pršelo, že nejlepším zpusobem odparu prebytecného alkoholu bude asi petikilometrový pochod do Roztok na vlak. Vlahý (ješte májový) deštík byl vydatným pomocníkem. Vecer jsme se mohli naplno vrhnout do “víru” Muzejní noci 2011.

A když už jsem zacala s historií, s dovolením, také s ní skoncím: “Dalším duležitým faktorem pro rozvoj únetické kultury byla její poloha. Pres území, na kterém se nalézala, totiž vedly mnohé duležité obchodní cesty….“ (tolik Wikipedie). Necht duležité cesty poutníku vedou pres malou obec Únetice a hlavne pres její znovuzrozený pivovárek i nadále.

Additional Hints (Decrypt)

PM: oýinyý cybg RA: sbezre srapr QR: rurznyvtr Mnha SE: pyôgher qr y'napvra VG: erpvamvbar rk CY: olyl cybg FC: inyyn rk FJR: gvqvtner fgnxrg QX: gvqyvtrer urta ABE: gvqyvtrer twreqr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)