Skip to content

10. Pokecundr Mystery Cache

This cache has been archived.

Sopdet Reviewer: Archivace listingu keše

je mi lito, zadna reakce autora ...

Sopdet Reviewer, reviewer pro CR, predevším Jihoceský, Plzenský a Karlovarský kraj

More
Hidden : 8/5/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Pokékeš k výrocnímu 10. Pokécundru

Na výchozích souradnicích keš nehledejte. Nachází se na nich rekreacní areál Bezdružice, kde se konal výrocní desátý Pokécundr.

Když se Pokémoni stali hitem Vánoc 2000, jen málokdo nevedel, o co jde. Pro vetšinu lidí byli Pokémoni ovšem pouze seriálem pro menší deti. Ve skutecnosti se však pod touto znackou skrývá od prapuvodních videoher pres karetní hry až po seriál ci mangu prakticky jakýkoliv predstavitelný zpusob zábavy; a to nejen pro malé, ale i pro starší.


Historie Pokémonu

Autorem Pokémonu je Japonec jménem Satoši Tadžiri. Inspirací pro Pokémony mu byla sbírka hmyzu, kterou dával dohromady jako díte.

Poprvé se Pokémoni objevili jako hra na kapesní herní zarízení Game Boy Color v Japonsku v roce 1996. První verze, Green, vyšla pouze v Japonsku a dala by se zaradit do žánru RPG. Práve tyto RPG hry jsou obvykle oznacované jako pokémonní hry – ty jsou také zmíneny v tomto listingu.

V rámci verze Green bylo predstaveno 151 Pokémonu a oblast jménem Kanto, ve kterém se príbeh odehrává. Pro tyto Pokémony a oblast Kanto se vžilo oznacení „první generace“. Hra se brzy po vydání stala velice populární, prodalo se jí pres deset miliónu kusu.
V rámci první generace následovaly zelenou verzi ješte Red a pozdeji Blue, v roce 1998 pak ješte Yellow. Ostatní verze (vyjma Green) byly predstaveny i v USA a Evrope, kde stejne jako v Japonsku slavily velký úspech.

Tzv. Druhá generace zacala v roce 1999, kdy se objevily hry Gold a Silver. Ty predstavily sto nových Pokémonu, novou oblast Johto a rozšírené herní možnosti. O rok pozdeji byly ješte doplneny verzí jménem Crystal. Tretí generace prišla v roce 2002 spolu s hrami Ruby a Sapphire, a pozdeji Emerald. K existujícím Pokémonum pridaly dalších 135, pribyla oblast Hoenn a samozrejme nové herní mechanizmy a možnosti. Nekteré známé mechanizmy z drívejších her byly ovšem vynechány. Objevily se i predelávky prapuvodních verzí pod jmény Fire Red a Leaf Green. Ctvrtá generace vyšla v roce 2006, reprezentována hrami Pearl, Diamond a Platinum. V soucasné dobe je aktuální generace pátá, tedy hry Black a White.

Od úspechu prvních her vzniká animovaný seriál a také filmy, kterých je až do soucasnosti ctrnáct.

Práve hry na herní konzole (dríve Game Boy, dnes jeho nástupce: Nintento DS) patrí mezi jednu z hlavních oblastí pokémonní zábavy. Existují jednak „tradicní“, „klasické“ hry, pojaté jako RPG, které s vetšími ci menšími odchylkami vycházejí z animovaného seriálu, jednak také další hry. Další výraznou oblastí je již zmínený animovaný seriál spolu s celovecerními filmy.


Ceskoslovenské Pokékomunity

V prubehu casu vzniklo kolem Pokémonu nekolik komunit: Nekteré sdružující všeobecne tvory se zájmem o Pokémony, nekteré zamerené na konkrétnejší zábavu. Vetšina komunit vzniká kolem internetových stránek, a prestože stránky bývají ceské, schází se na nich jak lidé z Ceské republiky, tak i ze Slovenska. Krome internetového setkávání bývají porádány i srazy jak jednotlivých komunit, tak všech lidí se zájmem o Pokémony.


Pikachu.cz (http://www.pikachu.cz/; dríve http://ducky.kgb.cz/)

Pika už nekolik let funguje hlavne jako fórum, na kterém se reší nejen Pokémoni. Byla to první ceská stránka zamerená na Pokémony a nekolik let poskytovala komplexní informace k ruzným podobám Pokézábavy.


PJZ (http://www.pjz.cz; dríve http://pokemon.je.zde/ / http://pokemon.webz.cz/)

PJZ, cili Pokémon je zde, kdysi jedna ze dvou nejaktualizovanejších a nejvetších ceských stránek zabývajících se Pokémony. Stránka nyní nemá aktualizované sekce s informacemi, presto se na ní pracuje a v aktualitách naleznete stále nové a soucasné události a novinky z Pokésveta. Je tam též striktne moderované fórum zamerené ciste na pokémonní témata. K nejdiskutovanejším tématum patrí konzolové hry, trénování pokémonu a televizní seriál.


Fanart (http://fanart.pikachu.cz/)

Fanart, nebo také PokéGalerie ci Galerka, se zameruje na grafickou tvorbu spojenou s Pokémony. Je útocištem jednak autoru, kterí mají možnost na Fanart nahrávat své výtvory, jednak obdivovatelu. Uživatelé mohou nahrané obrázky komentovat a hodnotit. Pro autory jsou také na Fanartu vyhlašované ruzné souteže.


Isshu (http://www.isshu.cz/)

Isshu patrí k novejším stránkám, aktivne prináší novinky z Pokésveta.


PokéWorld (http://www.pokeworld.cz)

PokéWorld se zameruje na TCG (sberatelské karetní hry), jednu z výrazných a svého casu jeden z nejpopulárnejších zpusobu zábavy kolem Pokémonu.


Turnaje

Karetní turnaje jsou jediná oblast Pokémonu, která byla vždy Nintendem podporovaná i v našem kraji. Turnaje byly dotovány a výhrou ve vnitrostátním mistrovství je letenka a pobyt na celosvetovém mistrovství konaném v USA. Vetšinu záležitostí v oblasti karet, stejne jako 90 % hracek (nikoli handheldových her) má na starosti firma BlackFire, velmi aktivní je také oddelená skupina jménem Pokéworld pod vedením tvora jménem Snox. Oproti tomu handheldové hry (Gameboy / Nintendo DS / …) vždy trpely znacným nezájmem ze strany Nintenda. U starších her i v zahranicí bežné události, pri kterých bylo možné získat speciální Pokémony, byly u nás zcela nedostupné. Dnes to reší pripojení nejnovejších prístroju pres wifi k Internetu, kde se dá vetšina eventu v casove omezeném období získat.


Mistrovství CR v Pokémonu (http://mscrvp.pjz.cz/; dríve http://mscrvp.xf.cz/)

Uživatelé Morx a LišákVUK zacali roku 2006 tradici mistrovských turnaju v handheldových hrách. Každý rok se tak mohou hráci nejen z Ceska i Slovenska setkat s dalšími fanoušky a zahrát si o titul a o pohár. Každorocne se rozdávají diplomy a zajišten je rovnež doprovodný program. Krome samotného mistrovství tato skupina nahodile porádá i drobné turnaje, propagacní akce a vede tzv. pokémonní ligy, tedy možnost se pravidelne na konkrétním míste sejít a hrát spolu trénujíce pokémony.

Mistrovství do roku 2010 vc. probíhalo tradicne v nákupním centru Cerný Most v Praze pred prodejnou GameHouse, která vždy laskave podporovala tuto akci, poskytovala materiální zázemí (herní konzole, televize, atp.) a reklamu. Po zrušení této pobocky provozovny je zatím nové místo konání blíže neurceno.


Pokécundry

Pokécundry jsou tradicním vícedenním prázdninovým setkáním Pika a PJZ komunity, které letos (2011) oslavily deset let.
Historicky první Pokécundr probehl o prázdninách 2002. Probíhal jako opravdový cundr, chodilo se z místa na místo a prespávalo pod širákem ci improvizovanými prístrešky.
 
Další Pokécundry postupne dostaly podobu týdenního pobytu s pokémoním programem. Nekolik let se pravidelne strídal pobyt ve vybraném kempu a pobyt na hájence u Písarova, od 7. Pokécundru (2008) se jezdilo jen do kempu.

Jako všechno se Pokécundry vyvíjely, od spaní pod širákem se pres stany presunuly do chaticek a penzionu, v programu zacalo dostávat vetší prostor hraní na konzolích, Pokémon TCG a jiné hry s pokémonní tématikou, ale také nepokemonní aktivity jako napríklad Geocaching.

Nekolikrát v historii Pokécundru se cundr delil a nezávisle na sobe jich probehlo více.

Letos (2011) probehl v rekreacním areálu Bezdružice výrocní, desátý, pokécundr, spojený s oslavou a vzpomínkovým promítáním.

Velkou merou práve proto, že se Pokécundry vyvíjely a prístup k nim se ve všech ohledech menil, se od príštího léta pocítá s pravidelným delením. Nic není jisté, ale orientacne se pocítá s rozdelením na cundr-tábor, s velkým množstvím výletu a skoro výhradne pokémoním programem, cundr-pobyt, s vyrovnaným pomerem výletu a programu v míste ubytování, a cundr-puták, organizovaný jako skutecný putovní cundr.


Krabicku naleznete na následujících souradnicích:

Pokémoni v této šifre vetšinou reprezentují úcastníky letošního Pokécundru.
Vzorecek

Additional Hints (Decrypt)

I Fhqbjbbqíz aáehpí.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)