Skip to content

Hrubovodske zeleznicni mosty - zastaveni 7 Traditional Geocache

This cache has been archived.

ValenReviewer: Archivace listingu keše

Protože výzvy k údržbě nebyly naplněny, byla keš v souladu s pravidly archivována. Upozorňuji, že keš, která byla archivována pro zanedbávanou údržbu, již nelze odarchivovat.

Valen Reviewer - Reviewer pro ČR

More
Hidden : 8/23/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:








Hrubovodské železnicní mosty - zastavení 7

Touto sérií bych vás rád pozval do malebného údolí reky Bystrice, zhruba do míst, kde koncí silnice ve smeru od Velké Bystrice pres Mariánské údolí až po Hrubou Vodu. Pár kilometru od Olomouce máte príležitost navštívit místa s nádhernými výhledy na prírodní scenérie, máte možnost protáhnout vaše tela pri nenárocných peších turách nebo cyklistických výletech.

Celkove jsem pro vás pripravil 8 navzájem souvisejících „tradicek“ a jako bonus pak jednu „mysterku“.

Prvkem, který všechny tyto keše spojuje, a tvorí tak i základní motto celé série, jsou železnicní mosty na trati Olomouc – Bruntál – Krnov.

Zmapovat všechny mosty na celé této trase je asi príliš velké sousto, takže si vás dovoluji pozvat pouze na úsek trate mezi 18,5 až 21,5 km ve smeru od Olomouce.

Pokud se budete dobre dívat, urcite oceníte um, technickou zdatnost a stavební mistrovství našich predku, kterí tato díla staveli.

Preji vám tedy, aby se se vám celá série líbila, prinesla vám pár nových informací a predevším vás privedla do tohoto koutku prírody, který mám, já osobne, velice rád a kam se rád vracím. V každé z 8 tradicních keší vám povím neco málo z historie trati a její výstavby, takže, pokud chcete mít celý prehled, budete je muset odlovit všechny. Rovnež tak bonusovou mysterku odlovíte pouze za predpokladu, že získáte indicie ze všech „tradicek“, abyste mohli souradnice finálky spocítat.

Preji vám tedy hodne zdaru, hezké zážitky a dobrý signál.


Historie trati - cást 7

(Pokracování informací z keše „zastavení 1, 2, 3, 4, 5 a 6“)

Provoz na železnici potrebuje jednak nutné úpravy terénu (nekdy dost nákladné, jako jsou mosty a tunely), jednak objekty pro údržbu, personál, cestující apod.

Velmi duležitou cástí této oblasti je problematika mostu. Ackoli za nejpevnejší a s nejvetší nosností byly už dávno považovány mosty kamenné (zdené), presto byly v prvních dobách železnice staveny mosty drevené. Byly oproti kamenným podstatne levnejší a tehdejší lokomotivy a vozy pro svou nevelkou hmotnost nutne pevnejší mosty nepotrebovaly. Mosty ze železných konstrukcí v tu dobu ješte nemely v železnicním stavitelství významné místo. Proto i MSCD, která musela na úseku Olomouc – Krnov postavit více jak 400 propustku a mostu, mela sice prevážnou cást z nich z kamenného zdiva, ale práve asi 50 nejvetších mostu bylo drevených. Protože však drevo podléhalo rychle zkáze a zároven i hmotnost lokomotiv rychle rostla, byly tyto mosty v prubehu 80. a 90. let prestaveny na kamenné a ocelové. Tesne pred koncem 19. Století byl zpevnen i železnicní svršek pro jízdu rychlíku.

K dalším zásadním úpravám došlo až po II. svetové válce zároven se zesílením tratového svršku pro moderní težké lokomotivy a dlouhé osobní vozy. Úpravy byly skonceny v 70. letech.

Nejvetší terénní úpravy na této trati, tzn. Premostení, prokopání návrší a kopcu (úžlabiny a tunely) se musely provést v k 16,2 – 30,25 a 61,6 – 73.

Pro lepší predstavu – rámcové pocty mostu v nekolika úsecích trati:
do 15. km 8 mostu prumerná vzdálenost 1,9 km
do 29. km 20 mostu prumerná vzdálenost 0,7 km
do 46. km 12 mostu prumerná vzdálenost 1,4 km
do 64. km 15 mostu prumerná vzdálenost 1,2 km
do 87. km    30 mostu    prumerná vzdálenost 0,71 km   



Vlastní keš - zastavení 7

Souradnice nás privádejí k mostu na kilometru 20,907 železnicní trati Olomouc – Krnov. Tento most zde opet prekonává reku Bystrici a soucasne pak i zpevnenou cestu do chatové osady. Samotný most je ve srovnání s temi predcházejícími vlastne mladík. Byl postaven v roce 1967, kdy nahradil puvodní most, který již zdaleka nevyhovoval svými parametry a technickým stavem potrebám nového intenzivního provozu na trati. Za zmínku stojí, že na rozdíl od ostatních ocelových mostu, které jste videli na jednotlivých zastaveních dosud, je tento most betonový s tvrdou ocelovou výztuží. Betonové jsou i operné pilíre tohoto mostu.
Celková délka premostení je 13,8 m, výška 7,8 m (tj. vzdálenost od kolejí po povrch premostované komunikace, resp. vodotece), šírka mostu je 6,04 m. Na první pohled se muže zdát, že romantika trámových plnostenných a príhradových mostu je ta tam, ale pokud se pozorne podíváte, tak i zde najdeme krásné skloubení techniky, stavitelského umu a prírody.





stará dokumentace

Keš se nenachází v blízkosti trati, je umístena mimo všechny ochranné zóny a pro její odlov nemusíte v žádném prípade na trat nebo do její blízkosti vstupovat.

!!! Nezapomente si opsat bonusový kód uvedený na vícku krabicky nebo v logbooku. Budete jej potrebovat pro odlov finálové keše !!!

Doporucuji vám, pokud o to budete mít zájem, porídit fotografii pres most projíždejícího vlaku (most i cást vlaku musí být na fotografii videt). Pokud mi zašlete takovéto fotografie (všechny najednou po vašem úspešném zalogování do bonusové keše) z alespon 6 mostu série, na muj e-mail uvedený v profilu, 75 prvních obdrží specielní CWG. Fotografie a jejich odeslání pochopitelne nejsou podmínkou pro uznání logu.




Za poskytnuté informace a všech technických údaju k jednotlivým mostum dekuji Správe železnicní dopravní cesty a to jmenovite Dr. Ing. Václavu Johnovi – rediteli správy dopravní cesty Olomouc a Ing. Miroslavu Baslerovi – prednostovi správy mostu a tunelu. Informace o historii trati jsem cerpal z publikace: „130 let trate Olomouc – Krnov“, kterou vydala žst. Krnov, autor Richard Hrcek a další v roce 2002. Rovnež dekuji za pomoc pri technickém zpracování listingu synovi alias Filto.

OLGK

Additional Hints (Decrypt)

cbq fgerpubh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)