Skip to content

Technicke muzeum Tatra Traditional Geocache

This cache has been archived.

Tobias Reviewer: Založení a "provozování" keše znamená pro ownera jisté povinnosti, mezi něž patří i údržba a obnova keše v případě její ztráty. Vzhledem k tomu, že owner nemá zájem keš obnovit ani komunikovat, dle pravidel následuje archivace listingu keše.

[b]Tobias Reviewer, Reviewer pro ČR[/b]

More
Hidden : 6/25/2011
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

Vítejte na jednoduché tradicní keši, která je prímým následovníkem keše Slovenská strela od juneta. Nyní je již však keš vedena v obecnejším tématu, mimo Slovenské strely také celému koprivnickému muzeu Tatry. Jen pro porádek: keš je zcela nová, muže jí tedy samozrejme odlovit a zalogovat i ten, kdo již puvodní keš našel.

Listing je rozdelen na dve cásti. V první cásti se doctete neco o muzeu, v cásti druhé o Slovenské strele, prejeme príjemné ctení tem, které to zajímá :) Koho ne, muže preskocit na poslední cást ohledne keše.

Krátká historie muzea

První pokusy o založení muzea v tehdy ješte mestyse Koprivnici se datují již k roku 1935,  kdy spolecne s obecní radou mestyse Koprivnice, Delnickým závodním výborem, Úrednickým závodním výborem a Jednotou ceských úredníku v závode Tatra podal generálnímu rediteli závodu Tatra – Ringhoffer Dr. Hanuši Ringofferovi návrh na zrízení továrního muzea. Bylo rozhodnuto, že do doby, než bude rozhodnuto o prostorách muzea, se budou sbírat v závode predmety historického významu. Veškerou snahu však ukoncilo obsazení Koprivnice Nemci na podzim roku 1938. Cást sesbíraných exponátu zmizela a první pokus o založení muzea zmaren.

Muzeum však na sebe nenechalo dlouho cekat a již v roce 1947 byla vyclenena pro muzeum Šustalova vila (vila zakladatele výroby kocáru) v Janáckových sadech (viz. waypoint). Sem byly instalovány exponáty a založeno "Lašské muzeum", 24. 8. 1947 bylo muzeum otevreno pro verejnost. Toto muzeum prežilo i celostátní redukci muzeí v 50. letech.

puvodní prostory muzea - Šustalova vila / jeden z prvních exponátu, osobní vuz, tehdy ješte pod znackou Nesselsdorf

Casem však puvodní prostory v Šustalove vile nestacilo, v roce 1972 proto byla dokoncena nová prosklená budova (viz. waypoint) pár metru od vily. Ta sloužila až do roku 1997, kdy byl slavnostne dokoncen nový (dnešní) komplex. S tímto také souviselo velkolepé presouvání Slovenské strely z parku Janáckových sadu (viz. waypoint) na nové, dnešní, umístení. Celá motorová jednotka byla za dohledu tisícu obyvatel naložena na speciální príves (který z nepochopitelných duvodu netáhla Tatra) a prevážena širokými ulicemi mesta na místo urcení. Za zmínku také stojí, že v roce 2002 byla dokoncena expozice staré dílny (viz. dokument CT).

výstavba nové budovy muzea v roce 1972, vpravo snímek na pohled již plne fungujícího muzea

Neštastná událost se udála v roce 2004, kdy se pod náporem snehu zrítila strecha staré budova muzea, kde v tu dobu byly umísteny nekteré exponáty a vznikly na nich mnohasettisícové škody.

fotografie snehem znicené budovy bývalého technického muzea, vpravo zázrakem netknutý odstavený exponát Tatry 700, (to za ní je strecha)!

Soucasnost

Nyní je v budove vystaveno na 60 osobních a nákladních automobilu, doplnené o podvozky, motory, modely, designérské návrhy, trofeje ze sportovních klání, dobové fotografie a ruzné rarity. Spoustu zajímavých a vycerpávajících informací poskytují vícejazycné videoboxy s filmovými sekvencemi automobilových skvostu. Venkovní expozici zastupuje motorová jednotka M 290.0 - Slovenská strela (viz. níže).

Pokud zde již budete, byla by škoda se nepodívat dovnitr, vstupné pro dospelé ciní 110 korun, zlevnené pak 70 Kc. Otevírací doba je celý týden (krome pondelí) od 7-16 (ríjen-duben), od 7-17 (kveten, zárí a cerven v pracovní dny) a od 7-18 (cervenec, srpen a cervnové víkendy). Pokud budete mít tu smulu, že budete keš navštevovat v pondelí, doporucujeme malou ochutnávku expozice: vstupte do muzea z opacné strany muzea, do tzv. kulturního domu, vyjdete po schodech do prvního patra a pokracujte doprava ke kinu. Zde po pravé strane mužete nahlédnout na pár exponátu.

Zatím poslední budova technického muzea v samém centru mesta.

Budoucnost

V soucasné dobe muzeum disponuje více exponáty, než je schopno z prostorových duvodu vystavit. Od minulého roku se tedy hovorí, že by se muzeum presunulo do nevyužitých budov prímo v areálu Tatry. Konkrétne do secesní tovární haly, která je zhruba dva až trikrát vetší, což by opet na nejakou dobu bylo dostacující. Do expozice by se tedy mohly dostat napríklad sportovní letadla, trolejbusy, autobusy, nebo napríklad ruzné motorové vozy ci osobní a nákladní vagony, které byly rovnež v Tatre vyrábeny do cca 60. let 20. století.

Celý projekt je ovšem odhadován cástkou 200-400 milionu korun, což pro soucasnou Tatru je príliš velká investici a mesto už vubec takovou cástkou nedisponuje, nezbývá tedy jen doufat, že se napríklad s pomocí ruzných rozvojových fondu ci grantu podarí muzeum rozšírit, stejne jako se podarí najít Slovenské strele dustojnejší umístení a tolik potrebná rekonstrukce.

Prezentacní video Technického Muzea

První cást krátkého dokumentu CT

Druhá cást krátkého dokumentu CT


Slovenská strela / M 290.0 / Tatra 68

V roce 1934 objednalo ceskoslovenské ministerstvo železnic u Tatry Koprivnice dva motorové vozy druhé trídy pro rychlost 130 km/h. Projekt vedli vrcholní inženýri a konstruktéri Tatry, krome napríklad Hanse Ledwinky také Ing. Josef Sousedík, který navrhl elektromechanický prenos výkonu, konstrukci celosvetove ojedinelou (v roce 1936 si jej nechal patentovat). Vozy byly hotovy v roce 1936, po problémech s hlucností byly naftové motory vymeneny za benzinové šestiválce.

Vynálezce elektromechanického prenosu, Ing. Josef Sousedík s cerstve dokonceným vozem (s ex M 290.002, s vystaveným u muzea). V roce 1944 byl popraven nacisty za aktivní odbojovou cinnost.

Konstrukcne se jedná o 36 tun težký, ctyrnápravový motorový vuz (každý podvozek pohánel jeden motor se 165 konskými silami, obsahoval dva oddíly druhé trídy, mezi nimi byla umísten malý bufet. Tento spoj byl povinne místenkový. Pred druhou svetovou válkou vozil cestující na trase Praha - Brno - Bratislava prumernou rychlostí 92 km/h. Za války byly vozy pro nedostatek paliva odstaveny. Ani po válce jim však osud neprál a sloužily pouze pro vládní a ministerské jízdy (napríklad jízdy na Norimberský proces)

Jedna z mála fotografií obou koprivnických vozu zároven. Brno hlavní nádraží.

 

Vuz M 290.001 byl postupne odstaven v Šumperku a poté v prostorách Vagonky Studénka, kde chátral a na zacátku 60. let vyhorel. Ke druhému vozu M 290.002, který byl príležitostne používán vládou a v roce 1960 predán do koprivnického muzea (zde pro vetší atraktivitu a exkluzivitu preznacen na M 290.001), vás mimo jiné zavede i tato keš.

M 290.002 na pražském Wilsonove nádraží (dnešní hlavní)

Zajímavosti:

  • Maximální rychlost 148 km/h, maximální povolená rychlost 130 km/h = dodnes nejrychlejší vlak motorové trakce na ceských kolejích (vyjma prototypu 759, který se nedostal do sériové výroby).

  • Až do roku 2006 držel tento vuz rekord na trati Praha - Brno - Bratislava, tuto trasu ujel za 4 hodiny a 16 minut. Prekonalo jej až Pendolino s casem 3 hodiny a 45 minut.

  • Dnešní soupravy kategorie EuroCity tažené lokomotivou zvládají tuto trasu za 4 hodiny a 23 minut, tedy o 6 minut pomaleji než skoro 80 let starý vuz!

  • Slovenská strela se stala první movitou Národní kulturní památkou.

  • Proc jsou na voze slovenské nápisy? Oba vozy byly deponovány v Bratislave, nápisy tedy musely být ve slovenštine.

  • Vozy nebyly vínové, avšak syte rudé.

  • Již od zacátku se pocítalo pouze se sólo provozem, proto je vuz vybaven pouze nouzovými nárazníky a je bez spráhel.

  • Všimnete si unikátních litých kol, mimochodem byly vybaveny brzdami, které jsou nezvykle ukryty uvnitr dvoukolí.

  • Vuz byl testován na trati 325 (Studénka - Verovice)

  • Konkurencním projektem od pražské CKD byl motorový vuz M 260.0 z roku 1939, nezaznamenal však takové úspechy, kvuli špatným brzdám mohl jezdit maximálne 90 km/h.

  • Proc zatím všechny snahy znovuzprovoznit vuz a dostat jej zpet na koleje ztroskotaly? To nikdo neví :)

M 290.001 (na zacátku 60. let vyhorela ve Studénce) na nezjišteném míste, nejspíše však pri testování poblíž Koprivnice na trati 325.

Citace z dobového tisku:

"Na trati Praha - Bratislava (397 km) jezdí od cervence dva nové motorové vozy, které dosahují nejvetší dosud rychlosti na ceskoslovenských drahách. Nejrychlejší parní vlak (balkánský rychlík) projede tuto trat prumerne v case 351 minut (346 tam a 357 zpet), cemuž odpovídá cestovní rychlost 68 km/hod, zastavuje trikrát. Slovenská strela jezdí trat za 260,5 minuty, tedy cestovní rychlostí 92 km/hod, zastavuje jednou v Brne (po stavební úprave trati bude možno zkrátit jízdní dobu až na 240 minut, címž cestovní rychlost dostoupí 100 km/hod) Pri zkušební jízde (3.cervna 1936) dosáhl jeden z motorových vozu rychlosti 148 km/hod na dráze 500 m dlouhé, pri strední jízdní rychlosti 110 km/hod na trati Prerov - Ceská Trebová s dvema zastávkami. Uvedená maximální rychlost je na ceskoslovenských drahách maximální."

Dobový reklamní plakát s ilustrací od Rottera


Zdroje a další informace

Komu tento strucný listing nestacil a chce se dozvedet více, prikládám pár vycerpávajícíh odkazu na zdroje a doplnující informace:


Ke keši

Jedná se krabicku od tic-tacu (nebojte, je udrzovana, cista a logbook nebude treba dolovat). Logujte prosim usporne, tzn. jeden nalezce = jedno policko v logbooku

S hintem to bude opravdu hracka, jen prosime o jedno, lovte jen kdyz vas opravdu nikdo nevidi.

Prejeme príjemnou podívanou, poprípade prohlídku muzea a pekné pocasí na odlov :)

Additional Hints (Decrypt)

SBGBUVAG [CZ] An anfghcvfgv, ceiav mr gev, 1800 zz ilfbxb, mn mryralz cebsvybinalz cyrpurz. [EN] Ba cyngsbez, svefg bs guerr, 1800 zz uvtu, oruvaq terra cebsvyrq zrgny.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)